Finanšu un kapitāla tirgus komisijas noteikumi Nr.55
Rīgā 2007.gada 26.aprīlī (prot. Nr.18, 4.p.)
Noteikumi par kārtību, kādā iesniedzama informācija Oficiālajai obligātās informācijas centralizētās glabāšanas sistēmai
Izdoti saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likuma 64.2 panta otro daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka:
1.1. Oficiālās obligātās informācijas centralizētās glabāšanas sistēmas (turpmāk tekstā – Oficiālā glabāšanas sistēma) izveidošanas un uzturēšanas kārtību;
1.2. prasības obligātās informācijas izplatīšanai;
1.3. informācijas nosūtīšanas kārtību Oficiālajai glabāšanas sistēmai.
2. Noteikumi ir saistoši:
2.1. emitentiem – kapitālsabiedrībām, kuru izcelsmes valsts ir Latvijas Republika un kuru akcijas vai parāda vērtspapīri ir iekļauti tikai Latvijas Republikas regulētajā tirgū;
2.2. emitentiem – kapitālsabiedrībām, kuru izcelsmes valsts ir Latvijas Republika un kuru akcijas vai parāda vērtspapīri ir iekļauti Latvijas Republikas regulētajā tirgū un vienlaicīgi ir iekļauti kādā no Eiropas Savienības dalībvalstu regulētajiem tirgiem;
2.3. emitentiem – kapitālsabiedrībām, kuru izcelsmes valsts nav Latvijas Republika, bet kuru akcijas vai parāda vērtspapīri ir iekļauti tikai Latvijas Republikas regulētajā tirgū un nav iekļauti to izcelsmes dalībvalsts regulētajā tirgū;
2.4. trešajām personām, kas lūgušas pārvedamu vērtspapīru iekļaušanu Latvijas Republikas regulētajā tirgū, ja pārvedamu vērtspapīru iekļaušanu regulētajā tirgū nav lūdzis pats emitents (turpmāk tekstā – trešā persona).
3. Oficiālo glabāšanas sistēmu izveido un uztur Finanšu un kapitāla tirgus komisija (turpmāk tekstā – Komisija).
II. Obligātās informācijas atklāšanas pamatprincipi
4. Obligātās informācijas atklāšana notiek ar Oficiālās glabāšanas sistēmas starpniecību. Oficiālā glabāšanas sistēma ir plašai auditorijai pieejams interneta vortāls (adrese – http://www.oricgs.lv).
5. Emitenta vai trešās personas atklātajai informācijai jābūt precīzai, nekļūdīgai un nepārprotamai, tās saturs nedrīkst būt maldinošs, tā nedrīkst izslēgt vai neietvert jebko, kas varētu ietekmēt sniegtās informācijas saturu vai nozīmi.
III. Kārtība, kādā Oficiālajā glabāšanas sistēmā ievadāma, labojama un publicējama informācija
6. Informāciju ievada atkarībā no informācijas veida:
6.1. finanšu pārskati, kas atklājami saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likuma 56. pantu, 56.1 pantu, 57. pantu;
6.2. būtiski notikumi, kas atklājami saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likuma 59. pantu un 87. panta pirmo daļu;
6.3. informācija par akcionāru sapulcēm, kas atklājama saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likuma 54. panta otro, trešo un sesto daļu;
6.4. līdzdalības iegūšana vai zaudēšana – informācija, kas atklājama saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likuma 61. panta septīto daļu;
6.5. cita informācija, ko emitents vai trešā persona atklāj, bet kas pēc tās satura neatbilst nevienam no šo noteikumu 6.1.–6.4. punktā minētajiem informācijas veidiem.
7. Ievadāmajai informācijai ir iespēja pievienot pielikumus failu veidā (finanšu pārskatus u.tml.).
8. Ievadītās informācijas statusu veidi ir:
8.1. statuss “Progresā”, kad informācija ir redzama tikai emitentam vai trešajai personai, bet nav publicēta Oficiālajā glabāšanas sistēmā. Statuss “Progresā” tiek piešķirts, tiklīdz ievadītā informācija saglabāta Oficiālajā glabāšanas sistēmā;
8.2. statuss “Publicēts”, kad informācija ir publicēta Oficiālajā glabāšanas sistēmā un ir publiski pieejama tās lietotājiem. Statusu “Publicēts” emitents vai trešā persona piešķir, lai ievadītā informācija tiktu publiskota Oficiālajā glabāšanas sistēmā;
8.3. statuss “Atcelts”, kad ievadītā informācija vairs nav publiski pieejama Oficiālajā glabāšanas sistēmā. Statusu “Atcelts” Komisija var piešķirt informācijai, kas neatbilst Finanšu instrumentu tirgus likuma vai šo noteikumu prasībām vai ir pretrunā ar vispārpieņemtām ētikas normām.
