• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par gada pārskatiem. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 13.02.2001., Nr. 24 https://www.vestnesis.lv/ta/id/3198

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Privatizācijas procesa revīzijas departamenta kolēģijas lēmums Nr.5.1-2-184

Par Jūrmalas pilsētas pašvaldības īpašuma - viesnīcas "Jūrmala" Jomas ielā 47/49 privatizācijas procesa atbilstību tiesību aktu prasībām

Vēl šajā numurā

13.02.2001., Nr. 24

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Valsts ieņēmumu dienests

Veids: informācija

Numurs: 15.5.2/2493

Pieņemts: 07.02.2001.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Valsts ieņēmumu dienests

Dienesta informācija Nr.15.5.2/2493 Rīgā 2001.gada 7.februārī

Par gada pārskatiem

Sakarā ar to, ka tuvojas gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa taksācijas gada deklarāciju iesniegšanas laiks, Valsts ieņēmumu dienests atgādina ka, ievērojot likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" 22.panta pirmo daļu, uzņēmumu ienākuma nodokļa gada deklarāciju maksātājs iesniedz vienlaikus ar uzņēmuma gada pārskatu likumā "Par uzņēmumu gada pārskatiem", Kredītiestāžu likumā un Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likumā noteiktajos termiņos.

1. Uzņēmumu gada pārskati

Ievērojot likuma "Par uzņēmumu gada pārskatiem" 1.pantu, šis likums attiecas uz visiem Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrētajiem uzņēmumiem, uzņēmējsabiedrībām un bezpeļņas organizācijām (turpmāk —uzņēmumiem) neatkarīgi no to uzņēmējdarbības formas un īpašuma veida. Šis likums neattiecas uz zemnieku un zvejnieku saimniecībām un individuālajiem uzņēmumiem, kuru gada ieņēmumi no saimnieciskajiem darījumiem nepārsniedz 45 000 latu pārskata gada sākumā. Šis likums neattiecas arī uz kredītiestādēm, apdrošināšanas sabiedrībām un privātajiem pensiju fondiem.

Likuma "Par uzņēmumu gada pārskatiem" 4.pantā noteiktas gada pārskata kā vienota kopuma sastāvdaļas: bilance, peļņas vai zaudējumu aprēķins, pašu kapitāla izmaiņu pārskats, naudas plūsmas pārskats, pielikums, uzņēmuma vadības ziņojums par uzņēmuma attīstību pārskata gadā.

Visi uzņēmumu gada pārskati un ziņojumi saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu gada pārskatiem" 62.pantu ir pakļauti obligātai revidentu pārbaudei. Pārbaudi veic, ievērojot Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas apstiprinātos revīzijas standartus. Uzņēmējsabiedrībās, kuru rādītāji pārsniedz divus no šī likuma 54.panta otrās daļas kritērijiem, t.i.,

1) bilances kopsumma — 100 000 latu;

2) neto apgrozījums — 200 000 latu;

3) pārskata gada vidējais darbinieku skaits

— 25

pārbaudi veic zvērināts revidents.

Pārējos uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās), kā arī uzņēmējsabiedrībās, kuru pamatdarbība ir lauksaimniecības produkcijas ražošana, ja tām nav neatmaksātu valsts garantētu kredītu, pārbaudi var veikt šī uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) revīzijas komisija vai revidents, kurš iecelts vai ievēlēts saskaņā ar likumu par attiecīgo uzņēmējdarbības formu un uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) statūtiem.

Uzņēmums saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu gada pārskatiem" 66.pantu ne vēlāk kā mēnesi pēc gada pārskata apstiprināšanas un ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc pārskata gada beigām, bet uzņēmums, kura darbības apjoms pārsniedz šī likuma 24.panta otrajā daļā minētos kritērijus, t.i.,

1) bilances kopsumma — 1 000 000 latu;

2) neto apgrozījums — 2 400 000 latu;

3) pārskata gada vidējais darbinieku skaits

— 250

ne vēlāk kā septiņus mēnešus pēc pārskata gada beigām iesniedz (nosūta pa pastu vai ar kurjeru) Valsts ieņēmumu dienesta nodaļai pēc uzņēmuma atrašanās vietas un Uzņēmumu reģistram pārbaudīta gada pārskata, kā arī revidenta atzinuma (ja tāds ir) norakstu, kopā ar paskaidrojumu par to, kad gada pārskats apstiprināts. Minētos dokumentus var iesniegt elektroniskā veidā, pievienojot rakstveida apliecinājumu par to atbilstību dokumentu oriģināliem.

