Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Grozījumi likumā “Par nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšanu valsts vai sabiedriskajām vajadzībām”
Izdarīt likumā “Par nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšanu valsts vai sabiedriskajām vajadzībām” (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1992, 39./ 40./ 41.nr.) šādus grozījumus:
1. Izteikt 4. un 5.pantu šādā redakcijā:
“4. pants. Pēc tam, kad stājies spēkā attiecīgais likums par nekustamā īpašuma atsavināšanu valsts vai sabiedriskajām vajadzībām, valsts vai pašvaldība iegūst īpašumtiesības uz attiecīgo nekustamo īpašumu un ir tiesīga pieprasīt, lai tās tiktu nostiprinātas zemes grāmatā normatīvajos aktos paredzētajā kārtībā.
5. pants. Institūcija, uz kuras ierosinājuma pamata notiek atsavināšana, piecu dienu laikā pēc attiecīgā likuma spēkā stāšanās piedāvā atsavinātā nekustamā īpašuma bijušajam īpašniekam pēc saviem ieskatiem taisnīgu atlīdzību vai līdzvērtīgu mantu.”
2. 9.pantā:
papildināt pirmo daļu ar teikumu šādā redakcijā:
“Pieteikums tiesā iesniedzams ne vēlāk kā piecu dienu laikā pēc tam, kad bijušais īpašnieks rakstveidā noraidījis piedāvātās atlīdzības apmēru vai institūcijas norādītajā termiņā nav atbildējis uz piedāvājumu.”;
papildināt otro daļu pēc vārdiem “tiesa uzdod tiesu izpildītājam” ar vārdiem “piecu dienu laikā”;
aizstāt otrajā daļā vārdu “īpašnieku” ar vārdiem “bijušo īpašnieku”;
papildināt pantu ar jaunu trešo daļu šādā redakcijā:
“Lietas par atlīdzības apmēra noteikšanu atsavināmajam nekustamajam īpašumam tiesa izskata ārpus kārtas.”;
aizstāt trešajā daļā vārdu “īpašnieks” (attiecīgā locījumā) ar vārdiem “bijušais īpašnieks” (attiecīgā locījumā) un vārdus “mēneša laikā” — ar skaitli un vārdiem “15 dienu laikā”;
papildināt trešo daļu pēc vārdiem “likumā noteiktajā kārtībā” ar vārdu “nekavējoties”;
uzskatīt līdzšinējo trešo un ceturto daļu attiecīgi par ceturto un piekto daļu.
3. Aizstāt 10.pantā vārdu “īpašniekam” ar vārdiem “bijušajam īpašniekam”.
4. Izteikt 12.pantu šādā redakcijā:
“12. pants. Pēc aprakstīšanas nekustamais īpašums pāriet tās institūcijas valdījumā, kuras vajadzībām to atsavina. Valdījuma pārņemšana notiek arī tad, ja ieguvējs īpašumtiesības vēl nav nostiprinājis zemes grāmatā. Ja nekustamais īpašums netiek atbrīvots labprātīgi, tiesa pēc tās institūcijas lūguma, kuras vajadzībām nekustamais īpašums atsavināts, lemj par ievešanu nekustamā īpašuma valdījumā.
Atsavinot dzīvojamo māju (dzīvokli), kurā dzīvo tās bijušais īpašnieks vai viņa ģimenes locekļi, attiecīgajai institūcijai viņi jānodrošina ar citu līdzvērtīgu dzīvojamo telpu. Tiesības uz nodrošināto dzīvojamo telpu saglabājamas vienu gadu pēc atlīdzības izmaksas.”
5. Aizstāt 13.pantā vārdu “īpašnieks” (attiecīgā locījumā) ar vārdiem “bijušais īpašnieks” (attiecīgā locījumā).
6. 16.pantā:
izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:
“Lietas izskatīšanā tiesa pieaicina bijušo īpašnieku, tās institūcijas pārstāvi, kuras vajadzībām nekustamais īpašums atsavināts, un hipotekāros kreditorus.”;
aizstāt otrajā daļā vārdu “īpašnieks” ar vārdiem “bijušais īpašnieks”;
papildināt otro daļu ar teikumu šādā redakcijā:
“Atsavinot dzīvojamo māju (dzīvokli), kurā dzīvo tās bijušais īpašnieks vai viņa ģimenes locekļi, tiesa papildina atlīdzību ar kompensāciju par pārcelšanos.”
7. 17.pantā:
izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:
“Pēc tam, kad tiesas spriedums par atlīdzības apmēru ir stājies likumīgā spēkā, bijušajam īpašniekam izmaksājama tiesas noteiktā atlīdzība un tiesas noteiktie procenti, bet ne mazāk par sešiem procentiem gadā no dienas, kad stājies spēkā likums par nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšanu, līdz samaksas dienai.”;
aizstāt otrās daļas 1. un 2.punktā vārdu “īpašnieks” (attiecīgā locījumā) ar vārdiem “bijušais īpašnieks” (attiecīgā locījumā).
8. Izslēgt 18.pantu.
Pārejas noteikums
Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Satversmes 81.panta kārtībā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr.17 “Grozījumi likumā “Par nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšanu valsts vai sabiedriskajām vajadzībām”” (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2005, 7.nr.).
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
Likums Saeimā pieņemts 2005.gada 9.jūnijā.
Valsts prezidentes vietā
Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre
Rīgā 2005.gada 28.jūnijā