Ministru kabineta rīkojums Nr.660
Rīgā 2007.gada 24.oktobrī (prot. Nr.59 22.§)
Par pamatnostādņu “e-Veselība Latvijā” īstenošanas plānu 2008.–2010.gadam
1. Apstiprināt pamatnostādņu “e-Veselība Latvijā” īstenošanas plānu 2008.–2010.gadam (turpmāk – plāns).
2. Noteikt Veselības ministriju par atbildīgo institūciju plāna īstenošanā.
3. Veselības ministrijai:
3.1. sākot ar 2008.gada 1.maiju, reizi divos gados līdz attiecīgā gada 1.maijam iesniegt Ministru kabinetā pārskatu (ziņojumu) par plāna īstenošanas gaitu;
3.2. pārskatīt un, ja nepieciešams, precizēt plānu atbilstoši likumā par valsts budžetu kārtējam gadam piešķirto līdzekļu apmēram.
4. Plāna īstenošanu 2007. un 2008.gadā nodrošināt piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros. Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu turpmākajos gados skatīt Ministru kabinetā vienlaikus ar visu ministriju budžeta prioritāšu pieteikumiem kārtējā gada valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas un izskatīšanas procesā.
Ministru prezidents A.Kalvītis
Veselības ministrs V.Veldre
(Ministru kabineta
2007.gada 24.oktobra rīkojums Nr.660)
Pamatnostādņu “e-Veselība
Latvijā” īstenošanas plāna 2008.–2010.gadam
kopsavilkums
1. Veselības ministrija ir izstrādājusi pamatnostādnes “e-Veselība Latvijā” (turpmāk – pamatnostādnes) (apstiprinātas ar Ministru kabineta 2005.gada 17.augusta rīkojumu Nr.560 “Par pamatnostādnēm “e-Veselība Latvijā””). Pamatnostādnes ir politikas plānošanas dokuments, kurā noteikta veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas efektivitātes uzlabošana. Lai risinātu pamatnostādnēs ietverto mērķi – veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas efektivitātes uzlabošana – Veselības ministrija ir izstrādājusi pamatnostādņu “e-Veselība Latvijā” īstenošanas plānu 2008.–2010.gadam (turpmāk – plāns). Plāns nosaka konkrētu uzdevumu un pasākumu kopumu, kas ir veicams, lai nodrošinātu pamatnostādnēs noteikto mērķu sasniegšanu.
2. Plāns izstrādāts atbilstoši Ministru kabineta 2005.gada 17.augusta rīkojuma Nr.560 “Par pamatnostādnēm “e-Veselība Latvijā”” 3.punktā dotajam uzdevumam.
3. Lai nodrošinātu kompleksu pieeju plāna īstenošanai, tā izstrādē tika iesaistīti Zāļu valsts aģentūras, Katastrofu medicīnas centra, Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūras, Medicīnas profesionālās izglītības centra, Veselības aprūpes darba devēju asociācijas, Valsts asinsdonoru centra, valsts aģentūras “Sabiedrības veselības aģentūra”, valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca”, Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras pārstāvji.
4. Veselības ministrija ir atbildīgā institūcija par plāna ieviešanas rezultātu pārraudzību un ietekmes novērtēšanu.
5. Veselības ministrija reizi divos gados, sākot ar 2008.gada 1.maiju, sniegs Ministru kabinetā pārskatu (ziņojumu) par plāna īstenošanas gaitu.
6. Plāns izstrādāts tā, lai, ieviešot galvenos pasākumus, tiktu sasniegti visi pamatnostādnēs noteiktie mērķi. Tas būs iespējams, ja tiks piešķirts pasākumu īstenošanai nepieciešamais finansējums. Ja finansējums saglabāsies pašreizējā līmenī, noteiktos mērķus varēs sasniegt tikai daļēji.
7. Lai nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas efektivitātes uzlabošanu un pamatnostādnēs noteikto e-veselības politikas mērķu sasniegšanu, nepieciešams īstenot šādus rīcības virzienus un uzdevumus:
7.1. e-veselībai būtisku nosacījumu veicināšana;
7.2. elektroniskās veselības kartes (Electronical Health Record) ieviešana;
7.3. veselības aprūpes iestādes elektroniskās specifisko slimību vēstures ieviešana;
7.4. telemedicīnas attīstība;
7.5. veselības aprūpes iekšējā darba informatizācija;
7.6. pakalpojumu standartizācija un elektronizācija;
7.7. uzskaites informācijas uzlabošana;
7.8. sabiedrības un pacientu informētības līmeņa celšana;
7.9. ietekme uz normatīvo aktu sistēmu.
8. Plāna īstenošanai nepieciešams 29622580 latu, tai skaitā pa gadiem:
8.1. 2008.gads – 6470700 latu;
8.2. 2009.gads – 11593400 latu;
8.3. 2010.gads – 11558480 latu.
9. Plāna īstenošanu 2007. un 2008.gadā nodrošināt piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros. Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu turpmākajos gados skatīt Ministru kabinetā vienlaikus ar visu ministriju budžeta prioritāšu pieteikumiem kārtējā gada valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas un izskatīšanas procesā.
10. Finansējums 2007.gadam 681800 latu apmērā ir iekļauts likumā “Par valsts budžetu 2007.gadam”.
11. Plānā paredzētos finanšu līdzekļus pamatnostādņu īstenošanai veido valsts budžeta dotācijas. Pamatnostādņu īstenošanai var tikt piesaistīti privāto investoru līdzekļi, Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļi, veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju līdzekļi, kas iegūti, sniedzot maksas pakalpojumus iedzīvotājiem, aizņēmumi, dāvinājumi, kā arī citi ārvalstu tehniskās palīdzības līdzekļi, kas tiek piesaistīti konkrētu projektu īstenošanai. Pašvaldības atbilstoši savam budžetam var brīvprātīgi īstenot attiecīgās teritorijas iedzīvotāju labā jebkuru pasākumu, ja tas nav Saeimas, Ministru kabineta, ministriju, citu valsts pārvaldes iestāžu, tiesas vai citu pašvaldību kompetencē vai arī ja šāda darbība nav aizliegta ar likumu.
12. Plāna projektam nav tiešas ietekmes uz pašvaldību budžetiem.
Veselības ministrs V.Veldre