Atbilstoši likuma 66.panta otrajai daļai uzņēmumi, uz kuriem attiecas šā likuma 54.panta noteikumi, var vadības ziņojumu neiesniegt. Šādā gadījumā iesniedzams apstiprināts akcionāru vai dalībnieku pilnsapulces protokola noraksts, kurā parādīts pieņemtais lēmums par peļņas sadali vai zaudējumu segšanu.

Saskaņā ar likuma 66.panta ceturto daļu ne vēlāk kā divus mēnešus pēc gada pārskata un vadības ziņojuma apstiprināšanas un ne vēlāk kā astoņus mēnešus pēc pārskata gada beigām uzņēmumi, kuru darbības apjoms pārsniedz šā likuma 24.panta otrajā daļā minētos kritērijus, par saviem līdzekļiem iesniedz publicēšanai laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" gada pārskata un revidenta atzinuma norakstu.

Likuma "Par uzņēmumu gada pārskatiem" 68.pants paredz: ja uzņēmuma vadība neiesūta dokumentus saskaņā ar likuma prasībām, Valsts ieņēmumu dienesta amatpersona uzliek naudas sodu likumā noteiktajā kārtībā.

2. Konsolidētie gada pārskati

Saskaņā ar likuma "Par konsolidētajiem gada pārskatiem" 35.panta pirmo daļu ne vēlāk kā mēnesi pēc konsolidētā gada pārskata un konsolidētā ziņojuma apstiprināšanas koncerna mātesuzņēmuma akcionāru vai dalībnieku kārtējā pilnsapulcē un ne vēlāk kā septiņus mēnešus pēc pārskata gada beigām koncerna mātesuzņēmums iesniedz Uzņēmumu reģistram un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei (pēc koncerna mātesuzņēmuma atrašanās vietas) šā likuma 34.pantā noteiktajā kārtībā apstiprinātā konsolidētā gada pārskata un konsolidētā ziņojuma norakstu kopā ar šā uzņēmuma akcionāru vai dalībnieku pilnsapulcē apstiprinātā gada pārskata norakstu un zvērinātu revidentu atzinumu norakstiem. Minētos dokumentus var iesniegt elektroniskā veidā, pievienojot rakstveida apliecinājumu par to atbilstību dokumentu oriģināliem.

Atbilstoši likuma "Par konsolidētajiem gada pārskatiem" 32.panta prasībām, koncerna mātes uzņēmuma sagatavoto konsolidēto gada pārskatu pārbauda viens vai vairāki zvērināti revidenti, kuriem atbilstoši likumam "Par zvērinātiem revidentiem" ir zvērināta revidenta sertifikāts un uz kuriem neattiecas šā panta otrajā daļā minētie ierobežojumi.

Konsolidētā gada pārskata pārbaudi nav tiesīgs veikt zvērināts revidents, uz kuru attiecas vismaz viens no šādiem apstākļiem:

— viņam ir saimnieciski sakari ar kādu no attiecīgā koncerna uzņēmumiem;

— viņš strādā kādā no šā koncerna uzņēmumiem;

— viņš kārto vai pēdējo divu gadu laikā ir kārtojis šā koncerna uzņēmuma grāmatvedību vai sagatavojis tā gada pārskatu;

— viņš personiski tieši vai netieši ieinteresēts konsolidētā pārskata pārbaudes iznākumā;

— viņš vai viņa laulātais ir radniecības vai svainības attiecībās (skaitot radniecību un svainību līdz pirmajai pakāpei atbilstoši Civillikumam) ar kādas šā koncerna uzņēmuma pārraudzības institūcijas vai izpildinstitūcijas locekli, direktoru vai citu personu, kas veic uzņēmuma operatīvo vadību.

