Ministru kabineta noteikumi Nr.310
Rīgā 2005.gada 3.maijā (prot. Nr.25 39.§)
Noteikumi par amatu klasifikācijas sistēmu un amatu klasificēšanas kārtību valsts tiešās pārvaldes iestādēs
Izdoti saskaņā ar Darba likuma 62.panta septīto daļu un Valsts civildienesta likuma 36.panta trešo daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka vienotu amatu klasifikācijas sistēmu un amatu klasificēšanas kārtību valsts tiešās pārvaldes iestādēs (turpmāk — iestāde).
2. Amatu klasifikācijas sistēmā ir apkopoti un klasificēti amati iestādēs, kā arī aprakstītas attiecīgā amata veicēju pamatfunkcijas.
3. Amatu klasifikācijas sistēma ir izveidota, lai izstrādātu darba samaksas sistēmu, kā arī veicinātu personāla vadību un attīstību.
4. Amatu klasifikācijas sistēmas pamatā ir valsts pārvaldes amatu katalogs (turpmāk — amatu katalogs) (1.pielikums). Amatu katalogs ir iestādē izveidoto amatu sistematizēts apkopojums. Amatam atbilstošās funkcijas ir sakārtotas funkcionālās grupās — amatu saimēs un apakšsaimēs. Saimes ir sadalītas amatu līmeņos. Amatu katalogā ir sniegts līmeņu raksturojums, amata saimju un apakšsaimju apraksts, kā arī attiecīgajam amatam atbilstošo pamatpienākumu apraksts.
5. Amatu saime (turpmāk — saime) ir amatu kopums, kam atbilstoši pamatfunkcijai ir līdzīgi darba uzdevumi un pamatpienākumi.
6. Amatu apakšsaime (turpmāk — apakšsaime) ir amatu kopums ar šaurāku, bet atbilstoši pamatfunkcijai skaidri nošķiramu specializāciju.
7. Amatu līmenis (turpmāk — līmenis) raksturo galvenās atšķirības starp vienas saimes amatiem, ņemot vērā pienākumu sarežģītību, atbildību un vadības funkcijas.
II. Amatu klasificēšanas kārtība
8. Lai klasificētu amatus, iestādes vadītājs izveido amatu klasificēšanas darba grupu (turpmāk — darba grupa) 3–5 locekļu sastāvā. Darba grupā iekļauj iestādes personāla vadības struktūrvienības pārstāvi, ja šāds amats iestādē ir izveidots.
9. Darba grupu izveido, ja klasificējami vairāk nekā 10 amati. Ja klasificējamo amatu ir mazāk par 10, tiem atbilstošo saimi (apakšsaimi) un līmeni nosaka iestādes vadītājs pēc attiecīgās struktūrvienības vadītāja ieteikuma.
10. Amatus klasificē atbilstošās saimēs (apakšsaimēs) un līmeņos, ņemot vērā saimju (apakšsaimju) aprakstus un līmeņu raksturojumus.
11. Amatu klasificēšanas procesā izmanto ierēdņu amata aprakstus un darbinieku amata vai darba aprakstus, vadības līgumus, personāla sarakstu, iestādes nolikumu, struktūrvienību reglamentus un struktūras shēmu, kā arī ņem vērā citus ierēdņu un darbinieku veicamos pienākumus, ja minētie dokumenti ir nepilnīgi un nav laikus aktualizēti.
12. Klasificējot amatus, izvēlas to saimi (apakšsaimi) un līmeni, kura apraksts visprecīzāk atbilst konkrētajā amata vai darba aprakstā minētajiem pamatpienākumiem.
13. Ja amata pienākumi ietilpst vairākās saimēs (apakšsaimēs), amatu klasificē tajā saimē (apakšsaimē) un līmenī, kurā attiecīgie pamatpienākumi to apjoma vai nozīmīguma ziņā ir pārsvarā.
14. Ja lielākā daļa amata pamatpienākumu nav atrodami nevienā no saimju (apakšsaimju) un līmeņu aprakstiem, amatu klasificē tajā saimē (apakšsaimē) un līmenī, kurš visvairāk atbilst klasificējamā amata atbildības līmenim un vadības apjomam. Šādā gadījumā iestāde atbilstoši šo noteikumu 20.punktā minētajiem nosacījumiem iesniedz Valsts kancelejā priekšlikumus par papildinājumiem amatu katalogā.
15. Valsts pārvaldes nozares augstākajā iestādē (turpmāk — augstākā iestāde) ierēdņa (darbinieka) amatam atbilstošo saimi (apakšsaimi) un līmeni pēc darba grupas vai attiecīgās struktūrvienības vadītāja ieteikuma nosaka iestādes vadītājs (ministrijā — valsts sekretārs), augstākās iestādes padotībā esošajā iestādē (turpmāk — padotības iestāde) — iestādes vadītājs pēc saskaņošanas ar augstāko iestādi.
16. Augstākā iestāde divu nedēļu laikā pēc iestādes amatu, kā arī tās padotības iestāžu amatu klasificēšanas rezultātu apkopojumu iesniedz saskaņošanai Valsts kancelejā.
17. Augstākās iestādes vadītāja amatam atbilstošo saimi un līmeni nosaka attiecīgais Ministru kabineta loceklis, padotības iestādes vadītāja amatam — augstākās iestādes vadītājs, Ministru prezidenta padotībā esošas iestādes vadītājam — Ministru prezidents.
18. Jaunie amati vai amati, kuru veicēju pamatpienākumi pēc amatu klasificēšanas būtiski mainās, tiek klasificēti vispārīgā kārtībā atbilstoši šīs nodaļas nosacījumiem.
III. Amatu kataloga aktualizācija
19. Par amatu kataloga aktualizāciju ir atbildīga Valsts kanceleja. Ja nepieciešams aktualizēt amatu katalogu, iestāde iesniedz Valsts kancelejā priekšlikumus amatu kataloga aktualizācijai.
20. Iesniedzot priekšlikumus par jaunu saimju, apakšsaimju vai līmeņu iekļaušanu amatu katalogā vai būtisku grozījumu izdarīšanu esošo saimju, apakšsaimju un līmeņu aprakstā, norāda šādu informāciju:
20.1. klasificējamā amata apraksts, amata vieta iestādes struktūrā, attiecīgās struktūrvienības reglaments un cita informācija, kas raksturo amatu;
20.2. pamatojums jaunas saimes, apakšsaimes vai līmeņa nepieciešamībai vai grozījumu izdarīšanai esošajos saimju, apakšsaimju vai līmeņu aprakstos;
20.3. attiecīgās saimes, apakšsaimes vai līmeņa paredzamā vieta amatu katalogā.
IV. Noslēguma jautājumi
21. Lai nodrošinātu amatu klasificēšanas vienveidību, pirmo reizi klasificējot amatus augstākajā iestādē, iestādes vadītājs amatu klasificēšanas darba grupas sastāvā papildus iekļauj arī pārstāvi no Valsts kancelejas vai Finanšu ministrijas.
22. Lai nodrošinātu amatu klasificēšanas vienveidību, pirmo reizi klasificējot amatus padotības iestādē, tās vadītājs izveido darba grupu, kurā papildus iekļauj vienu vai vairākus pārstāvjus no augstākās iestādes darba grupas.
23. Amatus padotības iestādē klasificē pēc tam, kad amati ir klasificēti augstākajā iestādē.
24. Iestāde amatus klasificē atbilstoši šo noteikumu II nodaļas nosacījumiem un apkopo tos atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumam. Augstākā iestāde mēneša laikā pēc šo noteikumu spēkā stāšanās apkopo augstākās iestādes un tās padotības iestāžu amatu klasifikācijas rezultātus un elektroniskā veidā (Excel tabula) iesniedz to Finanšu ministrijā. Finanšu ministrija pēc iestāžu datu saņemšanas apkopo tos un triju nedēļu laikā iesniedz izvērtēšanai Valsts kancelejā.
25. Ja atsevišķu amatu klasifikācijas rezultāti neatbilst šajos noteikumos noteiktajiem amatu klasificēšanas principiem, Valsts kanceleja var ieteikt iestādei pārskatīt attiecīgo amatu klasifikāciju. Ja rodas būtiskas domstarpības par konkrētu amatu klasificēšanu noteiktā saimē vai līmenī, jautājumu izlemj Valsts sekretāru sanāksmē.
26. Amatu klasificēšanas rezultātus Finanšu ministrija izmanto, lai izstrādātu darba samaksas sistēmu, iekļautu informāciju darba samaksas uzskaites sistēmā, kā arī plānotu darba samaksas sistēmas ieviešanai nepieciešamo finansējumu.
Ministru prezidents A.Kalvītis
Finanšu ministrs O.Spurdziņš
Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2005.gada 13.maiju.
