Ministru kabineta rīkojums Nr.546
Rīgā 2007.gada 22.augustā (prot. Nr.46 30.§)
Par Kultūras ministrijas darbības stratēģiju 2007.–2009.gadam
1. Apstiprināt Kultūras ministrijas darbības stratēģiju 2007.–2009.gadam.
2. Kultūras ministrijas darbības stratēģija 2008.gadā īstenojama no piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.
3. Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu Kultūras ministrijai jauno politikas iniciatīvu īstenošanai turpmākajos gados izskatīt Ministru kabinetā vienlaikus ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu budžeta prioritāšu pieteikumiem, sagatavojot valsts budžeta projektu kārtējam gadam un lemjot par vidēja termiņa budžeta mērķiem un prioritārajiem attīstības virzieniem.
4. Atzīt par spēku zaudējušu Ministru kabineta 2006.gada 1.novembra rīkojumu Nr.856 “Par Kultūras ministrijas darbības stratēģiju 2007.–2009.gadam” (Latvijas Vēstnesis, 2006, 176.nr.).
Ministru prezidents A.Kalvītis
Kultūras ministre H.Demakova
(Ministru kabineta
2007.gada 22.augusta rīkojums Nr.546)
Kultūras ministrijas darbības stratēģijas 2007.–2009.gadam kopsavilkums
Kultūras ministrijas darbības stratēģija 2007.–2009.gadam (turpmāk – stratēģija) ir ministrijas vidēja termiņa plānošanas dokuments, kas izstrādāts saskaņā ar Ministru kabineta 2002.gada 12.marta noteikumu Nr.111 “Ministru kabineta kārtības rullis” 2.6.apakšnodaļā minētajām prasībām un aktualizēts saskaņā ar Ministru kabineta 2002.gada 12.marta noteikumu Nr.111 “Ministru kabineta kārtības rullis” 29.3 punktu un Ministru kabineta 2007.gada 27.februāra instrukciju Nr.4 “Kārtība, kādā 2007.gadā aktualizējamas Valsts kancelejas, ministriju un īpašu uzdevumu ministru sekretariātu darbības stratēģijas”.
Stratēģija ietver triju gadu vidēja termiņa mērķus un rīcības plānu to izpildei. Rīcības plāns ir strukturēts pa budžeta programmām un apakšprogrammām, kam norādīti rezultatīvie rādītāji.
Kultūras ministrijas darbības virsmērķis (misija) ir veidot labvēlīgus nosacījumus kultūras daudzveidībai, izcilībai un līdzsvarotai attīstībai, lai palielinātu tās ieguldījumu indivīda, sabiedrības un nacionālas valsts ilgtspējīgā attīstībā.
Īstenojot ministrijas darbības virsmērķi un nozares ilgtermiņa stratēģiskos mērķus, stratēģijā ir noteikti seši darbības virzieni, kas tiek īstenoti, pamatojoties uz sešām budžeta programmām un 11 apakšprogrammām.
1.darbības virziens – efektīva, uz rezultātu virzīta kultūrpārvaldība
Mērķis – nodrošināt efektīvu, uz rezultātiem virzītu politikas plānošanu un ieviešanu Kultūras ministrijas kompetences jomās.
Virziens tiek īstenots, pamatojoties uz budžeta programmu “Kultūrpārvaldība”, kā arī programmām “Profesionālā māksla”, “Kultūras mantojums” un “Kultūrizglītība”.
2.darbības virziens – profesionālās mākslas kvalitāte un pieejamība
Mērķis – nodrošināt profesionālās mākslas produktu kvalitāti un pieejamību sabiedrībai, kā arī sekmēt to daudzveidību un izcilību, īpaši veicinot radošo industriju attīstību un konkurētspēju.
