Politiskā organizācija “Mūsu Latvijai”
Politisko organizāciju reģistra Nr.40008087591 Reģistrēta 2005.gada 10.janvārī
Statūti
Pieņemti politiskās organizācijas “Mūsu Latvijai” dibināšanas kongresā 28.11.2004.g.
1. Vispārīgie noteikumi
1.1. “Mūsu Latvijai” (saīsināti — ML) ir politiska organizācija, kas apvieno tos Latvijas iedzīvotājus, kuri atzīst ML politiskos mērķus un vēlas aktīvi piedalīties to īstenošanā.
1.2. ML darbības pamatmērķi:
1.2.1. politiskie — Latvijas valsts interešu aizstāvība, balstoties uz Latvijas valstiskuma ideoloģiju un izdevīgo ģeopolitisko stāvokli;
1.2.2. ekonomiskie — celt Latvijas iedzīvotāju labklājību, nodrošināt viņu tiesības uz darbu un atpūtu, veselības aprūpi, personības fizisko un garīgo attīstību, stipru un laimīgu ģimeni;
1.2.3. sociālie — valstij jānodrošina katram darba spējīgam — darbs, katram bērnam — izglītība, katram godīgam cilvēkam — nodrošinātas vecumdienas.
1.3. ML uzdevumi:
1.3.1. piedalīties Saeimas un pašvaldību vēlēšanās, izvirzot deputātu kandidātus no ML biedru un atbalstītāju vidus, un ar ievēlēto deputātu starpniecību realizēt savus politiskos, ekonomiskos un sociālos mērķus.
1.3.2. vadīt un kontrolēt Saeimas un pašvaldību ML deputātu darbu.
1.3.3. sniegt ML biedriem politisku atbalstu;
1.3.4. regulāri informēt ML biedrus un sabiedrību par ML viedokli un darbību sabiedrisko un politisko aktualitāšu risināšanā.
1.4. ML savā darbībā pamatojas uz Latvijas Satversmi un valsts starptautiskiem nolīgumiem, ievēro Latvijas tiesisko un normatīvo aktu normas, darbojas ar tiesiskām metodēm, ievēro atklātuma principus.
1.5. ML darbojas Latvijas teritorijā, kā arī ārpus tās vietās, kur izveidotas ML nodaļas.
1.6. ML ir juridiska persona, tai ir savs zīmogs un Valdes apstiprināta simbolika.
1.7. ML pastāvīgi darbojoša vadības institūcija atrodas Rīgā.
2. Biedri
2.1. Par ML biedru var kļūt jebkurš Latvijas iedzīvotājs (Latvijas pilsonis vai persona, kurai ir tiesības saņemt Latvijas Republikas izdotu nepilsoņa pasi) neatkarīgi no tautības, dzimuma un reliģiskās piederības, kurš sasniedzis 18 gadu vecumu, ievēro šos Statūtus, atzīst ML Programmu, kolektīvi pieņemtos lēmumus un ir gatavs tos realizēt.
2.2. Par ML jaunatnes organizācijas biedru var kļūt atbilstoši no 16 gadu vecuma.
2.3. Uzņemšana ML notiek individuāli, iesniedzot rakstisku iesniegumu dzīves vai darba vietas ML nodaļā.
2.4. Par ML biedra uzņemšanu lemj ML Valde, un biedru reģistrāciju kārto ML koordinācijas centrs.
2.5. Personas, kuras piekrīt un atbalsta ML Programmu un darbību, bet personīgu apsvērumu dēļ nevēlas būt politisku organizāciju biedri, var reģistrēties un darboties kā ML atbalstītāji.
2.6. ML atbalstītājam ir tiesības saņemt informāciju par ML darbību, ar padomdevēja tiesībām piedalīties struktūrvienību kopsapulcēs un pasākumos, izteikt savu viedokli un iesniegt priekšlikumus ML vadībai.