Saskaņā ar likuma "Par konsolidētajiem gada pārskatiem" 24.pantu konsolidētā gada pārskata, koncerna mātesuzņēmuma gada pārskata un konsolidācijā iesaistīto meitasuzņēmumu gada pārskatu bilances datumiem jābūt vienādiem, un tos datē ar to pašu datumu, kad sagatavots mātesuzņēmuma gada pārskats.

Ja konsolidācijā iesaistītā koncerna meitasuzņēmuma gada pārskata bilances datums atšķiras no mātesuzņēmuma gada pārskata bilances datuma par trim mēnešiem un vairāk, šādu meitasuzņēmumu iesaista konsolidācijā, pamatojoties uz konsolidācijai īpaši sagatavotiem finansu pārskatiem, kuru bilances datums atbilst konsolidētā gada pārskata bilances datumam.

Konsolidēto gada pārskatu un konsolidēto ziņojumu kopā ar attiecīgā uzņēmuma gada pārskatu septiņu mēnešu laikā pēc pārskata gada beigām apstiprina koncerna mātesuzņēmuma akcionāru vai dalībnieku kārtējā pilnsapulce.

Likuma 35.panta ceturtā daļa paredz: ja koncerna mātesuzņēmums nav iesniedzis vai publicējis konsolidēto gada pārskatu, konsolidēto ziņojumu un zvērināta revidenta atzinumu vai nav ievērojis citas šā panta prasības, tas tiek saukts pie atbildības normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

3. Kredītiestāžu gada pārskati

Kredītiestādes gada pārskatu gatavo un iesniedz saskaņā ar Kredītiestāžu likumu un Latvijas Bankas norādījumiem.

Kredītiestāžu likuma 90.pants nosaka, ka gada pārskats iesniedzams Latvijas Bankai 10 dienu laikā pēc tā apstiprināšanas kredītiestādes akcionāru (biedru) pilnsapulcē, bet ne vēlāk kā trīs mēnešus pēc pārskata gada beigām.

Tā kā likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" 22.panta pirmā daļa nosaka, ka maksātājs (arī kredītiestāde) nodokļa taksācijas gada deklarāciju iesniedz vienlaikus ar uzņēmuma gada pārskatu Kredītiestāžu likumā noteiktajos termiņos, tad kredītiestādēm 10 dienu laikā pēc gada pārskata apstiprināšanas akcionāru (biedru) pilnsapulcē, bet ne vēlāk kā trīs mēnešus pēc pārskata gada beigām, gada pārskata noraksts jāiesniedz arī Valsts ieņēmumu dienestā.

Ievērojot Kredītiestāžu likuma 85.panta prasības, kredītiestādes gada pārskatu pārbauda un sniedz atzinumu Latvijas Bankas apstiprināts auditors.

Ārvalstu bankas nodaļa (filiāle) saskaņā ar minētā likuma 95.pantu iesniedz attiecīgās ārvalstu bankas gada pārskata un pilna auditora atzinuma tulkojumu latviešu valodā ne vēlāk kā septiņus mēnešus pēc pārskata gada beigām. Šādam pārskatam jābūt pārbaudītam saskaņā ar starptautiskajiem auditorpārbaudes standartiem.

4. Apdrošināšanas sabiedrību

gada pārskati

Apdrošināšanas sabiedrības gada pārskatus sastāda un iesniedz atbilstoši Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likumam un Ministru kabineta noteikumiem.

Saskaņā ar Ministru kabineta 27.10.1998. noteikumu Nr.421 "Apdrošināšanas sabiedrības gada pārskata sastādīšanas noteikumi" 17.punktu sabiedrība ne vēlāk kā pārskata gadam sekojošā gada 30.aprīlī, bet koncerna mātesuzņēmums ne vēlāk kā septiņus mēnešus pēc pārskata gada beigām iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta nodaļā pēc uzņēmuma atrašanās vietas gada pārskata norakstu kopā ar zvērināta revidenta atzinumu un paskaidrojumu, ja gada pārskats nav apstiprināts. Pēc gada pārskata apstiprināšanas akcionāru pilnsapulcē vai — savstarpējās apdrošināšanas kooperatīvajām biedrībām — biedru kopsapulcē (pilnvaroto sapulcē) tā norakstu iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā.

Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likuma 52.pants nosaka, ka apdrošinātāja gada pārskatu pārbauda zvērināts revidents vai cita persona, kurai Apdrošināšanas uzraudzības inspekcija ir piešķīrusi tiesības pārbaudīt gada pārskatu.

5. Privāto pensiju fondu

gada pārskati

Privātie pensiju fondi gada pārskatu sastāda un iesniedz atbilstoši likumam "Par privātajiem pensiju fondiem" un Ministru kabineta 14.07.1998. noteikumiem Nr.253 "Noteikumi par privātā pensiju fonda gada pārskatu".

Ievērojot likuma "Par privātajiem pensiju fondiem" 25.pantu, desmit dienas pirms gada pārskata apstiprināšanas pensiju fonda akcionāru pilnsapulcē, bet ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc pārskata gada beigām šis gada pārskats jāiesniedz Apdrošināšanas uzraudzības inspekcijai un Valsts ieņēmumu dienestam. Gada pārskatu pārbauda zvērināts revidents vai cita persona, kurai Apdrošināšanas uzraudzības inspekcija ir piešķīrusi šīs tiesības.

6. Sabiedrisko organizāciju, to apvienību

un arodbiedrību gada pārskati

2000.gada 1.augustā tika pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr.251 "Noteikumi par sabiedrisko organizāciju, to apvienību un arodbiedrību gada pārskatiem".

Atbilstoši šiem noteikumiem sagatavojami un iesniedzami sabiedrisko organizāciju, to apvienību un arodbiedrību gada pārskati par 2000.gadu un nākamajiem pārskata gadiem.

Ministru kabineta 2000.gada 1.augusta noteikumu Nr.251. "Noteikumi par sabiedrisko organizāciju, to apvienību un arodbiedrību gada pārskatiem" 2.punkts nosaka, ka sabiedriskās organizācijas, to apvienības un arodbiedrības par katru pārskata gadu sagatavo gada pārskatu, kas sastāv no bilances, ieņēmumu un izdevumu pārskata, ziedojumu un dāvinājumu pārskata un ziņojuma.

Minēto organizāciju gada pārskatu bilance, ieņēmumu un izdevumu pārskats un ziedojumu un dāvinājumu pārskats jāsastāda atbilstoši noteikumu 1., 2. un 3.pielikumā noteiktajām shēmām.

Atbilstoši šo noteikumu 62. un 63.punktam sabiedriskās organizācijas, to apvienības un arodbiedrības gada pārskatu obligāti pārbauda organizācijas revīzijas institūcija. Ne vēlāk kā līdz nākamā gada 31.martam gada pārskatu iesniedz (nosūta pa pastu vai ar kurjeru) Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē (pēc organizācijas atrašanās vietas) un sabiedrisko organizāciju reģistru institūcijā gada pārskata norakstu, ko apstiprinājusi organizācijas vadība. Minēto dokumentu var iesniegt elektroniskā veidā un pievienot rakstisku apliecinājumu par tā atbilstību dokumenta oriģinālam.

Papildus atgādinām, ka atbilstoši minēto Ministru kabineta noteikumu Nr.251 60.3.punktam sabiedrisko organizāciju, to apvienību un arodbiedrību gada pārskata ziņojumā jāuzrāda šāda informāciju par nodokļiem un nodevām:

— pārskata gadā samaksātās nodokļu un nodevu summas sadalījumā pa nodokļu un nodevu veidiem;

— saņemtie nodokļu atvieglojumi un piešķirtās atlaides – par katru nodokli atsevišķi, norādot dokumentus, kas apstiprina tiesības uz šādiem atvieglojumiem un atlaidēm;

— dati par nodokļu maksājumiem, kuru maksāšanas termiņš vēl nav iestājies, par nokavētajiem nodokļu maksājumiem un ar tiem saistītajām pamatparāda palielinājuma, nokavējuma naudas un soda naudas summām, par citām valsts budžetam vai pašvaldību budžetiem maksājamām summām pa nodokļu veidiem —pēc minēto datu saskaņošanas ar nodokļu administrāciju.

