• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Projekts: Rajonu pašvaldību reorganizācijas likums. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 26.02.2008., Nr. 31 https://www.vestnesis.lv/ta/id/171459

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Atbilde uz deputātu iesniegto jautājumu 2008. gada 14. februārī

Vēl šajā numurā

26.02.2008., Nr. 31

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Projekts: Rajonu pašvaldību reorganizācijas likums

 

Saeimas dok.nr. 2047; likumprojekts nr.630/Lp9

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas
2008.gada 14.februārī iesniegts Saeimas izskatīšanai

 

I nodaļa
Vispārīgie noteikumi

1.pants. Šis likums nosaka kārtību, kādā reorganizē rajonu pašvaldības, lai nodrošinātu vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanu. Reorganizācijas gaitā vietējās pašvaldības saskaņā ar rajona pašvaldības reorganizācijas plānu pārņem attiecīgā rajona pašvaldības institūcijas, mantu, tiesības un saistības.

2.pants. Rajona padomes pilnvaras izbeidzas ar šā likuma 9.pantā minētās novada pašvaldības domes pirmo sēdi vai 10.panta otrajā daļā minētās atbildīgās pašvaldības domes pirmo sēdi.

3.pants. Šā likuma un citu normatīvo aktu ievērošanu rajonu pašvaldību reorganizēšanā uzrauga Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (turpmāk – atbildīgā ministrija).

II nodaļa
Reorganizācijas plāns

4.pants. (1) Rajonu pašvaldību reorganizāciju veic saskaņā ar reorganizācijas plānu, ciktāl šajā likumā nav noteikts citādi.

(2) Rajona padome līdz 2008.gada 31.decembrim apstiprina rajona pašvaldības reorganizācijas plānu kā saistošos noteikumus.

(3) Reorganizācijas plānu neizstrādā un nepieņem, ja rajona teritorijā izveido vienu novadu.

(4) Ministru kabinets līdz 2008.gada 1.jūnijam nosaka rajona pašvaldības reorganizācijas plāna izstrādāšanas kārtību un plānā ietveramo saturu.

5.pants. Rajona pašvaldības reorganizācijas plānu izpilda no 2009.gada 1.jūlija līdz 31.decembrim.

6.pants. Rajona padome no 2008.gada 31.decembra līdz 2009.gada 1.jūnijam rajona pašvaldības reorganizācijas plānu var grozīt vienīgi ar Ministru kabineta piekrišanu.

7.pants. (1) Rajona padome triju darbdienu laikā pēc rajona pašvaldības reorganizācijas plāna apstiprināšanas to nosūta atbildīgajai ministrijai.

(2) Atbildīgā ministrija izvērtē rajona pašvaldības reorganizācijas plāna atbilstību normatīvo aktu prasībām.

(3) Ja rajona padome likumā noteiktajā termiņā neapstiprina rajona pašvaldības reorganizācijas plānu vai apstiprinātais rajona pašvaldības reorganizācijas plāns pilnībā vai kādā tā daļā ir pretrunā ar likumu vai Ministru kabineta noteikumiem, par attiecīgās rajona pašvaldības reorganizāciju lemj Ministru kabinets, izdodot attiecībā uz šo rajona pašvaldību īpašus noteikumus.

8.pants. (1) Ja rajona teritorijā izveidojami vismaz divi novadi, tad rajona padome, izstrādājot rajona pašvaldības reorganizācijas plānu, vienojas par rajona pašvaldības institūciju, mantas, tiesību un saistību nodošanu vietējām pašvaldībām.

(2) Ja rajona padome nevienojas par rajona pašvaldības reorganizācijas plāna pieņemšanu, reorganizācijas noteikumus izstrādā saskaņā ar šā likuma 7.panta trešo daļu.

(3) Ja rajona padome reorganizācijas plānā nav paredzējusi visu rajona pašvaldības institūciju, mantas, tiesību un saistību nodošanu, Ministru kabinets var lemt par attiecīgās rajona pašvaldības reorganizāciju, izdodot attiecībā uz šo rajona pašvaldību īpašus noteikumus.

III nodaļa
Lietu pārņemšana

9.pants. Ja rajona teritorijā izveido vienu novadu, tad, izbeidzoties rajona padomes pilnvarām, rajona pašvaldība kā publisko tiesību juridiskā persona beidz pastāvēt un par rajona pašvaldības institūciju, mantas, tiesību un saistību pārņēmēju kļūst attiecīgā novada pašvaldība.

10.pants. (1) Ja rajona teritorijā izveido vismaz divus novadus, tad pēc rajona padomes pilnvaru izbeigšanās, lai nodrošinātu pakāpenisku rajona pašvaldības institūciju, mantas, tiesību un saistību nodošanu, rajona pašvaldība līdz institūciju, mantas, tiesību un saistību nodošanai vai izbeigšanai, bet ne ilgāk par 2009.gada 31.decembri turpina pastāvēt kā publisko tiesību juridiskā persona.

(2) Rajona pašvaldības darbu no 2009.gada 1.jūlija organizē un vada (tai skaitā administrē finanšu līdzekļus un atbild par to izlietojumu) atbildīgās pašvaldības dome. Atbildīgo pašvaldību nosaka Ministru kabinets.

(3) Rajona pašvaldības darbinieku darba tiesiskās attiecības tiek turpinātas vai izbeigtas atbilstoši Darba likuma noteikumiem.

