Ministru kabineta noteikumi Nr.774
Rīgā 2006.gada 19.septembrī (prot. Nr.48 20.§)
Kontaktpersonu primārās medicīniskās pārbaudes, laboratoriskās pārbaudes un medicīniskās novērošanas kārtība
Izdoti saskaņā ar Epidemioloģiskās drošības likuma 19.panta pirmo daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1.Noteikumi nosaka kontaktpersonu primārās medicīniskās pārbaudes, laboratoriskās pārbaudes un medicīniskās novērošanas kārtību, lai atklātu infekciozas personas un veiktu nepieciešamos ārstniecības un pretepidēmijas pasākumus.
2.Šo noteikumu izpildi kontrolē Medicīniskās aprūpes un darbspējas ekspertīzes kvalitātes kontroles inspekcija un Valsts sanitārā inspekcija.
3.Kontaktpersonu primāro medicīnisko pārbaudi, laboratorisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu veic:
3.1.šo noteikumu pielikumā minētajām kontaktpersonām;
3.2.ja persona ir bijusi saskarē ar vidi (tai skaitā priekšmetiem), kas satur vai, iespējams, satur šo noteikumu pielikumā minēto infekcijas slimību izraisītājus, kā arī ar dzīvniekiem, kas inficēti ar pielikumā minēto infekcijas slimību izraisītājiem;
3.3.ja ir pamatotas aizdomas par bioloģisko terorismu.
II. Kontaktpersonu noteikšana, primārā medicīniskā pārbaude, laboratoriskā pārbaude un medicīniskā novērošana
4.Ārsts, kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem par infekcijas slimību reģistrācijas kārtību ziņo par saslimšanu ar infekcijas slimību, nosaka arī attiecīgās kontaktpersonas, izņemot šo noteikumu 5.punktā minētos gadījumus.
5.Valsts aģentūras "Sabiedrības veselības aģentūra" filiāles epidemiologs (turpmāk – epidemiologs) kontaktpersonas nosaka šādos gadījumos:
5.1.pēc šo noteikumu 4.punktā minētā ziņojuma saņemšanas apzina personas, kas atrodas:
5.1.1.izglītības iestādē, stacionārā ārstniecības iestādē, sociālās aprūpes iestādē, bērnu aprūpes iestādē, kā arī darba vietā un citās personu uzturēšanās vietās (tai skaitā ieslodzījuma vietā, īslaicīgās aizturēšanas vietā, nelegālo imigrantu uzturēšanās nometnē, patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā, patversmē, kazarmās, viesnīcā) ārpus pacienta dzīvesvietas (turpmāk – uzturēšanās vieta);
5.1.2.infekciozā pacienta dzīvesvietā (ģimenes locekļi, citas tuvas personas), ja sākotnējais steidzamais ziņojums par pacientu saņemts no ārsta, kas nav pacienta ģimenes ārsts;
5.2.persona ir bijusi vienādos inficēšanās apstākļos vai saskarē ar vidi (tai skaitā priekšmetiem), kas satur vai, iespējams, satur šo noteikumu pielikumā minēto infekcijas slimību izraisītājus, kā arī ar dzīvniekiem, kas inficēti ar pielikumā minēto infekcijas slimību izraisītājiem;
5.3.iespējamā bioloģiskā terorisma skartajās vietās (teritorijās).
6.Ja ir apzināta kontaktpersona, ārsta vai epidemiologa pienākums ir informēt viņu par primārās medicīniskās pārbaudes, laboratoriskās pārbaudes un medicīniskās novērošanas nepieciešamību un organizēt minētās pārbaudes.
7.Kontaktpersonas primāro medicīnisko pārbaudi, laboratorisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu dzīvesvietā nodrošina kontaktpersonas ģimenes ārsts vai šo noteikumu 9., 10., 11. un 12.punktā minētā ārstniecības persona. Ja kontaktpersona nav reģistrēta pie ģimenes ārsta vai ārsta prakse ir citā administratīvajā teritorijā, primāro medicīnisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu nodrošina ģimenes ārsts vai šo noteikumu 9., 10., 11. un 12.punktā minētā ārstniecības persona, kas apkalpo teritoriju, kurā dzīvo (uzturas) kontaktpersona.
