Latvijas demogrāfiskās prognozes: 1998. - 2025.gads
Pēc Latvijas Universitātes Demogrāfijas centra informatīvā materiāla
Redaktora priekšvārds
Šis informatīvais krājums ir pirmais plašākais izdevums par demogrāfiskās attīstības prognozēm Latvijas Republikā. Pētījums veikts Latvijas Zinātnes padomes (LZP) zinātniskās programmas "Latvijas iedzīvotāji un tautas veselība" ietvaros 1998.-1999. gadā. Ilgtermiņa demogrāfiskās prognozes izstrādāja Latvijas Universitātes Demogrāfijas centra un Statistikas un demogrāfijas katedras darbinieki. Atsevišķu izstrādņu veikšanā LU speciālisti cieši sadarbojās ar LR Centrālās statistikas pārvaldes Iedzīvotāju daļas speciālistiem.
Izstrādājot demogrāfiskās prognozes, autori izmantoja pieredzi, kas iegūta agrākajos pētījumos, it īpaši 1993. gadā, kad Latvijas Universitātes demogrāfi pirmo reizi izstrādāja valsts demogrāfiskās attīstības prognozes laikposmā līdz 2003. gadam. Šoreiz prognozējamais periods ir būtiski paplašināts.
Galvenā vērība šajā izdevumā ir veltīta valsts iedzīvotāju kopskaita un dzimumvecuma sastāva raksturošanai tuvākajā un vidēji tālā perspektīvā. Šis uzdevums īstenots, izmantojot detalizētus datus par katru no valsts 33 administratīvi teritoriālajām vienībām (rajoniem un lielākajām pilsētām). Minētā informācija veido lielāko daļu no šī izdevuma. Bez tam autori vēlējās noteikt perspektīvo iedzīvotāju sadalījumu pēc mājsaimniecību un ģimeņu skaita, kā arī etniskās pazīmes.
Izdevumu sagatavoja Mārtiņš Bergmanis, Ligita Ezera, Aigars Greitāns, Edvīns Vītoliņš un Pēteris Zvidriņš. Atsevišķu uzdevumu veikšanā piedalījās Atis Bērziņš, Zigrīda Goša, Juris Krūmiņš, Uldis Ušackis, Māra Zvidriņa. Autori izsaka pateicību ekspertiem, kuri piedalījās prognožu hipotēžu pamatošanā. Ceram, ka šis pētījums būs noderīgs demogrāfiem, statistiķiem, ekonomistiem, sociologiem, etnogrāfiem, valsts pārvaldes un pašvaldību darbiniekiem, politiķiem un studentiem, kuri interesējas par demogrāfisko problemātiku. Iespējams, ka prognožu rezultāti var kalpot par pamatu aktīvākai valsts un nevalstisko organizāciju rīcībai demogrāfiskās situācijas uzlabošanai mūsu valstī.
Projekta vadītājs prof. Pēteris Zvidriņš,
1999. gada jūlijs Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis
Saturs
Prognozēšanas metodika un hipotēžu pamatojums
Galvenie prognozēšanas rezultāti
Iedzīvotāju kopskaita izmaiņas
Sagaidāmās iedzīvotāju vecumstruktūras izmaiņas
Prognozētais iedzīvotāju skaits un vecuma struktūra
administratīvi teritoriālajā skatījumā
Iedzīvotāju sadalījums pa mājsaimniecībām
Etniskā sastāva prognozes
Galvenie prognožu rezultāti (grafiskie attēli un tabulas)
1. zīm. - Latvijas iedzīvotāju skaita prognozes līdz 2025. g.
2. zīm. - Latvijas iedzīvotāju skaits lielākajās pilsētās 1998.-2025. g.
Nosacīti reālais variants
3. zīm. - Latvijas iedzīvotāju skaits rajonos 1998.-2025. g.
Nosacīti reālais variants
Prognozētais iedzīvotāju skaits Latvijas pilsētās un rajonos 1998.-2025. g.
Nosacīti reālais variants
Prognozētais iedzīvotāju skaits Latvijas pilsētās un rajonos 1998.-2025. g.
Nosacīti reālais variants (auguma tempi procentos pret 1998. g.)
Prognozētā Latvijas iedzīvotāju vecuma struktūra 1998.-2025. g.
Iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra. Latvija 1998.-2025. g.
Nosacīti reālais variants
Iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra. Latvijas 7 lielākās pilsētas
1998.-2025. g. Nosacīti reālais variants
Iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra. Latvijas rajoni 1998.-2025. g.
Nosacīti reālais variants
Iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra. Latvija 1998.-2025. g.
Optimistiskais variants
Iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra. Latvija 1998.-2025. g.
Pesimistiskais variants
Iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra. Latvija 1998.-2025. g.
Konstantais variants
Iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra. Rīga 1998.-2025. g.
Konstantais variants
Iedzīvotāju sadalījums pa mājsaimniecībām Latvijā 1998.-2020. g.
Nosacīti reālais variants
Latvijas iedzīvotāju etniskais sastāvs 1998.-2025. g.
Nosacīti reālais variants
Latviešu tautības iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra 1998.-2025. g.
Nosacīti reālais variants
Atsevišķu tautību iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra 1998.-2025. g.
Nosacīti reālais variants
Prognozēšanas metodika un hipotēžu pamatojums
Kā bāze demogrāfisko prognožu izstrādāšanā ir izmantoti statistiskie dati par iedzīvotāju skaitu, dzimuma un vecuma sastāvu valstī un tās rajonos un pilsētās pēc stāvokļa uz 1998.gada 1.janvāri, kā arī dati par iedzīvotāju dabisko kustību un migrāciju pēdējos gados.
Atbilstoši vispārpieņemtajai starptautiskajai prognozēšanas praksei šajos aprēķinos kā pamatpaņēmiems ir izmantota komponentu jeb vecuma pārbīdes metode. Dažādie variantu aprēķini pamatojās uz hipotēzēm par sagaidāmām dzimstības un mirstības līmeņa, kā arī iedzīvotāju migrācijas saldo pārmaiņām laikposmā līdz prognozējamā perioda beigām (2025.gadam). Dzimstības intensitātes raksturošanai izmantots summārais dzimstības koeficients, dzīvotspējas raksturošanai - vidējais mūža ilgums atsevišķi vīriešiem un sievietēm, bet par migrācijas rezultējošo rādītāju izmantots migrācijas pieaugums (samazinājums).
Iedzīvotāju perspektīvā skaita un sastāva aprēķināšanai tika izmantota īpaša programma DemProj (4.versija), kura ir SPECTRUM programmu paketes galvenais komponents. Lai veiktu prognozes ar minēto programmu, ir nepieciešama informācija par iedzīvotāju skaitu un dzimumvecuma struktūru bāzes gadā, esošie un prognozētie dzimstības intensitātes rādītāji (summārais dzimstības koeficients), dzimušo skaita sadalījums pa māšu vecuma grupām, paredzamais mūža ilgums jaundzimušajiem, attiecīgā dzimuma un vecuma pārdzīvotības rādītāji un starpvalstu migrācijas rādītāji.
Lai prognozētu mirušo skaita sadalījumu pa vecuma grupām, tika izmantotas modeļu tabulas, kuru izvēle tika veikta, balstoties uz esošajiem dzimuma un vecuma rādītājiem Latvijā un prognožu izstrādātāju pieredzes.
Migrācijas prognozēm tika izmantoti divu veidu ievaddati - migrācijas saldo pēc dzimuma un migrantu sadalījums pēc vecuma katram dzimumam.
Iedzīvotāju kopskaita un struktūras prognozes tika izstrādātas Latvijai kopumā un atbilstoši valsts administratīvi teritoriālajam iedalījumam - 7 lielākajām pilsētām un 26 rajoniem. Iedzīvotāju kopskaits (sastāvs) valstī kopumā tika iegūts, summējot aprēķinātos rajonu un pilsētu iedzīvotāju skaita (sastāva) rādītājus.
