Ārzemju presē
Krievu “Ria Novosti” vēsta, ka, neraugoties uz viedokļu atšķirībām noteiktos jautājumos, Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas attiecības raksturo pozitīva dinamika. Tā uzskata Krievijas Ārlietu ministrijā.
•
Norvēģu “Aftenposten”
raksta, ka tiek apturēta Katiņas slepkavību
izmeklēšana. Neņemot vērā poļu skaļi izteiktos protestus un
pieprasījumus noskaidrot patiesību, Krievija ir pārtraukusi
izmeklēt apstākļus ap 1940. gada notikumiem, kad tika nogalināti
tūkstošiem poļu virsnieku.
Šis pats laikraksts arī vēsta, ka Norvēģijas Liberālās partijas
kongresā notikušais balsojums par iestāšanos Eiropas Savienībā
tiek uzskatīts par vēsturisku notikumu. Saskaņā ar
pētījumiem, vairums vēlētāju, kuri domā balsot par Liberālo
partiju, atbalsta iestāšanos Eiropas Savienībā.
•
Intervijā vācu “Der Spiegel” ANO ģenerālsekretāra Kofi Annana kabineta vadītājs Marks Maloks Brauns izsakās par ANO un Amerikas Savienoto Valstu attiecībām, kā arī par ASV jauno vēstnieku ANO Džonu Boltonu. Runājot par ANO reformām, Brauns paredz, ka reformētā Drošības padome vairāk atspoguļos ekonomisko nekā militāro spēku. Bez tam viņš brīdina, ka iesniegtais reformu projekts jaunajām padomes dalībniecēm negarantēs veto tiesības. Veto tiesības vēloties tikai pašas kandidātes – Vācija, Brazīlija, Indija un Japāna. Pārējā pasaule te saskatot bīstamu instrumentu, ar kuru tām uzspiest svešu gribu. Uz jautājumu, kādam vajadzētu būt Kofi Annana pēctecim, Brauns atbild, ka ir pamatots iemesls runāt par kādas Āzijas valsts pārstāvi. Līdz šim ANO esot bijusi pārāk orientēta atlantiski un afrikāniski. Bez tam esot pienācis laiks ANO vadībā nostāties sievietei.
•
Poļu “Gazeta.pl” raksta, ka ANO reformu, kuru organizācijas pastāvēšanas 60.gadadienai par godu izstrādāja 16 eksperti no visas pasaules, Ķīnas premjers, būdams veto tiesību turētājs, pamanījies torpedēt, vēl iekams tā tika iekļauta rudens sesijas darba kārtībā. Žēl, jo ANO, kaut gan nespētu risināt pretrunas, varētu būt dārgs, tomēr derīgs forums problēmu noteikšanai un diskutēšanai.
•
Austrijas “Die Presse” raksta, ka Eiropas Savienības Parlaments grib nopietni pievērsties strīdīgajai pakalpojumu tirgus liberalizācijas direktīvai. Šajā jautājumā kompetentā Eiropas Savienības Parlamenta koordinatore Evelīna Gebharde vakar Briselē iepazīstināja ar ziņojumu, kurā pieprasa pilnīgu atteikšanos no direktīvas galvenā punkta – izcelsmes valsts principa. Tā vietā paredzēts izmantot uz mērķa valsti orientētu sistēmu. Pēc moto – nav svarīgi, kur tu esi, bet kurp tu dodies. Arodbiedrības vecajās Eiropas Savienības dalībvalstīs argumentē, ka lētais darbaspēks no Austrumeiropas pārpludinās darba tirgu. Sociālistiskās partijas deputāte Gebharde par pamatu diskusijām iesaka ņemt “harmonizāciju, savstarpēju cieņu un mērķa valsts principu”.
Pēc ĀM Preses analīzes nodaļas materiāliem