2.7. ML biedra pienākums ir:
2.7.1. ievērot Statūtus, pildīt ML Kongresu, Valdes un attiecīgo nodaļu pieņemtos lēmumus:
2.7.2. iesaistīties ML nodaļu darbā un aktīvi piedalīties ML rīkotajos pasākumos;
2.7.3. vienmēr un visur sniegt ML biedriem un deputātiem politisku atbalstu;
2.7.4. celt ML prestižu un vairot popularitāti sabiedrībā, ar savu aktīvu darbību veicināt jaunu biedru iesaistīšanu ML mērķu sasniegšanai, pildīt ML uzdevumus un izskaidrot tās lēmumus un rīcību;
2.7.5. regulāri maksāt biedra naudu.
2.8. ML biedra tiesības ir:
2.8.1. izvirzīt kandidatūras, vēlēt un tikt ievēlētam nodaļu un ML vadošo institūciju amatos;
2.8.2. struktūrvienību kopsēdēs izteikt savu viedokli par jebkuru izskatāmo jautājumu;
2.8.3. iepazīties ar visiem ML struktūrvienību lēmumiem un saņemt informāciju par ML, tās vadības un deputātu darbību;
2.8.4. tikties, saņemt konsultāciju un palīdzību no jebkuriem ML deputātiem Saeimā vai pašvaldībā;
2.8.5. izvirzīt un tikt iekļautam ML deputātu kandidātu sarakstos Saeimai un pašvaldībām;
2.8.6. izstāties no ML, par to rakstveidā paziņojot Valdei;
2.8.7. pārsūdzēt ML struktūrvienību lēmumus augstākā līmeņa ML vadībai.
2.9. ML biedru var izslēgt no ML biedru rindām ML Valde vai attiecīgās struktūrvienības padome, ja viņš:
2.9.1. bez ML struktūrvienību vadības piekrišanas piedalās citu politisko spēku Saeimas vai pašvaldību vēlēšanu kampaņā;
2.9.2. darbojas pret ML struktūrvienību pieņemtajiem lēmumiem;
2.9.3. nav atbrīvots no biedru naudas maksāšanas un vairāk nekā 6 mēnešus pēc kārtas nav to maksājis;
2.9.4. izstājies vai izslēgts no ML attiecīgā līmeņa deputātu frakcijas, bet saglabājis ML deputāta mandātu.
2.10. ML biedri maksā biedru naudu apmērā, kādu nosaka ML Valde. Pensionāri, studenti, maznodrošinātie, bezdarbnieki un jaunatnes organizācijas biedri ir atbrīvoti no biedru naudas maksāšanas.
3. Uzbūve
3.1. ML vadības institūcijas ir Kongress un Valde un revīzijas institūcija — Revīzijas komisija.
ML Kongress Valdi skaitā līdz 21 biedram ievēlē uz 4 gadiem un Revīzijas komisiju 3 biedru skaitā — uz vienu gadu. Ievēlētie Valdes un Revīzijas komisijas locekļi ir nākamā Kongresa delegāti ar balsstiesībām un tam atskaitās.
3.2. ML augstākā lēmējinstitūcija ir Kongress. Kongresu ne retāk kā reizi gadā sasauc Valde vai arī, ja to pieprasa 1/10 biedru parakstīts iesniegums.
3.3. ML Kongress ir lemttiesīgs, ja tajā piedalās vairāk nekā puse no delegātiem. Pārējiem ML biedriem kongresā ir padomdevēja tiesības. Lēmumus Kongresā pieņem, ja par tiem nobalso vairāk nekā puse no klātesošajiem balsstiesīgajiem delegātiem atklātā balsošanā.
3.4. Tikai kongress ir tiesīgs:
3.4.1.ievēlēt Valdi un Revīzijas komisiju;
3.4.2. pieņemt un grozīt ML Statūtus un Programmu;
3.4.3. pieņemt lēmumus par ML reorganizāciju vai likvidēšanu.
3.5. ML Valde ir patstāvīgi darbojoša ML augstākā izpildinstitūcija, kura Kongresu starplaikā vada ML darbu un ir tiesīga pieņemt visus lēmumus ML vārdā. Šos lēmumus paraksta ML priekšsēdētājs un Valdes priekšsēdētājs.
