Ādažu novada domes saistošie noteikumi: Šajā laidienā 2 Pēdējās nedēļas laikā 3 Visi
Ādažu novada pašvaldības domes saistošie noteikumi Nr. 54/2024
Ādažos 2024. gada 27. decembrī
Izglītojamo pārvadājumu pakalpojumu kārtība Ādažu novada pašvaldībā
APSTIPRINĀTI
ar Ādažu novada pašvaldības domes
27.12.2024. sēdes lēmumu
(prot. Nr. 31 § 4)
Izdoti saskaņā ar Pašvaldību likuma
44. panta otro daļu,
Izglītības likuma
17. panta trešās daļas 14. punktu,
Sabiedriskā transporta pakalpojumu likuma
14. panta trešo daļu,
Ministru kabineta 22.06.2021. noteikumu Nr. 414
"Braukšanas maksas atvieglojumu noteikumi"
17. un 18. punktu
I. Vispārīgie noteikumi
1. Noteikumi nosaka:
1.1. nepersonalizētu elektronisku viedkaršu (turpmāk – e-talons) un pasažieru vilciena laika biļešu, un sabiedriskā autobusa abonementa biļešu (turpmāk – biļete) saņemšanas vai sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzēja (turpmāk – pārvadātājs) biļešu izdevumu apmaksas kārtību Ādažu novada vispārējās pamatizglītības un vidējās izglītības iestāžu (turpmāk – skola) izglītojamiem no izglītojamā dzīvesvietas uz skolu un atpakaļ;
1.2. pārvadātāja biļešu apmaksas kārtību Ādažu novadā deklarētiem izglītojamajiem, kuri mācās citu novadu skolās vispārējās un profesionālās vidējās izglītības programmā;
1.3. pārvadātāja biļešu izdevumu apmaksas kārtību izglītojamajiem ar speciālām vajadzībām no dzīvesvietas uz speciālās izglītības iestādi (turpmāk – speciālā skola) un atpakaļ;
1.4. personiskā transportlīdzekļa degvielas izdevumu (turpmāk – autotransporta izdevumi) apmaksas kārtību.
2. Noteikumi attiecas uz izglītojamajiem, kuru dzīvesvieta deklarēta Ādažu novada pašvaldības administratīvajā teritorijā un kuriem ir tiesības atbilstoši šiem noteikumiem saņemt pasažieru pārvadājumu maksas atvieglojumus vai autotransporta izdevumu apmaksu.
3. Pašvaldība nodrošina izglītojamo autobusa pārvadājuma pakalpojumus domes noteiktajā kārtībā:
3.1. Carnikavas pagastā dzīvojošiem Carnikavas vidusskolas izglītojamajiem, ja sabiedriskais transports nav pieejams;
3.2. Ādažu novadā deklarētiem speciālo izglītības iestāžu izglītojamajiem un vispārējās izglītības iestāžu izglītojamajiem, kuri iegūst izglītību speciālās izglītības programmā, un tās apguve netiek nodrošināta Ādažu novada pašvaldības izglītības iestādēs, un vecāks nesaņem autotransporta izdevumu kompensāciju.
4. Pašvaldība kompensē sabiedriskā transporta izdevumus:
4.1. speciālo izglītības iestāžu izglītojamajiem un vispārējās izglītības iestāžu izglītojamajiem, kuri iegūst izglītību speciālās izglītības programmā un tās apguve netiek nodrošināta Ādažu novada pašvaldības izglītības iestādēs;
4.2. Ādažu novada vispārējās izglītības iestāžu 1.–9. klases izglītojamajiem 100 % apmērā;
4.3. vidējās izglītības iestāžu 10.–12. klases izglītojamajiem 50 % apmērā, izņemot Ādažu novada administratīvajā teritorijā nereģistrētas privātās izglītības iestādes;
4.4. profesionālās vidējās izglītības iestāžu 1.–4. kursa izglītojamajiem 50 % apmērā, ja izglītojamais apmeklē izglītības iestādi citas pašvaldības administratīvajā teritorijā un apgūst kvalifikāciju, profesionālās izglītības un tehnikumu programmu, izņemot privātās izglītības iestādes.
5. Pašvaldība nekompensē transporta izdevumus:
5.1. izglītojamo brīvlaikā vai citās brīvdienās, izņemot 20. punkta gadījumā;
5.2. ja iesniegums par pārvadātāja biļešu vai autotransporta izdevumu kompensāciju par iepriekšējo mēnesi tiek iesniegts vēlāk par diviem mēnešiem no biļešu iegādāšanās brīža.
6. Pašvaldībai ir tiesības pārbaudīt personas datus, kas nepieciešami šo noteikumu izpildes nodrošināšanai, izmantojot tai pieejamus valsts un pašvaldības datu reģistrus.
II. E-talona izsniegšanas un izmantošanas kārtība
7. E-talonu izsniegšana izglītojamajiem tiek organizēta šādā kārtībā:
7.1. izglītojamā vecāks iesniedz iesniegumu skolai (1. pielikums);
7.2. skola pārbauda iesniegumu atbilstību šiem noteikumiem, apkopo e-talonu saņēmēju sarakstu un ne vēlāk kā līdz kārtējā gada 5. septembrim informē Centrālās pārvaldes Izglītības un jaunatnes nodaļu (turpmāk – nodaļa) par nepieciešamo e-talonu skaitu;
7.3. nodaļa organizē e-talonu pasūtīšanu un piegādi skolai;
7.4. skola reģistrē e-talonus sistēmā "Autopos" un nodod tos Ādažu novada Valsts un pašvaldības vienotajiem klientu apkalpošanas centriem (turpmāk – VPVKAC), kas aktivizē e-talonus POS terminālī un nodod tos skolai;
7.5. skola izsniedz izglītojamajiem e-talonus pret parakstu.