Prognozes tika izstrādātas četros variantos:
1. Konstantais variants, kas paredz gan iedzīvotāju dabiskās kustības, gan migrācijas rezultējošo rādītāju saglabāšanos 1997.-1998.gada intensitātes līmenī visā prognozējamā periodā;
2. Nosacīti reālais variants, kas paredz pakāpenisku, mērenu dzimstības pieaugumu un mirstības samazinājumu visā prognozējamā periodā. Iedzīvotāju dabiskās kustības sagaidāmās intensitātes noteikšanai tika veikta vadošo speciālistu aptauja (6 speciālisti). Vidējie ekspertu vērtējumu lielumi ir iestrādāti nosacīti reālā varianta aprēķinos. Līdz prognozējamā perioda beigām (2025.gadam) tiek prognozēts summārā dzimstības koeficienta pieaugums par 25%. Tiek paredzēts vidējā mūža ilguma palielinājums vīriešiem par 5,3 gadiem, bet sievietēm - par 2,7 gadiem. Ievērojot pēdējo gadu tendences, migrācijas saldo apjomu noteikšanā līdz 2000.gadam pakāpeniski ir samazināti negatīvie apjomi, bet pēc tam tie noteikti pozitīvā izteiksmē. No 2003.gada līdz 2025.gadam valstij kopā ir paredzēts ikgadējs nemainīgs pozitīvs saldo 2,0 tūkst. cilvēku apmērā;
3. Optimistiskais variants, kurā, salīdzinot ar nosacīti reālo variantu, visā prognozējamā periodā ir paredzēta par 8% augstāka dzimstība, kā arī iestrādāts augstāks vidējais mūža ilgums - līdz 2000.gadam par 1%, bet pēc 2000.gada - par 2%. Migrācijas saldo šajā variantā ir paredzēts par 5% mazāks pie sākotnēji negatīvajiem lielumiem un par 5% augstāks pie pozitīvajiem lielumiem;
4. Pesimistiskais variants paredz, ka dzimstība visā prognozējamā periodā ir par 8% zemāka, bet vidējais mūža ilgums attiecīgajos periodos ir par 1% un 2% mazāks nekā nosacīti reālajā variantā. Migrācijas saldo šajā variantā līdzs 2000.gadam pakāpeniski tiek samazināts, bet pēc 2000.gada noteikts nulles līmenī.
Kopš neatkarības atjaunošanas Latvijā notikušas krasas demogrāfisko procesu izmaiņas. Demogrāfiskās attīstības pašreizējās tendences nav stabilas, tāpēc hipotēžu (scenāriju) pamatošana prognožu aprēķiniem tālākai perspektīvai, it īpaši teritoriālajā iedalījumā, ir grūts uzdevums. Tālāk aplūkosim atsevišķu demogrāfisko procesu prognozējamās izmaiņas, kas ir pamatā iedzīvotāju skaita perspektīvajiem aprēķiniem.
Dzimstība. Kopš 1988.gada dzimstība Latvijā ir nepārtraukti samazinājusies. Galvenie cēloņi tam ir lielas iedzīvotāju daļas materiālās grūtības, bezdarba palielināšanās, kā arī vērtību orientācijas izmaiņas, ģimenes lomas samazināšanās u.c. Tomēr prognozēt dzimstības samazinājumu tālākai perspektīvai nebūtu pareizi. Dzimstības pazemināšanās pēdējos gados vairs nav tik strauja kā 90.gadu pirmajā pusē, bet 1999.gadā jau iezīmējusies tendence uz šī līmeņa minimālu pieaugumu. Turklāt pašreizējais dzimstības līmenis jau ir viens no viszemākajiem pasaulē. Nedaudz uzlabojusies ekonomiskā situācija valstī. Ir palielināta valsts palīdzība ģimenēm ar bērniem un visticamāk tā palielināsies arī turpmāk.
Sākotnējā informācija par dzimstības intensitāti bija attiecīgo rajonu un lielāko pilsētu summārie dzimstības koeficienti 1996.-1997.gadā. Pamatos šī diferenciācija saglabāta arī perspektīvajos aprēķinos.
Lai dzimstības prognozēšanā iekļautu pēc iespējas ticamākus hipotētiskos vērtējumus, tika veikta speciālistu aptauja. Visi 6 eksperti paredz pakāpenisku dzimstības pieaugumu valstī, gan dažādā līmenī. Ekspertu vidējais novērtējums ir ietverts prognožu nosacīti reālajā variantā. 1997.gadā summārais dzimstības koeficients Latvijā bija 1,11 un 1998.gadā - 1,09, bet 2025.gadā ekspertu vidējais vērtējums paredz pieaugumu līdz 1,37, pesimistiskajā variantā šis pieaugums ir gausāks, bet optimistiskajā - straujāks (skat. 1.zīm.). Visi eksperti prognozē, ka arī perspektīvā vienkāršā iedzīvotāju paaudžu nomaiņa netiks nodrošināta un līdz ar to arī tuvākajās desmitgadēs notiks iedzīvotāju depopulācija (izmiršana) un strauja to novecošanās.
Mirstība. Iedzīvotāju mirstība Latvijā strauji pieauga 90.gadu pirmajā pusē. Kopš 1995.gada situācija nedaudz uzlabojusies. Ir noteikts pamats uzskatīt, ka arī prognozējamā periodā iedzīvotāju mirstība turpinās samazināties un vidējais mūža ilgums palielināsies, it īpaši vīriešiem. Aptraujātie seši eksperti prognozē tā palielinājumu vidēji līdz 69,5 gadiem vīrišiem un 78,6 gadiem sievietēm 2025.gadā salīdzinājumā ar 64,2 un 75,9 gadiem attiecīgi 1997.gadā (2.zīm.). Galvenā rezerve mūža ilguma palielinājumam ir paredzamā mirstības samazināšanās no nedabiskās nāves cēloņiem, kuru dēļ pašlaik visvairāk bojā aiziet vīrieši darbspējas vecumā, kā arī zīdaiņu mirstības samazināšanās.
Prognozētās summārā dzimstības koeficienta izmaiņas līdz 2025.gadam
Changes in total fertility rate till 2025
1. zīmējums
Figure 1
Prognozētās vidējā mūža ilguma izmaiņas līdz 2025.gadam
Changes in average life expectancy till 2025
2.zīmējums
Figure 2
Izstrādātajās prognozēs paredzamais mūža ilgums teritoriāli ir diferencēts. Dažos rajonos un pilsētās, kurās 1995.-1997.gadā iedzīvotāju mirstība, īpaši zīdaiņu mirstība, bija zemāka nekā valstī kopumā, mūža ilgums gan vīriešiem, gan sievietēm prognozēs ir iestrādāts par 0,5 gadiem augstāks nekā vidēji valstī. Savukārt administratīvi teritoriālajās vienībās ar paaugstinātu mirstību (galvenokārt Latgalē) mūža ilgums ir attiecīgi samazināts visā prognozējamā periodā.
Migrācija. Visā pēckara posmā iedzīvotāji Latvijā vairāk ieceļoja nekā izceļoja. Situācija pretēja kļuva tikai kopš 1990.gada, izceļošana maksimumu sasniedza 1992.gadā, kad valsti atstāja prāvi PSRS (Krievijas) karaspēka kontingenti un militārpersonu ģimenes locekļi, kā arī tika slēgtas daudzas kopmītnes, kurās galvenokārt uzturējās iebraucēji no bijušās PSRS republikām. Pēc tam negatīvie migrācijas saldo apjomi sistemātiski samazinājās un pēdējos gados kļuvuši salīdzinoši nelieli (1998.g. - 3,2 tūkst.iedzīvotāju). Prognozēs ir saglabāta šī tendence. Pamatojoties uz 12 ekspertu uzskatiem paredzēts, ka, sākot ar 2001. gadu, migrācijas saldo kļūs pozitīvs (sākotnēji minimālos apjomos).
Izpildot darba uzdevumu, bija nepieciešams hipotētiski novērtēt ne tikai starpvalstu migrācijas saldo, bet arī iekšējo migrāciju starp rajoniem un 7 lielākajām pilsētām. Rajonu un pilsētu iedzīvotāju skaita prognozēs visumā ir saglabātas pēdējos gados vērojamās tendences iedzīvotāju iekšējā migrācijā.
Etniskais sastāvs. Iedzīvotāju etniskā sastāva noteikšanai par bāzi izmantots Centrālās statistikas pārvaldes 1998. gada iedzīvotāju sadalījums pa tautībām un Iedzīvotāju reģistra dati par atsevišķu tautību iedzīvotāju dzimumvecuma sastāvu. Hipotēžu pamatošanā izmantoti arī ekspertu aptaujas rezultāti par skaitliski lielāko Latvijas tautību dzimstības, mūža ilguma un migrācijas attīstību perspektīvā.
Ar programmas DemProj palīdzību aprēķinātais skaita ziņā lielāko Latvijas tautību iedzīvotāju pašreizējais sastāvs tika koriģēts ar Latvijas Universitātes Demogrāfijas centrā izstrādāto etniskās asimilācijas koeficientu palīdzību.