11.pants. Ja šā likuma 10.panta pirmajā daļā minētās publisko tiesību juridiskās personas reorganizāciju var pabeigt pirms 2009.gada 31.decembra, lēmumu par tās darbības izbeigšanu pieņem atbildīgās pašvaldības dome. Ja šāds lēmums nav pieņemts, rajona pašvaldības kā publisko tiesību juridiskās personas darbība ar 2009.gada 31.decembri uzskatāma par izbeigtu uz likuma pamata. 

IV nodaļa
Rīcība ar finanšu līdzekļiem un mantu

12.pants. Rajona padome no 2008.gada 1.maija līdz 2009.gada 1.jūlijam rajona pašvaldības nekustamo īpašumu var atsavināt, ieķīlāt, apgrūtināt ar lietu vai saistību, kā arī iznomāt ilgāk par 2009.gada 1.augustu, taču tikai ar Ministru kabineta piekrišanu.

13.pants. (1) Rajona padomei līdz 2009.gada 30.jūnijam atļauts izlietot ne vairāk kā 50 procentus no plānotā 2009.gada rajona padomes budžeta izdevumiem. Ja rajona padomei nepieciešami papildu finanšu resursi, pēc rajona padomes priekšlikuma par to lemj Ministru kabinets.

(2) Ja rajona pašvaldības apstiprinātajā budžetā no 2009.gada 1.jūlija līdz 31.decembrim nepieciešama finansējuma sadalījuma grozīšana, par to lemj Ministru kabinets. 

V nodaļa
Funkciju izpildes nodrošināšana

14.pants. Rajona pašvaldības institūcijas (gan līdz nodošanai vietējai pašvaldībai, gan pēc tās) nodrošina bijušās rajona pašvaldības funkciju izpildi rajona teritorijā līdz 2009.gada 31.decembrim, ja vietējās pašvaldības nav lēmušas citādi.

15.pants. Pēc 2009.gada 31.decembra vietējā pašvaldība, kurai nav bijušā rajona pašvaldības funkciju izpildei nepieciešamās institūcijas, normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sadarbojas ar to vietējo pašvaldību, kura ir pārņēmusi attiecīgo institūciju.

Likums stājas spēkā 2008.gada 1.maijā.

 
 

Par likumprojektu

 

1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?

Saskaņā ar Administratīvi teritoriālās reformas likuma 5.panta pirmajā daļā noteikto pēc administratīvi teritoriālās reformas Latvijā ir šādas administratīvās teritorijas: apriņķi, novadi, republikas pilsētas. Savukārt minētā likuma 6.pants nosaka, ka vietējo pašvaldību administratīvā reforma tiek realizēta līdz 2009.gada vietējo pašvaldību vēlēšanām. Ņemot vērā to, ka pēc administratīvi teritoriālās reformas nebūs rajonu administratīvo teritoriju, vienlaicīgi ar administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanu 2009.gadā vietējās pašvaldībās jāveic rajona pašvaldību reorganizācija. Likumprojekts nosaka kārtību, kādā reorganizē rajonu pašvaldības, lai nodrošinātu vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanu.

Likumprojekts paredz, ka rajonu padomes pēc 2009.gada 1.jūlija uz sēdēm vairs nesanāk, to darbība ir izbeigta. Rajona pašvaldības institūcijas līdz 2009.gada 31.decembrim turpina pildīt bijušā rajona pašvaldības funkcijas, neskatoties uz to, ka šīs institūcijas pakāpeniski tiek nodotas vietējām pašvaldībām saskaņā ar reorganizācijas plānu.

Likumprojekts paredz, ka rajonu pašvaldību reorganizācija notiek ne vēlāk kā līdz 2009.gada 31.decembrim saskaņā ar rajonu padomju izstrādātiem rajonu reorganizācijas plāniem. Rajona reorganizācijas plānos rajonu padomes vienojas par rajona pašvaldības institūciju, mantas, tiesību un saistību sadali.

2. Kāda var būt likuma iespējamā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?

Šis likumprojekts paredz, ka pēc 2009.gada vietējo pašvaldību vēlēšanām darbību izbeigs rajonu pašvaldības un to izveidotās institūcijas, mantu, tiesības un saistības, kā arī likumā “Par pašvaldībām” noteiktās rajonu pašvaldību funkcijas un speciālajos likumos noteiktās funkcijas un uzdevumus pēc attiecīgo grozījumu izdarīšanas speciālajos likumos pārņems un turpinās pildīt novadu un republikas pilsētu pašvaldības, ja speciālajos likumos nebūs noteikts citādi.

3. Kāda var būt likuma ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem?

Šobrīd likumprojekta ietekmi uz valsts un pašvaldību budžetiem nav iespējams prognozēt. To būs iespējams prognozēt, izstrādājot valsts budžetu 2009.gadam, kā arī izstrādājot grozījumus likumos, kas regulē rajonu pašvaldību kompetenci.

4. Kāda var būt likuma ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?

Pēc likumprojekta pieņemšanas pašvaldību reformas kontekstā, ņemot vērā to, ka rajonu pašvaldības tiks reorganizētas un vairs nebūs rajonu administratīvo teritoriju, nepieciešams izdarīt grozījumus 104 likumos, kā arī attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos.

5. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst likumprojekts?

Likumprojekts šo jomu neskar.

6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot tiesību akta projektu?

Likumprojekts sagatavots, konsultējoties ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju, Saeimas Juridisko biroju un Latvijas Pašvaldību savienību. 

7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?

Likuma izpilde tiks nodrošināta saskaņā ar likumā un normatīvajos aktos noteikto kārtību.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!