8.Kontaktpersonas primāro medicīnisko pārbaudi, laboratorisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu uzturēšanās vietā nodrošina tajā strādājošā ārstniecības persona (ārsts, ārsta palīgs, māsa) (turpmāk – uzturēšanās vietas ārstniecības persona). Ja kontaktpersonas uzturēšanās vietā nav ārstniecības personas, kontaktpersonas primāro medicīnisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu nodrošina ģimenes ārsts, kas apkalpo teritoriju, kurā atrodas uzturēšanās vieta. Ja nepieciešams, kontaktpersonu nosūta pie šo noteikumu 9., 10., 11. un 12.punktā minētā ārsta.
9.Ādas lipīgās slimības gadījumā kontaktpersonu primāro medicīnisko pārbaudi, laboratorisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu nodrošina dermatovenerologs, ģimenes ārsts vai uzturēšanās vietas ārstniecības persona.
10.Cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcijas gadījumā kontaktpersonu primāro medicīnisko pārbaudi, laboratorisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu nodrošina ārstniecības persona (tai skaitā ģimenes ārsts, infektologs vai uzturēšanās vietas ārstniecības persona).
11.Seksuāli transmisīvās infekcijas gadījumā kontaktpersonu primāro medicīnisko pārbaudi, laboratorisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu nodrošina dermatovenerologs, ginekologs vai urologs.
12.Tuberkulozes gadījumā kontaktpersonu primāro medicīnisko pārbaudi, laboratorisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu nodrošina ftiziopneimonologs sadarbībā ar ģimenes ārstu vai uzturēšanās vietas ārstniecības personu.
13.Ja ir apzināta šo noteikumu 5.punktā minētā kontaktpersona, epidemiologs 24stundu laikā informē ģimenes ārstu, kas apkalpo teritoriju, kurā atrodas kontaktpersonas dzīvesvieta vai uzturēšanās vieta. Ģimenes ārstam sniegto informāciju dokumentē (pierakstot arī datumu, laiku un ārstniecības personas vārdu un uzvārdu, kura pieņēma informāciju).
14.Ja šo noteikumu 9., 11. un 12.punktā minēto infekcijas slimību gadījumi ir saistīti ar uzturēšanās vietu, dermatovenerologs, ginekologs vai urologs un ftiziopneimonologs informē attiecīgās teritorijas (uzturēšanās vietā vai kontaktpersonas dzīvesvietā) ārstniecības personu vai ģimenes ārstu par nepieciešamību noteikt kontaktpersonas un veikt primāro medicīnisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu.
15.Kontaktpersonas primāro medicīnisko pārbaudi veic vismaz reizi medicīniskās novērošanas sākumā, bet ne vēlāk par diviem maksimālajiem novērošanas periodiem. Medicīniskās novērošanas ilgumu nosaka, ņemot vērā pēdējo saskari ar infekcijas avotu vai infekcijas pārnešanas faktoru.
16.Bīstamas infekcijas gadījumā kontaktpersonas primāro medicīnisko pārbaudi medicīniskās novērošanās laikā veic vismaz reizi dienā, ja šo noteikumu pielikumā nav minēts cits pārbaudes biežums.