Etnisko asimilāciju raksturojošo rādītāju aprēķini veikti uz Iedzīvotāju reģistra 1998. gada materiālu bāzes par pastāvīgo iedzīvotāju (vecumā no 16 līdz 25 gadiem) tautību un viņu vecāku tautību. Izmantojot šos materiālus, tika iegūti dati par bērnu, kas dzimuši jauktajās laulībās, tautības izvēli, sasniedzot 16 gadu vecumu. Tika noteikti etniskās asimilācijas procesu raksturojošie rādītāji: etniskās asimilācijas koeficienti un etnonīmijas un patronīmijas indeksi1.
Etniskās asimilācijas koeficienti parāda, cik reizes lielāks (vai mazāks) ir faktiskais atbilstošās tautības bērnu skaits, kuri dzimuši kādā noteiktā laika posmā, attiecībā pret šīs tautības mātēm dzimušo bērnu skaitu šajā laikā. 1989.-1998. gadā šie koeficienti bija: latviešiem - 1,07, krieviem - 1,02, baltkrieviem - 0,61, ukraiņiem - 0,72, poļiem - 0,75, lietuviešiem - 0,57, ebrejiem - 1,09. Šie asimilācijas koeficienti ir izmantoti etnisko prognožu izstrādāšanai, koriģējot ar programmas DemProj palīdzību prognozētos dzimušo skaita lielumus atsevišķu tautību iedzīvotājiem laikposmā līdz 2025. gadam.
Jāatzīmē, ka prognozējamā etniskās asimilācijas intensitāte pieņemta 1988.-1998. gada līmenī (uz šo laika periodu attiecināmi 1998. gada Iedzīvotāju reģistra materiāli par otrās paaudzes pārstāvju tautības izvēli jauktajās laulībās).
Visu demogrāfisko procesu intensitātes prognozēšanā autori plaši izmantoja arī starptautisko organizāciju veiktās prognozes, tai skaitā ANO un EUROSTAT prognozes.
1 Etnonīmijas indeksi parāda atsevišķu tautību izvēles vidējo svērto biežumu otrās paaudzes pārstāvju vidū atsevišķu tautību pāriem jauktajās laulībās, bet patronīmijas indeksi parāda to otrās paaudzes pārstāvju vidējo īpatsvaru, kuri pieņem tēva tautību.
Galvenie prognozēšanas rezultāti
Iedzīvotāju kopskaita izmaiņas
Izstrādātās prognozes liecina, ka iedzīvotāju skaits Latvijā sistemātiski samazināsies. Ļoti zema dzimstība un iedzīvotāju atražošanās intensitāte (1998. g. summārais dzimstības koeficients - 1,09, iedzīvotāju neto atražošanās koeficients - 0,51) ir galvenais faktors, kas nosaka straujo iedzīvotāju izmiršanas (depopulācijas) tendenci. Pēdējo gadu dzimstības līmenis ir apmēram puse no nepieciešamā, kas nodrošinātu vienkāršo paaudžu nomaiņu. Pašlaik nepastāv reāli priekšnoteikumi, lai dzimstība jūtami palielinātos. Visticamāk tuvākajos gados dzimstības intensitāte tomēr varētu nedaudz palielināties. Šāda tendence ar dažādu intensitātes pakāpi ir ietverta visos prognožu variantos (izņemot konstanto).
Salīdzinot ar Eiropas vidējiem rādītājiem, Latvijā joprojām ir ļoti augsta iedzīvotāju mirstība (īpaši vīriešiem darbspējas vecumā), kas arī negatīvi ietekmē iedzīvotāju dinamiku. Visticamāk prognozētajā laika posmā (līdz 2025. gadam) iedzīvotāju mirstība samazināsies un vidējais mūža ilgums pakāpeniski pietuvosies ekonomiski attīstītajās valstīs sasniegtajam līmenim. Tomēr izmaiņas mirstības intensitātē salīdzinoši mazāk nekā izmaiņas dzimstības līmenī ietekmē iedzīvotāju kopskaita un vecuma struktūras dinamiku.
Nosacīti reālajā variantā un optimistiskajā variantā ir paredzēts neliels iedzīvotāju skaita pieaugums uz starpvalstu iedzīvotāju migrācijas rēķina, tomēr tas ir nepietiekami, lai novērstu depopulāciju.
Kā redzams no 1. tabulas, iedzīvotāju skaits valstī turpinās sistemātiski sarukt. Saskaņā ar nosacīti reālo variantu tas samazināsies no 2458 tūkstošiem 1998. gadā līdz 2156 tūsktošiem 2025. gadā jeb par 12%. Atbilstoši optimistiskajam variantam šis samazinājums būs par 10%, bet pesimistiskajā variantā - par 18%. Ja visā prognozējamā laika posmā saglabātos 1997.-1998. g. iedzīvotāju kustības intensitāte (teorētiskais variants), tad līdz 2025. gadam iedzīvotāju skaits noslīdētu līdz 1,9 miljoniem, tādējādi samazinoties gandrīz par ceturtdaļu.
Sagaidāmās iedzīvotāju vecuma struktūras izmaiņas
Ļoti straujas un nelabvēlīgas izmaiņas ir sagaidāmas iedzīvotāju vecuma struktūrā. Zemais dzimstības līmenis neizbēgami izraisīs tālāku iedzīvotāju novecošanos.
Lai vērtētu iedzīvotāju vecuma struktūras izmaiņas, parasti tiek izdalītas trīs galvenās vecuma grupas:
- iedzīvotāji vecumā līdz 14 gadiem (bērni);
- iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 59 gadiem (darbspējas vecuma iedzīvotāji);
- iedzīvotāji vecumā 60 gadu un vairāk (pensijas vecuma iedzīvotāji).
Iedzīvotāju vecuma struktūras izmaiņu prognožu raksturīgākā iezīme ir straujš bērnu skaita absolūts un relatīvs samazinājums. Vēl 90. gadu sākumā bērni sastādīja 22% no iedzīvotāju kopskaita, pašlaik viņu īpatsvars ir 19%, bet jau 2005.gadā šis īpatsvars sastādīs tikai 14%, ar tendenci samazināties arī turpmāk (2.tab.). Vēl satraucošāka aina sagaidāma, ja ilgstoši saglabātos 1997.-1998.g. demogrāfisko procesu intensitāte. Atbilstoši konstantajam variantam bērnu skaits prognozējamā periodā samazinātos vairāk nekā 2 reizes, un to īpatsvars iedzīvotāju kopskaitā saruktu līdz 11%.
1.tabula
Prognozētais iedzīvotāju skaits Latvijā 1998.-2025.g.
Projected population of Latvia in 1998-2025
1998 | 2005 | 2010 | 2015 | 2020 | 2025 | |
Nosacīti reālais variants | ||||||
Medium variant | ||||||
Tūkst. cilv. (Thousands of people) | 2458 | 2373 | 2315 | 2263 | 2211 | 2156 |
Augšanas tempi,% (Growth rate %) | 100 | 96,5 | 94,2 | 92,1 | 90 | 87,7 |
Optimistiskais variants | ||||||
High variant | ||||||
Tūkst. cilv. (Thousands of people) | 2458 | 2394 | 2356 | 2314 | 2272 | 2210 |
Augšanas tempi,% (Growth rate %) | 100 | 97,4 | 95,9 | 94,1 | 92,4 | 89,9 |
Pesimistiskais variants | ||||||
Low variant | ||||||
Tūkst. cilv. (Thousands of people) | 2458 | 2353 | 2275 | 2196 | 2117 | 2021 |
Augšanas tempi,% (Growth rate %) | 100 | 95,7 | 92,6 | 89,3 | 86,1 | 82,2 |
Konstantais variants | ||||||
Constant variant | ||||||
Tūkst. cilv. (Thousands of people) | 2458 | 2343 | 2247 | 2140 | 2032 | 1905 |
Augšanas tempi,% (Growth rate %) | 100 | 95,3 | 91,4 | 87,1 | 82,7 | 77,5 |
Jau pašlaik valstī ir vērojama bērnudārzu audzēkņu un pirmo klašu skolēnu skaita samazināšanās. Atbilstoši dzimstības intensitātes samazinājumam 90. gados nākamā gadsimta sākumā turpinās samazināties skolēnu skaits. Ap 2010. gadu dzimstības samazinājuma vilnis sāks būtiski ietekmēt armijā iesaucamo jauniešu skaitu un arī potenciālo studentu skaitu. Saskaņā ar nosacīti reālā varianta aprēķiniem jauniešu skaits 15-19 gadu vecumā 2020.gadā, salīdzinot ar 2000.gadu, samazināsies apmēram divas reizes. Šajā laika posmā strauji samazināsies to iedzīvotāju skaits, kas sasniedz darbspējas vecumu.
