Šonedēļ žurnālā “Jurista Vārds”:
• Jānis Neimanis, LU Juridiskās fakultātes docents, advokātu biroja “Loze, Grunte & Cers” zvērināts advokāts. “Darba samaksas jēdziens” (komentārs par AT Senāta 2006.gada 20.decembra spriedumu lietā Nr. SKC – 571)
“Augstākās tiesas Senāta spriedumā ietvertā darba samaksas jēdziena interpretācija ir nepareiza. Tādēļ šāda tiesas atziņa pieder pie kļūdainas tiesu prakses.”
• Inese Driča, Rīgas reģionālas Valsts darba inspekcijas valsts darba inspektore; Antons Lazdāns, Rīgas reģionālas Valsts darba inspekcijas galvenais valsts darba inspektors; Fēlikss Polis, zvērināts advokāts. “Par darba samaksas tiesisko noteikšanu un ar to saistītām problēmām”
“Darba samaksa, kas lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir galvenais iztikas līdzekļu avots, juridiski diemžēl nav pietiekami pētīta. Pārsvarā darba samaksas jautājuma pētniecībai pievērsušies ekonomikas zinātnes pārstāvji, akcentējot darba ražīguma, darbaspēka motivēšanas un citus darba tirgus jautājumu aspektus.
Cita joma, kurā bieži minēta darba samaksa, ir sociālā joma, tiesa gan, vairāk saistībā ar negatīvām tendencēm – pieaug maznodrošināto iedzīvotāju skaits, bet Latvijas speciālisti dodas meklēt lielākas darba samaksas iespējas citās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Lai izpētītu esošo situāciju un tās cēloņus, ar Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu notiek darba tirgus pētījumi, kuru ietvaros tiek veikta situācijas analīze un izstrādāti iespējamie varianti turpmākai rīcībai.
Jau esošā Darba likuma un citu normatīvo aktu piemērošanas pieredze rada pietiekamu pamatu pārdomām un rosina diskusiju par darba samaksas jautājuma tiesiskajiem aspektiem.”
• Juris Jansons, Juridiskās palīdzības administrācijas direktors. “Sabiedrība un valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība”
“Valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība mūsu sabiedrībai šobrīd ir aktuāla divos aspektos: pirmkārt, gandrīz viena piektā daļa Latvijas sabiedrības dzīvo zem nabadzības sliekšņa, taču, no otras puses, valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības mērķis nav risināt Latvijas sociālo problēmu radītās sekas. Valsts juridiskās palīdzības mērķis ir nodrošināt fiziskās personas tiesības uz taisnīgu tiesas aizsardzību.”
“Jurista Vārda” redakcija