Ārzemju presē
Franču “Le Figaro”: Jau 11 gadus pie Baltkrievijas vadības grožiem atrodas Aleksandrs Lukašenko, un šajā laikā ir acīm redzami gan cilvēktiesību pārkāpumi, gan žurnālistu un opozīcijas pārstāvju aresti un nolaupīšana, un iedzīvotāju maldināšana ar prezidenta kontrolēto masu saziņas līdzekļu starpniecību. Jau zināms – no konstitūcijas ir svītrota norma, ka prezidentu var ievēlēt tikai uz diviem termiņiem. Tātad pastāv visas iespējas, ka Lukašenko pretendēs arī uz trešo mandātu. Pēdējo mēnešu laikā tiek iznīcinātas nevalstiskās organizācijas, neatkarīgā prese un politiskās partijas, kuras pretojās režīmam. Plašāka sabiedrība par to neko nezina, jo pēdējā neatkarīgā avīze ir jau gandrīz slēgta. Lukašenko režīms turpina darboties nesodīts, pateicoties ne tikai briesmīgajām sabiedriskajām struktūrām. ES centās Baltkrievijā atbalstīt demokrātiskās vērtības, tomēr tas beidzās neveiksmīgi, un tagad ir jāmeklē jauni, steidzami risinājumi. Viens no tādiem varētu būt neatkarīgu mediju nodibināšana Baltkrievijas kaimiņvalstīs, lai tās iedzīvotāji saņemtu objektīvu informāciju.
•
Franču “Le Figaro”: Baltkrievijas prezidentam Aleksandram Lukašenko un viņa Kremļa draugiem esot aizdomas, ka Varšava ar Baltkrievijas poļu palīdzību (4% no Baltkrievijas iedzīvotājiem) gatavo revolūciju – līdzīgu tai, kāda notika Ukrainā. Viens no opozīcijas partiju līderiem pieļauj, ka uzbrukumus Varšavas un Maskavas ielās organizēja Lukašenko pakļauti specdienesti. Tomēr bijušie Baltkrievijas poļu savienības vadītāji ir nolēmuši turpināt savas aktivitātes. Ukraina bija pirmais brīdinājums Lukašenko, un tagad viņš baidās, ka analoģisks scenārijs varētu atkārtoties arī Baltkrievijā.
•
Krievijas “Vremja”: Kādreizējās Polijas Tautas Republikas bijušais aizsardzības ministrs, 82 gadus vecais Vojcehs Jaruzeļskis atvainojies čehiem un slovākiem. Tas noticis Čehijas televīzijas ētera diskusijā, kas bija veltīta 1968.gada 21.augusta notikumiem, kad Varšavas līguma valstis sāka bruņotu iebrukumu Čehoslovākijā.
•
Angļu “The Financial Times”: “Ja kāds šaubās par spēku līdzsvara maiņu Klusā okeāna reģionā, tam jāpatur prātā Krievijas un Ķīnas nesenās militārās mācības. Grūti iedomāties Vašingtonai nepatīkamāku notikumu kā pirmā kopīgā spēka demonstrācija, ko sarīkoja bijusī un nākamā supervara, aizmirstot savas nesaskaņas un atklājot kopīgu ieinteresētību izaicināt ASV. Vašingtonas problēma Āzijā ir tā, ka, militārajam pārsvaram joprojām esot pārliecinošam, vāja ir tās reģionālā diplomātija.”
•
Krievijas “Komsomoļskaja pravda”: Krievijai esot spēcīga armija un flote, taču esot kāda maza valsts, ar kuru karot neesot iespējams – to uzskatīšot par agresiju. Ar šo valsti Krievijai esot saspringtas attiecības. Laikraksts pret to esot realizējis akciju “Nopirksi Baltijas šprotes – palīdzēsi SS veterāniem…”. Tomēr tad, ja netikšot atrasts kopējs risinājums ar Latviju un citām valstīm, Krievija varot izmantot arī militārus draudus.
Pēc ĀM Ārzemju preses analīzes nodaļas materiāliem