1.pielikums
Ministru kabineta
2005.gada 3.maija noteikumiem Nr.310
Valsts pārvaldes amatu katalogs
I.Saimju un apakšsaimju kopsavilkums |
|
Saimes (apakšsaimes) nosaukums |
Saimes (apakšsaimes) apraksts |
1. Administratīvā vadība |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir administratīvi vadīt iestāžu darbu. Šajā saimē ietilpst Valsts kancelejas direktors, valsts sekretāri, Ministru kabineta locekļa padotībā esošo iestāžu vadītāji. Saimē var tikt klasificēti valsts sekretāru un padotības iestāžu vadītāju vietnieki, kā arī padotības iestāžu reģionālo, teritoriālo vai rajonu struktūrvienību vadītāji un viņu vietnieki, ja to pamatfunkcija ir administratīvā vadība |
2. Apgāde (iepirkšana) |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestādes darbības saimniecisko nodrošināšanu un nepieciešamo preču/pakalpojumu iegādi |
3. Apsaimniekošana |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru
veicēji ir atbildīgi par iestādes valdījumā vai lietošanā
nodotā valsts īpašuma uzturēšanu un apsaimniekošanu. |
4. Apsardze un uzraudzība |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir objektu un personu apsardze |
5.Ārstniecība 5.1.Ārstniecības pakalpojumi |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir nodarboties ar ārstniecību un vadīt ārstniecības procesus |
5.2. Aprūpe |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir atbalstīt ārstniecības procesu un nodrošināt pacientu aprūpi |
5.3. Farmācija |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir nodarboties ar farmācijas jautājumiem un vadīt medikamentozās ārstēšanas procesu |
6.Darba aizsardzība |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina darba aizsardzības procesu ieviešanu iestādē un personāla instruēšanu un konsultēšanu darba aizsardzības jautājumos |
7. Diplomātiskā un konsulārā darbība |
Šajā saimē ietilpst diplomātiskā un konsulārā dienesta amati, kurus nav iespējams klasificēt citās saimēs. Nozaru ministrijās nodarbināto specializēto atašeju amati pielīdzināmi šādiem 7.saimes līmeņiem: nozares padomnieka amats klasificējams šīs saimes V līmenī, nozares atašeja amats klasificējams šīs saimes IV līmenī, bet nozares atašeja palīga amats klasificējams šīs saimes II līmenī |
8. Dispečeru pakalpojumi |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina iestādes darbības vai sniegto pakalpojumu tehnisko koordināciju |
9. Dokumentu rediģēšana |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar tiesību aktu un citu dokumentu rediģēšanu un koriģēšanu |
10. Ekspertīze |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar visu veidu ekspertīzēm |
11.Finanšu administrēšana 11.1.Finanšu tirgi/Finanšu resursu vadība |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar vērtspapīru un valūtas operācijām, lai nodrošinātu finanšu resursus valsts budžeta izdevumiem un brīvo finanšu līdzekļu izvietošanu |
11.2. Kreditēšana |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar aizdevumu izsniegšanu pašvaldībām, valsts speciālajiem budžetiem, valsts un pašvaldību uzņēmumiem, sniedz atzinumus par aizdevumu lietderību, kā arī organizē valsts galvojumu izsniegšanas procesu, nodrošina finanšu ziedojumu un dāvinājumu saņemšanu un aktuālas informācijas pieejamību par valsts budžeta aizdevumu un valsts vārdā sniegto galvojumu finansiālo saistību izpildi un veiktajām darbībām kavēto maksājumu un bezcerīgo aizdevumu atgūšanas procesā |
11.3. Riska vadība |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar projektu finansiālo risku novērtēšanu, kā arī ar to iestāžu un uzņēmumu finansiālā stāvokļa un aizdevumu atmaksas iespēju izvērtēšanu, kuri pretendē uz valsts galvojumiem vai valsts aizdevumiem |
11.4. Valsts budžeta norēķini |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina valsts budžeta, valsts parāda un aktīvu vadības ietvaros noslēgto finanšu darījumu uzskaiti un norēķinus |
12. Finanšu analīze un vadība |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestādes un/vai nozares, un/vai starpnozaru finanšu rādītāju analīzi, budžeta sastādīšanu un tā izpildes kontroli, kā arī finanšu funkcijas vadību dažādos līmeņos |
13. Fiziskais darbs |
Šajā saimē ietilpst amati,
kas veic strādnieku darbus. |
14. Grāmatvedība |
Šīs saimes amatu veicēji nodrošina ar iestādes (vai ar citu nozares iestāžu) darbību saistīto izdevumu un ieņēmumu uzskaiti un iegrāmatošanu |
15. Iekšējais audits |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir iekšējā audita veikšana valsts pārvaldes iestādēs un ieteikumu sagatavošana trūkumu novēršanai un risku mazināšanai |
16. Iestāžu drošība |
Šajā saimē ietilpst amati, kas veic iekšējās drošības pasākumus iestādēs, kā arī nodarbojas ar šādu pasākumu plānošanu un organizēšanu. Minētā funkcija nav saistīta ar iestāžu apsardzi un uzraudzību |
17. Iestāžu procedūras |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestāžu procedūru un pakalpojumu attīstību un ieviešanu |
18.Informācijas apkopošana un analīze 18.1. Arhīvu pakalpojumi |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati,
kuru veicēju pienākums ir dokumentu, datu bāzu un citu
informācijas avotu uzkrāšana un sistematizēšana, kā arī
sistemātiska informācijas apkopošana un izziņu sniegšana
fiziskām un juridiskām personām. |
18.2. Bibliotēku pakalpojumi |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir bibliotekāro, bibliogrāfisko un informatīvo pakalpojumu sniegšana un tam nepieciešamo informācijas resursu veidošana un organizācija |
18.3. Dokumentu pārvaldība |
Šajā apakšsaimē ietilpst ar
dokumentu pārvaldības (lietvedības) funkciju saistīti
pienākumi: dokumentu aprites un glabāšanas nodrošināšana un
dokumentu noformēšana atbilstoši lietvedības standartiem un
normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Šajā saimē
klasificējami arī amati, kuru veicēji ir atbildīgi par
sevišķo lietvedību. |
18.4. Fondu glabāšana |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar krājumu tehnisko uzglabāšanu un uzturēšanu arhīvos, bibliotēkās, muzejos un līdzīgās iestādēs |
18.5. Muzeju pakalpojumi |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru pienākums ir muzeju krājumu papildināšana, dokumentēšana, izpēte, ekspozīciju/izstāžu veidošana, ekskursiju, lekciju, muzejpedagoģisko programmu un citu muzejiskās komunikācijas formu īstenošana |
18.6. Statistika |
Šajā apakšsaimē ietilpst ar informācijas apkopošanu un analīzi saistīti amati, kuru veicēji nodarbojas ar zinātniski pamatotu un pasaules praksē atzītu statistiskās novērošanas un vispārināšanas metožu pilnveidošanu un lietošanas koordinēšanu, informācijas vākšanu, ievadīšanu datu bāzēs un analīzi, publikāciju un pārskatu sastādīšanu |
19.Informāciju tehnoloģijas 19.1.Datorgrafika un WEB dizains |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestāžu mājas lapu veidošanu un uzturēšanu |
19.2. Datu atbalsts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar datu bāzu administrēšanu |
19.3. IT un IS vadība |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina IT un IS struktūrvienību, projektu vai darba grupu vadību |
19.4. Programmatūras attīstība |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar programmatūras (lietojumu) izstrādi un attīstību |
19.5.Sistēmu administrēšana un uzturēšana |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar informācijas sistēmu un programmatūras (lietojumu) administrēšanu un uzturēšanu |
20. Inženiertehniskie darbi |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru pienākumi ir saistīti ar inženiertehniskajiem darbiem: inženiertehnisko problēmu risināšana, atbilstošas informācijas un datu ievākšana, tehniskā izpēte un analīze, projektēšana un darbu plānošana, tehniskā uzraudzība un kontrole |
21. Juridiskā analīze, izpildes kontrole un pakalpojumi |
Šajā saimē ietilpst amati, kuri atbild par tiesību aktu un politikas plānošanas dokumentu juridisko analīzi, Saeimas, Valsts prezidenta, Ministru kabineta, Ministru prezidenta vai Valsts sekretāru sanāksmē doto uzdevumu izpildes kontroli, kā arī juridisko pakalpojumu sniegšanas nodrošināšanu |
22. Jūras un gaisa transports 22.1. Transportlīdzekļu vadīšana |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kas vada gaisa kuģus vai peldlīdzekļus. Šādi amati ir iestādēs, kas nodarbojas ar robežapsardzību, teritoriālās jūras un ekskluzīvās ekonomiskās zonas uzraudzību, patrulēšanu un novērošanu, kravu un pasažieru pārvadāšanu, meklēšanas un glābšanas darbiem, ugunsgrēku dzēšanu, medicīnisko evakuāciju, īpašo uzdevumu vienību darbības nodrošināšanu |
