• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par civildienestu 2000. gadā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 17.02.2000., Nr. 53/54 https://www.vestnesis.lv/ta/id/1348

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par reģionālās reformas krustcelēm

Vēl šajā numurā

17.02.2000., Nr. 53/54

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Par civildienestu 2000. gadā

Par Valsts civildienesta pārvaldi plānos un darbos

Armands Kalniņš, Valsts civildienesta pārvaldes priekšnieks, — "Latvijas Vēstnesim"

1999.gads Valsts civildienesta pārvaldei (VCP) bija stratēģijas izstrādes (ieskaitot personālvadības attīstības, sabiedrisko attiecību stratēģijas u.c.) un tās īstenošanas uzsākšanas gads, vienlaikus veicot arī iepriekš dažādu iemeslu dēļ nepadarītos darbus, bet 2000.gadu varam lielā mērā uzskatīt par konsekventu VCP stratēģijas īstenošanas gadu.

Viens no galvenajiem Valsts civildienesta pārvaldes darbības virzieniem 2000.gadā ir valsts civildienesta likumā paredzēto un citu normatīvo aktu projektu sagatavošana.

Svarīgākais normatīvo aktu projekts, kura pilnveidošanā piedalīsies VCP, ir jaunais Valsts civildienesta likumprojekts, kas Saeimā pieņemts pirmajā lasījumā.

Apspriešanas laikā tika uzsvērta nepieciešamība padarīt likumu stingrāku, attiecinot to uz visām iestādēm, kas veic valsts pārvaldes funkcijas. Nepieciešams panākt, lai šis likums, atšķirībā no pašreiz spēkā esošā, tiktu ieviests pilnībā. Likumā noteiktāk ir jāparedz ierēdņu karjeras plānošanas sistēmas izveide un rotācijas principa ieviešana, šim nolūkam attīstot VCP uzturēto personāla uzskaites sistēmu. Tika uzsvērts, ka jāturpina arī ierēdņu eksaminācija. Pēc likuma pieņemšanas VCP pusgada laikā būs jāsagatavo vismaz 10 normatīvo aktu projekti.

Iepriekšējos gados daļa no valsts pārvaldes iestādēm un ierēdņu grupām centās "izkļūt" no civildienesta pašreiz spēkā esošajā likumā paredzētās ierēdņu darbības stingrākas regulēšanas gan ne visai motivējošas atalgojuma sistēmas ierobežojumu, gan citu iemeslu dēļ, bet drīzumā situācija varētu mainīties. Perspektīvāku risinājumu var panākt, nodrošinot arī jaunās darba samaksas sistēmas ieviešanu, kuras izstrādē aktīvi piedalījusies VCP, šo darbu turpinot arī šogad.

Būtisks mūsu darba virziens ir valsts pārvaldes funkciju un personāla uzskaites sistēmas pilnveidošana, sagatavojot MK noteikumu projektu "Grozījumi MK 07.04.1998. noteikumos Nr. 121 "Noteikumi par vienoto valsts pārvaldes funkciju un ierēdņu (ierēdņu kandidātu) uzskaites sistēmu"". Paredzēts attīstīt personāla uzskaites sistēmu, nodrošinot iespējas veikt funkciju analīzi, auditējot funkciju sadali starp ministrijām, kā arī ministriju sistēmā — funkciju sadali starp ministrijām un tās pakļautības un pārraudzības iestādēm.

Valsts civildienesta ieviešanai disciplinārā uzraudzībā tiks izstrādātas Disciplinārsodu likumprojekta konceptuālās nostādnes. Tiks sagatavots analītiskais ziņojums par VCP lomu disciplinārā uzraudzībā un vispārējā uzraudzībā, pievēršoties aktuālāko problēmu risinājumam šajā jomā, kā arī tiks turpināta disciplinārlietu izmeklēšana un ierēdņu darbības likumības kontrolēšana. 1999.gadā VCP slodze šai ziņā pieauga aptuveni trīs reizes. Prognozējam, ka šī tendence turpināsies arī šogad (plānots apmēram 80 līdz 100 lēmumu gadā).

Likuma "Par valsts civildienestu" īstenošanai ir sagatavoti trīs Ministru kabineta noteikumu projekti: "Kārtība, kādā pārbaudāma pretendenta atbilstība attiecīgajam ierēdņa amatam"; "Grozījumi MK 07.04.1998. noteikumos Nr.121 "Noteikumi par vienoto valsts pārvaldes funkciju un ierēdņu (ierēdņu kandidātu) uzskaites sistēmu""; "Par valsts civildienesta ierēdņu amatu paraugaprakstiem un amatu aprakstu apstiprināšanas kārtību".

Savukārt valsts pārvaldes darbības uzlabošanai ir paredzēta koncepcijas par valsts pārvaldē nodarbināto statusu sagatavošana izskatīšanai, kas tiek saskaņota ar citām valsts institūcijām.

