Par maternitātes un slimības apdrošināšanu
Likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" grozījumi paredz kalendāra dienas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, no kuras aprēķina konkrēto pabalstu, maksimumu jeb griestus.
Noteikts, ka kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, sākot ar šā gada 1.janvāri, pabalstu aprēķināšanai nedrīkst pārsniegt 50 procentus no 1/365 daļas no valsts sociālās apdrošināšanas obligātā iemaksu objekta gada maksimālā apmēra, kāds bija spēkā apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienā.
Likuma grozījumi nepieciešami, lai nepieļautu likuma normu ļaunprātīgu izmantošanu un nepamatoti lielu likumā noteikto pabalstu saņemšanu.
Tā kā šogad valsts sociālās apdrošināšanas obligātā iemaksu objekta maksimālais apmērs ir 16 000 latu, tad kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga pabalstu aprēķināšanai šogad nedrīkstēs pārsniegt 21,92 latus.
Maternitātes pabalsts, kas vispārējā gadījumā tiek piešķirts par 112 dienām, nedrīkstēs pārsniegt 2455 latus. Minētais ierobežojums attiecas tikai uz tām personām, kuru alga pārsniedz 667 latus mēnesī, proti, apmēram 1,7% no visiem pabalstu saņēmējiem.
Valsts sociālās apdrošināšanas budžeta izdevumu daļas samazinājums maternitātes pabalstu izmaksai varētu būt 127 000 latu.
Personām, kurām sasniegts valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas objekta gada maksimālais apmērs — 16 000 latu (alga gada laikā būs pārsniegusi 1333 latus mēnesī), sociālās apdrošināšanas iemaksas no summām, kas pārsniedz minēto maksimumu, netiek ieturētas.
Vienlaikus jāmin, ka viens no sociālās apdrošināšanas sistēmas pamatprincipiem, kam īpaša nozīme ir tieši īstermiņa pabalstu jomā, ir solidaritātes princips. Ja šāds princips nedarbotos, tad personai ar algu 667 lati mēnesī 2455 latu liela maternitātes pabalsta iegūšanai sociālās apdrošināšanas iemaksas saskaņā ar pašreiz spēkā esošo likmi būtu jāveic 15,5 gadus (2001.gadā sociālās apdrošināšanas iemaksu likme maternitātes un slimības apdrošināšanai ir 1,98%).
Valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu izmaksu griestu vai iemaksu algas, no kuras pabalstus aprēķina, maksimuma noteikšanu praktizē arī Eiropas valstīs, piemēram, Vācijā, Francijā un citās valstīs.