22.2.Transportlīdzekļu tehniskā apkope |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru pienākumos ir gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehniskā apkope |
23. Klientu apkalpošana |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina klientu apkalpošanu tieši vai pa tālruni, koordinē vai vada klientu apkalpošanas speciālistu darbu, izstrādā standartus |
24. Komunikācijas un sabiedriskās attiecības |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina iestādes sabiedriskās attiecības un komunikāciju |
25. Konsultēšana |
Šajā saimē ietilpst konsultatīvās amatpersonas un citi amati, kuru veicēju pienākums ir sniegt konsultatīvu atbalstu valsts pārvaldes amatpersonām |
26. Kontrole un uzraudzība 26.1. Amatpersonu kontrole |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina kontroli par to, kā valsts pārvaldes iestādēs tiek ievēroti normatīvie akti, kuri reglamentē to darbību, kā arī kontrolē valsts amatpersonu pieņemto lēmumu tiesiskumu un lietderību |
26.2. Muita un muitas kontrole |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kas veic muitas kontroles pasākumus uz ES ārējās robežas un iekšzemes muitas kontroles punktos, kā arī muitas kontroles punktu uzraudzībā esošajās vietās |
26.3. Privātpersonu kontrole |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji kontrolē, kā juridiskās un fiziskās personas ievēro normatīvos aktus |
27. Kvalitātes vadība |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir kvalitātes vadības sistēmu izstrāde un ieviešana dažādās iestādēs |
28. Noziedzības novēršana un apkarošana 28.1. Izziņas darbība |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar noziedzīgu nodarījumu pirmstiesas izmeklēšanu un pierādījumu gatavošanu apsūdzības celšanai |
28.2. Operatīvā darbība |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar pierādījumu un informācijas vākšanu par noziedzīgām darbībām, kā arī noziedznieku aizturēšanu |
28.3. Policija |
Šajā apakšsaimē ietilpst Valsts policijas darbinieki, kuri ikdienā veic likumā “Par policiju” noteiktos uzdevumus |
29. Pedagoģija 29.1. Akadēmiskā un profesionālā izglītošana |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru pienākums ir gatavot mācību programmas, vadīt lekcijas un nodarbības, studējošo patstāvīgo darbu, kā arī zinātnisko darbu |
29.2. Mācību iestāžu struktūrvienību vadība |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir vadīt mācību iestādes struktūrvienības |
29.3. Pedagoģijas metodikas vadība |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir nodrošināt mācību procesa organizāciju un kvalitātes kontroli. Ja visi amata pienākumi ir administratīvi, tad amats klasificējams 18.3.apakšsaimē “Informācijas apkopošana un analīze. Dokumentu pārvaldība” |
30. Personāla vadība |
Amatu saime, kurā ietilpst ar personāla vadības funkciju saistīti amati, kuru veicēji nodarbojas ar personāla lietu un lietvedības uzturēšanu, personāla politikas izstrādāšanu un ieviešanu, personāla plānošanu un piesaisti, atlasi, noturēšanu, vērtēšanu un attīstīšanu |
31. Pētniecība |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir veikt zinātniskās pētniecības darbu (kas veido vai gandrīz veido pilnu darba slodzi) |
32. Projektu vadība |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicējiem ir ar projektu vadību saistīti pienākumi: projektu vadīšana (organizēšana, plānošana un kontrole), projektu gaitā radušos problēmu risināšana, projektiem atbilstošas informācijas un datu ievākšana, izpēte un analīze, pārskatu sastādīšana |
33. Radošie darbi |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar māksliniecisko un tehnisko jaunradi, telpu, ekspozīciju/izstāžu, reklāmas materiālu un mājas lapu izstrādi un noformēšanu |
34. Restaurācijas darbi |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir restaurēt un/vai konservēt muzeja krājumos esošos priekšmetus |
35. Rīcībpolitikas ieviešana |
Šajā amatu saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir pārraudzīt nozares rīcībpolitikas ieviešanu konkrētās jomās, izstrādāt procedūras normatīvo aktu ieviešanai, apkopot un sniegt informāciju un ieteikumus par rīcībpolitikas ieviešanas procesu amatpersonām, kas nodarbojas ar attiecīgās nozares rīcībpolitikas plānošanu |
36. Rīcībpolitikas plānošana |
Šajā amatu saimē ietilpst
amati, kuru veicēju pienākums ir pārraudzīt konkrētas
nozares vai apakšnozares attīstību valstī, izstrādāt
nozares rīcībpolitiku, gatavot nepieciešamos normatīvos
aktus un grozījumus tajos, pārraudzīt un izvērtēt normatīvo
aktu ieviešanu, uzturēt sakarus ar amatpersonām, kas
nodarbojas ar valsts politikas izstrādi un ieviešanu
radniecīgajās nozarēs, sniegt atzinumus par to
izstrādātajiem normatīvajiem aktiem. |
37. Robežapsardzība un robežkontrole |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir Latvijas Republikas valsts robežu šķērsojošo personu kontrole un valsts zaļās robežas apsardze, kā arī ārzemnieku uzturēšanās nosacījumu ievērošanas kontrole |
38. Sekretariāta funkcija |
Šajā saimē ietilpstošo amatu
veicējiem ir ar sekretariāta funkciju saistīti pienākumi:
atbildēšana uz tālruņa zvaniem, to pāradresācija, viesu
uzņemšana, sanāksmju, pārrunu un komandējumu tehniskā
organizēšana, dokumentu sagatavošana, noformēšana un
pavairošana, korespondences šķirošana un nosūtīšana, biroja
telpu un biroja aprīkojuma uzturēšanas nodrošināšana. |
39. Sociālais darbs |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir sociālā aprūpe un rehabilitācija noteiktās sabiedrības grupās |
40. Starptautiskie sakari |
Šajā amatu saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir piedalīties valsts ārējo sakaru veidošanā attiecīgās politikas jomā, arī apkopojot informāciju par esošo sadarbību ar ārvalstu institūcijām, gatavojot sadarbības līgumus un sadarbojoties ar citām valsts institūcijām |
41. Transporta vadīšana |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pamatpienākums ir transportlīdzekļu vadīšana |
42. Tulkošana |
Šajā saimē ietilpstošo amatu veicēji tulko dokumentus vai sarunas |
43. Ugunsdzēsība un glābšana |
Amatu saime, kurā ietilpst ar ugunsdrošību, ugunsdzēsību un glābšanu, kā arī civilo aizsardzību saistīti pienākumi: ugunsgrēku novēršana, dzēšana, to seku mazināšana, fizisko personu glābšana, ķīmiskā piesārņojuma likvidācija |
II.Amatu saimju raksturojums
1. Administratīvā vadība |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir administratīvi vadīt iestāžu darbu. Šajā saimē ietilpst Valsts kancelejas direktors, valsts sekretāri, Ministru kabineta locekļa padotībā esošo iestāžu vadītāji. Saimē var tikt klasificēti valsts sekretāru un padotības iestāžu vadītāju vietnieki, kā arī padotības iestāžu reģionālo, teritoriālo vai rajonu struktūrvienību vadītāji un viņu vietnieki, ja to pamatfunkcija ir administratīvā vadība |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Palīdz padotības iestādes reģionālās, teritoriālās vai rajona struktūrvienības vadītājam administratīvi vadīt tās darbu |
|
IIA |
Administratīvi vada padotības iestādes reģionālo, teritoriālo vai rajona struktūrvienību |
|
IIB |
Palīdz padotības iestādes vadītājam administratīvi vadīt iestādes darbu |
|
III |
Palīdz augstākās iestādes vadītājam administratīvi vadīt augstākās iestādes darbu |
|
IV |
Administratīvi vada padotības iestādes darbu |
|
V |
Administratīvi vada augstākās iestādes darbu |
|
VI |
Administratīvi vada Valsts kancelejas darbu |
|
2. Apgāde (iepirkšana) |
||
Saimes apraksts |
Šīs saimes amatu veicēji nodarbojas ar iestādes darbības saimniecisko nodrošināšanu un tai nepieciešamo preču/pakalpojumu iegādi |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic noteiktus uzdevumus bez iepriekšējas pieredzes patstāvīgi vai citu speciālistu pārraudzībā |
|
II |
Patstāvīgi veic standarta apgādes uzdevumus noteiktā jomā |
|
III |
Patstāvīgi veic sarežģītus uzdevumus specifiskā jomā |
|
IV |
Vada struktūrvienību un pilnībā atbild par apgādes jomu |
|
3. Apsaimniekošana |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru
veicēji atbild par iestādes valdījumā vai lietošanā nodotā
valsts īpašuma uzturēšanu un apsaimniekošanu. |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Fiziski veic telpu uzkopšanu |
|
II |
Rūpējas par kārtību iestādes un tās valdījumā vai lietošanā nodotā valsts īpašuma teritorijā, nodrošina tam nepieciešamo materiālu sagādi |
|
III |
