Par Latvijas un Lielbritānijas militāro sadarbību Kosovā
17.februārī Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Stīvens Nešs tikās ar Nacionālo bruņoto spēku (NBS) štāba priekšnieku pulkvedi Gundaru Ābolu un desmit Latvijas karavīriem, kas Lielbritānijas miera uzturēšanas spēku sastāvā dosies uz Kosovu.
Lielbritānijas un Latvijas politisko attiecību priekšplānā ir ES un NATO paplašināšanās jautājumi. Attiecībā uz NATO paplašināšanos Apvienotā Karaliste uzskata, ka katras valsts uzņemšana NATO jāsaista ar tās gatavību. Briti aktīvi atbalsta un arī turpmāk atbalstīs Baltijas valstu reģionālos projektus BALTBAT, BALTNET, BALTSEA, BALTDEFCOL u.c. Britu virsnieki un instruktori pagājušajā vasarā vairākus mēnešus strādāja Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, apmācot virsniekus un kadetus britu taktikā. Regulāri tiek sniegta palīdzība valodas apguvē.
Stīvens Nešs un Gundars Ābols tikšanās reizē parakstīja vienošanos par Latvijas militāro policistu, mediķu un sakaru virsnieka nosūtīšanu uz Kosovu NATO KFOR (Kosovas miera uzturēšanas spēki) Lielbritānijas kontingenta sastāvā. S.Nešs novēlēja karavīriem veiksmi un pauda pārliecību, ka latviešu karavīri miera uzturēšanas spēkos gūs lielu pieredzi, kas noderēs viņu turpmākajā dienestā.
Attēlā: (1.rindā) seržante Vija Boka, Nacionālo bruņoto spēku komandieris pulkvedis Raimonds Graube, Lielbritānijas militārais atašejs pulkvežleitnants Endrjū Tagijs; (2.rindā) virsleitnants Jānis Lakševics, leitnants Ēvalds Kairišs, virsniekvietnieks Ilmārs Veide, kapteinis Armands Fridrihsons, leitnants Edgars Šnēders un bocmanis Linards Lesiņš |
Foto: Andris Kļaviņš — "Latvijas Vēstnesim"
Stīvens Nešs labi pazīst Kosovu, jo pirms Latvijas bija Lielbritānijas vēstnieks Albānijā. Nešs Albānijā atradās laikā, kad sākās serbu īstenotā etniskā tīrīšana pret albāņiem. Diemžēl šajās dienās Kosovā atkal šauj. Nesen Mitrovicā snaiperi smagi ievainojuši divus KFOR franču kontingenta karavīrus. Apšaudē tika izmantoti arī automātiskie ieroči. No Prištinas uz Kosovska Mitrovicu devās KFOR virspavēlnieks ģenerālis Klauss Reinhards.
Latvijas vienības sastāvs tika izveidots, pamatojoties uz Saeimas 1999.gada 8.jūlija lēmumu "Par Latvijas Nacionālo bruņoto spēku vienību līdzdalību starptautiskajā operācijā Kosovā". Vienība, kuras komandieris ir pieredzējušais kapteinis Armands Fridrihsons, mācības un treniņus kopā ar britiem aizvadīja Vācijā. Vienības transporta automašīnas un pārvietojamā ambulance jau ir ceļā uz Itālijas pilsētu Bari. 19.februārī uz Bari izlidoja šoferi mehāniķi virsniekvietnieki Dagnis Kjahjars, Māris Akmens un kaprālis Alberts Plociņš, lai pārņemtu automašīnu vadību, pārceļoties ar prāmi uz Durasu, turpinātu ceļu uz Tirānu.
Svētdienas, 20.februāra, vakarā Mobilo strēlnieku mācību centrā Ādažos NBS komandieris pulkvedis Raimods Graube un Lielbritānijas militārais atašejs Latvijā pulkvežleitnants Endrjū Tagijs ar veiksmes vēlējumiem tālajā ceļā izvadīja vēl septiņus vienības dalībniekus — militāros policistus virsleitnantu Jāni Lakševicu, leitnantu Ēvaldu Kairišu, virsniekvietnieku Ilmāru Veidi, mediķus — leitnantu Edgaru Šneideru, seržanti Viju Boku, bocmani Linardu Lesiņu un vienības komandieri kapteini Armandu Fridrihsonu.
Vakar, 21.februārī, Tirānas lidostā mūsu karavīrus sagaidīja Lielbritānijas kontingenta pārstāvji no 7.divīzijas, tās pašas, kas Otrajā pasaules karā Āfrikā cīnījās ar Rommela armiju. Šīs divīzijas pazīšanas zīme, kurā attēlota Āfrikas tuksnešu lēcējpele, būs arī uz mūsu karavīru piedurknēm blakus Latvijas simbolam. No Tirānas Latvijas vienības automašīnu kolonna devās uz misijas rajonu Kosovā, Prištinas apkaimē.
Izvadot karavīrus atbildīgajā misijā, NBS komandieris Raimonds Graube sacīja:
— Jums būs sarežģīti pienākumi, jo pēc nesenajiem notikumiem tur abām pusēm grūti aizmirst tos pāridarījumus, kas bija tajos laikos. Esmu pārliecināts, ka jūs savus uzdevumus veiksit profesionāli un mēs pēc sešiem mēnešiem šeit atkal tiksimies.
Andris Kļaviņš — "Latvijas Vēstnesim"