Par ES un Taivānas turpmākajām attiecībām
Ķīnas darbības, ierobežojot Taivānas līdzdalību starptautiskos procesos, kā arī Ķīnas bruņotā klātbūtne pie Taivānas teritorijas nav atbalstāmas, uzstājoties EP debatēs par ES un Ķīnas attiecībām, uzsvēris Latvijas deputāts Ģirts Valdis Kristovskis. Deputāts aicinājis arī Eiropas Savienību Ķīnai aktīvāk prasīt 23 miljonu Taivānas iedzīvotāju politiskās brīvības respektēšanu. Tikai savstarpējas uzticēšanās gaisotne un attiecību veidošana, izmantojot miermīlīgus līdzekļus, sekmēs visa reģiona stabilitāti. Par ziņojumu, kurā sniegts ES un Ķīnas attiecību vērtējums un kurā liela uzmanība pievērsta arī iekšpolitiskajai situācijai un cilvēktiesībām, tika balsots 7.septembra plenārsēdē.
Deputāts Ģirts Valdis Kristovskis plenārsēdē īpaši uzsvēra, ka būtu ievērojami jāsamazina aptuveni 800 vadāmo un citas klases raķešu izvietošana Ķīnas dienvidu piekrastē iepretim Taivānas jūras šaurumam: “Tas apdraud un rada stresu Taivānas iedzīvotājos. Turklāt šāda bruņota spiediena rezultātā Taivāna ir spiesta veikt bruņošanās pretpasākumus, kas atņem ievērojamus līdzekļus tautsaimniecības un sabiedrības vajadzībām.”
Deputāts vienlaikus aicināja Eiropas Savienību saglabāt pret Ķīnu noteikto ieroču embargo, jo tā atcelšana no Ķīnas puses varētu tikt pārprasta kā iedrošināšana tālākai šīs valsts militārā spēka palielināšanai. “Tas var nopietni ietekmēt Āzijas reģiona stabilitāti un izdevumu struktūru bruņošanās eskalācijai. Ieroču embargo atcelšana arī neveicinātu vēlamo Ķīnas demokratizāciju. Vienas partijas režīmam zustu stimuli pārtraukt joprojām esošos ievērojamos cilvēktiesību pārkāpumus,” plenārsēdē Strasbūrā uzsvēra EP Latvijas deputāts.
Nosodot Ķīnas likumu par Taivānas okupācijas likumību, kas kā Damokla zobens pakārts pār Taivānu, Ģ.V.Kristovskis aicināja “vienas Ķīnas politikā “miermīlīgas apvienošanas” jēdzienu aizstāt ar piemērotāku – “miermīlīgs risinājums””.
Iveta Bojāre, preses administratore Eiropas Parlamenta Nāciju Eiropas grupā