Teniss un viņa audzēkņi ir Igaunijas igauņi un dzīvo Tallinā. Uz Rīgu viņi atbrauca, lai būtu kopā ar saviem tautas brāļiem, kas dzīvo Latvijā. Un iznāca skaista dāvana visiem, ko bija pulcinājuši šie igauņu kultūras svētki.
Sestdien, 16. oktobrī, Ventspils, Kolkas un Rīgas lībieši turpat Latvijas Sporta muzejā rīdziniekus aicināja uz lībiešu kāzu uzvedumu. Tās bija tās pašas XIX gadsimta "Lībiešu kāzas", ko Ventspils "Kāndla" un Rīgas "Līvlist" iestudēja pirms gadiem divdesmit un rādīja gan daudzviet Latvijā, gan Igaunijā un Somijā. Ar pasākuma iniciatores Zojas Sīles, ansambļu vadītāju Ārijas Mauriņas, Dzintara Kļaviņa, Gabrielas Parašas, Ausmas Čepeļevskas un Andas Fišeres, lībiešu valodas un tradīciju kopēju Valdas Šuvcānes un Paulīnes Kļaviņas atsaucību un uzņēmību plašais divdaļīgais inscenējums pārtapis kompaktā koncertuzvedumā ar dziesmām, dančiem un komentāriem. Klāt nāca Kolkas lībiešu sarūpētā rakstainu zeķu izstāde un svētku galds ar sklandraušiem, īstu rudzu maizi, sieru un zirņiem.
Vēl priekšā lietuviešu svētki, ar kuriem svētdien, 24. oktobrī, vainagosies tautas tērpu centra "Senā klēts" vadītājas Marutas Grasmanes iecerētais un ar lielu entuziasmu vadītais līvu, igauņu un lietuviešu tautas mākslas un tradīciju mēnesis. Kā bijis vairāk — rūpju vai gandarījuma brīžu? Maruta Grasmane atzīstas, ka uztraukumu bijis gana, taču uz tik lielu atsaucību gan no dalībnieku, gan no skatītāju un klausītāju puses viņa sākumā nemaz neesot cerējusi: "Ar naudas līdzekļiem projektu atbalstīja Kultūrkapitāla fonds, Sorosa fonds, Rīgas domes Kultūras pārvalde, Igaunijas un Lietuvas vēstniecības, Rīgas Igauņu pamatskola, Tieslietu ministrijas Nacionālo lietu nodaļa un Latvijas Vēstures muzejs. Izgāzties nedrīkstēja! Pieredzes jau sākumā nebija. Bet katrā kultūras biedrībā atradās izdarīgi, talantīgi cilvēki. Un katrai tautai taču ir savas gara bagātības, savas tradīcijas, kas var bagātināt citas tautas. Šis tautas mākslas mēnesis iekļaujas plašākā projektā "Latvijas mazākumtautību integrācijas veicināšana tautas mākslas un tradīciju izziņas ceļā". Nebiju pat cerējusi, ka šie sarīkojumi izraisīs tik lielu interesi vēstniecību darbiniekos un citās amatpersonās. Tā baltkrievu dienas, kas notika vasarā, rosināja Baltkrievijas vēstniecību sarīkot kaut ko līdzīgu arī Vācijā, kur tāpat dzīvo baltkrievi. Ļepeļas amatnieki, kas mūsu svētkos rādīja savu mākslu, tika uzaicināti arī uz Vāciju. Savukārt viesus no Polijas ļoti aizkustināja poļu mākslas dienas, kuru dvēsele bija poļu skolas skolotāja Ģetrūde Svilāne. Viņai tika sagādāta iespēja papildināt savas zināšanas Polijā."
Tātad svētdien, 24. oktobrī, divos pēcpusdienā Rīgas Tehniskajā universitātē tradīciju mēneša noslēgums ar lietuviešu krustabu tradīciju demonstrējumu un pādes dīdīšanas rituālu.
Aina Rozeniece, "LV" nozares redaktore
Foto: Arnis Blumbergs, "LV
Projekta vadītāja Maruta Grasmane
Kāzu rituālu vada Zoja Sīlē un Dzintars Kļaviņš
"