Kopumā līdz 2010.gadam sagaidāma darbspējas vecuma iedzīvotāju skaita stabilizācija. To īpatsvars pat pieaugs uz bērnu īpatsvara samazinājuma rēķina. Pēc 2010.gada iedzīvotāju skaits darbspējas vecumā un to īpatsvars strauji samazināsies, notiks arī strauja šī kontingenta novecošanās. 1998.gadā starp darbspējas vecuma iedzīvotājiem 15-34 gadu vecuma grupa sastādīja 45,6%, bet 2025.gadā atbilstoši nosacīti reālajam variantam šīs jaunākās darbspējas vecuma iedzīvotāju grupas īpatsvars būs tikai 34%.
2.tabula
Latvijas iedzīvotāju vecuma struktūra 1998.-2025.g.
Nosacīti reālais variants
Latvian population age structure in 1998-2005. Medium variant
1998 | 2005 | 2010 | 2020 | 2025 | |
Bērni (tūkst. cilv.) | 473,4 | 335,1 | 285,4 | 310,6 | 293,2 |
(Children (thsd.people)) | |||||
% no kopskaita (Percentage) | 19,2 | 14,1 | 12,3 | 14,0 | 13,6 |
Darbspējas vecums (tūkst. cilv.) | 1496,5 | 1512,9 | 1511,6 | 1345,9 | 1278,5 |
(Working age (thsd.people)) | |||||
% no kopskaita (Percentage) | 60,9 | 63,8 | 65,3 | 60,9 | 59,3 |
Pensijas vecums (tūkst. cilv.) | 488,5 | 524,6 | 518,2 | 554,8 | 584,5 |
% no kopskaita (Percentage) | 19,9 | 22,1 | 22,4 | 25,1 | 27,1 |
(Pension age (thsd.people)) |
Izkropļotās iedzīvotāju vecuma struktūras sekas, kuras veidojas galvenokārt ļoti zemās dzimstības ietekmē, labi redzamas iedzīvotāju dzimumvecuma struktūras diagrammā (3.zīm.). Atbilstoši nosacīti reālā varianta aprēķiniem iedzīvotāju skaits vecumā no 0 līdz 29 gadiem 2025.gadā būs gandrīz divas reizes mazāks nekā vecumā no 35 līdz 64 gadiem.
Visā prognozējamā periodā nenovēršami saglabāsies pensijas vecuma iedzīvotāju skaita pieauguma tendence. Visstraujāk absolūti, bet īpaši relatīvā skatījumā šī vecuma iedzīvotāji pieaugs pēc 2010.gada. Sagaidāma arī pensijas vecuma iedzīvotāju tālāka novecošanās. Salīdzinoši straujāk visā prognozējamā periodā pieaugs to pensionāru īpatsvars, kuri ir vecāki par 80 gadiem.
Prognozētais iedzīvotāju skaits un vecuma struktūra administratīvi teritoriālajā skatījumā
Saskaņā ar prognozēm sagaidāms, ka līdz 2025.gadam iedzīvotāju skaits samazināsies visās lielākajās pilsētās un gandrīz visos rajonos (izņemot Rīgas rajonu). Salīdzinoši straujāk iedzīvotāju skaits samazināsies Rīgā (galvenokārt ārkārtīgi zemās dzimstības dēļ) un Latgalē (Balvu, Krāslavas, Ludzas, Preiļu rajonā), kur jau pašlaik iedzīvotāju vecuma struktūra ir ļoti novecojusi. Turpretim Ventspilī, Jelgavā un dažos centrālajos rajonos sagaidāms salīdzinoši neliels iedzīvotāju skaita samazinājums.
Īpašā situācijā ir Rīgas rajons. 90.gadu otrajā pusē, neskatoties uz relatīvi nelabvēlīgiem dabiskās kustības rādītājiem, iedzīvotāju skaits rajonā pieauga, jo iebraucēju skaits ievērojami pārsniedza izbraucēju skaitu. Visticamāk, ka šāda situācija varētu saglabāties arī prognozējamā periodā.
Galvenokārt ļoti zemās dzimstības dēļ iedzīvotāju novecošanās procesa padziļināšanās sagaidāma visās lielākajās pilsētās un rajonos. Jau pašlaik bērnu īpatsvars lielākajās pilsētās, jo sevišķi Rīgā, ir ievērojami zemāks nekā rajonos. Prognožu aprēķini rāda, ka šī atšķirība saglabāsies arī turpmāk. Aptuveni līdz 2010.gadam sagaidāms, ka bērnu īpatsvars samazināsies visās pilsētās un rajonos. Pēc tam tas varētu nedaudz pieaugt. Dažās pilsētās (Rīgā, Daugavpilī), kur dzimstība pašlaik ir viszemākā un tāda sagaidāma arī turpmāk, bērnu īpatsvara samazinājums kļūs dramatisks - 2010.-2025.gadā apmēram līdz 10% no iedzīvotāju kopskaita. Arī pārējās lielākajās pilsētās bērnu īpatsvars būs ļoti zems (11-13%), bet rajonos tas varētu būt augstāks (15-20%).
Tuvākajā perspektīvā iedzīvotāju skaits darbspējas vecumā lielākajā daļā pilsētu un rajonu izmainīsies nedaudz, taču tā īpatsvars iedzīvotāju kopskaitā pieaugs. Visos rajonos un lielākajās pilsētās tas pārsniegs 60%. Atsevišķās lielākajās pilsētās šis īpatsvars varētu sasniegt 66-68%. Pašlaik attālakajos no centra zonas rajonos darbspējīgo iedzīvotāju īpatvars ir 54-58%.
Latvijas iedzīvotāju dzimumvecuma struktūra 1998. un 2025.gadā.
Nosacīti reālais variants
Latvian population age/sex structure in 1998 and 2025. Medium variant
3.zīmējums
Figure 3
Krasas izmaiņas sagaidāmas laikposmā pēc 2010.gada, kad darbspējas vecuma iedzīvotāju skaita un īpatsvara dinamiku pilsētās un rajonos būtiski ietekmēs deviņdesmito gadu zemie dzimstības rādītāji. Visās pilsētās un rajonos strauji samazināsies darbspējas vecuma iedzīvotāju skaits un īpatsvsrs. Sagaidāms, ka 2025.gadā darbspējīgo īpatsvara atšķirības rajonos un pilsētās varētu būt nelielas - no 58 līdz 62%.
Pensijas vecuma iedzīvotāju skaits un īpatsvars nenovēršami pieaugs visās lielākajās pilsētās visā prognozējamā periodā. 2025.gadā īpaši liels šī vecuma iedzīvotāju īpatsvars sagaidāms Rīgā - 31,4% jeb gandrīz trešdaļa no visiem iedzīvotājiem. Pārējās lielākajās pilsētās tas varētu svārstīties no 27 līdz 29%. Arī lielākajā daļā rajonu pieaugs vecāka gadagājuma iedzīvotāju skaits un īpatsvars, tomēr pieauguma tempi nebūs tik strauji kā pilsētās. Dažos rajonos, galvenokārt Latgalē, kur jau pašlaik pensijas vecuma iedzīvotāju īpatsvars ir ļoti augsts, tas varētu pat nedaudz samazināties, īpaši nākošā gadsimta sākumā.
Iedzīvotāju sadalījums pa mājsaimniecībām
Pēc LU Demogrāfijas centra aprēķiniem, 1998.gada sākumā valstī bija ap 1000 tūkstošu mājsaimniecību, bet vidējais mājsaimniecību lielums - 2,42 cilvēki. Lielākā daļa Latvijas mājsaimniecību ir samērā mazas. Izteikts skaitlisks pārsvars ir mājsaimniecībām ar 2 vai 3 ģimenes locekļiem. To īpatsvars 1998.gadā sasniedza 47%. 1998.gada sākumā katrs septītais no visiem iedzīvotājiem dzīvoja vienas personas mājsaimniecībās.
Mājsaimniecību pētījumi liecina, ka tuvāko 20-25 gadu laikā mājsaimniecību skaits samazināsies. Sagaidāms, ka mājsaimniecību skaits samazināsies nedaudz gausāk nekā iedzīvotāju kopskaits (attiecīgi par 7% un 10%), kas saistīts ar mājsaimniecību skaita strukturālajām izmaiņām. Vienas personas mājsaimniecību skaits samazināsies gandrīz par 15 tūkstošiem, divu un trīs personu - par vairāk nekā 12 tūkstošiem, bet četru un piecu un vairāk personu mājsaimniecību skaits - attiecīgi par 25 un 20 tūkstošiem.
Attiecīgi izmainīsies arī šajās mājsaimniecībās dzīvojošo locekļu skaits. Iedzīvotāju skaits, kuri dzīvo divu un trīs cilvēku mājsaimniecībās, samazināsies par 30 tūkstošiem, bet četru un vairāk cilvēku mājsaimniecībās - par apmēram 200 tūkstošiem (4.zīm). Tā rezultātā vidējam mājsaimniecību lielumam būs tendence uz samazināšanos (no 2,42 1998.gadā līdz 2,35 2020.gadā).