17.Uzturēšanās vietā kontaktpersonas primāro medicīnisko pārbaudi medicīniskās novērošanas laikā veic vismaz reizi dienā, ja ir šādas infekcijas slimības un sindromi:
17.1. akūtas zarnu slimības, izņemot neinfekciozas etioloģijas slimības;
17.2. b tipa Haemophilus influenzae infekcija;
17.3. botulisms;
17.4. difterija un difterijas izraisītāju nēsāšana;
17.5. dzeltenais drudzis;
17.6. encefalīti;
17.7. enterohemorāģiskās Escherichia coli ierosinātā ešerihioze;
17.8. epidēmiskais parotīts;
17.9. ērču encefalīts;
17.10. garais klepus;
17.11. hantavīrusu infekcija;
17.12. hemolītiski urēmiskais sindroms;
17.13. ienāši un melioidoze;
17.14. jersinioze;
17.15. kampilobakterioze;
17.16. leģionāru slimība;
17.17. leptospiroze;
17.18. listerioze;
17.19. masalas;
17.20. masaliņas;
17.21. meningīti;
17.22. meningokoku infekcija;
17.23. mutes un nagu sērga;
17.24. ornitoze (psitakoze);
17.25. Rietumnīlas drudzis;
17.26. Q drudzis un citas riketsiozes;
17.27. salmoneloze un tās izraisītāju nēsāšana;
17.28. skarlatīna;
17.29. šigelozes un to izraisītāju nēsāšana;
17.30. trihineloze;
17.31. trombocitāri hemorāģiskā purpura;
17.32. tularēmija;
17.33.vēdertīfs un paratīfi, tai skaitā vēdertīfa un paratīfu izraisītāju nēsāšana;
17.34.vējbakas;
17.35. vīrushepatīti:
17.35.1.Ahepatīts;
17.35.2.E hepatīts.
18.Veicot primāro medicīnisko pārbaudi, ģimenes ārsts vai cita ārstniecības persona informē kontaktpersonu par attiecīgās infekcijas slimības pazīmēm, kurām parādoties nepieciešams nekavējoties informēt ģimenes ārstu vai citu ārstniecības personu.
III. Parauga laboratoriskā pārbaude
19. Parauga ņemšanu un piegādi laboratoriskai pārbaudei nodrošina:
19.1.epidemiologs vai epidemiologa palīgs – uztriepi un citus paraugus bakterioloģiskiem, virusoloģiskiem un parazitoloģiskiem izmeklējumiem, kuru iegūšanā neizmanto invazīvās metodes;
19.2.ārstniecības persona – asins paraugu un citus paraugus bakterioloģiskai, virusoloģiskai, parazitoloģiskai un seroloģiskai pārbaudei, kuru iegūšanā izmanto invazīvās metodes, kā arī paraugus ādas lipīgo slimību, seksuāli transmisīvo infekciju un tuberkulozes noteikšanai.
20. Pārbaudāmo paraugu kontaktpersonas laboratoriskajai pārbaudei ņem:
20.1.saskaņā ar šo noteikumu pielikumu;
20.2.kad paraugā atbilstoši infekcijas slimības norisei ir iespējams tieši vai netieši noteikt infekcijas slimības izraisītāju.
IV. Informācijas apmaiņa
21.Ārstniecības persona, organizējot kontaktpersonas primāro medicīnisko pārbaudi un šo noteikumu 19.2.apakšpunktā minēto paraugu ņemšanu, 24stundu laikā telefoniski informē attiecīgās teritorijas epidemiologu par apzināto kontaktpersonu (izņemot gadījumus, ja konstatē saslimšanu ar šo noteikumu 9., 10., 11. un 12.punktā minēto infekcijas slimību), tās primāro medicīnisko pārbaudi un parauga laboratorisko pārbaudi.
22.Epidemiologs 24stundu laikā telefoniski informē ģimenes ārstu vai uzturēšanās vietas ārstniecības personu par šo noteikumu 19.1.apakšpunktā ņemtā parauga laboratoriskās pārbaudes apstiprinošo rezultātu.
23.Ārstniecības persona, kas veic kontaktpersonas primāro medicīnisko pārbaudi un medicīnisko novērošanu, informē kontaktpersonu par medicīniskās novērošanas rezultātiem (tai skaitā par parauga laboratoriskās pārbaudes rezultātu).
