Valsts kontrole: Par Rīgas pašvaldības pieļautajiem pārkāpumiem
Rīgas pašvaldība, saistošajos noteikumos nenorādot dokumentu kopumu, kas jāiesniedz, lai Rīgas dome varētu lemt par palīdzības sniegšanu personai, kura ar savu darbu devusi sevišķu ieguldījumu valsts vai pašvaldības labā, nav ievērojusi Valsts pārvaldes iekārtas likuma prasības par atklātību pret privātpersonu un sabiedrību.
Personas, kuras vēlas un ir tiesīgas saņemt palīdzību, īrējot pašvaldības dzīvojamo telpu, tiek iedalītas grupās un reģistrētas atsevišķos reģistros, tā veidojot vairākas rindas. Līdz ar to nav iespējams iegūt informāciju par personas faktisko vietu kopējā rindā.
Pieņemot lēmumus par dzīvojamo telpu izīrēšanas piedāvājumiem ārpus kārtas personām, kurām palīdzība nodrošināma vispārējā kārtībā, pašvaldība nav ievērojusi likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” noteikto izīrējamo dzīvojamo telpu piedāvāšanas secību.
Likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” noteiktās prasības pašvaldība pārkāpusi, arī nosakot atšķirīgus kritērijus reģistrēto personu grupām, kurām piedāvāts saņemt palīdzību dzīvojamo telpu izīrēšanai.
Sniedzot neatliekamo palīdzību – izīrējot dzīvojamo telpu gadījumos, kad konstatēts, ka dzīvojamā telpa ir avārijas stāvoklī, nevis sagruvusi vai gājusi bojā –, pašvaldība nav ievērojusi likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” noteikto kārtību.
Slēdzot beztermiņa īres līgumus par sociālo dzīvokļu īri, pašvaldība neievēro likumu “Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām dzīvojamām mājām”, kas nosaka, ka sociālā dzīvokļa īres līgumu noslēdz uz laiku, kas nav ilgāks par sešiem mēnešiem, un to atjauno, ja pēc līguma termiņa beigām īrnieks un viņa ģimenes locekļi nav zaudējuši tiesības īrēt sociālo dzīvokli.
Pašvaldībā nav izstrādātas procedūras, kas ļautu iegūt savlaicīgu un pilnīgu informāciju par pašvaldības rīcībā esošajām brīvajām dzīvojamajām telpām, kuras būtu iespējams izmantot palīdzības sniegšanai dzīvokļa jautājumu risināšanā.
Pēc veiktās likumības revīzijas Valsts kontrole (VK) ir izstrādājusi sešus ieteikumus Rīgas pilsētas pašvaldībai, kurus tā pēc VK aicinājuma ir apņēmusies ieviest līdz 2008.gada septembrim.
Revīzija veikta par laiku no 2006.gada 1.janvāra līdz 2007.gada 31.martam.
Valsts kontroles informācija