8. Pirmreizējie e-taloni tiek izgatavoti un izsniegti bez maksas. Atkārtota e-talona izsniegšanas gadījumā tā saņēmējs apmaksā pārvadātāja noteiktas izmaksas e-talona izgatavošanai.
9. Braukšanas maksas atvieglojumi e-talonam darbojas 2 (divas) reizes mācību dienā no dzīvesvietas uz skolu un atpakaļ, uzrādot e-talonu pārvadātāja autobusos Ādažu novada administratīvajā teritorijā. Vienas dienas laikā neizmantotos braucienus nepārceļ uz nākamo dienu.
10. Skola katru mēnesi pārbauda pārvadātāja iesniegto atskaiti un rēķinu un nodod to apmaksai Centrālās pārvaldes Grāmatvedības nodaļai.
11. Ja pārvadātājs konstatē, ka izglītojamā e-talons nav tehniskā vai lietošanas kārtībā, vai nedarbojas citu iemeslu dēļ, tas bez maksas nodrošina izglītojamā pārvadājumu, vienlaikus paturot savā rīcībā e-talonu, ko pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 1 (vienas) darba dienas laikā nogādā VPVKAC e-talona darbības pārbaudei.
12. VPVKAC veic e-talona pārbaudi un 1 (vienas) darba dienas laikā informē skolu par noteikumu 11. punktā minēto gadījumu. Ja e-talons ir lietošanas kārtībā, VPVKAC izsniedz to izglītojamajam. Pretējā gadījumā izglītojamā vecākam ir pienākums nekavējoties pieprasīt atkārtota e-talona izsniegšanu 7. punktā noteiktajā kārtībā.
13. Ja izglītojamais pārtrauc mācības skolā, viņš nodod skolai savu e-talonu. Skola nekavējoties deaktivizē sistēmā "Autopos" izglītojamā tiesības izmantot e-talonu.
III. Pasažieru vilciena biļešu izsniegšanas un izmantošanas kārtība
14. Ja nav pieejams sabiedriskais pārvadājums ar autobusu, pašvaldība izsniedz vilciena biļetes:
14.1. Carnikavas vidusskolas izglītojamajiem;
14.2. Ādažu vidusskolas un Ādažu Brīvās Valdorfa skolas izglītojamajiem, izmantojot savienotos pasažieru pārvadājumu pakalpojumus.
15. Biļetes izsniedz šādā kārtībā:
15.1. izglītojamā vecāks iesniedz skolai iesniegumu (1. pielikums);
15.2. skola pārbauda iesniegumu atbilstību, apkopo biļešu saņēmēju sarakstu un ne vēlāk kā līdz kārtējā gada 5. (piektajam) septembrim informē nodaļu par nepieciešamo biļešu skaitu. Par izmaiņām attiecībā uz nākamo mēnesi skola informē nodaļu līdz katra mēneša 13. (trīspadsmitajam) datumam;
15.3. nodaļa līdz katra mēneša 15. (piecpadsmitajam) datumam veic biļešu pasūtīšanu nākamajam mēnesim un to izsniegšanu skolai;
15.4. skola pret parakstu izsniedz izglītojamajiem biļetes.
16. Ja vidusskolēniem nav iespējams nodrošināt sabiedriskā transporta izmantošanas biļetes aktivizāciju ar 50 % atlaidi, tad vecāki iegādājas biļetes pilnas cenas apmērā un pēc tam iesniedz nodaļai iesniegumu (2. pielikums) par 50 % atmaksu no iegādāto biļešu cenas.
17. Ja pārvadātājs piedāvā citu šajos noteikumos neminētu digitālu biļešu veidu, tad izglītojamo vecāki informē attiecīgo Ādažu novada izglītības iestādi par šādu biļešu iegādi, piemērojot atlaidi. Ja izglītība tiek iegūta citas pašvaldības iestādē, tad izglītojamie par digitālo biļešu nepieciešamību informē nodaļu.
18. Pašvaldības izpilddirektors ar rīkojumu nosaka kārtību, kādā notiek 17. punktā minēto digitālo biļešu apmaksa.
IV. Biļešu kompensēšanas kārtība
19. Pašvaldība kompensē izglītojamā iegādāto pārvadātāja biļešu izdevumus 4. punktā noteiktajos gadījumos, apmaksājot 2 (divus) braucienus dienā (uz izglītības iestādi un atpakaļ līdz e-talona vai biļetes saņemšanai 7. un 15. punktā noteiktajā kārtībā, kā arī 11. punkta gadījumā.
20. Ja 4.4. punktā minētais izglītojamais uzturas dienesta viesnīcā, transporta izdevumus kompensē par vienu braucienu nedēļā turp un atpakaļ, neatkarīgi no nedēļas dienas.