9. Ievadītās informācijas labošana:
9.1. kad emitents vai trešā persona ievadītajai informācijai piešķir statusu “Publicēts”, Oficiālajā glabāšanas sistēmā konkrētai informācijai tiek piešķirts versijas Nr. 1;
9.2. ievadītās informācijas kļūdu labošana ir iespējama, izveidojot ievadītās informācijas versiju Nr. 2 utt.;
9.3. izveidojot jaunu versiju, to publicē nekavējoties;
9.4. izveidojot jaunu versiju, iepriekšējā versija publiski vairs nav pieejama;
9.5. publicējot jaunu versiju, emitents vai trešā persona obligāti pievieno savu komentāru ar paskaidrojumu, kas un kāpēc ir mainīts salīdzinājumā ar iepriekšējo versiju;
9.6. jaunas informācijas versijas veidošana ir atļauta tikai publiskotās informācijas kļūdu labošanai (gramatiskās, pārrakstīšanās u.c. kļūdas, nepilnīga informācija u.tml.).
10. Detalizēta kārtība, kādā Oficiālajā glabāšanas sistēmā ievadāma, labojama un publicējama informācija, noteikta Oficiālās glabāšanas sistēmas lietošanas instrukcijā, kas pieejama Oficiālajā glabāšanas sistēmā.
11. Ja emitentam vai trešajai personai no tās neatkarīgu iemeslu dēļ radušās tehniskas problēmas, kas var aizkavēt obligātās informācijas ievadīšanu un publicēšanu Oficiālajā glabāšanas sistēmā, emitents vai trešā persona nekavējoties par to informē Komisiju un vienojas ar Komisiju par citu informācijas pārraides vai nosūtīšanas veidu. Šajā punktā minētajā gadījumā obligāto informāciju Oficiālajā glabāšanas sistēmā ievada un publicē Komisija.
12. Valodu lietošanā informācijas atklāšanai Oficiālajā glabāšanas sistēmā emitents vai trešā persona ievēro Finanšu instrumentu tirgus likuma 64.1 pantā noteiktās prasības.
IV. Oficiālās glabāšanas sistēmas lietošana
13. Tiesības ievadīt un publiskot informāciju Oficiālajā glabāšanas sistēmā ir Komisijai un Komisijas reģistrētiem lietotājiem. Par reģistrētiem lietotājiem var kļūt tikai emitenta vai trešās personas norādītas fiziskās personas.
14. Lai emitents vai trešā persona reģistrētu Oficiālās glabāšanas sistēmas lietotāju, emitents vai trešā persona iesniedz Komisijai parakstītu 1. pielikumā minēto iesniegumu.
15. Noteikumu 14. punktā minēto iesniegumu sagatavo un iesniedz Komisijai arī tad, ja mainās kāda no lietotāja pazīmēm (vārds, uzvārds, personas kods, e-pasta adrese).
16. Saņemot emitenta vai trešās personas iesniegumu, Komisija divu darba dienu laikā iesniegumā norādītajām personām piešķir Oficiālās glabāšanas sistēmas lietošanas tiesības, nosūtot uz norādīto personu e-pasta adresēm attiecīgus Oficiālās glabāšanas sistēmas lietotāja vārdus un paroles.
17. Detalizēta Oficiālās glabāšanas sistēmas lietotāja paroļu lietošanas, maiņas un jaunas paroles piešķiršanas kārtība noteikta Oficiālās glabāšanas sistēmas lietošanas instrukcijā, kas pieejama Oficiālajā glabāšanas sistēmā.
18. Emitentam vai trešajai personai ir pienākums nekavējoties saskaņā ar 2. pielikumu ziņot Komisijai, ja kāds no emitenta vai trešās personas pārstāvjiem zaudē tiesības emitenta vārdā ievadīt un publicēt informāciju Oficiālajā glabāšanas sistēmā.
19. Komisija piešķir, bloķē, anulē un atjauno lietotāja pieeju Oficiālajai glabāšanas sistēmai pēc attiecīga emitenta vai trešās personas iesnieguma saņemšanas.
20. Komisijai ir tiesības bloķēt vai anulēt lietotāja pieeju Oficiālajai glabāšanas sistēmai pēc savas iniciatīvas, ja attiecīgais lietotājs veic darbības, kas traucē Oficiālās glabāšanas sistēmas darbībai.
V. Atbildība par informācijas pareizību
21. Emitents un trešā persona ir pilnībā atbildīga par Oficiālajā glabāšanas sistēmā ievadītās informācijas pareizību.
22. Komisijai nav tiesību labot emitenta vai trešās personas Oficiālajā glabāšanas sistēmā ievadīto informāciju.
23. Komisijai ir tiesības Oficiālajā glabāšanas sistēmā pievienot savu komentāru par emitenta vai trešās personas ievadīto informāciju.
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs U.Cērps