• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Šodien pirmoreiz Latvijas vēsturē Rīgā oficiālā vizītē ierodas Viņa Majestāte Japānas imperators Akihito un Viņas Majestāte Japānas imperatore Mičiko. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 25.05.2007., Nr. 84 https://www.vestnesis.lv/ta/id/157732

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par Eiropas Parlamenta attieksmi Igaunijas un Krievijas konfliktā

Vēl šajā numurā

25.05.2007., Nr. 84

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Šodien pirmoreiz Latvijas vēsturē Rīgā oficiālā vizītē ierodas Viņa Majestāte Japānas imperators Akihito un Viņas Majestāte Japānas imperatore Mičiko

 

01.JPG (10421 bytes) 02.JPG (11580 bytes)

Foto: Japānas Ārlietu ministrijas izdevums “Their Majesties the Emperor and Empress of Japan”

125.Japānas imperators

Japānas imperators Akihito tronī celts 1990.gada 12.novembrī Imperatora pilī kā 125.Japānas imperators. Kronēšanas ceremonijā piedalījās 158 valstu pārstāvji, ieskaitot daudzus monarhus un valstu vadītājus.

Imperators Akihito dzimis 1933.gada 23.decembrī Tokijā. Viņam ir četras vecākas māsas, viens jaunāks brālis un viena jaunāka māsa.

1952.gadā nākamais imperators iestājās Gakusuinas universitātes Politoloģijas un ekonomikas fakultātē. Šajā gadā viņš, sasniedzot obligāto vecumu, ieguva kroņprinča statusu un sāka pildīt oficiālos troņmantnieka pienākumus.

Viņam ir dziļas zinātniskās intereses, pētījumi un daudzas zinātniskās publikācijas ihtioloģijā (par jūras grunduļiem), kā arī nopietnas muzikālās spējas (spēlējot čellu).

1959.gada 10.aprīlī kroņprincis Akihito apprecējās ar Mičiko Sodas jaunkundzi, cienījama japāņu uzņēmēja meitu. Skolotājs, kurš ilgus gadus bija uzraudzījis nākamā kroņprinča izglītošanu, kāzu dienā teica: “Viņu izvēlējās kroņprincis, bet tā bija arī mūsu izvēle.”

Japānas konstitūcijā teikts, ka imperators ir valsts un tautas vienotības simbols un ka šādu imperatora statusu nosaka tautas griba. Imperators ieceļ premjerministru un augstākās tiesas galveno tiesnesi, apstiprina ministru un citu valsts augstāko ierēdņu iecelšanu, izsludina likumus un līgumus, piešķir goda nosaukumus, pieņem vēstnieku akreditācijas rakstus un pilda vēl citus konstitūcijā paredzētos valsts pienākumus. 23.decembris, imperatora dzimšanas diena, ir Japānas valsts svētki.

“LV” informācija

01.JPG (9284 bytes) 02.JPG (11503 bytes)

Imperators Akihito tradicionālajā tērpā (sokutai) tronī celšanas ceremonijas laikā 1990.gada novembrī

Imperatore Mičiko tradicionālajā tērpā (junihitoe) tronī celšanas ceremonijas laikā 1990.gada novembrī


 

Par diviem Japānas ķiršiem (sakurām) Rīgas Vērmanes dārzā kopš vakardienas

07.JPG (29712 bytes)

Rīgā kopš 2000.gada 8.marta darbojas Japānas vēstniecība, bet vēstnieks Seiičiro Otsuka rezidē Stokholmā. Vēstnieks, sagaidot savu valdnieku Rīgā, vakar, 24.maijā, Vērmanes dārzā kopā ar Latvijas ārlietu ministru Arti Pabriku un kundzēm iestādīja divus sakuras kokus (Japānas ķiršus) nākotnei. Attēlā: pie vēstnieka iestādītās sakuras Seiičiro Otsuka, Makiko Otsuka, Latvijas ārlietu ministrs Artis Pabriks un Undīne Pabriks-Bolova
Foto: Boriss Koļesņikovs, “LV”

 

Par Latvijas un Japānas attiecībām

Latvijas un Japānas attiecības aizsākās jau 1919.gadā. Japāna bija viena no pirmajām valstīm, kas atzina tikko neatkarību ieguvušo Latviju: de facto 1919.gada 10.janvārī, de iure 1921.gada 26.janvārī.