21. Lai saņemtu biļešu izdevumu kompensāciju:
21.1. izglītojamā vecāks līdz nākamā mēneša 10. (desmitajam) datumam iesniedz VPVKAC iesniegumu pašvaldībai (2. pielikums) par iepriekšējā mēneša biļešu izdevumu kompensēšanu un pievieno biļetes vai bankas konta izdruku par iegādātajām biļetēm;
21.2. nodaļa pārbauda iesniegumu atbilstību un pieņem lēmumus par kompensāciju vai atteikumu. Atbilstības gadījumā iesniegumu ar rezolūciju nodaļas vadītājs nodod Centrālās pārvaldes Grāmatvedības nodaļai apmaksas veikšanai. Atteikuma gadījumā nodaļa rakstiski informē iesniedzēju, norādot atteikuma iemeslu.
22. Izglītojamais var iegādāties braukšanas biļeti arī starppilsētu autobusā, kas šķērso Ādažu novada administratīvo teritoriju, ja nokļūšanai uz skolu vai izglītības iestādēm citu pašvaldību administratīvajā teritorijā objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams izmantot e–talonu vai abonementa biļeti.
23. Biļetēs veiktajiem ierakstiem jābūt skaidri salasāmiem un kompensācija par nesalasāmām vai saplēstām biļetēm netiek izmaksāta.
24. Kompensāciju par biļetēm izmaksā līdz kārtējā mēneša 28. datumam.
V. Autotransporta izdevumu apmaksas kārtība
25. Pašvaldība kompensē izglītojamā vecākam autotransporta izdevumus (degvielas izdevumus par 2 (diviem) braucieniem dienā (uz izglītības iestādi un atpakaļ)) mācību gada laikā, izpildoties šādiem nosacījumiem:
25.1. 4.2. punktā minētajiem vispārējās pamatizglītības izglītojamajiem un 4.3. punktā minētajiem izglītojamajiem, ja sabiedriskais transports nav pieejams no izglītojamā dzīvesvietas uz skolu un atpakaļ vai no izglītojamā dzīvesvietas līdz sabiedriskā transporta pieturvietai ir vairāk nekā 3 km liels attālums, ja pašvaldība nenodrošina skolēnu autobusa pakalpojumu, kā arī, ja vecāks nesaņem biļešu izdevumu kompensāciju;
25.2. speciālo izglītības iestāžu izglītojamajiem, ja saskaņā ar valsts vai pašvaldības pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu tiem nepieciešams iegūt vispārējo izglītību izglītības programmā, ko nenodrošina Ādažu novada pašvaldības izglītības iestādes, kā arī, ja pašvaldība nenodrošina skolēnu autobusu vai vecāks nesaņem biļešu izdevumu kompensāciju. Pašvaldība kompensē izdevumus arī gadījumos, ja pārvadātāja pakalpojums ir pieejams, bet no pedagoģiski medicīniskās komisijas vai ārsta atzinuma izriet, ka izglītojamais nevar izmantot sabiedrisko transportu.
26. Ja izglītojamā vecāki veic vairāku izglītojamo pārvadājumu vienlaikus, transporta izdevumus aprēķina nepārsniedzot 25. punktā noteikto braukšanas izdevumu kompensācijas apmēru neatkarīgi no pārvadājamo izglītojamo skaita.
27. Lai saņemtu autotransporta izdevumu kompensāciju:
27.1. izglītojamā vecāks iesniedz VPVKAC iesniegumu pašvaldībai (3. pielikums);
27.2. nodaļa pārbauda iesnieguma atbilstību un pieņem lēmumu par izdevumu kompensāciju, ņemot vērā īsākā ceļu attālumu no izglītojamā dzīvesvietas līdz skolai un atpakaļ, kā arī nosaka autotransporta līdzekļa vidējo degvielas patēriņu saskaņā ar Valsts akciju sabiedrības "Ceļu satiksmes drošības direkcija" publiskoto Rokasgrāmatu par vidējo degvielas patēriņu un CO2 izplūdi;
27.3. nodaļa rakstiski informē iesniedzēju par pieņemto lēmumu un atteikuma gadījumā norāda atteikuma iemeslu;
27.4. izglītojamā vecāks līdz katra mēneša 10. (desmitajam) datumam iesniedz pašvaldībai iesniegumu-atskaiti (4. pielikums) par izdevumiem iepriekšējā mēnesī un izdevumu attaisnojuma dokumentu (kases čeku) oriģinālus par degvielas iegādi;
27.5. nodaļa pārbauda iesnieguma atbilstību un pieņem lēmumu par izdevumu kompensāciju vai atteikumu. Atbilstības gadījumā iesniegumu ar rezolūciju nodaļas vadītājs nodod Grāmatvedības nodaļai apmaksas veikšanai. Atteikuma gadījumā nodaļa rakstiski informē iesniedzēju, norādot atteikuma iemeslu.
28. Kompensāciju par autotransporta izdevumiem izmaksā līdz kārtējā mēneša 28. datumam.
VI. Citi noteikumi
29. Nodaļas lēmumus var apstrīdēt pašvaldības Administratīvo aktu strīdu komisijā.
30. Pašvaldības Administratīvo aktu strīdu komisijas lēmumus var pārsūdzēt Administratīvā rajona tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
31. Ar šo noteikumu publicēšanu spēku zaudē Ādažu novada pašvaldības domes 2022. gada 28. decembra saistošie noteikumi Nr. 87/2022 "Izglītojamo pārvadājumu pakalpojumu kārtība Ādažu novada pašvaldībā" un Ādažu novada pašvaldības domes 24.08.2022. lēmums Nr. 415 "Par transporta pakalpojumu nodrošināšanu un izdevumu apmaksu Ādažu novada skolēnu nokļūšanai no 2022. gada 1. septembra".
Ādažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja K. Miķelsone
1. pielikums
Ādažu novada pašvaldības domes 27.12.2024.
saistošajiem noteikumiem Nr. 54/2024
Ādažu novada izglītības iestādei
Iesniegums izglītojamā pārvadājumu pakalpojuma saņemšanai
Vispārējās izglītības iestādes nosaukums: |
Informācija par izglītojamo:
Uzvārds |
Vārds |
Citi vārdi |
Personas kods |
Klase |
Nepieciešami pakalpojumi (atzīmēt ar "X"):
e-Talons autobusam
Pasažieru vilciena abonementa biļete
Apvienotais autobusa un pasažieru vilciena pakalpojums
Cits (piem., digitālās biļetes)
Izglītojamais |
( |
) | ||
(paraksts) |
(paraksta atšifrējums) |
Apliecinu, ka pašvaldībai ir tiesības iepazīties ar iesniegumā norādīto personu datiem, kas nepieciešami pakalpojuma piešķiršanai, t.sk. valsts datu bāzēs un reģistros.
Apliecinu, ka sniegtās ziņas ir patiesas, un apņemos paziņot pašvaldībai par ziņu jebkādām izmaiņām
Esmu informēts, ka personas datu apstrādes pārzinis ir Ādažu novada pašvaldība (reģ. Nr. 90000048472, Gaujas iela 33A, Ādaži, Ādažu nov., LV-2164). Personas datu apstrādes mērķis ir šī iesnieguma izskatīšana. Papildu informācija par datu apstrādi pieejama pašvaldības tīmekļvietnes www.adazunovads.lv sadaļā "Privātuma politika".
Izglītojamā vecāks |
( |
) | ||
(paraksts) |
(paraksta atšifrējums) |
Datums ______________________
Pārbaudīju un apliecinu iesniegumā norādīto datu pareizību
Izglītības iestādes darbinieks |
( |
) | ||
(paraksts) |
(paraksta atšifrējums) |
2. pielikums
Ādažu novada pašvaldības 27.12.2024.
saistošajiem noteikumiem Nr. 54/2024
Ādažu novada pašvaldībai
Iesniegums kompensācijas saņemšanai par izglītojamā iegādātajām biļetēm
Vispārējās izglītības iestādes nosaukums: |
Speciālās izglītības iestādes un programmas nosaukums:
Informācija par izglītojamo:
Uzvārds |
Vārds |
Personas kods |
Klase |
Lūdzu kompensēt iegādātās biļetes saskaņā ar Ādažu novada pašvaldības 27.12.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. ___/2024 "Izglītojamo pārvadājumu pakalpojumu kārtība
Ādažu novada pašvaldībā" par 20___. gada | . | |
(mēnesis) |
Informācija par kompensācijas pārskaitījuma adresi:
Vecāka vārds, uzvārds |
Personas kods |
Norēķina konta numurs |
Telefona Nr. |
Pielikumā pievienoju _________ (norādīt skaitu) braukšanas biļetes*
* Iesniedzot iesniegumu, biļetes var iesniegt skenētā veidā.
Apliecinu, ka pašvaldībai ir tiesības iepazīties ar iesniegumā norādīto personu datiem, kas nepieciešami pakalpojuma piešķiršanai, t.sk. valsts datu bāzēs un reģistros.
Apliecinu, ka sniegtās ziņas ir patiesas, un apņemos paziņot pašvaldībai par ziņu jebkādām izmaiņām
Esmu informēts, ka personas datu apstrādes pārzinis ir Ādažu novada pašvaldība (reģ. Nr. 90000048472, Gaujas iela 33A, Ādaži, Ādažu nov., LV-2164). Personas datu apstrādes mērķis ir šī iesnieguma izskatīšana. Papildu informācija par datu apstrādi pieejama pašvaldības tīmekļvietnes www.adazunovads.lv sadaļā "Privātuma politika".
Datums |
Izglītojamā vecāks |
||
(paraksts, paraksta atšifrējums) |
3. pielikums
Ādažu novada pašvaldības 27.12.2024.
saistošajiem noteikumiem Nr. 54/2024
Ādažu novada pašvaldībai
VECĀKS | ||
(vārds, uzvārds) |
DEKLARĒTA ADRESE |
TELEFONA NR. |
Iesniegums kompensācijas piešķiršanai personiskā transporta izmantošanai
Lūdzu piešķirt kompensāciju par personīgā transportlīdzekļa izmantošanu izglītojamā nokļūšanai uz izglītības iestādi un atpakaļ saskaņā ar Ādažu novada pašvaldības 27.12.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. ____/2024 "Izglītojamo pārvadājumu pakalpojumu kārtība Ādažu novada pašvaldībā", pamatojoties uz to, ka (vajadzīgo atzīmēt):
sabiedriskais transports nav pieejams no izglītojamā dzīvesvietas uz izglītības iestādi un atpakaļ vai arī no izglītojamā dzīvesvietas līdz sabiedriskā transporta pieturvietai ir vairāk nekā 3 km attālums, un pašvaldība nenodrošina izglītojamo ar pašvaldības autobusa pārvadājumiem;
izglītojamais mācās speciālās izglītības iestādē un pašvaldība nenodrošina izglītojamā pārvadājumu ar autobusu vai arī izglītojamais, pamatojoties uz pedagoģiski medicīniskās komisijas vai ārsta atzinumu, nevar izmantot sabiedrisko transportu.