Ministru prezidents A.Kalvītis
Veselības ministra vietā – reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs M.Kučinskis
Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2006.gada 27.septembri.
Pielikums
Ministru kabineta
2006.gada 19.septembra noteikumiem Nr.774
Infekcijas slimības un sindromi, kuru gadījumā veic kontaktpersonu primārās medicīniskās pārbaudes, laboratoriskās pārbaudes un medicīnisko novērošanu, kā arī pārbaudāmās kontaktpersonas, laboratoriski pārbaudāmais paraugs un tā laboratoriskā pārbaude
Nr. p.k. |
Infekcijas slimība/ |
Pārbaudāmās |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana |
Pārbaudāmais |
1. |
Akūtā šļauganā paralīze bērnam līdz 15 gadu vecumam |
Bērni līdz 5gadu vecumam; ja šādu bērnu nav, – citi ģimenes locekļi vai personas, kuras dzīvo kopā |
Nav jāveic |
Fekāliju parauga virusoloģiskā izmeklēšana pieciem bērniem līdz 5gadu vecumam (ja šādu bērnu nav, izmeklē citus ģimenes locekļus) |
2. |
Akūtas zarnu slimības, izņemot neinfekciozas etioloģijas slimības |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Fekāliju parauga (bakterioloģiskā, virusoloģiskā vai parazitoloģiskā) izmeklēšana, ja ir medicīniskas vai epidemioloģiskas indikācijas. Organizētos kolektīvos fekāliju paraugu izmeklēšanu veic grupveida (vismaz divi gadījumi) saslimšanas gadījumos |
3. |
Amebiāze |
(**) |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude |
Nav jāveic |
4. |
Anisakioze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude |
Nav jāveic |
5. |
Anoģenitālā herpesvīrusu infekcija |
Bezsimptomu dzimumpartneri |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana |
6. |
Askaridoze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Nav jāveic |
Fekāliju parauga parazitoloģiskā izmeklēšana |
7. |
Balantidiāze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude |
Nav jāveic |
8. |
b tipa Haemophilus influenzae infekcija |
Bērni līdz 6 gadu vecumam |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Nav jāveic |
9. |
Bakas* |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana 16 dienas (ar ķermeņa temperatūras
mērīšanu |
Nav jāveic |
10. |
Botulisms |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Nav jāveic |
11. |
Bruceloze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude. Ja nepieciešams, ārstniecības persona nosaka atkārtotu pārbaudes laiku un speciālistu konsultāciju |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana |
12. |
Ciklosporidioze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude |
Nav jāveic |
13. |
Cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcija un AIDS |
a) dzimumpartneri, intravenozo narkotisko vielu lietotāji, HIV pozitīva biomateriāla recipienti, personas, kurām bijis gļotādu vai parenterāls kontakts ar asinīm vai citiem HIV infekcioziem biomateriāliem profesionālo pienākumu pildīšanas laikā, ja kontaminācijas fakts dokumentēts; b) HIV inficētajām grūtniecēm dzimušie bērni |
Medicīniskā novērošana HIV inficētajām grūtniecēm dzimušie bērni līdz 24 mēnešu vecumam |
Asins parauga izmeklēšana uz HIV infekciju (HIV tests), veicot pirmstesta un pēctesta konsultāciju. Pēc medicīniskām indikācijām arī mikrobioloģiskā un imunoloģiskā izmeklēšana |
14. |
Cisticerkoze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude. Ja nepieciešams, ārstniecības persona nosaka atkārtotu pārbaudes laiku un speciālistu konsultāciju |
Nav jāveic |
15. |
Cita no jauna parādījusies bīstama infekcijas slimība* |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana maksimālā inkubācijas perioda
laikā |
Mikrobioloģiskā pārbaude veicama pēc epidemioloģiskajām indikācijām |