Sagaidāms, ka no 1998.gada līdz 2020.gadam iedzīvotāju skaits, kuri dzīvo vienas personas mājsaimniecībās, samazināsies par 4,9%, divu personu mājsaimniecībās - par 2,1%, trīs personu mājsaimniecībās - par 3,1%, četru personu mājsaimniecībās - par 17,6%, bet piecu un vairāk mājsaimniecībās - par 23,7%.
Etniskā sastāva prognozes
Prognozes liecina, ka perspektīvā samazināsies gan latviešu skaits, gan arī visu skaitliski lielāko etnosu iedzīvotāju skaits. Latviešiem šis samazinājums gan būs gausāks nekā cittautiešiem. Tas izskaidrojams ar nedaudz augstāku latviešu dzimstību un dzīvotspēju, pozitīvu asimilācijas ievirzi un augstākiem migrācijas saldo raksturojumiem. Jāatzīmē, ka arī minoritāšu pārstāvju vidējais dzīvojošo vecums tagad ir augstāks nekā latviešiem. Īpaši augsts tas ir ebrejiem, baltkrieviem, poļiem un lietuviešiem.
Iedzīvotāju sadalījums pa mājsaimniecībām 1998.-2025.g.
Population distribution by households 1998-2025
4.zīmējums
Figure 4
Saskaņā ar prognožu nosacīti reālo variantu latviešu skaits samazināsies no 1,37 miljoniem 1998.gadā līdz 1,33 miljoniem 2010.gadā un 1,29 miljoniem 2025.gadā. Tātad sagaidāms, ka šajā laikposmā latviešu skaits nokritīsies par vairāk nekā 100 tūkstošiem cilvēku. Prognozes apstiprina plaši izplatītos uzskatus, ka latviešu tautas pastāvēšana ir nopietni apdraudēta. Tomēr sakarā ar cittautiešu skaita straujāku samazināšanos latviešu īpatsvars valsts iedzīvotāju kopskaitā palielināsies no 55,9% 1998.gadā līdz 59,9% 2025.gadā. Kā redzams no 5.zīmējuma, īpaša nozīme latviešu skaita palēninātākā samazinājumā, salīdzinot ar cittautiešu skaita kritumu, ir asimilatīvajam procesam.
Krievu skaits prognozejamā periodā visticamāk samazināsies no gandrīz 800 tūkstošiem pašreiz līdz apmēram 640-650 tūkstošiem jeb par vairāk nekā 150 tūkstošiem cilvēku, bet to īpatsvars saruks no 32,5% līdz nepilniem 30%. Strauji saruks arī citu slāvu tautību pārstāvju skaits. Visstraujāk samazināsies ebreju skaits, un to, kā arī vāciešu minoritātes, pakāpenisks izsīkums Latvijā praktiski nav novēršams. No skaitliski lielākajām minoritātēm vienīgi čigānu skaits visticamāk turpinās palielināties.
Latviešu skaita dinamika 2000.-2025.gadā
Trend in number of Latvians 2000-2025
5.zīmējums
Figure 5
Galvenie prognožu rezultāti
(Grafiskie attēli un tabulas)
The main results of projections
(Figures and tables)
Latvijas iedzīvotāju skaita prognozes līdz 2025.g.
Population projections in Latvia till 2025
1.zīmējums
Figure 1
Latvijas iedzīvotāju skaits lielākajās pilsētās 1998-2025.g.
Nosacīti reālais variants
Population size in major cities in 1998-2025. Medium variant
2.zīmējums
Figure 2
Latvijas iedzīvotāju skaits rajonos 1998-2025.g. Nosacīti reālais variants
Population size in districts in 1998-2025. Medium variant
3.zīmējums
Figure 3
Prognozētais iedzīvotāju skaits Latvijas pilsētās un rajonos 1998.-2025.g.
Nosacīti reālais variants
Projected population size in major cities and districts in 1998-2025
Medium variant
1998 | 2000 | 2005 | 2010 | 2020 | 2025 | |||
Kopā | ||||||||
Total | 2458403 | 2424593 | 2372655 | 2315106 | 2211377 | 2156118 | ||
Pilsētas | ||||||||
Cities | ||||||||
Rīga | 805997 | 788532 | 764146 | 736993 | 685246 | 660594 | ||
Daugavpils | 116530 | 114610 | 113031 | 110596 | 105882 | 103601 | ||
Jelgava | 71004 | 70856 | 69791 | 68937 | 67260 | 66437 | ||
Jūrmala | 58975 | 58775 | 57122 | 55834 | 53344 | 52141 | ||
Liepāja | 96268 | 94657 | 92813 | 90421 | 85820 | 83608 | ||
Rēzekne | 41069 | 40457 | 39875 | 39045 | 37434 | 36654 | ||
Ventspils | 46600 | 46491 | 46471 | 46379 | 46195 | 46103 | ||
Rajoni | ||||||||
Districts | ||||||||
Aizkraukles | 42646 | 41839 | 40682 | 39084 | 37399 | 36476 | ||
Alūksnes | 27215 | 26916 | 26533 | 26057 | 25129 | 24678 | ||
Balvu | 31529 | 30636 | 29722 | 28563 | 26994 | 26198 | ||
Bauskas | 51755 | 51304 | 50206 | 49365 | 47717 | 46461 | ||
Cēsu | 61510 | 61072 | 60320 | 59485 | 57848 | 57047 | ||
Daugavpils | 44412 | 43813 | 43128 | 42276 | 40387 | 37939 | ||
Dobeles | 41020 | 40619 | 40228 | 39671 | 38581 | 38047 | ||
Gulbenes | 29197 | 28838 | 28387 | 27822 | 26726 | 26194 | ||
Jelgavas | 35351 | 34667 | 34231 | 33453 | 31949 | 31223 | ||
Jēkabpils | 57357 | 56886 | 56387 | 55547 | 53866 | 52498 | ||
Krāslavas | 37961 | 37199 | 35941 | 34630 | 32034 | 30587 | ||
Kuldīgas | 38432 | 37873 | 37452 | 36797 | 35844 | 35204 | ||
Liepājas | 50178 | 49282 | 48283 | 47166 | 45758 | 44852 | ||
Limbažu | 40711 | 40416 | 39598 | 38988 | 38260 | 37628 | ||
Ludzas | 38664 | 37901 | 36604 | 35038 | 32310 | 30861 | ||
Madonas | 47600 | 47253 | 45139 | 43686 | 42083 | 41243 | ||
Ogres | 63589 | 63627 | 62904 | 62152 | 60490 | 59036 | ||
Preiļu | 41931 | 41111 | 38995 | 37193 | 34670 | 33414 | ||
Rēzeknes | 41962 | 41185 | 40664 | 39761 | 38015 | 37171 | ||
Rīgas | 145187 | 146921 | 148921 | 149921 | 151921 | 152921 | ||
Saldus | 39022 | 38602 | 37552 | 36782 | 35935 | 35381 | ||
Talsu | 49450 | 49106 | 47574 | 46504 | 44984 | 44289 | ||
Tukuma | 55351 | 54780 | 53470 | 52566 | 51439 | 50668 | ||
Valkas | 35218 | 34712 | 33801 | 32789 | 31028 | 30009 | ||
Valmieras | 60651 | 59764 | 58900 | 58014 | 55613 | 53924 | ||
Ventspils | 14061 | 13893 | 13786 | 13594 | 13216 | 13031 |
Prognozētais iedzīvotāju skaits Latvijas pilsētās un rajonos 1998.-2025.g.