Neatkarīgās Latvijas valsts pastāvēšanas gados pirms Otrā pasaules kara Japāna bija vienīgā Āzijas valsts, kurai bija pārstāvniecība Latvijā. Savukārt Latvijas Republika atvēra konsulātu Tokijā.

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1991.gada 5.septembrī Japāna atzina Latvijas Republiku un 10.oktobrī atjaunoja divpusējās attiecības ar Latviju.

Lielu ieguldījumu pašreizējo Latvijas – Japānas attiecību pilnveidošanā ir devusi Japānas vēstniecības atvēršana Rīgā 2000.gada 8.martā.

2000.gada 1.aprīlī stājās spēkā līgums par bezvīzu režīmu starp Latviju un Japānu. 

2006.gada 20.aprīlī tika atklāta pirmā Latvijas vēstniecība Japānā. Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Japānā 2006.gada 10.jūlijā iesniedza akreditācijas rakstu Japānas imperatoram.

2006.gada 10.oktobrī Latvija un Japāna atzīmēja diplomātisko attiecību atjaunošanas 15.gadadienu.

 

Sadarbība parlamentu līmenī

1996.gada vasarā Japānas parlamentā tika nodibināta Japānas un Latvijas Parlamentārā asociācija. Viens no asociācijas dibināšanas iniciatoriem bija Japānas vēstnieks Latvijā Kagečika Matano (1995–1997). Kopumā Japānas parlamentārieši Latvijā ir viesojušies trīs reizes (1996.gada septembrī, 1997.gada jūlijā un 1998.gada aprīlī).

 

Tehniskās palīdzības projekti

Sadarbība starp Japānas valdību un Liepājas simfonisko orķestri, Japānas valdību un Latvijas Nacionālo operu. Japānas valdība piešķīra Liepājas simfoniskajam orķestrim un Latvijas Nacionālajai operai attiecīgi 1998. un 2001.gadā neatmaksājamo tehnisko palīdzību mūzikas instrumentu iegādei.

2002.gada 26.septembrī tika parakstīts starpvaldību līgums par Japānas valdības neatmaksājamo tehnisko palīdzību Latvijai kultūras jomā, kas ir būtisks atbalsts Latvijas simfoniskajam orķestrim 2002.gadā – 252 000 latu.

03.JPG (14886 bytes)
Imperators Akihito, veicot savus oficiālos nācijas galvas pienākumus

2003.gada 20.novembrī parakstīts līgums par neatmaksājamo tehnisko palīdzību Valsts kinofotofonodokumentu arhīvam – 124 000 latu.

2004.gada 30.novembrī tika parakstīts starpvaldību līgums par Japānas valdības neatmaksājamo tehnisko palīdzību Latvijai kultūras jomā Latvijas vēstures muzejam – 155 000 latu. 

Kultūras neatmaksājamās palīdzības projekta ietvaros 2004.gada Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs no Japānas valdības saņēma TELECINE aparatūras kompleksu. 2005.gada pavasarī iekārtu uzstādīja un apmācīja arhīva darbiniekus. Prezentācija notika 2005.gada 20.jūnijā. prezentācijā piedalījās arī kultūras ministre Helēna Demakova.

2006.gada 4.oktobrī Japānas valdība piešķīra 12 000 latu kultūras grantu Latvijas vēstures muzejam. 

Ārlietu ministrijas Informācijas un  sabiedrisko attiecību departaments

 

04.JPG (20708 bytes) 05.JPG (19696 bytes) 06.JPG (13314 bytes)

Imperators un imperatore savos cilvēciskajos aicinājumos: ģimenes koncertā – tolaik vēl kroņprincis Akihito (čells), kroņprincese Mičiko (klavieres, citreiz arī arfa) un princis (tagad kroņprincis) Naruhito (vijole), pirms divdesmit gadiem; imperators Akihito un imperatore Mičiko pie mikroskopa, iedziļinoties transgēno zīdtārpiņu pētījumos, citreiz, ar vēl detalizētāku mikroskopisku iedziļināšanos, veicot jūras grunduļu un citu ihtioloģisku objektu pētījumus; imperators Akihito rīsu laukā
Foto: Japānas Ārlietu ministrijas izdevums “Their Majesties the Emperor and Empress of Japan”

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!