Pārvalda iestādes valdījumā vai lietošanā nodoto valsts īpašumu. Vada apsaimniekošanas dienestu |
|
4. Apsardze un uzraudzība |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir objektu un personu apsardze |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
IA |
Veic iestādes teritorijas apsardzi |
|
IB |
Veic iestādes posteņa uzraudzību |
|
IIA |
Veic iestādes svarīgāko posteņu uzraudzību |
|
IIB |
Veic muzeja ekspozīcijas un eksponātu uzraudzību |
|
III |
Koordinē vairāku apsardzes vai uzraudzības darbinieku darbu |
|
IV |
Vada apsardzes vai uzraudzības struktūrvienību |
|
V |
Organizē vairāku apsardzes vai uzraudzības struktūrvienību darbu |
|
VI |
Vada apsardzes vai uzraudzības dienestu iestādē |
|
5. Ārstniecība |
||
5.1. Ārstniecības pakalpojumi |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir nodarboties ar ārstniecību un vadīt ārstniecības procesu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
IA |
Ārsta palīgs (feldšeris) |
|
I B |
Vecmāte |
|
IC |
Funkcionālā speciālista asistents |
|
IIA |
Rezidents, ārsts stažieris |
|
IIB |
Funkcionālais speciālists |
|
III |
Sertificēts ārsts speciālists pamatspecialitātē vai apakšspecialitātē, vai darbam ar specifiskām metodēm |
|
IVA |
Sertificēts ārsts pamatspecialitātē vai apakšspecialitātē ar ilgu pieredzi (vecākais ārsts) |
|
IVB |
Nodaļas (programmas, profila, nozares, struktūrvienības) virsārsts |
|
IVC |
Vecākais eksperts-ekspertīzes vadītājs (veselības un darbspēju zuduma ekspertīze; veselības atbilstības noteikšana atsevišķās profesijās; tiesu medicīnas ekspertīze) |
|
V |
Virsārsts vairākās radnieciskās
struktūrvienībās (blokos, programmās, profilos,
nozarēs)/galvenā ārsta vietnieks lielā slimnīcā vai
galvenais ārsts mazā un vidējā slimnīcā. |
|
VI |
Galvenais ārsts vai slimnīcas
virsārsts lielā slimnīcā. |
|
5.2. Aprūpe |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir atbalstīt ārstniecības procesu un nodrošināt pacientu aprūpi |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Māsas palīgs |
|
II |
Nesertificēta māsa |
|
III |
Sertificēta māsa |
|
IV |
Vecākā māsa vai virsmāsa |
|
V |
Galvenā māsa mazā vai vidēji
lielā slimnīcā (padotībā ir līdz 10 vecākajām māsām). |
|
VI |
Galvenā māsa lielā slimnīcā
(padotībā vairāk nekā 10 vecākās māsas). |
|
5.3. Farmācija |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir nodarboties ar farmācijas jautājumiem un vadīt medikamentozās ārstēšanas procesu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Farmaceita palīgs |
|
II |
Farmaceita asistents |
|
IIIA |
Farmaceits |
|
IIIB |
Klīniskais farmaceits |
|
IVA |
Sertificēts klīniskais farmaceits |
|
IVB |
Sertificēts farmaceits/ aptiekas vadītājs |
|
6. Darba aizsardzība |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina darba aizsardzības procesa ieviešanu, īstenošanu un kontroli iestādē, kā arī personāla instruēšanu un konsultēšanu darba aizsardzības jomā |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic noteiktus uzdevumus darba aizsardzības jomā |
|
II |
Specializējas noteiktā darba aizsardzības jomā |
|
III |
Vada darba aizsardzības funkciju/jomu |
|
7. Diplomātiskā un konsulārā darbība |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst diplomātiskā un konsulārā dienesta amati, kurus nav iespējams klasificēt citās saimēs. Nozaru ministrijās nodarbināto specializēto atašeju amati pielīdzināmi šādiem 7.saimes līmeņiem: nozares padomnieka amats klasificējams šīs saimes V līmenī, nozares atašeja amats klasificējams šīs saimes IV līmenī, bet nozares atašeja palīga amats klasificējams šīs saimes II līmenī |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
VII pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu |
|
II |
VI pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu |
|
III |
V pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu |
|
IV |
IV pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu |
|
V |
III pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu |
|
VI |
II pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu |
|
8. Dispečeru pakalpojumi |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina iestādes darbības vai sniegto pakalpojumu tehnisko koordināciju |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Pieņem lēmumus standarta situācijās |
|
II |
Pieņem lēmumu, kāda veida tehniskie resursi nepieciešami problēmas risināšanai. Nepieciešamas īpašas mācības un praktiskā darba pieredze |
|
III |
Vada vairāku dispečeru darbu |
|
9. Dokumentu rediģēšana |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar tiesību aktu un citu dokumentu rediģēšanu un koriģēšanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
IA |
Nodrošina tiesību aktu un citu dokumentu atbilstību korektūras prasībām |
|
IB |
Nodrošina tiesību aktu un citu dokumentu atbilstību latviešu literārās valodas normām, izteiksmes precizitāti un vienota valodas stila lietojumu tiesību aktos |
|
II |
Pārrauga un kontrolē redaktoru un korektoru darbu |
|
III |
Vada vairāku struktūrvienību darbu, nodrošina dokumentu rediģēšanas un koriģēšanas procesu iestādē |
|
10. Ekspertīze |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir visu veidu ekspertīžu veikšana |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Sniedz tehnisku atbalstu noteiktu analīžu veikšanai, uztur kārtībā tehniku un laboratoriju |
|
II |
Veic noteikta veida analīzes atbilstoši ekspertīzes prasībām |
|
III |
Veic ekspertīzes noteiktā specialitātē |
|
IV |
Veic ekspertīzes vairākās specialitātēs un/vai īpaši sarežģītās lietās. Nepieciešams liels darba stāžs un/vai zinātniskais grāds |
|
V |
Vada ekspertu darbu noteiktā jomā (piemēram, tehniskās ekspertīzes) |
|
11.Finanšu administrēšana |
||
11.1. Finanšu tirgi/Finanšu resursu vadība |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar vērtspapīru un valūtas operācijām, lai nodrošinātu finanšu resursus valsts budžeta izdevumiem un brīvo finanšu līdzekļu izvietošanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Sniedz atbalstu finanšu operāciju veikšanā |
|
II |
Plāno un veic finanšu operācijas |
|
III |
Organizē un pārrauga finanšu operāciju veikšanu |
|
IV |
Vada finanšu resursu struktūrvienību |
|
11.2. Kreditēšana |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar aizdevumu izsniegšanu pašvaldībām, valsts speciālajiem budžetiem, valsts un pašvaldību uzņēmumiem, sniedz atzinumus par aizdevumu lietderību, kā arī organizē valsts galvojumu izsniegšanas procesu, nodrošina finanšu ziedojumu un dāvinājumu saņemšanu un aktuālas informācijas pieejamību par valsts budžeta aizdevumu un valsts vārdā sniegto galvojumu finansiālo saistību izpildi un veiktajām darbībām kavēto maksājumu un bezcerīgo aizdevumu atgūšanas procesā |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Sniedz atbalstu aizdevumu un galvojumu izsniegšanā |
|
II |
Organizē un pārrauga kreditēšanas procesus |
|
III |
Vada kreditēšanas struktūrvienību |
|
11.3. Riska vadība |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar projektu finansiālo risku novērtēšanu, kā arī ar to iestāžu un uzņēmumu finansiālā stāvokļa un aizdevumu atmaksas iespēju izvērtēšanu, kuri pretendē uz valsts galvojumiem vai valsts aizdevumiem |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic risku novērtēšanu vienkāršākos gadījumos |
|
II |
Veic risku novērtēšanu sarežģītos gadījumos, kas prasa padziļinātas zināšanas un plašu pieredzi |
|
III |
Vada riska vadības struktūrvienību |
|
11.4. Valsts budžeta norēķini |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina valsts budžeta, valsts parāda un aktīvu vadības ietvaros noslēgto finanšu darījumu uzskaiti un norēķinus |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienkāršus, standartizētus uzdevumus norēķinu jomā |
|
II |
Veic sarežģītus un nestandarta uzdevumus norēķinu jomā |
|
III |
Veic saistību uzskaiti un maksājumu pārbaudi |
|
IV |
Vada norēķinu struktūrvienības darbu |
|
V |
Vada vairāku norēķinu struktūrvienību darbu |
|
12. Finanšu analīze un vadība |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestādes un/vai nozares, un/vai starpnozaru finanšu rādītāju analīzi, budžeta sastādīšanu un tā izpildes kontroli, kā arī finanšu funkcijas vadību dažādos līmeņos |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic iestādes finanšu ekonomista/finanšu plānotāja funkcijas |
|
IIA |
Veic iestādes finanšu analītiķa funkcijas |
|
IIB |
Veic finanšu analītiķa funkcijas nozares ministrijā |
|
IIC |