Nosacīti reālais variants
Population size in major cities and districts in 1998-2025
Medium variant
(auguma tempi, procentos pret 1998.g - growth rate, as per cent of 1998)
1998 | 2000 | 2005 | 2010 | 2020 | 2025 | |
Kopā | ||||||
Total | 100.0 | 98.6 | 96.5 | 94.2 | 90.0 | 87.7 |
Pilsētas | ||||||
Cities | ||||||
Rīga | 100.0 | 97.8 | 94.8 | 91.4 | 85.0 | 82.0 |
Daugavpils | 100.0 | 98.4 | 97.0 | 94.9 | 90.9 | 88.9 |
Jelgava | 100.0 | 99.8 | 98.3 | 97.1 | 94.7 | 93.6 |
Jūrmala | 100.0 | 99.7 | 96.9 | 94.7 | 90.5 | 88.4 |
Liepāja | 100.0 | 98.3 | 96.4 | 93.9 | 89.1 | 86.8 |
Rēzekne | 100.0 | 98.5 | 97.1 | 95.1 | 91.1 | 89.2 |
Ventspils | 100.0 | 99.8 | 99.7 | 99.5 | 99.1 | 98.9 |
Rajoni | ||||||
Districts | ||||||
Aizkraukles | 100.0 | 98.1 | 95.4 | 91.6 | 87.7 | 85.5 |
Alūksnes | 100.0 | 98.9 | 97.5 | 95.7 | 92.3 | 90.7 |
Balvu | 100.0 | 97.2 | 94.3 | 90.6 | 85.6 | 83.1 |
Bauskas | 100.0 | 99.1 | 97.0 | 95.4 | 92.2 | 89.8 |
Cēsu | 100.0 | 99.3 | 98.1 | 96.7 | 94.0 | 92.7 |
Daugavpils | 100.0 | 98.7 | 97.1 | 95.2 | 90.9 | 85.4 |
Dobeles | 100.0 | 99.0 | 98.1 | 96.7 | 94.1 | 92.8 |
Gulbenes | 100.0 | 98.8 | 97.2 | 95.3 | 91.5 | 89.7 |
Jelgavas | 100.0 | 98.1 | 96.8 | 94.6 | 90.4 | 88.3 |
Jēkabpils | 100.0 | 99.2 | 98.3 | 96.8 | 93.9 | 91.5 |
Krāslavas | 100.0 | 98.0 | 94.7 | 91.2 | 84.4 | 80.6 |
Kuldīgas | 100.0 | 98.5 | 97.5 | 95.7 | 93.3 | 91.6 |
Liepājas | 100.0 | 98.2 | 96.2 | 94.0 | 91.2 | 89.4 |
Limbažu | 100.0 | 99.3 | 97.3 | 95.8 | 94.0 | 92.4 |
Ludzas | 100.0 | 98.0 | 94.7 | 90.6 | 83.6 | 79.8 |
Madonas | 100.0 | 99.3 | 94.8 | 91.8 | 88.4 | 86.6 |
Ogres | 100.0 | 100.1 | 98.9 | 97.7 | 95.1 | 92.8 |
Preiļu | 100.0 | 98.0 | 93.0 | 88.7 | 82.7 | 79.7 |
Rēzeknes | 100.0 | 98.1 | 96.9 | 94.8 | 90.6 | 88.6 |
Rīgas | 100.0 | 101.2 | 102.6 | 103.3 | 104.6 | 105.3 |
Saldus | 100.0 | 98.9 | 96.2 | 94.3 | 92.1 | 90.7 |
Talsu | 100.0 | 99.3 | 96.2 | 94.0 | 91.0 | 89.6 |
Tukuma | 100.0 | 99.0 | 96.6 | 95.0 | 92.9 | 91.5 |
Valkas | 100.0 | 98.6 | 96.0 | 93.1 | 88.1 | 85.2 |
Valmieras | 100.0 | 98.5 | 97.1 | 95.7 | 91.7 | 88.9 |
Ventspils | 100.0 | 98.8 | 98.0 | 96.7 | 94.0 | 92.7 |
Prognozētā Latvijas iedzīvotāju vecuma struktūra 1998.-2025.g.
Nosacīti reālais variants
Population age structure in 1998-2025. Medium variant
(procentos, percentage)
Iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra.
Latvija 1998.-2025.g.
Nosacīti reālais variants
Population by age and sex 1998-2025 Medium variant
Latvia
1998 | 2010 | 2025 | |||||||
0-14 | 15-59 | 60+ | 0-14 | 15-59 | 60+ | 0-14 | 15-59 | 60+ | |
Kopā | |||||||||
Total | 19.3 | 60.9 | 19.9 | 12.3 | 65.3 | 22.4 | 13.6 | 59.3 | 27.1 |
Pilsētas | |||||||||
Cities | |||||||||
Rīga | 16.4 | 63.2 | 20.4 | 9.6 | 66.2 | 24.1 | 10.5 | 58.1 | 31.4 |
Daugavpils | 17.5 | 63.9 | 18.6 | 10.3 | 67.5 | 22.2 | 10.5 | 60.6 | 28.9 |
Jelgava | 18.4 | 63.9 | 17.7 | 11.4 | 67.7 | 20.9 | 11.3 | 61.7 | 27.1 |
Jūrmala | 17.2 | 61.5 | 21.3 | 11.1 | 64.1 | 24.7 | 11.6 | 58.6 | 29.7 |
Liepāja | 18.9 | 62.4 | 18.7 | 11.2 | 66.2 | 22.7 | 11.9 | 59.3 | 28.8 |
Rēzekne | 17.8 | 63.8 | 18.4 | 10.9 | 66.9 | 22.2 | 11.7 | 59.0 | 29.3 |
Ventspils | 18.4 | 64.7 | 16.9 | 12.4 | 65.7 | 21.9 | 12.4 | 58.4 | 29.2 |
Rajoni | |||||||||
Districts | |||||||||
Aizkraukles | 22.1 | 56.1 | 21.8 | 14.4 | 63.9 | 21.7 | 16.9 | 60.3 | 22.9 |
Alūksnes | 23.1 | 57.6 | 19.4 | 16.3 | 63.4 | 20.4 | 18.1 | 60.0 | 21.9 |
Balvu | 21.0 | 55.0 | 24.1 | 14.2 | 61.9 | 23.8 | 17.6 | 58.4 | 24.0 |
Bauskas | 23.2 | 60.8 | 16.0 | 14.3 | 66.8 | 18.9 | 15.5 | 61.4 | 23.1 |
Cēsu | 21.9 | 57.1 | 20.9 | 15.1 | 63.6 | 21.3 | 17.7 | 60.3 | 22.0 |
Daugavpils | 20.2 | 59.2 | 20.5 | 12.7 | 65.6 | 21.8 | 12.6 | 62.6 | 24.9 |
Dobeles | 23.6 | 60.3 | 16.1 | 15.2 | 66.2 | 18.6 | 16.7 | 59.9 | 23.4 |
Gulbenes | 22.4 | 58.4 | 19.2 | 15.5 | 64.2 | 20.4 | 17.8 | 59.4 | 22.8 |
Jelgavas | 23.6 | 59.7 | 16.7 | 15.1 | 66.2 | 18.7 | 17.5 | 59.9 | 22.6 |
Jēkabpils | 21.4 | 59.7 | 18.9 | 13.5 | 65.6 | 20.9 | 15.1 | 59.6 | 25.3 |
Krāslavas | 19.3 | 58.5 | 22.2 | 13.0 | 63.6 | 23.4 | 14.7 | 58.3 | 27.0 |
Kuldīgas | 23.4 | 58.5 | 18.2 | 15.6 | 64.9 | 19.5 | 17.3 | 60.4 | 22.3 |
Liepājas | 22.3 | 57.3 | 20.4 | 15.4 | 63.8 | 20.9 | 17.7 | 59.6 | 22.7 |
Limbažu | 22.3 | 56.3 | 21.4 | 15.0 | 63.3 | 21.7 | 17.4 | 59.9 | 22.6 |
Ludzas | 17.4 | 55.5 | 27.1 | 12.8 | 61.0 | 26.3 | 14.8 | 57.8 | 27.4 |
Madonas | 22.4 | 55.8 | 21.8 | 14.8 | 63.1 | 22.1 | 18.1 | 59.1 | 22.8 |
Ogres | 20.6 | 60.6 | 18.8 | 13.9 | 64.7 | 21.4 | 15.0 | 59.9 | 25.1 |
Preiļu | 20.1 | 56.2 | 23.7 | 14.0 | 62.7 | 23.3 | 16.3 | 57.8 | 25.9 |
Rēzeknes | 20.4 | 53.9 | 25.7 | 16.0 | 60.9 | 23.1 | 18.3 | 59.3 | 22.4 |
Rīgas | 19.8 | 62.7 | 17.5 | 12.8 | 65.8 | 21.4 | 13.2 | 59.7 | 27.1 |
Saldus | 23.5 | 57.1 | 19.4 | 17.0 | 63.2 | 19.8 | 19.3 | 59.2 | 21.5 |
Talsu | 22.9 | 56.0 | 21.1 | 16.2 | 62.7 | 21.1 | 18.3 | 60.3 | 21.5 |
Tukuma | 22.1 | 58.2 | 19.6 | 16.4 | 63.0 | 20.6 | 18.3 | 60.0 | 21.7 |
Valkas | 21.1 | 59.1 | 19.8 | 13.6 | 64.8 | 21.6 | 15.2 | 60.6 | 24.1 |
Valmieras | 22.0 | 60.0 | 17.9 | 13.6 | 65.2 | 21.2 | 15.1 | 60.1 | 24.8 |
Ventspils | 24.1 | 59.0 | 16.8 | 16.9 | 64.5 | 18.6 | 18.9 | 58.6 | 22.5 |
1998 | 2000 | 2005 | |||||||
Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | |
Total | Males | Females | Total | Males | Females | Total | Males | Females | |
0-4 | 108807 | 55939 | 52868 | 90526 | 46173 | 44352 | 94284 | 47698 | 46588 |
5-9 | 170895 | 87709 | 83186 | 151269 | 77667 | 73602 | 89843 | 45577 | 44264 |