Iesniedzu šādu pamatojuma informāciju:
1) ziņas par izglītojamo:
Vārds, uzvārds, personas kods |
Dzīvesvietas adrese |
Vispārējās izglītības iestādes nosaukums, klase:
Speciālās izglītības iestādes un programmas nosaukums, klase:
Dzīvesvietai tuvākā pieturvieta (nosaukums un attālums km) |
2) brauciena garums (uz skolu un atpakaļ) ir ______ kilometri;
3) personīgā transportlīdzekļa nosaukums | , |
izlaiduma gads _________, reģistrācijas Nr. _______________, motora tilpums ____________, degvielas veids _____________, ātrumkārba ________________, degvielas patēriņš _____ litri uz 100 km.
Lēmumu vēlos saņemt (atzīmēt atbilstošo):
uz e-pastu |
ar pasta sūtījumu uz adresi |
Apliecinu, ka pašvaldībai ir tiesības iepazīties ar iesniegumā norādīto personu datiem, kas nepieciešami pakalpojuma piešķiršanai, t.sk. valsts datu bāzēs un reģistros.
Apliecinu, ka sniegtās ziņas ir patiesas, un apņemos paziņot pašvaldībai par ziņu jebkādām izmaiņām
Esmu informēts, ka personas datu apstrādes pārzinis ir Ādažu novada pašvaldība (reģ. Nr. 90000048472, Gaujas iela 33A, Ādaži, Ādažu nov., LV-2164). Personas datu apstrādes mērķis ir šī iesnieguma izskatīšana. Papildu informācija par datu apstrādi pieejama pašvaldības tīmekļvietnes www.adazunovads.lv sadaļā "Privātuma politika".
Datums ______________________
Izglītojamā vecāks |
( |
) | ||
(paraksts) |
(paraksta atšifrējums) |
4. pielikums
Ādažu novada pašvaldības 27.12.2024.
saistošajiem noteikumiem Nr. 54/2024
Ādažu novada pašvaldībai
Iesniegums personiskā transporta izdevumu kompensācijai par izglītojamā pārvadāšanu
Lūdzu kompensēt personiskā transporta izdevumus par izglītojamā
nogādāšanu no dzīvesvietas uz | |
(vārds, uzvārds, personas kods) |
uz izglītības iestādi ___________________________________ un atpakaļ saskaņā ar Ādažu novada pašvaldības 27.12.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. ___/2024 "Izglītojamo pārvadājumu pakalpojumu kārtība Ādažu novada pašvaldībā" un pamatojoties uz pašvaldības Administrācijas Izglītības un jaunatnes nodaļas 20___. gada ____.____________ lēmumu Nr. ____ "Par izdevumu apmaksu izglītojamā nogādāšanai uz __________________ izglītības iestādi",
par 20___. gada | šādos datumos (apvilkt): | |
(mēnesis) |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
9. |
10. |
11. |
12. |
13. |
14. |
15. |
16. |
17. |
18. |
19. |
20. |
21. |
22. |
23. |
24. |
25. |
26. |
27. |
28. |
29. |
30. |
31. |
Pievienoju degvielas iegādes čekus:
Čeka numurs |
Degvielas daudzums (litri) |
Summa |
Lūdzu veikt apmaksu uz manu kredītiestādi (nosaukums) |
kods: | |||||||||||||||||||||
konta numurs: |
Iesniedzēja tālruņa numurs | un e-pasts |
Pielikumā pievienoju izglītības iestādes izziņu / apliecinājumu par izglītojamā apmeklējumiem atzīmētajos datumos.
Apliecinu, ka pašvaldībai ir tiesības iepazīties ar iesniegumā norādīto personu datiem, kas nepieciešami pakalpojuma piešķiršanai, t.sk. valsts datu bāzēs un reģistros.
Apliecinu, ka sniegtās ziņas ir patiesas, un apņemos paziņot pašvaldībai par ziņu jebkādām izmaiņām
Esmu informēts, ka personas datu apstrādes pārzinis ir Ādažu novada pašvaldība (reģ. Nr. 90000048472, Gaujas iela 33A, Ādaži, Ādažu nov., LV-2164). Personas datu apstrādes mērķis ir šī iesnieguma izskatīšana. Papildu informācija par datu apstrādi pieejama pašvaldības tīmekļvietnes www.adazunovads.lv sadaļā "Privātuma politika".