3.6. ML Valde:
3.6.1. organizē ML Programmas un Kongresa lēmumu izpildi;
3.6.2. izveido un vada Padomi;
3.6.3. plāno ML budžetu un kontrolē tā izpildi;
3.6.4. izveido ML pārvaldes aparātu un vada tā darbu, pieņem un atbrīvo no darba ML algotos darbiniekus, nosaka viņiem algas apmērus;
3.6.5. apstiprina ML kandidātus Saeimas vēlēšanām un Saeimas priekšvēlēšanu Programmu.
3.6.6. kontrolē ML deputātu darbu Saeimā un pašvaldībās;
3.6.7. organizē Saeimas un pašvaldību vēlēšanu kampaņas;
3.6.8. apstiprina ML nodaļu nolikumus un nosaka nodaļu pārstāvniecības normas Kongresā, sasauc un organizē Kongresu darbu;
3.6.9 sastāv no Valdes locekļu vidus Valdes ievēlētiem — Valdes priekšsēdētāja, 3 Valdes priekšsēdētāja vietniekiem, partijas priekšsēdētāja un ģenerālsekretāra. Valde sadala Valdes locekļu pienākumus un pilnvaro partijas dokumentu parakstītājus;
3.6.10. Valde ir lemttiesīga, ja tās 7 dienas iepriekš rakstiski (fakss, e-pasts) izziņotajā sēdē balsošanā piedalās vairāk nekā 70% no ievēlētajiem biedriem. Lēmumus, atklāti balsojot, pieņem ar vairāk nekā 70% balsīm.
3.6.11. Valdes locekļi var rakstiski, ar faksa vai e-pasta starpniecību pilnvarot sevi pārstāvēt un savā vārdā balsot jebkuru citu Valdes locekli. Pilnvara ir pievienojama Valdes sēdes protokolam.
3.7. Valdes priekšsēdētājs:
3.7.1. organizē un vada Valdes darbu un ML politikas realizāciju saskaņā ar ML Programmu, Kongresa un Valdes lēmumiem;
3.7.2. nes pilnu politisko atbildību par savu darbību un saviem lēmumiem.
3.8. ML priekšsēdētājs:
3.8.1. izveido Padomi un vada tās darbu;
3.8.2. kontrolē un pārrauga ML struktūrvienību darbu.
3.9. Valdes un partijas priekšsēdētāji, kā arī Valdes biedri bez īpaša pilnvarojuma pārstāv ML attiecībās ar valsts un pašvaldības iestādēm, sabiedriskajām organizācijām, masu informācijas līdzekļiem, juridiskajām un fiziskajām personām.
3.10. Revīzijas komisija:
3.10.1. no savu locekļu vidus ievēlē Revīzijas komisijas priekšsēdētāju un veic locekļu pienākumu sadali;
3.10.2. ne retāk kā reizi gadā revidē ML finansiālo un saimniecisko darbību;
3.10.3. ir balsstiesīga, ja tās sēdē piedalās ne mazāk kā puse no locekļu skaita. Lēmumi tiek pieņemti ar klātesošo locekļu balsu vairākumu;
3.10.4. sēdes protokolu paraksta visi sēdes dalībnieki.
3.11. Partijas ģenerālsekretārs:
3.11.1. koordinē partijas struktūrvienību sadarbību un pārrauga to partijas vienotas politikas realizāciju saskaņā ar Programmas normām, Kongresu, Valdes un Padomes lēmumiem;
3.11.2. ved ML biedru un atbalstītāju uzskaiti;
3.11.3. organizē sapulču, Valdes sēžu un Kongresu protokolēšanu un uzskaiti.
3.12. ML Padome ir ML padomdevējs orgāns, kas palīdz ML vadībai izstrādāt ML viedokli un darbības stratēģiju svarīgos valsts politikas un ekonomikas jautājumos. Padomes locekļi ir Valde, Saeimas un Rīgas domes ML deputāti, partijas vadības locekļi, ML pašvaldību deputāti, ML reģionālo nodaļu priekšsēdētāji. ML biedri, aktīvs, ML atbalstītāji, sadarbības organizāciju vadītāji un lietpratēji.
