Kultūras ministrijas rīkojumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 2 Visi
Kultūras ministrijas rīkojums Nr. 2.5-1-45
Rīgā 2020. gada 17. martā
Grozījums Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojumā Nr. 128 "Par Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu"
Izdots saskaņā ar Ministru kabineta
2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241
"Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. punktu
Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14. panta devīto daļu un Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" (turpmāk – Noteikumi Nr. 473) 9. punktu un izvērtējot Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (turpmāk – Pārvaldes) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk – Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:
1. Pārvalde ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu dzīvojamās ēkas Liepājā, Kungu ielā 16 (turpmāk – Objekts) iekļaušanu Pieminekļu sarakstā. Rīkojuma projektam klāt pievienoti šādi dokumenti:
1.1. izraksts no Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas 2019. gada 29. novembra sanāksmes protokola Nr. 04-6.6/20;
1.2. informācija par Objekta nosaukumu;
1.3. informācija par Objekta atrašanās vietu;
1.4. Objekta atrašanās vietas shēma topogrāfiskajā plānā;
1.5. Objekta apraksts;
1.6. Objekta shematiskie un fotofiksācijas materiāli;
1.7. ziņas par Objekta īpašniekiem;
1.8. pamatojums Objekta iekļaušanai Pieminekļu sarakstā.
2. Noteikumu Nr. 473 2. punktā noteiktajā kārtībā Pārvaldē saņemts priekšlikums noteikt Objektam valsts aizsargājama kultūras pieminekļa statusu un iekļaut to Pieminekļu sarakstā. Saskaņā ar Noteikumu Nr. 473 3. punktu Pārvaldē izvērtēta Objekta atbilstība kultūras pieminekļa statusam un pieņemts lēmums ierosināt iekļaut Objektu Pieminekļu sarakstā. Priekšlikums par Objekta iekļaušanu Pieminekļu sarakstā saņemts no tā īpašnieka, tādējādi īpašnieks ir paudis savu pozitīvo attieksmi likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14. panta pirmajā daļā noteiktajā kārtībā, kā arī ir noskaidrots viņa viedoklis saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 62. panta pirmo daļu.
3. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1. pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa – kultūrvēsturiskas ainavas un atsevišķas teritorijas, kā arī atsevišķi kapi, ēku grupas un atsevišķas ēkas, mākslas darbi, iekārtas un priekšmeti, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14. panta ceturto, piekto un sesto daļu un Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" (turpmāk – Noteikumi Nr. 474) 7.3. punktā noteikto Pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arhitektūras pieminekļus var iekļaut – būves, ēkas un to konstrukcijas, ieskaitot to detaļas un rotājumus, kas ir starptautiski vai nacionāli nozīmīgi stilu paraugi, ievērojamu arhitektu darbi vai reti sastopamu tipu celtnes (vecākas par 50 gadiem).
4. Objekta kultūrvēsturiskā vērtība atbilst Noteikumu Nr. 474 7.3. punktā noteiktajiem kritērijiem. Objekts ir saglabājis sākotnējo, 17. gadsimta beigām – 18. gadsimta sākumam raksturīgo pilsētas dzīvojamās ēkas vizuālo tēlu. Objektā saglabājušās oriģinālās būvkonstrukcijas gan sienās, gan īpaši vērtīgas un retas jumta konstrukcijas – pildrežģa zelmiņa koka konstrukcija ar liektiem elementiem (līdz šim vienīgā konstatētā Latvijā). Objektā esošie griestu un sienu gleznojumi ir mākslinieciski vērtīga liecība par baroka stilistiskajām izpausmēm un motīviem Latvijas dekoratīvajā glezniecībā. Ņemot vērā perioda senumu, tie ir uzskatāmi par Latvijas mākslā retu, turklāt salīdzinoši labi saglabājušos dekoratīvās glezniecības paraugu; papildu vērtību gleznojumiem piešķir fakts, ka ēkā ir gan griestu, gan sienu gleznojumi, kas veido priekšstatu par vienotu baroka iekštelpu dekoratīvās apdares ansambli. Objekts ir nozīmīgs kultūrvēsturisks piemineklis, kam ir izglītojoša nozīmes kā liecībai par būvniecības un amatniecības tradīcijām, kā arī pielietotajiem būvmateriāliem attiecīgajā periodā.
Objekta saglabājamās vērtības: būves telpiskais risinājums pilsētvides ainavā, plānojuma struktūra, konstruktīvā sistēma, konstruktīvie elementi, sienu un griestu gleznojumi un to ansambļa vienotība, mākslinieciskā kompozīcija, oriģinālais materiāls un izpildījuma tehnika, virsmas apdare.
5. Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 14. panta devīto daļu un Noteikumu Nr. 473 9. punktu, kā arī uz iepriekš minēto konstatējumu, Kultūras ministrija nolemj:
izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojuma Nr. 128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2. punktu apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumus un iekļaut Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā šādu objektu:
9282 | Valsts nozīmes | Arhitektūra | Dzīvojamā ēka | Liepāja, Kungu iela 16 | 17. gs. b. / 18. gs. s. |
6. Kultūras pieminekļa sastāvs: ēka ar kadastra apzīmējumu 1700 033 0054 001.
7. Atbilstoši likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 23. panta pirmajai daļai ir noteikta Objekta individuālā aizsardzības zona "0", ņemot vērā, ka tas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa "Liepājas pilsētas vēsturiskais centrs" (aizsardzības Nr. 7436) teritorijā.
8. Lēmuma pamatojums: likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1. pants un 14. panta devītā daļa, Administratīvā procesa likuma 13. pants, 62. panta pirmā daļa, 65. panta otrā daļa, 66. panta pirmā daļa, Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" 4.2. un 7.3. punkts, Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 3., 5. un 9. punkts, Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. punkts.
9. Rīkojums stājas spēkā nākamajā darba dienā pēc publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Mēneša laikā no šī rīkojuma spēkā stāšanās to var pārsūdzēt saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76. panta otro daļu un 188. panta pirmo daļu Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu namā (Lielā iela 4, Liepāja, LV-3401).
Kultūras ministrs N. Puntulis