Datums ______________________
Iesniedzēja |
( |
) | ||
(paraksts) |
(paraksta atšifrējums) |
Paskaidrojuma raksts
Ādažu novada pašvaldības domes 2024. gada 27. decembra saistošajiem noteikumiem
Nr. 54/2024 "Izglītojamo pārvadājumu pakalpojumu kārtība Ādažu novada pašvaldībā"
Paskaidrojuma raksta sadaļas un norādāmā informācija |
1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums 1.1. Saistošo noteikumu (turpmāk – Noteikumi) izdošanas mērķis ir noteikt kārtību, kādā Ādažu novada pašvaldība (turpmāk – pašvaldība) nodrošina izglītojamo pārvadājumus un kompensē izglītojamajiem braukšanas izdevumus, kas saistīti ar braucieniem mācību gada laikā no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei. 1.2. Izglītības likuma 17. panta trešās daļas 14. punkts noteic, ka pašvaldība nodrošina transportu izglītojamo nokļūšanai izglītības iestādē un atpakaļ dzīvesvietā, ja nav iespējams izmantot sabiedrisko transportu. 1.3. Izglītības likuma 17. panta trešās daļas 12. punkts nosaka, ka pašvaldība nodrošina izglītības ieguvi izglītojamajiem ar speciālām vajadzībām (atbilstoši veselības stāvoklim, kas ietekmē izglītības ieguves veidu) speciālās izglītības iestādēs, pirmsskolas izglītības grupās bērniem ar speciālām vajadzībām, speciālās izglītības klasēs Ministru kabineta noteiktajā kārtībā un apmērā. 1.4. Savukārt Ministru kabineta 2021. gada 22. jūnija noteikumu Nr. 414 "Braukšanas maksas atvieglojumu noteikumi" (turpmāk – MK noteikumi) 12. punkts noteic, ka ārpus pilsētas teritorijas dzīvojošiem vispārējās pamatizglītības iestādes (1.–9. klase) izglītojamajiem ir tiesības saņemt kompensāciju 100 % apmērā par braukšanas izdevumiem, kas saistīti ar braucieniem mācību gada laikā no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei un atpakaļ attiecīgās novada pašvaldības teritorijā, izmantojot sabiedrisko transportlīdzekli, kas pārvadā pasažierus pilsētas un reģionālās nozīmes maršrutos. MK noteikumu 13. punkts noteic, ka ārpus pilsētas teritorijas dzīvojošiem vispārējās vidējās izglītības iestādes (klātienes 10.–12. klase) izglītojamajiem ir tiesības saņemt kompensāciju 50 % apmērā par braukšanas izdevumiem, kas saistīti ar braucieniem mācību gada laikā no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei un atpakaļ attiecīgās novada pašvaldības administratīvajā teritorijā, izmantojot sabiedrisko transportlīdzekli, kas pārvadā pasažierus pilsētas un reģionālās nozīmes maršrutos. MK noteikumu 17. punkts noteic, ka šo MK noteikumu 12. un 13. punktā minēto kategoriju pasažieri biļeti iegādājas par pilnu maksu un braukšanas izdevumus viņiem pašvaldības noteiktajā kārtībā sedz no attiecīgās pašvaldības budžeta. MK noteikumu 18. punkts nosaka, ka šo noteikumu 14. punktā minēto kategoriju pasažieri biļeti iegādājas par pilnu maksu, un braukšanas izdevumus viņiem pašvaldības noteiktajā kārtībā sedz no attiecīgās pašvaldības budžeta vai saskaņā ar normatīvajiem aktiem par pašvaldību savstarpējo norēķinu kārtību. 1.5. Sabiedriskā transporta pakalpojumu likuma 14. panta trešā daļa nosaka, ka pašvaldībām ir tiesības noteikt braukšanas maksas atvieglojumus savā administratīvajā teritorijā, ja ar šo braukšanas maksas atvieglojumu noteikšanu pārvadātājam radītos zaudējumus pilnībā kompensē no pašvaldības budžeta. 1.6. Vienlaikus, atbilstoši Pašvaldību likuma 44. panta otrajai daļai, pašvaldības dome var izdot saistošos noteikumus, lai nodrošinātu pašvaldības autonomo funkciju un brīvprātīgo iniciatīvu izpildi. 1.7. Pašvaldībā ir spēkā 2022. gada 28. decembra saistošie noteikumi Nr. 87/2022 "Izglītojamo pārvadājumu pakalpojumu kārtība Ādažu novada pašvaldībā". Pēc šo saistošo noteikumu izdošanas ir mainījies pašvaldības administrācijas nosaukums, ir notikusi Carnikavas pamatskolas statusa nomaiņa uz vidusskolu, atsevišķās pašvaldības izglītības iestādēs tiek paredzēts nodrošināt iespēju izglītojamiem apgūt arī speciālās izglītības programmas. 1.8. Ņemot vērā, ka esošo saistošo noteikumu izmaiņas sakarā ar zemāk uzskaitītiem, būtiskiem papildinājumiem, nesasniedz 50 % no noteikumu apjoma, taču saistošajos noteikumos tiek izdarīti vairāki redakcionāli labojumi, tajā skaitā, paskaidrojuma raksta 1.7. punktā minētie, uzlabots to teksts, lai saistošie noteikumi būtu pārskatāmāki un saprotamāki iedzīvotājiem, ir lietderīgi izdot jaunus saistošos noteikumus. 