2000.gadā būtiska VCP darbības prioritāte ir personālvadības attīstība valsts civiliestādēs, ieviešot vienotu personālvadības sistēmu. Tas ir ilglaicīgi un konsekventi risināms uzdevums.

Personālvadības sistēmas ietvaros paredzēta ierēdņu (ierēdņu kandidātu) amatu novērtēšana un kvalifikācijas kategoriju noteikšana, darba izpildes analīzes un novērtēšanas sistēmas ieviešana, ierēdņiem nepieciešamo mācību vajadzību noteikšana un pasūtījuma sagatavošana Valsts administrācijas skolai, kā arī sadarbības veidošana starp valsts civiliestāžu personāldaļu vadītājiem un struktūrvienību vadītājiem. Efektīvi funkcionē ministriju un citu lielāku valsts pārvaldes iestāžu personāldaļu vadītāju sadarbības padome, kuras darba kārtībā iekļaujam aktuālākos valsts civildienesta sakārtošanas un attīstības jautājumus.

Tiks izstrādāti metodiskie ieteikumi par darba izpildes analīzi, darbinieku atlasi un iecelšanu amatā, ierēdņu (ierēdņu kandidātu) pārcelšanu un paaugstināšanu amatā, kā arī informatīvie ziņojumi par darba izpildes analīzes un novērtēšanas sistēmas nepieciešamību, vērtēšanas procesa norisi, tā vadīšanu; par personālvadības attīstību un tās perspektīvām. Efektīva personālvadība Latvijas valsts pārvaldē ļaus efektīvi atrisināt daudzas par iesīkstējušām uzskatītās valsts pārvaldes problēmas (jaunajiem uzdevumiem neatbilstošu un nepietiekamu valsts pārvaldes darbinieku kvalifikāciju, motivēšanu būtiskāko mērķu un uzdevumu sasniegšanai, skaidru karjeras attīstības iespēju noteikšanu u.c.).

Valsts civildienesta analīzē un tās attīstības prognozēšanā tiks izstrādāti divi analītiskie ziņojumi par civildienesta gaitas vispārīgo un galveno rādītāju, ierēdņu skaita un izvietojuma analīzi. Šāda informācija nepieciešama civildienesta attīstības tendenču noteikšanai un iespējamo lēmumu sagatavošanai. Vienlaikus šis darbs uzskatāms par iestrādi Nacionālā ziņojuma sagatavošanai par situāciju Latvijas valsts civildienestā, ko plānots izstrādāt 2001.gadā.

VCP turpinās arī informatīvo un izglītojošo darbību, izdodot biļetenu "Jaunā Pārvalde", bukletu par iedzīvotāju tiesībām attiecībās ar ierēdņiem, rīkojot diskusijas par aktuāliem valsts pārvaldes un civildienesta jautājumiem, informējot plašsaziņas līdzekļus.

Līdz šā gada 1.jūlijam visām valsts pārvaldes iestādēm, arī VCP ir jāsagatavo publiskais gada pārskats, kurā jāsniedz informācija par padarīto publisko pakalpojumu jomā un tātad iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanā. Publiskajā gada pārskatā par būtiskāko uzskatām informāciju par mūsu darbu efektīvāk funkcionējošas valsts pārvaldes attīstībā, t.i., ko iedzīvotāji iegūst no mūsu darbības.

Turpinām darbu arī pie iedzīvotājiem sniedzamo pakalpojumu kvalitātes uzlabošanas ("Informācijas un pakalpojumu centru" darbības principu ieviešanas) valsts un pašvaldību institūcijās. Sagatavosim grozījumus likumā "Iesniegumu un priekšlikumu izskatīšanas kārtība valsts un pašvaldības institūcijās", nodrošinot iespējas mutiski iesniegt iesniegumus un sūdzības. Turpināsim dot savu ieguldījumu Kvalitātes vadības sistēmu ieviešanā Latvijas valsts pārvaldē, darbojoties attiecīgajā starpministriju darba grupā (šāda pēctecība ir ļoti būtiska, lai nozīmīgas iniciatīvas turpinātos).

2000.gadā esam paredzējuši arī sadarbību ar citām institūcijām. Tā ir pieredzes apmaiņa civildienesta jautājumos gan ar Polijas civildienesta biroju, gan ar Lietuvas Valsts pārvaldes reformu un vietējo pašvaldību ministriju, gan ar Slovākijas Iekšlietu ministrijas struktūrām, kā arī sadarbība ar ārvalstu institūcijām civildienesta stiprināšanā (sadarbība ar Pasaules bankas ekspertiem, PHARE programmas konsultācijas personālvadības stratēģijas ieviešanas jautājumos un SIGMA atbalsts civildienesta vadības uzlabošanai Viduseiropas un Austrumeiropas valstīs).

Vai maz? Vai daudz? Apņēmības paveikt ieplānoto netrūkst. Protams, jārēķinās ar dažādu apstākļu radītām korekcijām. Tomēr, pārrunājot šī gada darbus ar saviem darba biedriem, ir pārliecība, ka izdosies.

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!