10-14 | 193663 | 98482 | 95181 | 189072 | 96336 | 92734 | 151021 | 77288 | 73733 |
15-19 | 168772 | 85663 | 83109 | 178488 | 90496 | 87991 | 188763 | 95856 | 92908 |
20-24 | 163030 | 82709 | 80321 | 160715 | 81306 | 79408 | 178103 | 90015 | 88088 |
25-29 | 177089 | 91184 | 85905 | 171020 | 87567 | 83452 | 160623 | 81001 | 79622 |
30-34 | 173163 | 87845 | 85318 | 172274 | 88152 | 84120 | 170728 | 87151 | 83577 |
35-39 | 190311 | 93482 | 96829 | 183028 | 90819 | 92208 | 170913 | 87145 | 83768 |
40-44 | 172213 | 82774 | 89439 | 178604 | 86307 | 92295 | 180707 | 89048 | 91659 |
45-49 | 160087 | 74938 | 85149 | 163467 | 76955 | 86511 | 174837 | 83582 | 91255 |
50-54 | 132372 | 59906 | 72466 | 136249 | 62144 | 74105 | 158441 | 73344 | 85097 |
55-59 | 159456 | 69876 | 89580 | 145181 | 63646 | 81534 | 129832 | 57715 | 72117 |
60-64 | 136625 | 56606 | 80019 | 141964 | 59318 | 82647 | 134693 | 56859 | 77834 |
65-69 | 127990 | 49787 | 78203 | 122614 | 48766 | 73849 | 126527 | 50177 | 76350 |
70-74 | 114297 | 33733 | 80564 | 113883 | 36867 | 77020 | 102843 | 38007 | 64836 |
75-79 | 63891 | 17269 | 46622 | 73741 | 19965 | 53779 | 86524 | 25646 | 60878 |
80+ | 45742 | 10599 | 35143 | 52498 | 12357 | 40142 | 73971 | 17530 | 56441 |
Kopā | |||||||||
Total | 2458403 | 1138501 | 1319902 | 2424593 | 1124840 | 1299750 | 2372655 | 1103639 | 1269017 |
0-14 | 473365 | 242130 | 231235 | 430867 | 220177 | 210688 | 335148 | 170563 | 164585 |
15-59 | 1496493 | 728377 | 768116 | 1489026 | 727390 | 761624 | 1512948 | 744857 | 768091 |
60+ | 488545 | 167994 | 320551 | 504701 | 177273 | 327437 | 524559 | 188220 | 336340 |
2010 2020 2025
Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | |
Total | Males | Females | Total | Males | Females | Total | Males | Females | |
0-4 | 103071 | 52178 | 50893 | 99695 | 50661 | 49037 | 84158 | 42806 | 41352 |
5-9 | 93463 | 47030 | 46433 | 108751 | 54962 | 53791 | 99858 | 50558 | 49300 |
10-14 | 88832 | 44876 | 43957 | 102200 | 51396 | 50808 | 109176 | 55037 | 54140 |
15-19 | 150092 | 76532 | 73562 | 92667 | 46358 | 46312 | 102637 | 51475 | 51162 |
20-24 | 188207 | 95245 | 92959 | 87981 | 44189 | 43794 | 93170 | 46489 | 46680 |
25-29 | 177893 | 89597 | 88296 | 149892 | 76077 | 73822 | 88615 | 44400 | 44215 |
30-34 | 159973 | 80390 | 79584 | 188193 | 94770 | 93429 | 150869 | 76349 | 74521 |
35-39 | 169194 | 86024 | 83170 | 177094 | 88678 | 88421 | 189074 | 94864 | 94209 |
40-44 | 168583 | 85423 | 83161 | 157812 | 78619 | 79202 | 177276 | 88293 | 88984 |
45-49 | 176817 | 86224 | 90593 | 165049 | 82796 | 82242 | 156994 | 77551 | 79444 |
50-54 | 169641 | 79793 | 89847 | 161756 | 80256 | 81489 | 162750 | 80634 | 82116 |
55-59 | 151184 | 68280 | 82904 | 165440 | 77888 | 87552 | 157087 | 76449 | 80636 |
60-64 | 120608 | 51701 | 68908 | 152589 | 67997 | 84592 | 156667 | 71536 | 85128 |
65-69 | 119838 | 48027 | 71810 | 127468 | 53170 | 74296 | 139346 | 59426 | 79919 |
70-74 | 106768 | 39559 | 67207 | 92677 | 35585 | 57087 | 110300 | 43301 | 67001 |
75-79 | 77969 | 26667 | 51303 | 77887 | 27188 | 50696 | 72633 | 25975 | 46656 |
80+ | 92973 | 23662 | 69315 | 104227 | 30597 | 73620 | 105510 | 31758 | 73754 |
Kopā | |||||||||
Total | 2315106 | 1081205 | 1233901 | 2211377 | 1041187 | 1170191 | 2156118 | 1016903 | 1139216 |
0-14 | 285366 | 144083 | 141283 | 310646 | 157019 | 153635 | 293192 | 148401 | 144792 |
15-59 | 1511584 | 747506 | 764076 | 1345883 | 669631 | 676264 | 1278471 | 636503 | 641967 |
60+ | 518156 | 189616 | 328543 | 554848 | 214536 | 340291 | 584455 | 231997 | 352458 |
Iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra.
Rīga 1998.-2025.g.
Nosacīti reālais variants
Population by age and sex 1998-2025 Medium variant
Rīga
1998 | 2000 | 2005 | |||||||
Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | |
Total | Males | Females | Total | Males | Females | Total | Males | Females | |
0-4 | 27893 | 14327 | 13566 | 22973 | 11702 | 11271 | 23999 | 12166 | 11833 |
5-9 | 46730 | 24058 | 22672 | 39949 | 20537 | 19412 | 22543 | 11393 | 11150 |
10-14 | 57813 | 29499 | 28314 | 54381 | 27801 | 26580 | 39637 | 20269 | 19369 |
15-19 | 53400 | 26884 | 26516 | 54929 | 27827 | 27102 | 54208 | 27595 | 26613 |
20-24 | 54463 | 26808 | 27655 | 52456 | 25704 | 26752 | 54918 | 27746 | 27172 |
25-29 | 60840 | 32619 | 28221 | 58453 | 30574 | 27880 | 52606 | 25723 | 26883 |
30-34 | 57336 | 28483 | 28853 | 57580 | 29826 | 27754 | 58490 | 30563 | 27927 |
35-39 | 65415 | 30868 | 34547 | 61534 | 29415 | 32119 | 57181 | 29596 | 27585 |
40-44 | 60973 | 27948 | 33025 | 62354 | 28814 | 33540 | 60684 | 28840 | 31844 |
45-49 | 56843 | 25239 | 31604 | 57941 | 25911 | 32031 | 61037 | 27897 | 33140 |
50-54 | 45719 | 19586 | 26133 | 47499 | 20512 | 26987 | 56213 | 24713 | 31500 |
55-59 | 54245 | 22522 | 31723 | 49485 | 20504 | 28981 | 45340 | 19065 | 26276 |
60-64 | 45539 | 18136 | 27403 | 47376 | 18873 | 28503 | 46011 | 18325 | 27686 |
65-69 | 44282 | 16973 | 27309 | 41962 | 16166 | 25796 | 42451 | 16048 | 26403 |
70-74 | 35845 | 10785 | 25060 | 37340 | 12132 | 25208 | 35466 | 12767 | 22699 |
75-79 | 19065 | 5215 | 13850 | 21996 | 6001 | 15995 | 28602 | 8618 | 19984 |
80+ | 19596 | 4668 | 14928 | 20322 | 4803 | 15518 | 24758 | 5931 | 18827 |
Kopā | |||||||||
Total | 805997 | 364618 | 441379 | 788532 | 357103 | 431429 | 764146 | 347256 | 416890 |
0-14 | 132436 | 67884 | 64552 | 117304 | 60040 | 57264 | 86179 | 43828 | 42351 |
15-59 | 509234 | 240957 | 268277 | 502232 | 239087 | 263146 | 500679 | 241739 | 258940 |
