• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par latviešu valodu internetā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 24.02.2000., Nr. 62/63 https://www.vestnesis.lv/ta/id/1718

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par pārmaiņām izglītības sistēmā un pedagoģijas terminoloģiju

Vēl šajā numurā

24.02.2000., Nr. 62/63

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Informātikas doktore Inguna Greitāne:

Par latviešu valodu internetā

Internets neapšaubāmi ir kļuvis par mūsdienu sabiedrībai nozīmīgu informācijas resursu. Taču informācijas apjoms internetā katrā valodā ir atšķirīgs. Pašreiz dominējošā ir angļu valoda. Tāpēc arvien biežāk izskan vēlme nodrošināt visu valodu vienlīdzību internetā.

Lai latviešu valoda iegūtu līdzvērtīgu vietu internetā, nepieciešams izstrādāt valodas apstrādes rīkus, kas ļautu atrast informāciju internetā, par saziņas līdzekli izmantojot latviešu valodu. Mērķa sasniegšanai tiek piedāvāti vairāki risinājumi.

Mašīntulkošana ir viena no vecākajām valodu tehnoloģiju jomām. Kaut arī līdz šim nav izdevies radīt universālu automatizētu tulkošanas sistēmu, kas strādātu bez cilvēka iejaukšanās, tomēr mašīntulkošana interneta laikmetā ieguvusi jaunu lietojumu — vairākās interneta lapās tiek piedāvāts bezmaksas tulkojums starp pasaulē populārām valodām. Šāds tulkojums ne vienmēr ir literārs, taču tas ļauj lietotājam saprast informāciju, kas nav viņa dzimtajā valodā. Latviešu valodai pagaidām izstrādāts ierobežots tulkošanas sistēmas modelis, kas tulko vienkāršus tekstus. Pašlaik tiek pētīta iespēja sistēmu būtiski uzlabot, galveno uzmanību pievēršot latviešu valodas sintakses un semantikas formalizācijas iespējām.

Universālā tīkla valoda ( Universal Networking Language ) ir speciāli radīta starpniekvaloda, kuru izstrādājusi zinātnieku grupa Apvienoto Nāciju universitātē. Universālās tīkla valodas mērķis ir nodrošināt viennozīmīgu informācijas resursu pierakstu, tādējādi radot iespēju visus interneta resursus pierakstīt šajā valodā. Lai nodrošinātu saziņu lietotāja dzimtajā valodā, tiek izstrādāti speciāli rīki, kas no šīs starpniekvalodas tekstu pārvērš dzimtajā valodā un pretēji. Arī latviešu valodai tiek izstrādātas nepieciešamās gramatikas un vārdnīcas. Pašlaik iespējams ģenerēt stāstījuma teikumus no universālās tīkla valodas latviešu valodā. Drīzumā universālās tīkla valodas apraksts būs publiski pieejams plašākam interesentu lokam.

Intelektuālās daudzvalodu meklēšanas sistēmas kļūst arvien nepieciešamākas. Sistēmu mērķis ir nodrošināt lietotājam iespēju sameklēt interneta tīklā nepieciešamo informāciju, pieprasījumu uzdodot dzimtajā valodā. Šādai sistēmai jāapvieno vairāki valodas apstrādes rīki: valodas analīzes rīki, kas dabiskās valodas pieprasījumu pārvērš datora pieprasījumā (piemēram, universālā tīkla valodā), meklēšanas rīki, kas veic meklēšanu interneta resursos, sintēzes vai tulkošanas rīki, kas atrasto informāciju sniedz lietotāja dzimtajā valodā. Šādas daudzvalodu sistēmas ir jaunums visā pasaulē, un latviešu valoda varētu tikt sekmīgi iekļauta šādā izstrādē. Šai nolūkā jāturpina pētīt latviešu valodas formalizācijas iespējas un jārada pilnīgāki valodas apstrādes rīki.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!