Veic finanšu analītiķa funkcijas Finanšu ministrijā/Valsts kasē |
|
IIIA |
Vada finanšu analīzes/ plānošanas struktūrvienību vienas iestādes ietvaros |
|
IIIB |
Vada finanšu analīzes/ plānošanas struktūrvienību nozares ministrijā |
|
IIIC |
Vada finanšu analīzes/ plānošanas struktūrvienību vai procesu Finanšu ministrijā/Valsts kasē |
|
IVA |
Vada finanšu analīzes un finanšu plānošanas vai grāmatvedības procesus iestādē |
|
IVB |
Vada finanšu analīzes un finanšu plānošanas vai grāmatvedības procesus nozares ministrijā |
|
IVC |
Vada vairākas finanšu analīzes un plānošanas struktūrvienības/Budžeta departamentu Finanšu ministrijā |
|
13. Fiziskais darbs |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru
veicēji strādā fizisku darbu (strādnieku darbu). |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Uzkopj telpas. Veic vienkāršus standarta darbus. Nepieciešamās zināšanas un iemaņas iespējams apgūt dažu dienu laikā. Darbs pilnībā tiek uzraudzīts |
|
II |
Veic darbus, kas sastāv no vairākām secīgām operācijām, kuru veikšanai nepieciešama koordinēšana, kā arī izpratne par darba procesu. Darbam nepieciešamas 1–2mēnešu mācības un prakse |
|
III |
Veic vienkāršus standarta darbus. Darbam nepieciešama speciālā profesionālā izglītība (piemēram, tehnikums, arodvidusskola) |
|
IV |
Veic sarežģītākus darbus. Papildus profesionālajai izglītībai nepieciešama darba pieredze un/vai papildu mācības |
|
V |
Veic darbus, kuru veikšanai papildus profesionālajai izglītībai nepieciešama vairāku gadu pieredze. Var vadīt citus strādniekus |
|
14. Grāmatvedība |
||
Saimes apraksts |
Šīs saimes amatu veicēji nodrošina ar iestādes (vai ar citu nozares iestāžu) darbību saistīto izdevumu un ieņēmumu uzskaiti un iegrāmatošanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Gatavo un reģistrē grāmatvedības dokumentus atbilstoši instrukcijām |
|
II |
Iegrāmato darījumus noteiktā jomā, gatavo standarta pārskatus |
|
III |
Gatavo sarežģītākus pārskatus, veic tiem nepieciešamos aprēķinus, piedalās gada/ceturkšņa pārskatu sastādīšanā |
|
IV |
Vada struktūrvienības darbu, ir atbildīgs par pārskatu sastādīšanu, analizē līdzekļu izlietojumu |
|
V |
Vada ministrijas struktūrvienības darbu, ir atbildīgs par resora pārskatu sagatavošanu |
|
15. Iekšējais audits |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir iekšējā audita veikšana valsts pārvaldes iestādēs un ieteikumu sagatavošana trūkumu novēršanai un risku mazināšanai |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Palīdz amatpersonai, kas veic iekšējo auditu |
|
II |
Veic iekšējo auditu vairākās iestādes darbības jomās bez dziļākas specializācijas vienā jomā |
|
III |
Vada vairākus iekšējos auditorus |
|
IV |
Vada iekšējā audita struktūrvienību |
|
V |
Vada lielu iekšējā audita struktūrvienību, kas sastāv no vairākām iekšējā audita struktūrvienībām |
|
16. Iestāžu drošība |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina iekšējās drošības pasākumus iestādēs, kā arī nodarbojas ar šādu pasākumu plānošanu un organizēšanu. Minētā funkcija nav saistīta ar iestāžu apsardzi un uzraudzību |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic drošības pasākumus iestādē |
|
II |
Vada iekšējās drošības struktūrvienību iestādē |
|
17. Iestāžu procedūras |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestāžu procedūru un pakalpojumu attīstību un ieviešanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienkāršus uzdevumus iestāžu procedūru un pakalpojumu izstrādē un ieviešanā |
|
II |
Veic visu veidu uzdevumus iestāžu procedūru un pakalpojumu izstrādē un ieviešanā |
|
III |
Vada iestāžu procedūru un pakalpojumu izstrādi un ieviešanu iestādē |
|
18. Informācijas apkopošana un analīze |
||
18.1. Arhīvu pakalpojumi |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati,
kuru veicēju pienākumos ietilpst dokumentu, datu bāzu un
citu informācijas avotu uzkrāšana un sistematizēšana, kā
arī sistemātiska informācijas apkopošana un izziņu
sniegšana fiziskām un juridiskām personām. |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic ar dokumentu arhivēšanu un arhīvu uzturēšanu saistītus pienākumus iestādē (nevada citus darbiniekus) |
|
II |
Veic ar dokumentu arhivēšanu un
arhīvu uzturēšanu saistītus pienākumus, vada citus
darbiniekus iestādē, kur arhivēšana nav pamatfunkcija,
gatavo izziņas fiziskām un juridiskām personām. |
|
III |
Vada arhivēšanas
struktūrvienību iestādē, kurā arhivēšana ir
pamatfunkcija. |
|
18.2. Bibliotēku pakalpojumi |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir bibliotekāro, bibliogrāfisko un informatīvo pakalpojumu sniegšana un tam nepieciešamo informācijas resursu veidošana un organizācija |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic bibliotekāro, bibliogrāfisko un/vai informatīvo darbu noteiktā jomā vecāka bibliotekāra pārraudzībā |
vai
|
II |
Veic bibliotekāro, bibliogrāfisko un informatīvo darbu visās bibliotēkas darbības jomās, var pārraudzīt jaunāko bibliotekāru darbu |
|
III |
Vada bibliotēkas struktūrvienību |
|
IV |
Vada vairāku bibliotēkas struktūrvienību darbu |
|
18.3. Dokumentu pārvaldība |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst ar
dokumentu pārvaldības (lietvedības) funkciju saistīti
pienākumi: dokumentu aprites un glabāšanas nodrošināšana un
dokumentu noformēšana atbilstoši lietvedības standartiem un
normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Šajā saimē
klasificējami arī amati, kuru veicēji ir atbildīgi par
sevišķo lietvedību. |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienkāršus tehniskus uzdevumus bez iepriekšējas pieredzes |
|
II |
Veic procedūrās aprakstītus standarta uzdevumus iestādes lietvedības nodrošināšanai |
|
III |
Piedalās lietvedības sistēmas izstrādē. Nepieciešama liela pieredze lietvedības jomā un dziļa izpratne par lietvedības pamatprincipiem |
|
IV |
Veic vadītāja pienākumus,
uzņemoties pilnu atbildību par lietvedības struktūrvienības
darbu. Nodrošina lietvedības un arhivēšanas sistēmu
attīstību, ieviešanu un uzturēšanu iestādē. |
|
18.4. Fondu glabāšana |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar krājumu tehnisko uzglabāšanu un uzturēšanu arhīvos, bibliotēkās, muzejos un līdzīgās iestādēs |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienkāršus tehniskus uzdevumus saskaņā ar vecāka speciālista norādījumiem |
|
II |
Atbild par materiālu uzglabāšanu noteiktā krātuves telpā |
|
III |
Atbild par materiālu uzglabāšanu krātuvē |
|
18.5. Muzeju pakalpojumi |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ietilpst muzeju krājumu papildināšana, dokumentēšana, izpēte, ekspozīciju/izstāžu veidošana, ekskursiju, lekciju, muzejpedagoģisko programmu un citu muzejiskās komunikācijas formu īstenošana |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienu vai vairākas muzeja funkcijas vecāka speciālista pārraudzībā |
|
II |
Patstāvīgi veic vienu vai vairākas muzeja funkcijas |
|
III |
Veic eksperta funkcijas, ir ilgstoša pieredze vienā vai vairākās muzeja darba jomās (funkcijās). Pārrauga, bet nevada citus darbiniekus |
|
IV |
Vada muzeja struktūrvienību un veic eksperta funkcijas |
|
V |
Vada muzeju un veic nozares eksperta funkcijas |
|
18.6. Statistika |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst ar informācijas apkopošanu un analīzi saistīti amati, kuru veicēji nodarbojas ar zinātniski pamatotu un pasaules praksē atzītu statistiskās novērošanas un vispārināšanas metožu pilnveidošanu un lietošanas koordinēšanu, informācijas vākšanu, ievadīšanu datu bāzēs un analīzi, publikāciju un pārskatu sastādīšanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Palīdz amatpersonām, kas nodarbojas ar informācijas apkopošanu, sniedzot tehnisku un informatīvu atbalstu. Strādā citu pārraudzībā |
|
II |
Apkopo un analizē informāciju konkrētā nozarē vai apakšnozarē. Patstāvīgi veic doto uzdevumu |
|
III |
Veic eksperta funkcijas, ir ilgstoša pieredze noteiktā jomā. Pārrauga, bet nevada citus darbiniekus |
|
IV |
Vada struktūrvienību un veic eksperta funkcijas |
|
V |
Vada vairāku struktūrvienību darbu |
|
19. Informācijas tehnoloģijas |
||
19.1. Datorgrafika un WEB dizains |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestāžu mājas lapu veidošanu internetā un to uzturēšanu |
|
Līmeņi |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienkāršus iestādes mājas lapas uzturēšanas darbus |
|
II |
Veic iestādes mājas lapas izveidošanas un attīstības darbus |
|