1.9. Izglītības un zinātnes ministrija 18.03.2024. skaidrojumā Nr. 4-7e/24/746 "Par viedokļa sniegšanu" ir sniegusi pašvaldībai viedokli par pašvaldības pienākumu nodrošināt transporta pakalpojumus izglītojamo nokļūšanai no dzīvesvietas līdz izglītības iestādei un atpakaļ. Cita starpā, ministrija norāda, ka Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departaments 24.01.2022. rīcības sēdes lēmumā lietā Nr. A420142920, SKA-387/2022 ir atzinis, ka tiesību normās ietvertās tiesības izvēlēties izglītības iestādi un pašvaldības pienākums nodrošināt nokļūšanu uz izglītības iestādi un atpakaļ nav saprotams tādā veidā, ka pašvaldībai būtu jānodrošina bērna nokļūšana uz jebkuru izglītības iestādi. Tikai tad, ja nav iespējams izglītību iegūt konkrētajā pašvaldībā, pašvaldībai ir pienākums segt izglītojamā transporta izdevumus. Vienlaikus jāņem vērā, ka saskaņā ar Izglītības likuma 17. panta pirmajā daļā noteikto katras pašvaldības pienākums ir nodrošināt bērniem, kuru dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā, iespēju iegūt pirmsskolas izglītību un pamatizglītību bērna dzīvesvietai tuvākajā pašvaldības izglītības iestādē. 1.10. Attiecīgi, Noteikumos tiek precizēts, ka: 1.10.1. pašvaldība nodrošina izglītojamo autobusa pārvadājuma pakalpojumus domes noteiktajā kārtībā Ādažu novadā deklarētiem speciālo skolu izglītojamajiem, ja tie iegūst vispārējo izglītību speciālās izglītības programmā, kuras apguvi nav iespējams nodrošināt Ādažu novada pašvaldības izglītības iestādēs, un vecāks nesaņem autotransporta izdevumu kompensāciju (Noteikumu 3.1. punkts), 1.10.2. pašvaldība kompensē sabiedriskā transporta izdevumus Ādažu novadā deklarētiem speciālo skolu izglītojamajiem, ja tie iegūst vispārējo izglītību speciālās izglītības programmā, kuras apguvi nav iespējams nodrošināt Ādažu novada pašvaldības izglītības iestādēs, un vecāks nesaņem autotransporta izdevumu kompensāciju (Noteikumu 4.2. punkts). 1.10.3. pašvaldība kompensē izglītojamā vecākam autotransporta izdevumus (degvielas izdevumus par 2 (diviem) braucieniem dienā (uz izglītības iestādi un atpakaļ)) mācību gada laikā, speciālo izglītības iestāžu izglītojamajiem, ja saskaņā ar valsts vai pašvaldības pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu tiem nepieciešams iegūt vispārējo izglītību izglītības programmā, kuras apguvi nav iespējams nodrošināt Ādažu novada pašvaldības izglītības iestādēs, kā arī, ja pašvaldība nenodrošina skolēnu autobusu, vai vecāks nesaņem biļešu izdevumu kompensāciju. Pašvaldība kompensē izdevumus arī gadījumos, ja pārvadātāja pakalpojums ir pieejams, bet no pedagoģiski medicīniskās komisijas vai ārsta atzinuma izriet, ka izglītojamais nevar izmantot sabiedrisko transportu (Noteikumu 25.2. punkts). 1.11. Noteikumi noteiks, ka pašvaldība kompensē sabiedriskā transporta izdevumus vidējās izglītības iestāžu 10.–12. klases izglītojamajiem 50 % apmērā arī Ādažu novada administratīvajā teritorijā reģistrētās privātās izglītības iestādēs. 1.12. Turpmāk pašvaldība nekompensēs transporta izdevumus, ja iesniegums par pārvadātāja biļešu vai autotransporta izdevumu kompensāciju par iepriekšējo mēnesi tiek iesniegts vēlāk par diviem mēnešiem no biļešu iegādāšanās brīža. Iepriekš šis termiņš bija noteikts viens mēnesis no iegādes brīža. 1.13. Noteikumi tiek papildināti ar normu, ka, ja pārvadātājs piedāvā citu, šajos noteikumos neminētu, digitālu biļešu veidu, tad izglītojamo vecāki par digitālo biļešu iegādi, piemērojot atlaidi, informē skolu, ja izglītība tiek iegūta kādā no Ādažu novada izglītības iestādēm. Ja izglītība tiek iegūta citā pašvaldības iestādē, tad izglītojamie par digitālo biļešu nepieciešamību informē Izglītības un jaunatnes nodaļu. Kārtību, kādā notiek šo digitālo biļešu apmaksa, noteiks pašvaldības izpilddirektors. 1.14. Noteikumu 4.4. punkts paredz, ka pašvaldība kompensē sabiedriskā transporta izdevumus profesionālās vidējās izglītības iestāžu 1.–4. kursa izglītojamajiem 50 % apmērā, ja izglītojamais apmeklē izglītības iestādi citas pašvaldības administratīvajā teritorijā un apgūst kvalifikāciju, profesionālās izglītības un tehnikumu programmu, izņemot privātās izglītības iestādes. Saskaņā ar Noteikumiem, ja minētais izglītojamais uzturas dienesta viesnīcā, transporta izdevumus kompensē par vienu braucienu nedēļā turp un atpakaļ, neatkarīgi no nedēļas dienas. 1.15. Attiecībā par autotransporta izdevumu apmaksu vecākiem, kas nogādā izglītojamos uz izglītības iestādi tiks noteikts, ka, ja izglītojamā vecāki veic vairāku izglītojamo pārvadājumu vienlaikus, transporta izdevumus aprēķina, nepārsniedzot šo noteikumu 25. punktā noteikto braukšanas izdevumu kompensācijas apmēru neatkarīgi no pārvadājamo izglītojamo skaita. 1.16. Ar Noteikumiem tiek precizēta pasažieru vilciena biļešu izsniegšanas un izmantošanas kārtība, nosakot, ka, ja nav iespējams nodrošināt biļetes aktivizāciju vidusskolēniem ar 50 % atlaidi sabiedriskā transporta izmantošanai, tad vecāki iegādājas biļetes pilnā apmērā un pēc tam iesniedz nodaļai iesniegumu (2. pielikums) par 50 % atmaksu par iegādātām biļetēm. |