16. |
Dermatofitozes (mikrosporija, trihofītija) |
Ģimenes locekļi vai personas, kuras dzīvo kopā, dzimumpartneri, bērni un personāls izglītības iestādēs, personas slēgtajos kolektīvos |
Primārā medicīniskā pārbaude reizi 7dienās trīs nedēļas. Apskate ar Vuda lampu |
Nokasījuma no aizdomīgiem perēkļiem mikroskopija un bakterioloģiska izmeklēšana |
17. |
Difilobotrioze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Nav jāveic |
Fekāliju parauga parazitoloģiskā izmeklēšana |
18. |
Difterija un difterijas izraisītāju nēsāšana |
(***) |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana katru dienu 7 dienas |
Bakterioloģiskā izmeklēšana (uztriepes no deguna un rīkles gala vai ādas bojājumiem) |
19. |
Dzeltenais drudzis |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Nav jāveic |
20. |
Ehinokokoze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana |
21. |
Enterohemorāģiskās Escherichia coli ierosinātā ešerihioze, hemolītiski urēmiskais sindroms vai trombocitāri hemorāģiskā purpura |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana izglītības iestādēs un bērnu
kolektīvos |
Fekāliju parauga bakterioloģiskā izmeklēšana. Organizētos kolektīvos fekāliju paraugu izmeklēšana veicama grupveida saslimšanas gadījumos (divi un vairāk gadījumi) |
22. |
Epidēmiskais parotīts |
(***) kuras nav slimojušas ar epidēmisko parotītu |
Primāra medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Nav jāveic |
23. |
Epidēmiskais utu izsitumu tīfs un Brilla slimība* |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana pēc epidemioloģiskajām indikācijām |
24. |
Ērču encefalīts |
Ja ir aizdomas par alimentāro inficēšanos – personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos (lietojušas uzturā pienu un piena produktus, kas, iespējams, satur slimības ierosinātāju) |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana |
25. |
Garais klepus |
(***) |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Uztriepes no rīkles bakterioloģiskā izmeklēšana, ja ir epidemioloģiskās indikācijas |
26. |
Gonokoku infekcija |
Dzimumpartneri, meitenes ģimenē līdz 14gadu vecumam |
Primārā medicīniskā pārbaude |
Uztriepes materiāla mikroskopija un bakterioloģiskā vai molekulāri bioloģiska izmeklēšana |
27. |
Hantavīrusu infekcija |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana grupveida saslimšanas gadījumos (divi un vairāk gadījumi) |
28. |
Hlamīdiju ierosinātas seksuāli transmisīvās slimības |
Dzimumpartneri, meitenes ģimenē līdz 14gadu vecumam |
Primārā medicīniskā pārbaude |
Izraisītāja vai tā antigēno struktūru noteikšana izmeklējamā materiālā un/vai asins parauga seroloģiskā izmeklēšana |
29. |
Holera* un holeras izraisītāju nēsāšana |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos. Ģimenes locekļi vai kopā dzīvojošas personas un citas kontaktpersonas pēc inficēšanās riska izvērtēšanas |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Fekāliju paraugu
bakterioloģiskā izmeklēšana |
30. |
Ienāši un melioidoze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Nav jāveic |
31. |
Jersinioze: Y.enterocolitica Y.pseudotuberculosis |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Fekāliju parauga bakterioloģiskā izmeklēšana. Organizētos kolektīvos fekāliju paraugu izmeklēšana veicama grupveida (vismaz divi gadījumi) saslimšanas gadījumos |
32. |
Kampilobakterioze |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Fekāliju parauga bakterioloģiskā izmeklēšana. Organizētos kolektīvos fekāliju paraugu izmeklēšana veicama grupveida (vismaz divi gadījumi) saslimšanas gadījumos |
33. |
Kašķis |