19.2. Datu atbalsts |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar datu bāzu administrēšanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienkāršus uzdevumus ar datiem un datu bāzēm |
|
II |
Vada datu administrēšanas funkciju iestādē |
|
19.3. IT un IS vadība |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina IT un IS struktūrvienību, projektu vai darba grupu vadību |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Vada nelielus IT projektus vai darba grupas |
|
IIA |
Vada apjomīgus IT projektus vai lielas darba grupas |
|
IIB |
Vada nelielu IT struktūrvienību |
|
III |
Vada iestādes IT struktūrvienības darbu |
|
19.4. Programmatūras attīstība |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar programmatūras (lietojumu) izstrādi un attīstību |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienkāršus programmēšanas uzdevumus |
|
II |
Veic sarežģītus programmēšanas uzdevumus |
|
III |
Veic sistēmu analīzi un izstrādā programmēšanas uzdevumus atsevišķu procesu līmenī |
|
IV |
Veic sistēmu analīzi un izstrādā programmēšanas uzdevumus visas iestādes darbības procesu mērogā. Koordinē un uzrauga citu sistēmanalītiķu darbu |
|
19.5. Sistēmu administrēšana un uzturēšana |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar informācijas sistēmu un programmatūras (lietojumu) administrēšanu un uzturēšanu |
|
Līmeņi |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienkāršus uzdevumus, kas saistīti ar datortehniku un sistēmām |
|
II |
Nodrošina datorsistēmu/lietojumu uzturēšanu |
|
III |
Veic lielu datorsistēmu, operētājsistēmu un lietojumu administrēšanu, uzturēšanu un attīstīšanu; risina sarežģītas problēmas |
|
IV |
Vada un kontrolē sarežģītu datorsistēmu, operētājsistēmas un lietojumu (programmatūras) pakešu ar lielu lietotāju skaitu administrēšanu |
|
20. Inženiertehniskie darbi |
||
Saimes apraksts |
Amatu saime, kurā ietilpst ar inženiertehniskajiem darbiem saistīti pienākumi: inženiertehnisko problēmu risināšana, atbilstošas informācijas un datu vākšana, tehniskā izpēte un analīze, projektēšana un darbu plānošana, tehniskā uzraudzība un kontrole |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Citu speciālistu pārraudzībā bez iepriekšējas pieredzes veic noteiktus uzdevumus saskaņā ar projektu |
|
II |
Patstāvīgi veic standarta uzdevumus specifiskā jomā |
|
III |
Vada tipveida projektus. Nepieciešama augstākā tehniskā izglītība, darba pieredze un atbilstošs sertifikāts |
|
IV |
Vada sarežģītus nestandarta projektus, eksperts (ar ilgstošu pieredzi) noteiktās inženiertehnisko darbu jomās |
|
V |
Vada struktūrvienību un pilnībā atbild par pārraugāmo jomu. Nepieciešamas pamatīgas profesionālās zināšanas un padziļināta izpratne par pārraugāmo jomu |
|
21. Juridiskā analīze, izpildes kontrole un pakalpojumi |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina tiesību aktu un politikas plānošanas dokumentu juridisko analīzi, Saeimas, Valsts prezidenta, Ministru kabineta, Ministru prezidenta vai Valsts sekretāru sanāksmē doto uzdevumu izpildes kontroli, kā arī juridisko pakalpojumu sniegšanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Sniedz tehnisku atbalstu juridiskās struktūrvienības speciālistiem |
|
II |
Risina juridiskus jautājumus atsevišķā iestādes darbības jomā |
|
III |
Risina juridiskus jautājumus visas iestādes līmenī |
|
IV |
Veic tiesību aktu un politikas plānošanas dokumentu juridisko analīzi |
|
V |
Vada struktūrvienību |
|
VI |
Vada lielu juridisko funkciju, kas sastāv no vairākām struktūrvienībām |
|
22. Jūras un gaisa transports |
||
22.1. Transportlīdzekļu vadīšana |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji vada gaisa kuģus vai peldlīdzekļus. Šādi amati ir iestādēs, kas nodarbojas ar robežapsardzību, teritoriālās jūras un ekskluzīvās ekonomiskās zonas uzraudzību, patrulēšanu un novērošanu, kravu un pasažieru pārvadāšanu, meklēšanas un glābšanas darbiem, ugunsgrēku dzēšanu, medicīnisko evakuāciju, īpašo uzdevumu vienību darbības nodrošināšanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Vada gaisa kuģi/peldlīdzekli un apkalpes darbu vienkāršos meteoroloģiskos apstākļos gaišajā diennakts laikā (darbam ir nepieciešama speciālā izglītība vai licence) |
|
II |
Vada gaisa kuģi/peldlīdzekli un apkalpes darbu jebkuros meteoroloģiskos apstākļos jebkurā diennakts laikā (darbam ir nepieciešama speciālā izglītība, apmācība vai licence) |
Veic I līmenim noteiktos pienākumus, kā arī
|
III |
Vada personālu, izstrādā darba plānus |
Veic II līmenim noteiktos pienākumus, kā arī
|
IV |
Palīdz struktūrvienības vadītājam organizēt un vadīt struktūrvienības darbu |
Veic III līmenim noteiktos pienākumus, kā arī
|
V |
Vada struktūrvienības darbu, plāno tās attīstību, kontrolē darba plānu izstrādi un izpildi, kontrolē drošības nodrošināšanu |
Veic IV līmenim noteiktos pienākumus, kā arī
|
22.2. Transportlīdzekļu tehniskā apkope |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehniskā apkope |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic ar gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehnisko apkopi saistītus vienkāršus uzdevumus (darbam ir nepieciešama atbilstoša izglītība un/vai attiecīgas kategorijas licence), strādā vecāka speciālista vadībā/pārraudzībā |
|
II |
Veic ar gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehnisko apkopi saistītus sarežģītus uzdevumus (darbam ir nepieciešama atbilstoša izglītība un/vai attiecīgas kategorijas licence), piedalās lidojumos/pārgājienos apkalpes sastāvā |
|
III |
Organizē tehniskās apkopes darbus, vada personālu |
|
23. Klientu apkalpošana |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina klientu apkalpošanu tieši vai pa tālruni, koordinē vai vada klientu apkalpošanas speciālistu darbu, izstrādā klientu apkalpošanas standartus |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienkāršākos klientu apkalpošanas pienākumus. Darbu regulē standartā noteiktās procedūras. Sarežģītās situācijās konsultējas ar vecākiem kolēģiem |
|
II |
Sniedz pakalpojumus, kam nepieciešama salīdzinoši ilgstošāka pieredze dažādās jomās. Darbu regulē vispārīgas instrukcijas |
|
III |
Sniedz pakalpojumus un koordinē citu attiecīgās jomas speciālistu darbu. Var piedalīties klientu apkalpošanas standartu izstrādē |
|
IV |
Vada klientu apkalpošanas struktūrvienību. Izsaka priekšlikumus darba organizācijas uzlabošanai |
|
V |
Vada vairākas klientu apkalpošanas struktūrvienības |
|
24. Komunikācija un sabiedriskās attiecības |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina iestādes sabiedriskās attiecības un komunikāciju |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic atsevišķus ar sabiedriskajām attiecībām saistītus uzdevumus (parasti tehniska rakstura) |
|
II |
Veic sabiedrisko attiecību speciālista darbu |
|
III |
Vada iestādes sabiedrisko attiecību struktūrvienību |
|
25. Konsultēšana |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst konsultatīvās amatpersonas un citi amati, kuru veicēju pienākumos ir sniegt konsultatīvu atbalstu valsts pārvaldes amatpersonām |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic amatpersonas palīga pienākumus |
|
II |
Veic padomnieka vai konsultanta pienākumus |
|
26. Kontrole un uzraudzība |
||
26.1. Iestāžu un amatpersonu kontrole |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina kontroli par to, kā valsts pārvaldes iestādēs tiek ievēroti normatīvie akti, kas reglamentē to darbību, kā arī valsts amatpersonu pieņemto lēmumu tiesiskumu un lietderību |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Palīdz amatpersonai, kas kontrolē un uzrauga normatīvo aktu izpildi |
|
II |
Pieņem vienkāršus, standartizētus lēmumus pēcpārbaudes lietā, kas saistīta ar valsts amatpersonu rīcību |
|
III |
Pieņem sarežģītus, nestandarta lēmumus (arī lēmumus par jebkuru prettiesisku lēmumu atcelšanu attiecīgajā jomā, jebkādu disciplinārsodu vai administratīvo sodu uzlikšanu vainīgajai amatpersonai) pēcpārbaudes lietā, kas saistīta ar valsts amatpersonu rīcību |
|
IV |
Konsultē jaunākus speciālistus, pieņem lēmumus īpaši sarežģītos gadījumos. Var vadīt kontroles apakšstruktūrvienības darbu |
|
V |
Vada kontroles struktūrvienības darbu |
|
VI |
Vada vairākas kontroles struktūrvienības |
|
26.2. Muita un muitas kontrole |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina muitas kontroles pasākumus uz Eiropas Savienības ārējās robežas un iekšzemes muitas kontroles punktos, kā arī muitas kontroles punktu uzraudzībā esošajās vietās |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic muitas kontroli muitas kontroles punktos un uzraudzībā esošajās vietās saskaņā ar normatīvajiem aktiem. Strādā vadītāja uzraudzībā |
