Invaliditāte nebūs šķērslis, lai strādātu
Lai cilvēki ar invaliditāti spētu atrast darbu, atsaucīgām jābūt abām pusēm – gan darba devējam, gan ņēmējam. Nereti problēmas rada darba devēju zināšanu trūkums par to, kādi apstākļi jārada cilvēkam ar invaliditāti, ko šādi cilvēki spēj, kā arī invalīdu nedrošība sākt aktīvas darba gaitas pēc vairāku gadu pārtraukuma un bailes no atraidījuma. Lai risinātu šīs problēmas un neskaidros jautājumus un veicinātu cilvēku ar invaliditāti nodarbinātību, invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” tuvākā gada laikā īstenos trīs projektus.
Darba devēju informēšana
Apvienības “Apeirons” projektu vadītājs Kārlis Viša norādīja, ka, pieņemot darbā cilvēku ar invaliditāti, vispirms jāsagatavo gan darba ņēmējs, gan devējs. Viens no šķēršļiem, kas liedz darbā pieņemt cilvēku ar invaliditāti, ir darba devēju nezināšana par invaliditātes veidiem un nosacījumiem, kādi jāievēro, lai šāds cilvēks varētu strādāt. Tāpēc tiks izdota rokasgrāmata, rīkoti informējoši semināri un veidota 20 minūšu ilga videofilma ar praktiskiem norādījumiem. Rokasgrāmatā apkopotā informācija palīdzēs darba devējiem rast risinājumus tādām problēmām kā vides pieejamība, sociālie kontakti, tehniskie palīglīdzekļi un psiholoģiskā drošība atbilstoši katram invaliditātes veidam.
Informācijas tehnoloģiju iesaistīšana
Projekta laikā plānots izveidot
plašu datu bāzi internetā, kurā būtu apkopotas invalīdu
vizītkartes darba devējiem audiovizuālā formā.
Datu bāzē informācija par darba meklētāju būs iekļauta divos
veidos – kā Word dokuments un kā videoklips. Rakstiskajā daļā
tiks saglabāts personas CV, kvalifikācijas un pēdējā aktīvā
darbība sīks apraksts. Savukārt video daļā darba meklētājs
iepazīstinās ar sevi, pastāstīs par dzīves gājumu, atklās savas
stiprās puses un demonstrēs, kā viņš varētu strādāt nākamajā
darba vietā. Darba devēji varēs meklēt kandidātus pēc
tradicionāliem meklēšanas kritērijiem: izglītības, darbības
lauka, darba laika, vecuma un dzimuma.
Paredzēts, ka šādas bāzes izmantošana varētu mazināt darba devēju
bailes par cilvēku ar invaliditāti spējām strādāt, jo tiks
uzskatāmi demonstrēts iespējamais meklētāja darba process.
Šādu datu bāzi veiksmīgi izmanto jau vairākās Eiropas valstīs –
Vācijā, Nīderlandē, Igaunijā un Lietuvā. Piemēram, Vācijā
rezultativitātes rādītājs ir 60 procenti, savukārt Nīderlandē 75
procenti no darba meklējumiem beigušies veiksmīgi.
Iespēja būt vadītājam
Apvienības “Apeirons” prezidents Ivars Balodis norādīja, ka invaliditāte nav šķērslis, lai cilvēki, kam tā piemīt, neveidotu savus uzņēmumus. Turklāt I.Balodis iepazinies ar vairākām daudzsološām idejām, tikai trūkstot informācijas un zināšanu bāzes, uz kuras balstīties, lai tās varētu īstenot. Tāpēc projekta laikā tiks izveidota “Uzņēmējdarbības laboratorija cilvēkiem ar īpašām vajadzībām”. Sava veida laboratorijā būs konsultāciju centrs, kurā jaunajiem uzņēmējiem tiks piedāvāta visu veidu palīdzība, sākot un attīstot savu uzņēmējdarbību. Tematiski sagatavoto informāciju papildus individuālajām konsultācijām varēs iegūt arī bukletu, lekciju un interneta resursu veidā.
Kate Rūķēna