Ģimenes locekļi vai personas, kuras dzīvo kopā, dzimumpartneri, bērni un personāls izglītības iestādēs, personas slēgtajos kolektīvos |
Primārā medicīniskā
pārbaude |
Nokasījuma parauga mikroskopija |
34. |
Kriptosporidioze |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude |
Nav jāveic |
35. |
Leģionāru slimība |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Nav jāveic |
36. |
Lepra |
Ģimenes locekļi vai personas, kuras dzīvo kopā |
Primārā medicīniskā pārbaude pie speciālista |
Deguna gļotādas skarifikāta mikroskopija |
37. |
Leptospiroze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana grupveida saslimšanas gadījumos |
38. |
Liesassērga (Sibīrijas lopu mēris)* |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Nav jāveic |
39. |
Listerioze |
Grūtnieces un personas ar imūndeficītu, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos, kā arī jaundzimušie, kas bijuši kontaktā |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Bakterioloģiskā izmeklēšana (uztriepes no rīkles un/vai dzemdes kakla) |
40. |
Malārija un malārijas izraisītāju nēsāšana |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude |
Nav jāveic |
41. |
Masalas |
(***) kuras nav slimojušas ar masalām |
Primāra medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Nav jāveic |
42. |
Masaliņas, tai skaitā iedzimto masaliņu sindroms |
(***) kuras nav slimojušas ar masaliņām |
Primāra medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana Ginekologa un infektologa konsultācija grūtniecēm |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana dinamikā grūtniecēm, ieskaitot izmeklēšanu infekciozās eritēmas noteikšanai |
43. |
Meningīts, encefalīts |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 14dienas |
Fekāliju parauga virusoloģiskā izmeklēšana grupveida (vismaz divi gadījumi) saslimšanas gadījumos ar serozo meningītu un encefalītu |
44. |
Meningokoku infekcija |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 10dienas |
Uztriepes no aizdegunes bakterioloģiskā izmeklēšana |
45. |
Mēris* |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 6dienas |
Nav jāveic |
46. |
Mutes un nagu sērga |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 12dienas |
Nav jāveic |
47. |
Ornitoze (psitakoze) |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 30dienas |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana grupveida (vismaz divi gadījumi) saslimšanas gadījumos |
48. |
Poliomielīts* |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana vienu reizi nedēļā 35dienas |
Fekāliju parauga virusoloģiskā izmeklēšana |
49. |
Putnu gripa* |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 7dienas (ar ķermeņa temperatūras mērīšanu 2reizes dienā) |
Nav jāveic |
50. |
Rietumnīlas drudzis |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 14dienas |
Nav jāveic |
51. |
Q drudzis un citas riketsiozes |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 21dienu |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana grupveida (vismaz divi gadījumi) saslimšanas gadījumos |
52. |
Salmoneloze un tās izraisītāju nēsāšana |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 7dienas |
Fekāliju parauga bakterioloģiskā izmeklēšana. Organizētos kolektīvos fekāliju paraugu izmeklēšana veicama grupveida (vismaz divi gadījumi) saslimšanas gadījumos |
53. |
Sifiliss, tai skaitā iedzimta sifilisa sindroms |
Dzimumpartneri, personas, kam ir cieši sadzīves kontakti, bērni |
Primārā medicīniskā pārbaude pie speciālista |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana, materiāla no ādas un gļotādu defektiem mikroskopija |
54. |
Skarlatīna |