|
II |
Vada maiņas darbu, uzrauga muitas amatpersonas |
|
III |
Vada muitas kontroles punkta darbu |
|
26.3. Privātpersonu kontrole |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji kontrolē, kā juridiskās un fiziskās personas ievēro normatīvos aktus |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Palīdz amatpersonām, kuras kontrolē un uzrauga normatīvo aktu izpildi |
|
II |
Pieņem viendabīgus, standartizētus (maza interpretācijas iespēja) lēmumus pirmspārbaudes un pēcpārbaudes lietā |
|
III |
Pieņem ierobežota satura nestandarta lēmumus pirmspārbaudes un pēcpārbaudes lietā |
|
|
||
IV |
Pieņem ierobežota satura lēmumus īpaši sarežģītās pirmspārbaudes un pēcpārbaudes lietās, konsultē jaunākos speciālistus |
|
V |
Vada un kontrolē vairāku kontrolieru un inspektoru darbu, uzņemas atbildību par viņu lēmumiem |
|
VI |
Koordinē vairāku struktūrvienību darbu |
|
27. Kvalitātes vadība |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir kvalitātes vadības sistēmu izstrāde, ieviešana un uzturēšana dažādās iestādēs |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Piedalās kvalitātes sistēmas izstrādāšanā, ieviešanā un uzturēšanā |
|
II |
Nodarbojas ar kvalitātes sistēmas izstrādāšanu, ieviešanu, uzturēšanu un pilnveidošanu |
|
III |
Vada kvalitātes vadības sistēmu un kvalitātes vadības struktūrvienību |
|
28. Noziedzības novēršana un apkarošana |
||
28.1. Izziņas darbība |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar noziedzīgu nodarījumu pirmstiesas izmeklēšanu un pierādījumu gatavošanu apsūdzības celšanai |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic izziņas darbību, izmeklējot noziedzīgus nodarījumus un gatavojot pierādījumus apsūdzības celšanai |
|
II |
Veic izziņas darbību īpaši sarežģītās lietās, kur nepieciešama liela pieredze un dziļa konkrētās jomas pārzināšana |
|
III |
Vada izziņas darbību noteiktā jomā |
|
IV |
Vada izziņas darbību iestādē, kurā ir vairākas struktūrvienības |
|
28.2. Operatīvā darbība |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar pierādījumu un informācijas vākšanu par noziedzīgām darbībām, kā arī noziedznieku aizturēšanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Sniedz atbalstu operatīvās darbības veicējiem. Veic vienkāršus uzdevumus vecāka speciālista pārraudzībā |
|
II |
Veic operatīvo darbību saskaņā ar likumu |
|
III |
Veic operatīvo darbību īpaši sarežģītās lietās, kur nepieciešama liela pieredze un dziļa konkrētas jomas pārzināšana |
|
|
||
IV |
Vada operatīvo darbību noteiktā jomā |
|
V |
Vada operatīvo darbību iestādē, kurā ir vairākas struktūrvienības |
|
28.3. Policija |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst Valsts policijas darbinieki, kuri ikdienā veic likumā “Par policiju” noteiktos uzdevumus |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Palīdz vecākiem speciālistiem un veic vienkāršus uzdevumus vecāku speciālistu pārraudzībā |
|
II |
Patstāvīgi veic policijas darbinieka pienākumus |
|
III |
Pārrauga un koordinē jaunāko speciālistu darbu, veic darbaudzināšanu, plāno un veic īpaši sarežģītus uzdevumus |
|
IV |
Vada policijas struktūrvienību |
|
V |
Vada vairākas policijas struktūrvienības |
|
29. Pedagoģija |
||
29.1. Akadēmiskā un profesionālā izglītošana |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir gatavot mācību programmas, vadīt lekcijas un nodarbības, studējošo patstāvīgo darbu, kā arī zinātnisko darbu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Asistents/pasniedzējs |
|
II |
Lektors/vecākais pasniedzējs |
|
III |
Docents |
|
IV |
Asociētais profesors |
|
V |
Profesors |
|
29.2. Mācību iestāžu struktūrvienību vadība |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir vadīt mācību iestādes struktūrvienības |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Mazas struktūrvienības (līdz 10 cilvēkiem) vadītājs |
|
II |
Lielas struktūrvienības (vairāk par 10 cilvēkiem) vadītājs |
|
29.3. Pedagoģijas metodikas vadība |
||
Apakšsaimes apraksts |
Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir nodrošināt mācību procesa organizāciju un kvalitātes kontroli. Ja visi amata pienākumi ir administratīvi, tie klasificējami 18.3.apakšsaimē “Dokumentu pārvaldība” |
|
Līmeņi |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Metodiķis |
|
II |
Mācību nodaļas vadītājs |
|
30. Personāla vadība |
||
Saimes apraksts |
Amatu saime, kurā ietilpst ar personāla vadības funkciju saistīti amati, kuru veicēji nodarbojas ar: personāla lietu un lietvedības uzturēšanu, personāla politikas izstrādāšanu un ieviešanu, personāla plānošanu un piesaisti, atlasi, noturēšanu, vērtēšanu un attīstīšanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic noteiktus uzdevumus. Strādā cita speciālista pārraudzībā |
|
II |
Specializējas noteiktā personāla vadības jomā |
|
III |
Strādā vairākās personāla vadības jomās vai pilnībā vada un attīsta noteiktu personāla vadības funkciju/jomu |
|
IV |
Veic vadītāja pienākumus, uzņemoties pilnu atbildību par personāla vadības funkciju un atbilstošās struktūrvienības darbu |
|
V |
Vada vairākas personāla vadības struktūrvienības |
|
31. Pētniecība |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru pienākumos ir veikt zinātniskās pētniecības darbu, kas veido vai gandrīz veido pilnu darba slodzi |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Asistents |
|
II |
Pētnieks |
|
III |
Vadošais pētnieks/granta vadītājs |
|
32. Projektu vadība |
||
Saimes apraksts |
Amatu saime, kurā ietilpst ar projektu vadību saistīti pienākumi: projektu vadīšana (organizēšana, plānošana un kontrole), projektu gaitā radušos problēmu risināšana, projektiem atbilstošas informācijas un datu ievākšana, izpēte un analīze, pārskatu sastādīšana |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic noteiktus uzdevumus projekta ietvaros bez iepriekšējas pieredzes citu speciālistu pārraudzībā |
|
II |
Vada standartizētus projektus. Nepieciešama darba pieredze. Var koordinēt vai pārraudzīt citus darbiniekus |
|
III |
Vada lielus un sarežģītus projektus |
|
33. Radošie darbi |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar māksliniecisko un tehnisko jaunradi, telpu, ekspozīciju/izstāžu, reklāmas materiālu un mājas lapu izstrādi un noformēšanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic noformēšanas un uzturēšanas darbus |
|
II |
Veido noformējumu un veic ar tā attīstību saistītus darbus |
|
34. Restaurācijas darbi |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir restaurēt un/vai konservēt muzeja krājumos esošos priekšmetus |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Strādā cita speciālista uzraudzībā, veic vienkāršus restaurācijas darbus |
|
II |
Strādā patstāvīgi, veic sarežģītākus restaurācijas darbus |
|
III |
Veic sarežģītus restaurācijas darbus, izvēloties restaurācijas metodiku, apmāca jaunos speciālistus |
|
IV |
Vada struktūrvienības darbu, izstrādā un ievieš jaunas restaurācijas metodes |
|
35. Rīcībpolitikas ieviešana |
||
Saimes apraksts |
Šajā amatu saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir pārraudzīt nozares rīcībpolitikas ieviešanu konkrētā jomā, izstrādāt procedūras normatīvo aktu ieviešanai, apkopot un sniegt informāciju un ieteikumus par rīcībpolitikas ieviešanas procesu amatpersonām, kas nodarbojas ar attiecīgās nozares rīcībpolitikas plānošanu |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Palīdz amatpersonām, kas nodarbojas ar politikas ieviešanu, sniedzot tehnisku un informatīvu atbalstu |
|
II |
Nodarbojas ar politikas ieviešanu konkrētā apakšnozarē. Specializējas vienā vai vairākos darbības virzienos vai apakšvirzienos |
|
III |
Nodarbojas ar politikas ieviešanu konkrētas apakšnozares ietvaros. Specializējas vienā vai vairākos darbības virzienos vai apakšvirzienos. Strādā ar īpaši sarežģītiem jautājumiem, dziļi pārzina vienu vai vairākas apakšnozares |
|
IV |
Vada un kontrolē politikas ieviešanu vienā apakšnozarē vai darbības jomā. Pārraudzītā apakšnozare vai darbības joma sīkāk nedalās |
|
V |
Vada un kontrolē politikas ieviešanu vienā apakšnozarē, kas dalās sīkāk atsevišķās darbības jomās un ar katru darbības jomu nodarbojas atsevišķa struktūrvienība |
|
36. Rīcībpolitikas plānošana |
||
Saimes apraksts |
Šajā amatu saimē ietilpst
amati, kuru veicēju pienākums ir pārraudzīt konkrētas