Virziens tiek īstenots, pamatojoties uz budžeta programmas “Profesionālā māksla” apakšprogrammām “Mākslas un literatūra”, “Latvijas Nacionālā opera”, “Filmu nozare”, kā arī budžeta programmu “Kultūrizglītība” un apakšprogrammām “Valsts kultūrkapitāla fonds”, “Kultūras pasākumi, sadarbības līgumi un programmas”, “Eiropas Savienības programmu kultūras jomā un ārvalstu finanšu palīdzības projektu nodrošināšana”.
3.darbības virziens – sabiedrības vajadzībām atbilstoša kultūrizglītība
Mērķis – nodrošināt sabiedrības vajadzībām atbilstošas kultūrizglītības ieguves iespējas, sekmējot gan kultūras jomas profesionāļu konkurētspēju, gan kultūrizglītības pieejamību sabiedrībai mūžizglītības kontekstā.
Virziens tiek īstenots, pamatojoties uz budžeta programmu “Kultūrizglītība”, kā arī budžeta programmām “Profesionālā māksla”, “Kultūras mantojums”, apakšprogrammām “Valsts kultūrkapitāla fonds”, “Kultūras pasākumi, sadarbības līgumi un programmas”, “Eiropas Sociālā fonda (ESF) kultūras un izglītības projektu nodrošināšana”.
4.darbības virziens – kultūras mantojuma saglabāšana, aizsardzība, izpēte un pieejamība
Mērķis – nodrošināt kultūras mantojuma saglabāšanu, aizsardzību, izpēti, popularizēšanu un pieejamību sabiedrībai.
Virziens tiek īstenots, pamatojoties uz budžeta programmu “Kultūras mantojums”, kā arī budžeta programmu “Kultūrizglītība” un apakšprogrammām “Valsts kultūrkapitāla fonds”, “Kultūras pasākumi, sadarbības līgumi un programmas”, “Kultūras infrastruktūras attīstība”, “Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) kultūras projektu nodrošināšana”, “Eiropas Savienības programmu kultūras jomā un ārvalstu finanšu palīdzības projektu nodrošināšana”.
5.darbības virziens – kultūras projekti un investīcijas
Mērķis – atbalstīt radošus projektus, inovācijas un sabiedrības iniciatīvas kultūras jomā, attīstīt nacionālas nozīmes kultūras infrastruktūru, plānot un īstenot Latvijas starptautiskās sadarbības saistības kultūrā.
Virziens tiek īstenots, pamatojoties uz budžeta programmu “Kultūras projekti un investīcijas”, ko veido apakšprogrammas “Valsts kultūrkapitāla fonds”, “Kultūras pasākumi, sadarbības līgumi un programmas”, “Kultūras infrastruktūras attīstība”, “Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecības projekta īstenošana” un “Valsts vienotā bibliotēku informācijas sistēma”.
6.darbības virziens – Eiropas Savienības fondi un ārvalstu finanšu palīdzība
Mērķis – nodrošināt Eiropas Savienības un ārvalstu finansējuma piesaisti kultūras projektu īstenošanai un to efektīvu ieviešanu.
Virziens tiek īstenots, pamatojoties uz budžeta programmu “Eiropas Savienības fondi un ārvalstu finanšu palīdzība”, ko veido apakšprogrammas “Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) kultūras projektu nodrošināšana”, “Eiropas Sociālā fonda (ESF) kultūras un izglītības projektu nodrošināšana”, “Eiropas Savienības programmu kultūras jomā un ārvalstu finanšu palīdzības projektu nodrošināšana”.
Stratēģija ir aktualizēta, lai
sagatavotu pamatu kārtējā gada budžeta pieteikuma izstrādāšanai,
kā arī vidējā termiņa budžeta prioritāšu izvirzīšanai.
Stratēģijas budžeta programmās ir aktualizētas šādas sadaļas:
politikas un darbības rezultāti un to rezultatīvie rādītāji,
jaunās politikas
iniciatīvas un budžeta finansējums. Stratēģijas tekstā
aktualizēti arī normatīvo aktu un politikas dokumentu saraksti
un statistikas dati.
Kultūras ministre H.Demakova