7. Reliģisko organizāciju gada pārskati

2000.gada 1.augustā tika pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr.252 "Noteikumi par reliģisko organizāciju gada pārskatiem".

Atbilstoši šiem noteikumiem sagatavojami un iesniedzami reliģisko organizāciju gada pārskati par 2000.gadu un nākamajiem pārskata gadiem.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2000.gada noteikumu Nr.252 "Noteikumi par reliģisko organizāciju gada pārskatiem" 2.punktu reliģiskās organizācijas, kuru ieņēmumi no saimnieciskajiem darījumiem pārskata gadā pārsniedz 25000 latu, par katru pārskata gadu sagatavo gada pārskatu, kas sastāv no bilances, ieņēmumu un izdevumu pārskata, ziedojumu un dāvinājumu pārskata un pielikuma. Ja reliģisko organizāciju ieņēmumi no saimnieciskajiem darījumiem pārskata gadā nepārsniedz 25000 latu, attiecīgās reliģiskās organizācijas nepiemēro šo noteikumu II un V nodaļā noteikto kārtību un par katru pārskata gadu sagatavo ieņēmumu un izdevumu pārskatu un ziedojumu un dāvinājumu pārskatu.

Reliģisko organizāciju gada pārskatu bilance, ieņēmumu un izdevumu pārskats un ziedojumu un dāvinājumu pārskats jāsastāda atbilstoši noteikumu 1., 2. un 3.pielikumā noteiktajām shēmām.

Šo noteikumu 57. un 58.punkts paredz, ka reliģiskās organizācijas gada pārskatu pārbauda tās ievēlēta revīzijas institūcija vai revidents. Ne vēlāk kā nākamā gada 1.martā reliģiskā organizācija iesniedz (nosūta pa pastu vai ar kurjeru) Tieslietu ministrijā un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē (pēc reliģiskās organizācijas atrašanās vietas) gada pārskata norakstu, ko apstiprinājusi reliģiskās organizācijas vadība. Minēto dokumentu var iesniegt elektroniskā veidā un pievienot rakstisku apliecinājumu par tā atbilstību dokumenta oriģinālam.

Papildus atgādinām, ka atbilstoši minēto Ministru kabineta noteikumu Nr.252 56.2.punktam reliģisko organizāciju gada pārskata pielikumā jāuzrāda šāda informāciju par nodokļiem un nodevām:

— pārskata gadā samaksātās nodokļu un nodevu summas sadalījumā pa nodokļu un nodevu veidiem;

— saņemtie nodokļu atvieglojumi un piešķirtās atlaides — par katru nodokli atsevišķi, norādot dokumentus, kas apstiprina tiesības uz šādiem atvieglojumiem un atlaidēm;

— dati par nodokļu maksājumiem, kuru maksāšanas termiņš vēl nav iestājies, par nokavētajiem nodokļu maksājumiem un ar tiem saistītajām pamatparāda palielinājuma, nokavējuma naudas un soda naudas summām, par citām valsts budžetam vai pašvaldību budžetiem maksājamām summām pa nodokļu veidiem —pēc minēto datu saskaņošanas ar nodokļu administrāciju.

8. Atbildība

Atbilstīgi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166.6 pantam "Grāmatvedības un statistiskās informācijas noteikumu neievērošana" par uzņēmumam, uzņēmējsabiedrībai, iestādei vai organizācijai likumos noteikto grāmatvedības kārtošanas nosacījumu, gada pārskatu un statistikas pārskatu sastādīšanas kārtības neievērošanu, gada pārskatu, statistikas pārskatu un statistiskās informācijas savlaicīgu neiesniegšanu vai nepilnīgu iesniegšanu attiecīgajām valsts institūcijām uzliek naudas sodu no 100 līdz 150 latiem.

Par izvairīšanos iesniegt šā panta 1.daļā norādīto informāciju vai dokumentus uzliek naudas sodu no 150 līdz 250 latiem.

VID ģenerāldirektora pirmais vietnieks,

Galvenās nodokļu pārvaldes direktors A.Undzēns

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!