nozares vai apakšnozares attīstību valstī, izstrādāt
nozares rīcībpolitiku, gatavot nepieciešamos normatīvos
aktus un grozījumus tajos, pārraudzīt un izvērtēt to
ieviešanu, uzturēt sakarus ar amatpersonām, kas nodarbojas
ar valsts politikas izstrādi un ieviešanu radniecīgajās
nozarēs, sniegt atzinumus par to izstrādātajiem
normatīvajiem aktiem. |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Palīdz amatpersonām, kas nodarbojas ar politikas izstrādi, sniedzot tehnisku un informatīvu atbalstu |
|
II |
Veic politikas plānošanu, izstrādi un ietekmes novērtēšanu noteiktā nozarē. Specializējas vienā vai vairākās apakšnozares darbības jomās |
|
III |
Veic politikas plānošanu, izstrādi un ietekmes novērtēšanu noteiktā nozarē. Specializējas vienā vai vairākās apakšnozares darbības jomās. Strādā ar īpaši sarežģītiem jautājumiem, dziļi pārzina vienu vai vairākas apakšnozares |
|
IV |
Vada un kontrolē politikas plānošanu, izstrādi un ietekmes novērtēšanu atsevišķā apakšnozarē. Pārraudzītā apakšnozare sīkāk nedalās, bet pakļautie darbinieki specializējas noteiktās apakšnozares darbības jomās |
|
V |
Vada un kontrolē nozares politikas plānošanu, izstrādi un ietekmes novērtēšanu. Pārraudzītā nozare dalās vairākās apakšnozarēs |
|
VI |
Vada un kontrolē vairāku savstarpēji saistītu nozaru vai lielas, stratēģiski svarīgas nozares politikas plānošanu, izstrādi un ietekmes novērtēšanu. Katra pārraudzītā nozare dalās vairākās apakšnozarēs |
|
37. Robežapsardzība un robežkontrole |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir Latvijas Republikas valsts robežas šķērsojošo personu kontrole un valsts zaļās robežas apsardze, kā arī ārzemnieku uzturēšanās nosacījumu ievērošanas kontrole |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic robežkontroli un/vai apsardzi, kā arī kontrolē ārzemnieku uzturēšanās nosacījumu ievērošanu |
|
II |
Vada maiņas darbu, inspektorus un/vai jaunākos inspektorus |
|
III |
Vada robežapsardzības, rajona/pilsētas imigrācijas nodaļas vai IIkategorijas robežkontroles punkta darbu (kurā strādā ne vairāk par 30 cilvēkiem) |
|
IV |
Vada robežapsardzības, rajona/pilsētas imigrācijas nodaļas vai II kategorijas robežkontroles punkta darbu (vairāk par 30 cilvēkiem) |
|
V |
Vada I kategorijas robežkontroles punkta vai rajona/pilsētas imigrācijas dienesta darbu |
|
38. Sekretariāta funkcija |
||
Saimes apraksts |
Amatu saime, kurā ietilpst ar
sekretariāta funkciju saistīti pienākumi: atbildēšana uz
tālruņa zvaniem, to pāradresācija, viesu uzņemšana,
sanāksmju un pārrunu, kā arī komandējumu tehniskā
organizēšana, dokumentu sagatavošana, noformēšana un
pavairošana, korespondences šķirošana un nosūtīšana, biroja
telpu un biroja aprīkojuma uzturēšanas nodrošināšana. |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Veic vienkāršus pienākumus, kuriem nav nepieciešama iepriekšējā pieredze. Darba būtība ir skaidri noteiktu uzdevumu savlaicīga un precīza izpilde. Strādā citu pārraudzībā, lēmumus nepieņem |
|
II |
Veic procedūrās aprakstītus standarta uzdevumus. Nepieciešama izpratne par struktūrvienības un organizācijas darbu |
|
III |
Pieņem lēmumus saskaņā ar vadlīnijām attiecīgajā jomā. Nepieciešama ilgstoša pieredze. Var pārraudzīt citu darba izpildi |
|
39. Sociālais darbs |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir sociālās aprūpes un rehabilitācijas darbs noteiktās sabiedrības grupās |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Strādā cita speciālista pārraudzībā, veic vienkāršus aprūpes darbus |
|
II |
Strādā patstāvīgi, veic sociālo rehabilitāciju |
|
III |
Konsultē klientus, pārstāv klienta intereses |
|
IV |
Pārrauga citu sociālo darbinieku darbu, iesaistās sarežģītu problēmu risināšanā |
|
40. Starptautiskie sakari |
||
Saimes apraksts |
Šajā amatu saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir piedalīties valsts ārējo sakaru veidošanā attiecīgās politikas jomā, apkopojot informāciju par sadarbību ar ārvalstu institūcijām, gatavojot sadarbības līgumus un sadarbojoties ar citām valsts institūcijām |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Sadarbojas ar starptautiskajām institūcijām attiecīgajā jomā un citām Latvijas institūcijām, sniedzot tām informāciju |
|
II |
Koordinē sadarbību ar starptautiskajām institūcijām attiecīgajā jomā, izstrādā un vada projektus |
|
III |
Piedalās valsts ārējo sakaru veidošanā attiecīgās politikas jomā, nodrošina sadarbības līgumu sagatavošanu un ārvalstu delegāciju vizīšu organizēšanu |
|
41. Transportlīdzekļa vadīšana |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pamatpienākums ir transportlīdzekļu vadīšana |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Vada vieglo automašīnu, pārvadā cilvēkus un, ja nepieciešams, sūtījumus (darbam ir nepieciešama B kategorijas vadītāja apliecība) |
|
II |
Vada vieglo vai smago automašīnu, pārvadā cilvēkus vai preces (darbam ir nepieciešama B kategorijas vadītāja apliecība un papildu mācības vai kategorijas vadītāja apliecība) |
|
III |
Vada autobusu, pārvadā iestādes darbiniekus vai klientus (darbam nepieciešama C kategorijas vadītāja apliecība un īpašas mācības darbā ar speciālo tehniku vai augstākas kategorijas vadītāja apliecība) |
|
42. Tulkošana |
||
Saimes apraksts |
Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji tulko dokumentus vai sarunas |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Tulko vienkāršus tekstus |
|
II |
Tulko sarežģītus tekstus (nepieciešamas īpašas zināšanas) |
|
III |
Sinhroni tulko |
|
43. Ugunsdzēsība un glābšana |
||
Saimes apraksts |
Amatu saime, kurā ietilpst ar ugunsdrošību, ugunsdzēsību un glābšanu, kā arī civilo aizsardzību saistīti pienākumi: ugunsgrēku novēršana, dzēšana, to seku mazināšana, fizisko personu glābšana, ķīmiskā piesārņojuma likvidācija |
|
Līmenis |
Līmeņa raksturojums |
Amata paraugapraksts |
I |
Izpilda nodaļas komandiera noteiktos uzdevumus un pavēles |
|
II |
Jaunākais komandējošais sastāvs. Nodaļas komandieri, vada komandieru vietnieki. Izpilda vada komandiera uzdevumus un pavēles |
|
III |
Vidējais komandējošais sastāvs. Vada komandieris, inspektors–dežurants (virsleitnants, kapteinis) |
|
IV |
Vecākais komandējošais sastāvs. Daļas komandieris (majors) |
|
V |
Vecākais komandējošais sastāvs. Brigādes komandiera vietnieks (majors). Būtiska loma ir administratīvajam darbam |
|
VI |
Vecākais komandējošais sastāvs. Brigādes komandieris (pulkvežleitnants). Atbild par brigādes darbu kopumā |
|
Finanšu ministrs O.Spurdziņš
2.pielikums
Ministru kabineta
2005.gada 3.maija noteikumiem Nr.310
Amatu klasificēšanas rezultātu apkopojums
(Tabula izmantojama, lai apkopotu rezultātus pēc pirmo reizi iestādē veiktās amatu klasificēšanas)
Nr.p.k. |
Augstākā iestāde |
Iestāde |
Struktūrvienība |
Apakšstruktūrvienība |
Amata nosaukums |
Saime (apakšsaime) |
Līmenis |
Vienādo amatu skaits |
Regulārā darba samaksa |
Piezīmes |
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
VII |
VIII |
IX |
X |
XI |
Paskaidrojumi tabulas aizpildīšanai.
Tabulu aizpilda atbilstoši iestādes personāla sarakstam pēc stāvokļa uz 2005.gada 1.maiju.
1. I ailē jānorāda klasificējamā amata numurs pēc kārtas.
2. II ailē jānorāda valsts pārvaldes nozares augstākā iestāde (nosaukums), ja tāda ir.
3. III ailē jānorāda tiešās pārvaldes iestāde (nosaukums).
4. IV ailē jānorāda struktūrvienība (nosaukums), kurā ir klasificējamais amats.
5. V ailē jānorāda apakšstruktūrvienība (nosaukums), kurā ir klasificējamais amats.
6. VI ailē jānorāda klasificējamā amata nosaukums atbilstoši personāla sarakstam.
7. VII ailē jānorāda amatu saimes (apakšsaimes) apzīmējums atbilstoši Valsts pārvaldes amatu katalogam.
8. VIII ailē jānorāda amatu līmenis atbilstoši Valsts pārvaldes amatu katalogam.
9. IX ailē jānorāda iestādē esošo viena nosaukuma vienādo amatu skaits. Par vienādiem uzskatāmi amati, kuri ietilpst vienā amatu saimē (apakšsaimē) un līmenī, kā arī tiem noteikta vienāda vai līdzīga (pieļaujamā atšķirība ne vairāk par 10 latiem) regulārā darba samaksa.
10. X ailē jānorāda amatam noteiktā regulārā darba samaksa (mēnešalga, pastāvīgās piemaksas, arī vadības līgums) uz 2005.gada 1.maiju. Amatiem, kuriem noteikta akordalga, norāda vidējo mēneša darba samaksu par 2005.gada pirmajiem četriem mēnešiem. Ja IX ailē norādīts vienādo amatu skaits, tad X ailē norāda šo amatu vidējo regulāro mēneša darba samaksu.
11. Ja nepieciešams, XI ailē var norādīt piezīmes par konkrēta amata klasifikāciju.
Finanšu ministrs O.Spurdziņš