3.13. ML nodaļas:
3.13.1. veidojas Valdes vadībā pēc reģionālā vai nozaru principa ML biedru dzīves vai darba vietās un darbojas saskaņā ar šiem Statūtiem un Nodaļas nolikumu, kuru apstiprina Valde, kas arī veic nodaļu reģistrāciju;
3.13.2. nodaļu augstākais lēmējorgāns ir nodaļu kopsapulce, kura uz vienu gadu ievēlē padomi un tās priekšsēdētāju. Nodaļas, kopsapulces un padomes sēdes sasauc nodaļas priekšsēdētājs. Padomes sēdes notiek ne retāk kā reizi trīs mēnešos;
3.13.3. pilsētās, rajonos un pagastos pašvaldību vēlēšanu deputātu kandidātu sarakstus apstiprina attiecīgās ML nodaļas un vēlēšanu komisijām tos iesniedz nodaļas padomes pilnvarotas personas.
3.14. Novados, rajonos vai pilsētās nodaļas var izveidot Centrālo padomi (CP), kura sastāv no nodaļu priekšsēdētājiem un attiecīgo domju vai padomju ML deputātiem. CP sēdē ievēlē CP priekšsēdētāju, sekretāru un sadala CP locekļu pienākumus.
3.15. ML jaunatnes organizācijas darbība tiek organizēta analoģiski.
3.16. ML sadarbības organizācijas ir uzņēmumu un uzņēmēju, t.sk. mazo un vidējo, apvienības un klubi, sabiedriskās organizācijas un struktūras, ar kuriem ML ir kopēji mērķi un uzdevumi.
4. Finanses un īpašumi
4.1. ML finanšu līdzekļus veido iestāšanās un biedru naudas, ziedojumi, ienākumi no uzņēmējdarbības un citas saimnieciskās darbības.
4.2. ML lēmumus par finanšu līdzekļu izlietošanu un kustamā vai nekustamā īpašuma iegūšanu, uzturēšanu un atsavināšanu pieņem Valde.
4.3. Lēmumus par ML finanšu un saimnieciskajām darbībām par summām vai vērtībām līdz 500 latiem pieņem un dokumentus paraksta Valdes priekšsēdētājs. Par summām vai vērtībām virs 500 latiem lēmumus pieņem un dokumentus paraksta abi ML vadītāji — Valdes priekšsēdētājs un partijas priekšsēdētājs.
4.4. ML kārto grāmatvedības uzskaiti un maksā nodokļus un nodevas saskaņā ar tiesisko un normatīvo aktu normām.
5. ML pašlikvidācija vai reorganizācija
5.1. Lēmumu par ML darbības izbeigšanu un pašlikvidāciju vai reorganizāciju pieņem ne vēlāk kā 14 dienas iepriekš publiski izziņots ML Kongress ar 2/3 delegātu balsu vairākumu.
5.2. ML pašlikvidāciju vai reorganizāciju veic ML Valdes locekļi saskaņā ar likumu un normatīvo aktu normām.
5.3. Kongress pieņem arī lēmumu par ML finanšu līdzekļu un mantas izlietošanas kārtību, kas nevar tikt sadalīta starp partijas biedriem.
Politiskās organizācijas “Mūsu Latvijai” dibināšanas Kongresa pilnvarotie dokumentu parakstītāji:
Partijas priekšsēdētājs Rihards Jablokovs
Valdes priekšsēdētājs Anatolijs Romaņuks
Ģenerālsekretārs Māris Šmits
Es, Imants Geidāns, politiskās organizācijas “Mūsu Latvijai” Valdes 28.11.2004. sēdē pilnvarots, apliecinu, ka šie paraksti ir īsti un izdarīti manā klātbūtnē
I.Geidāns
Statūti apstiprināti ML dibināšanas kongresā Rīgā, Merķeļa ielā 13, Rīgas Latviešu biedrības nama Zelta zālē 2004.gada 28.novembrī.
Pielikums pie statūtiem