Par Otrā pasaules kara nacistisko noziegumu izmeklēšanu
16. un 17. februārī Rīgā pēc Latvijas Ģenerālprokuratūras ierosinājuma tikās ASV, Austrālijas, Izraēlas, Kanādas, Lielbritānijas un Vācijas pārstāvji, lai sadarbotos Otrā pasaules kara laikā Latvijas teritorijā izdarīto nacistisko noziegumu izmeklēšanā, ieskaitot Konrāda Kalēja lietu.
Sanāksmes laikā Latvijas ģenerālprokurors Jānis Skrastiņš pauda Latvijas gatavību un apņemšanos aktīvi, rūpīgi un konsekventi izmeklēt Otrā pasaules kara laikā Latvijas teritorijā izdarītos nacistiskos noziegumus un saukt pie atbildības šos noziegumus izdarījušās personas. Latvijas Ģenerālprokuratūra šajā procesā uzņēmās vadošo lomu. Tādējādi LR Ģenerālprokuratūra ir pieņēmusi lēmumu palielināt Totalitāro režīmu noziegumu nodaļas darbinieku skaitu un izmeklēšanai atvēlētos resursus.
Sanāksmes laikā LR ģenerālprokurors sniedza informāciju par LR likumiem, kas attiecas uz kara noziegumiem, noziegumiem pret cilvēci un par kriminālprocesu. Sanāksmes dalībnieki ierosināja rīcības plānu un vienojās par atbalstu LR Ģenerālprokuratūrai. Latvija ir apņēmusies informēt par veiktās izmeklēšanas norisi trīs mēnešu laikā, un pārējās puses piekrita sniegt zināmu atbalstu šajā periodā.
Sanāksmes dalībnieki izvērsti runāja par savu tiesisko pieredzi kara noziegumu izmeklēšanā un kara noziedznieku saukšanā pie atbildības gan starptautiskā, gan nacionālā līmenī. Puses vienojās, ka tiesību un vēstures ekspertu centienu apvienošana ir būtiski svarīga kara noziegumu izmeklēšanā. Latvijas ģenerālprokurors nolēma iesaistīt šajās izmeklēšanās Latvijas Vēstures komisijas locekli profesoru Heinrihu Strodu, kā arī Latvijas Totalitāro režīmu dokumentēšanas centru.
Latvijas un Austrālijas pārstāvji vienojās drīzumā saskaņot līgumu par personu izdošanu.
Latvija un Lielbritānija — rīkot Latvijas izmeklētāju vizīti Skotlendjardā, lai izvērtētu attiecīgos materiālus.
ASV, Austrālija, Kanāda un Vācija piedāvāja savu ekspertīžu izmantošanu, attiecīgos tiesiskos materiālus, tehnisko palīdzību un jebkuru attiecīgu jaunu informāciju vai palīdzību, ko tās var sniegt līdzīgu lietu izmeklēšanā.
Izraēla piedāvāja savu palīdzību attiecīgu materiālu savākšanā no nevalstiskām organizācijām un privātpersonām par kara noziegumiem, kas izdarīti Latvijas teritorijā.
Ārlietu ministrijas preses centrs