Rīgā 2005.gada 3.maijā (prot. Nr.23 35.§)
Bērnu un ģimenes lietu ministrs A.Baštiks
2005.gada 3.maija rīkojums Nr.281)
kopsavilkums
Programmas mērķis ir vienotas valsts jaunatnes politikas veidošana, nodrošinot labvēlīgu vidi darbam ar jaunatni un jaunatnes iniciatīvai. Tās pamatfunkcija ir radīt labvēlīgus apstākļus jaunieša personības attīstībai un līdzdalībai sociālajā, politiskajā, ekonomiskajā un kultūras dzīvē. Programmā galvenokārt tiek uzsvērta preventīvā darba nepieciešamība jaunatnes politikas jomā, lai laikus pasargātu jaunieti no iespējamās nelabvēlīgās vides ietekmes.
Programmas mērķu sasniegšanai piedāvāts šāds risinājums: labvēlīgas tiesiskās un institucionālās vides radīšana darbam ar jaunatni (piemēram, darbu uzsāk pieci reģionālie jaunatnes lietu konsultanti, kuru kompetencē būs atbalsts jauniešiem, iesaistoties brīvprātīgajā darbā, neformālās izglītības programmās un lietderīgos brīvā laika izmantošanas pasākumos), jauniešu interesēm un vajadzībām atbilstošas informācijas sistēmas (piemēram, Latvijas jaunatnes informācijas sistēmas) izveidošana, jaunatnes neformālā izglītība, brīvprātīgais darbs un brīvais laiks (piemēram, valsts līdzfinansējuma sistēmas izveide neformālās izglītības programmu, brīvprātīgā darba un brīvā laika lietderīgas izmantošanas projektu atbalstīšanai), jauniešiem draudzīgi veselības aprūpes pakalpojumi (piemēram, jaunietim draudzīgu veselības aprūpes pakalpojumu novērtēšanas kritēriju un kārtības izstrāde un ieviešana), jauniešu nodarbinātība (piemēram, 15gadu vecumu sasniegušu jauniešu (bezdarbnieku) prioritāra iesaistīšana pasākumā “Bezdarbnieku profesionālā apmācība, pārkvalifikācija un kvalifikācijas paaugstināšana”), jauniešu līdzdalība pilsoniskas sabiedrības veidošanā (piemēram, valsts līdzfinansējuma sistēmas radīšana jaunatnes organizāciju finansiālajam atbalstam), jaunatnes noziedzības profilakse (piemēram, Valsts probācijas dienesta likumā paredzēto konsultatīvo padomju izveide pašvaldībās).
Atbildīgā institūcija par programmas uzdevumu īstenošanas koordināciju un aktualizāciju ir Bērnu un ģimenes lietu ministrija.
Programmas īstenošanai ir nepieciešams papildu finansējums — vidēji 355472 lati gadā. Turpmākajiem pieciem gadiem kopumā nepieciešamais papildu finansējums ir 1777360 latu.
Programma īstenojama no piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Jautājums par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu turpmākajos gados tiks izskatīts vienlaikus ar visu ministriju budžeta prioritāšu pieteikumiem, sagatavojot valsts budžeta projektu kārtējam gadam.