(***) |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 7dienas, ja pacients izolēts, un 17dienas, ja pacients nav izolēts |
Nav jāveic |
55. |
Smags akūts respiratorais sindroms (SARS)* |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 10dienas (ar ķermeņa temperatūras mērīšanu 2reizes dienā) |
Nav jāveic |
56. |
Šigelozes un to izraisītāju nēsāšana |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 7dienas |
Fekāliju parauga bakterioloģiskā izmeklēšana. Organizētos kolektīvos fekāliju paraugu izmeklēšana veicama grupveida (vismaz divi gadījumi) saslimšanas gadījumos |
57. |
Teniozes |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude |
Fekāliju parauga parazitoloģiskā izmeklēšana |
58. |
Toksoplazmoze |
Grūtnieces, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude, ginekologa un infektologa konsultācija |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana |
59. |
Trakumsērga |
Personas, kurām bija saskare ar pacienta siekalām un rīkles sekrētu |
Primārā medicīniskā pārbaude, lai lemtu par imunizācijas kursa noteikšanas nepieciešamību |
Nav jāveic |
60. |
Trihineloze |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 21 dienu |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana |
61. |
Trihuriāze (trihocefaloze) |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude |
Fekāliju parauga parazitoloģiskā izmeklēšana |
62. |
Tuberkuloze |
Ģimenes locekļi vai kopā dzīvojošas personas, kontaktpersonas izglītības iestādē, darba vietā, veselības un sociālās aprūpes iestādē un slēgtajos kolektīvos, kā arī personas, kam ir cieši sadzīves kontakti |
Primārā medicīniskā pārbaude. Ftiziopneimonologa konsultācija un medicīniskā novērošana 1 reizi gadā 2 gadus pēc tuberkulozes pacienta abacilēšanas vai biežāk, ja ir sūdzības |
Krēpu mikroskopiskā un mikrobioloģiskā izmeklēšana kontaktpersonām, kurām ir klepus. Plaušu radioloģiskā izmeklēšana. Bērniem arī tuberkulīna diagnostika |
63. |
Tularēmija |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana grupveida (vismaz divi gadījumi) saslimšanas gadījumos |
64. |
Utu atguļas tīfs* |
(***) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Asins parauga seroloģiskā izmeklēšana |
65. |
Uztura toksikoinfekcijas (izņemot botulismu) |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizējā primārā medicīniskā pārbaude |
Fekāliju paraugu bakterioloģiskā izmeklēšana. Organizētos kolektīvos fekāliju paraugu izmeklēšana veicama grupveida (vismaz divi gadījumi) saslimšanas gadījumos |
66. |
Vēdertīfs un paratīfi, tai skaitā vēdertīfa un paratīfu izraisītāju nēsāšana |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 21dienu |
Fekāliju parauga bakterioloģiskā izmeklēšana |
67. |
Vējbakas |
(***) un personas, kuras nav slimojušas ar vējbakām |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 21dienu |
Veicama asins parauga seroloģiskā izmeklēšana dinamikā grūtniecēm |
68. |
Vīrushepatīti, tai skaitā hepatītu vīrusu nēsāšana |
|||
68.1. |
A hepatīts |
(**) dzimumpartneri un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana 35dienas |
Nav jāveic |
68.2. |
Bhepatīts un |
a) dzimumpartneri, ģimenes locekļi vai personas, kuras dzīvo kopā, kuras kopīgi lietojušas vienus un tos pašus higiēnas priekšmetus; b) pirmsskolas vecuma bērni izglītības iestādēs, veselības aprūpes iestādēs un citos slēgtajos kolektīvos, kuriem bijis tuvs kontakts ar pacientu; |
Primārā medicīniskā pārbaude – visos gadījumos, medicīniskā novērošana 180dienas – akūtā Bhepatīta gadījumā, nodrošinot primāro medicīnisko pārbaudi medicīniskās novērošanas sākumā, 3. un 6.mēnesī |