2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu 2.1. Noteikumu īstenošanas fiskālās ietekmes prognoze uz pašvaldības budžetu: 2.1.1. 2023/2024. mācību gadā no pašvaldības budžeta izglītojamo pārvadājumu izdevumu kompensācijās izmaksāti aptuveni 90 000 euro; 2.1.2. ar Noteikumu spēkā stāšanos, sākot ar 01.01.2025. nav iespējams paredzēt konkrētu pašvaldības budžeta izdevumu palielinājumu, kas saistāms ar iespējamo papildu izdevumu kompensēšanu. Maksimālais izdevumu palielinājums vienā mācību gadā – atbilstoši pašreizējiem faktiskajiem apstākļiem, plānojams līdz 10 % pieaugumam. Papildu izdevumu pieaugumu var ietekmēt izmaiņas sabiedriskā transporta pakalpojumu cenu tarifā un izmaiņas energoresursu cenā, kas neatrodas pašvaldības ietekmē un nepakļaujas tās prognozēm. 2.2. Noteikumiem nav ietekmes uz jaunu institūciju vai darba vietu veidošanu un esošo institūciju kompetences paplašināšanu, lai nodrošinātu Noteikumu izpildi. Nav nepieciešami papildu darbinieki un citi resursi Noteikumu administrēšanai. |
3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju
veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī uz
konkurenci 3.1. Noteikumu sociālā ietekme – pozitīvi ietekmēs mērķgrupas, uz kurām attiecināms tiesiskais regulējums, t.i., Ādažu novada vispārējās pamatizglītības un vidējās izglītības iestāžu izglītojamie un viņu vecāki, kā arī izglītojamie un viņu vecāki, kuri apmeklē specializēto izglītības iestādi, profesionālās vidējās izglītības iestāžu 1.–4. kursa izglītojamie, kuri mācas ārpus pašvaldības teritorijas. 3.2. Ietekme uz vidi – nav tiešas ietekmes uz vidi. 3.3. Ietekme uz iedzīvotāju veselību un uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā – nav attiecināms. |
4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to
izmaksām 4.1. Noteikumu izpildi nodrošinās Ādažu novada Valsts un pašvaldības vienotie klientu apkalpošanas centri, Izglītības un jaunatnes nodaļa (turpmāk – IJN), Ādažu novada izglītības iestādes, pašvaldības izpilddirektors – Noteikumu 18. punkta izpildi. 4.2. IJN lēmumus var apstrīdēt pašvaldības Administratīvo aktu strīdu komisijā. 4.3. Pašvaldības Administratīvo aktu strīdu komisijas lēmumus var pārsūdzēt Administratīvā rajona tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. 4.4. Administratīvo procedūru izmaksas – nav paredzētas. |
5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem 5.1. Noteikumi izstrādāti pašvaldības funkcijas izpildei, kas saistīta ar izglītojamo pārvadājumu nodrošināšanu. 5.2. Noteikumu izpildes nodrošināšanai nav nepieciešams veidot jaunas pašvaldības institūcijas darba vietas vai paplašināt esošo institūciju kompetenci. |
6. Informācija par izpildes nodrošināšanu 6.1. Noteikumu izpildes nodrošināšanai nav nepieciešami papildus resursi, nav nepieciešams veidot jaunas institūcijas vai darba vietas. 6.2. Noteikumu izpildes nodrošināšanā paredzēts iesaistīt vairākas pašvaldības institūcijas, tostarp Ādažu novada Valsts un pašvaldības vienotie klientu apkalpošanas centrus, IJN, Ādažu novada izglītības iestādes, pašvaldības izpilddirektoru – Noteikumu 18. punkta izpildei. |
7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko
sniedz mērķa sasniegšana 7.1. Noteikumi ir piemēroti iecerētā mērķa sasniegšanas nodrošināšanai un paredz tikai to, kas ir vajadzīgs minētā mērķa sasniegšanai un pašvaldības izraudzītie līdzekļi ir piemēroti leģitīma mērķa sasniegšanai, un pašvaldības rīcība ir atbilstoša. |
8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar
privātpersonām un institūcijām 8.1. Noteikumu izstrādes procesā notika konsultācijas ar pašvaldības institūcijām. Atsevišķas konsultācijas ar sabiedrības pārstāvjiem (tostarp biedrībām, nodibinājumiem, apvienībām, u.tml.) nenotika. 8.2. Izstrādājot Noteikumus, ir ņemts vērā Izglītības un zinātnes ministrijas 18.03.2024. skaidrojumā Nr. 4-7e/24/746 "Par viedokļa sniegšanu" paustais viedoklis. 8.3. Konsultācijām tika izmantots šāds sabiedrības līdzdalības veids: pēc noteikumu izskatīšanas domes Izglītības, kultūras, sporta un sociālā komitejā, to projekts tika publicēts pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē www.adazunovads.lv, kā arī informācija par projektu tika publicēta sociālajā tīklā – pašvaldības Facebook kontā, lai sasniegtu mērķgrupu, kā arī noskaidrotu pēc iespējas plašākas sabiedrības viedokli. 8.4. Publikācijā noteiktajā termiņā – no 07.11.2024. līdz 21.11.2024. netika saņemti priekšlikumi vai ieteikumi. 8.5. Cita veida saziņa un konsultācijas nav notikušas. |
Ādažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja K. Miķelsone