60+ | 164327 | 55777 | 108550 | 168996 | 57976 | 111020 | 177288 | 61689 | 115599 |
2010 2020 2025
Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | |
Total | Males | Females | Total | Males | Females | Total | Males | Females | |
0-4 | 25133 | 12760 | 12374 | 23440 | 11947 | 11494 | 19056 | 9734 | 9323 |
5-9 | 23675 | 11923 | 11752 | 26282 | 13305 | 12977 | 23690 | 12031 | 11658 |
10-14 | 22102 | 11089 | 11013 | 24861 | 12490 | 12370 | 26565 | 13406 | 13160 |
15-19 | 39348 | 20035 | 19313 | 23288 | 11599 | 11689 | 25083 | 12561 | 12522 |
20-24 | 54175 | 27508 | 26666 | 21733 | 10809 | 10924 | 23530 | 11699 | 11831 |
25-29 | 55021 | 27741 | 27279 | 39612 | 20088 | 19523 | 22056 | 10962 | 11094 |
30-34 | 52562 | 25656 | 26907 | 54782 | 27716 | 27066 | 40238 | 20387 | 19852 |
35-39 | 58105 | 30316 | 27790 | 55265 | 27763 | 27503 | 55502 | 28034 | 27468 |
40-44 | 56384 | 29063 | 27321 | 52156 | 25280 | 26875 | 55708 | 27882 | 27826 |
45-49 | 59449 | 27973 | 31475 | 56934 | 29368 | 27565 | 52219 | 25131 | 27087 |
50-54 | 59335 | 26697 | 32637 | 54363 | 27492 | 26871 | 56515 | 28844 | 27671 |
55-59 | 53819 | 23077 | 30742 | 56128 | 25488 | 30640 | 53196 | 26443 | 26752 |
60-64 | 42272 | 17125 | 25148 | 53974 | 22975 | 30999 | 53658 | 23655 | 30003 |
65-69 | 41231 | 15584 | 25648 | 45973 | 18167 | 27806 | 49826 | 20318 | 29508 |
70-74 | 36110 | 12757 | 23354 | 33008 | 11948 | 21060 | 40267 | 14986 | 25280 |
75-79 | 27086 | 9042 | 18044 | 27328 | 8974 | 18354 | 26218 | 8850 | 17368 |
80+ | 31184 | 8059 | 23126 | 36119 | 10288 | 25831 | 37266 | 10728 | 26538 |
Kopā | |||||||||
Total | 736993 | 336405 | 400588 | 685246 | 315697 | 369549 | 660594 | 305653 | 354941 |
0-14 | 70910 | 35771 | 35139 | 74583 | 37742 | 36841 | 69311 | 35171 | 34141 |
15-59 | 488198 | 238067 | 250131 | 414261 | 205604 | 208657 | 384047 | 191944 | 192103 |
60+ | 177885 | 62566 | 115319 | 196402 | 72351 | 124051 | 207236 | 78538 | 128697 |
Iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūra.
Daugavpils 1998.-2025.g.
Nosacīti reālais variants
Population age and sex 1998-2025 Medium variant
Daugavpils
1998 | 2000 | 2005 | |||||||
Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | |
Total | Males | Females | Total | Males | Females | Total | Males | Females | |
0-4 | 4300 | 2185 | 2115 | 3495 | 1773 | 1722 | 3877 | 1966 | 1911 |
5-9 | 7621 | 3868 | 3753 | 6604 | 3349 | 3255 | 3490 | 1762 | 1728 |
10-14 | 8453 | 4280 | 4173 | 8260 | 4192 | 4067 | 6643 | 3361 | 3283 |
15-19 | 8056 | 3937 | 4119 | 8156 | 4065 | 4091 | 8316 | 4210 | 4106 |
20-24 | 8214 | 3838 | 4376 | 7856 | 3631 | 4225 | 8214 | 4083 | 4130 |
25-29 | 10037 | 5584 | 4453 | 9353 | 4931 | 4422 | 7918 | 3649 | 4270 |
30-34 | 9209 | 4884 | 4325 | 9540 | 5246 | 4294 | 9408 | 4948 | 4460 |
35-39 | 9094 | 4399 | 4695 | 9018 | 4504 | 4515 | 9553 | 5241 | 4312 |
40-44 | 8293 | 3843 | 4450 | 8469 | 3965 | 4505 | 8979 | 4460 | 4519 |
45-49 | 7976 | 3586 | 4390 | 8039 | 3643 | 4396 | 8369 | 3879 | 4490 |
50-54 | 6469 | 2777 | 3692 | 6792 | 2946 | 3845 | 7867 | 3509 | 4357 |
55-59 | 7109 | 3043 | 4066 | 6607 | 2802 | 3805 | 6539 | 2768 | 3771 |
60-64 | 6520 | 2637 | 3883 | 6539 | 2668 | 3871 | 6187 | 2530 | 3658 |
65-69 | 6028 | 2349 | 3679 | 5896 | 2306 | 3590 | 5890 | 2286 | 3604 |
70-74 | 4639 | 1426 | 3213 | 4910 | 1626 | 3285 | 5011 | 1833 | 3178 |
75-79 | 2399 | 723 | 1676 | 2813 | 812 | 2001 | 3777 | 1161 | 2617 |
80+ | 2113 | 516 | 1597 | 2262 | 568 | 1694 | 2993 | 764 | 2228 |
Kopā | |||||||||
Total | 116530 | 53875 | 62655 | 114610 | 53028 | 61582 | 113031 | 52410 | 60621 |
0-14 | 20374 | 10333 | 10041 | 18359 | 9315 | 9044 | 14011 | 7089 | 6921 |
15-59 | 74457 | 35891 | 38566 | 73830 | 35733 | 38098 | 75162 | 36747 | 38415 |
60+ | 21699 | 7651 | 14048 | 22421 | 7980 | 14441 | 23858 | 8573 | 15285 |
Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | Kopā | Vīrieši | Sievietes | |
Total | Males | Females | Total | Males | Females | Total | Males | Females | |
0-4 | 4033 | 2048 | 1985 | 3585 | 1823 | 1761 | 2992 | 1527 | 1465 |
5-9 | 3873 | 1958 | 1916 | 4107 | 2079 | 2027 | 3667 | 1863 | 1803 |
10-14 | 3485 | 1755 | 1730 | 4107 | 2071 | 2035 | 4206 | 2130 | 2076 |
15-19 | 6664 | 3363 | 3301 | 3948 | 1983 | 1964 | 4205 | 2121 | 2084 |
20-24 | 8349 | 4217 | 4132 | 3545 | 1775 | 1770 | 4039 | 2029 | 2010 |
25-29 | 8248 | 4089 | 4159 | 6818 | 3419 | 3398 | 3633 | 1819 | 1814 |
30-34 | 7938 | 3646 | 4292 | 8538 | 4282 | 4255 | 6979 | 3498 | 3481 |
35-39 | 9394 | 4925 | 4470 | 8397 | 4130 | 4266 | 8720 | 4369 | 4351 |
40-44 | 9491 | 5182 | 4308 | 8024 | 3644 | 4380 | 8543 | 4191 | 4353 |
45-49 | 8857 | 4361 | 4496 | 9383 | 4847 | 4534 | 8115 | 3663 | 4452 |
50-54 | 8178 | 3735 | 4443 | 9318 | 4988 | 4327 | 9391 | 4807 | 4584 |
55-59 | 7564 | 3295 | 4268 | 8486 | 4037 | 4449 | 9178 | 4844 | 4334 |
60-64 | 6132 | 2506 | 3626 | 7538 | 3259 | 4280 | 8165 | 3786 | 4380 |
65-69 | 5565 | 2164 | 3401 | 6543 | 2630 | 3915 | 7001 | 2908 | 4094 |
70-74 | 5016 | 1822 | 3194 | 4851 | 1772 | 3081 | 5760 | 2186 | 3575 |
75-79 | 3838 | 1302 | 2536 | 3732 | 1260 | 2473 | 3874 | 1323 | 2551 |
80+ | 3973 | 1071 | 2902 | 4962 | 1459 | 3506 | 5131 | 1526 | 3605 |
Kopā | |||||||||
Total | 110596 | 51439 | 59156 | 105882 | 49460 | 56422 | 103601 | 48589 | 55012 |
0-14 | 11391 | 5760 | 5630 | 11799 | 5973 | 5824 | 10864 | 5520 | 5344 |
15-59 | 74682 | 36814 | 37868 | 66458 | 33106 | 33344 | 62804 | 31341 | 31463 |
60+ | 24523 | 8865 | 15658 | 27625 | 10381 | 17255 | 29932 | 11727 | 18205 |
Turpinājums seko