Asins paraugu seroloģiskā izmeklēšana HBs Ag, anti–HBc noteikšanai medicīniskās novērošanas sākumā, akūtā B hepatīta gadījumā – medicīniskās novērošanas sākumā, 3. un 6.mēnesī |
68.3. |
C hepatīts |
c) intravenozo narkotisko vielu lietotāji; d) biomateriālu recipienti no attiecīgā vīrusu hepatīta pozitīviem donoriem; e) personas, kurām bija gļotādu vai parenterāls kontakts ar asinīm vai citiem infekciozās personas biomateriāliem profesionālo pienākumu pildīšanas laikā |
Primārā medicīniskā pārbaude visos gadījumos, kad pacientam konstatēta vīrusa klātbūtne; medicīniskā novērošana – 180dienas – akūtā Chepatīta gadījumā, nodrošinot primāro medicīnisko pārbaudi medicīniskās novērošanas sākumā, 3. un 6.mēnesī |
Asins paraugu seroloģiskā
izmeklēšana |
68.4. |
E hepatīts |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos ar pacientu |
Primārā medicīniskā pārbaude un
medicīniskā novērošana |
Nav jāveic |
69. |
Vīrusu hemorāģiskie drudži, tai
skaitā Ebolas vīrusslimība, Lasas drudzis, Mārburgas
vīrusslimība, |
Personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Primārā medicīniskā pārbaude un medicīniskā novērošana maksimālā inkubācijas perioda laikā atbilstoši nozoloģiskai formai (tai skaitā: Ebolas vīrusslimība, Lasas drudzis – 21diena; Mārburgas vīrusslimība – 9dienas; Krimas–Kongo hemorāģiskais drudzis– 12dienas) |
Nav jāveic |
70. |
Žiardiāze (lamblioze) |
(**) un personas, kuras bija vienādos inficēšanās apstākļos |
Vienreizēja primārā medicīniskā pārbaude |
Nav jāveic |
Piezīmes.
1.* Bīstama infekcijas slimība.
2.(**) Kontaktpersona ģimenē, izglītības iestādē, stacionārā ārstniecības iestādē un sociālās aprūpes iestādē, kā arī kontaktpersona, kas saistīta ar pārtikas aprites komercdarbību, kas pieder pie riska grupas infekcijas slimību gadījumos ar fekāli orālo izplatīšanās mehānismu:
2.1. bērni līdz 2 gadu vecumam;
2.2. bērni, kuri apmeklē izglītības iestādes;
2.3. personas, kuru darbs saistīts ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai:
2.3.1. darbs vai mācību prakse pie komersanta, iestādēs un organizācijās, kuru darbības veids ir pārtikas produktu (t.sk. dzeramā ūdens) ražošana, apstrāde un izplatīšana (izņemot rūpnieciski iepakoto pārtikas produktu izplatītājus, rauga un cietes ražošanas uzņēmumu darbiniekus, augļu žāvētājus, dzirnavniekus, putraimu rūpnīcu, graudu glabātavu un elevatoru darbiniekus, miltu, graudu un putraimu noliktavu darbiniekus, kā arī spirta, degvīna un liķiera rūpnīcu darbiniekus (t.sk. gatavās produkcijas ekspeditorus)), ja persona ir tiešā vai netiešā saskarē ar pārtiku (attiecas tikai uz piena produktu, pusfabrikātu un gatavo pārtikas produktu ražotājiem, apstrādātājiem un izplatītājiem) un dzeramo ūdeni;
2.3.2. darbs vai mācību prakse ārstniecības iestādē, izglītības iestādē, pirmsskolas izglītības iestādē, veicot pacientu veselības aprūpi un kontaktējoties ar bērniem;
2.3.3. pasažieru apkalpošanā tālsatiksmes transportlīdzekļos.
3.(***) Tuvas kontaktpersonas:
3.1.kopā dzīvojošie ģimenes locekļi vai citas personas, draugi, radinieki, kas bieži apmeklē mājas perēkli un kontaktējas ar pacientu;
3.2. pacienta skūpstu partneri un dzimumpartneri;
3.3. personas, kas strādājušas ar pacientu vienā telpā;
3.4.personas, kas mācās vienā klasē, apmeklē vienu grupu pirmsskolas izglītības iestādē vai atrodas ārstniecības iestādē vai sociālās aprūpes iestādē vienā telpā ar pacientu;
3.5.ārstniecības personas un citas personas, kas saskaras ar pacienta izdalījumiem, kuri var saturēt infekcijas slimības ierosinātājus.
Veselības ministra vietā – reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs M.Kučinskis