"Monopoli rada inflācijas spriedzi"
"Rzeczpospolita"
— 2000.08.17.
Jūlijā cenas Polijā vidēji bija par 11,6 procentiem augstākas nekā iepriekšējā gadā.
Par tik satraucoši augstu inflācijas līmeni mums lielā mērā ir "jāpateicas" Polijas telekomunikāciju uzņēmumam, kas, paaugstinot telefona abonentu cenas, panāca, ka pagājušajā mēnesī maksa par telekomunikāciju pakalpojumiem pieauga par 5 procentiem. Katrā iespējamā gadījumā ekonomisti atkārto, ka monopoli ir kaitīgi, vairāku pēdējo mēnešu laikā mums bieži nācās saskarties ar inflācijas pieaugumu, kuru izraisīja Polijas Naftas koncerns. Tas steidzīgi izmantoja jebkuru naftas cenu pieaugumu pasaules tirgū, lai paaugstinātu degvielas cenas pašā Polijā.
Tagad visu noteiks tas, ko darīs Naudas politikas padome: vai tā paaugstinās procentu likmes savā nākamajā sēdē 30. augustā? Jau ir ticis zināms, jo par to atklāti ir izteikušies padomes locekļi, ka veiksmīga ir tikai ievērojama procentu likmju maiņa. Ja tomēr arī notikšot kaut kādas likmju maiņas, tad tās nebūšot lielākas par procentu desmitdaļām, nevis par vienu procenta punktu. Tādā gadījumā ir pieļaujams, ka mēs nespēsim piesaistīt lielākus kredītus un naudas piedāvājuma temps tiks atbrīvots.
Vai tas tomēr neatņems Polijas telekomunikāciju uzņēmuma vēlmi kārtējo reizi pacelt pakalpojumu cenas? Vai Polijas Naftas koncernam pāries apetīte atkal pacelt cenas sakarā ar kārtējo cenu pieaugumu pasaulē? Vai valdība atturēsies no kārtējā monopolista — Polijas Cukura holdinga — izveidošanas? Vai Naudas politikas padome vājinās inflācijas spiedienu? Es šaubos. Es baidos, ka Polijā pat tāds brīnumdaris kā Amerikas Federālo rezervju bankas šefs Alans Grīnspens neko nevarētu padarīt. Vienkāršāk ir uzturēt augstus ekonomikas pieauguma tempus un zemu inflāciju vislielākajā pasaules ekonomikā, nekā sagraut Polijas monopolus.
Anna Slojevska