Par rezolūciju ES un Krievijas samitam un atbalstu Igaunijai
Eiropas Parlamenta Nāciju Eiropas politiskā grupa sakarā ar gaidāmo Eiropas Savienības un Krievijas samitu izstrādājusi rezolūciju, kurā iekļauti deputātes Ineses Vaideres priekšlikumi.
Rezolūcija skar ES un Krievijas partnerības un sadarbības nolīgumu, kuru paredzēts pārrunāt gaidāmajā samitā 18.maijā. Kaut gan ES un Krievijas attiecību attīstības vēlamais scenārijs būtu abpusēji izdevīga ekonomiskā un politiskā sadarbība, tomēr šobrīd ir bažas par kaimiņattiecību veiksmīgu attīstību un samita pozitīvu devumu. Par demokrātisko procesu vājināšanos Krievijā liecina valsts kontrolei pakļautie lielākie mediji, ierobežota izteiksmes brīvība, cilvēktiesību aktīvistu vajāšana, Krievijas valdības oponentu slepkavības u.c.
Rezolūcijā iekļautie I.Vaideres priekšlikumi pamatā attiecas uz Igaunijas politiskajiem notikumiem, kurus izraisījusi Bronzas kareivja pieminekļa pārvietošana, kā arī uz nepieciešamību atgādināt Krievijai par Baltijas valstu okupācijas fakta atzīšanu.
Rezolūcijā iestrādāts I.Vaideres ieteikums sniegt maksimālu atbalstu Igaunijai šajā situācijā. Inese Vaidere uzskata, ka Sarkanās armijas pieminekļa jautājums ir Igaunijas iekšējā lieta, bet reakcija uz Krievijas akcijām un izteikumiem – ES kompetence.
I.Vaidere: “ES skaidri jānosaka, ka Maskavas draudi par ekonomiskajām sankcijām un prasības pret Igaunijas likumīgo valdību nav akceptējami un apdraud veiksmīgu ES un Krievijas savstarpējo attiecību turpmāku norisi. Krievijai nekavējoties jāpārtrauc Igaunijas vēstniecības blokāde Maskavā un nekārtības ap to, kā arī vēstniecības darbinieku apdraudējums, nodrošinot vēstniecības darbu atbilstoši Vīnes konvencijai. Eiropas Savienībai jāatgādina, ka Krievijai ir laiks atzīt Baltijas valstu okupācijas faktu, lai novērstu līdzīgu konfliktu iespējamību nākotnē.”
Deputāte uzsver, ka ES jādemonstrē dalībvalstu solidaritāte attiecībās ar Krieviju, paužot savu viedokli vienā balsī un aicinot Krieviju respektēt demokrātiju, atmetot nepārtraukto vēlmi iejaukties citu valstu iekšējās lietās.
Valda Ģēģere