• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Centrālās vēlēšanu komisijas 2008. gada 29. februāra lēmums Nr. 3 "Par instrukcijas apstiprināšanu". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 5.03.2008., Nr. 36 https://www.vestnesis.lv/ta/id/171952

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Centrālās vēlēšanu komisijas paziņojums

Par parakstu vākšanu likuma ierosināšanai

Vēl šajā numurā

05.03.2008., Nr. 36

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Centrālā vēlēšanu komisija

Veids: lēmums

Numurs: 3

Pieņemts: 29.02.2008.

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums Nr.3

Rīgā 2008.gada 29.februārī

Par instrukcijas apstiprināšanu

 

Centrālā vēlēšanu komisija nolemj:

apstiprināt instrukciju “Parakstu vākšana likuma ierosināšanai”.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs A.Cimdars

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs V.Veinbergs


 

APSTIPRINĀTA

Centrālās vēlēšanu komisijas

2008.gada 29.februāra sēdē ar lēmumu Nr.3

INSTRUKCIJA

“Parakstu vākšana likuma ierosināšanai”

 

I. Vispārīgie noteikumi

1. Parakstu vākšana likuma ierosināšanai notiek Centrālās vēlēšanu komisijas noteiktajā termiņā.

2. Pilsētu, novadu un pagastu vēlēšanu komisijas likumā “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” un šajā instrukcijā noteiktajā kārtībā nodrošina iespēju vēlētājiem parakstīties par likuma ierosināšanu.

II. Vēlēšanu komisiju darbība, nodrošinot parakstu vākšanu

3. Rajonu vēlēšanu komisijas no Centrālās vēlēšanu komisijas saņemtās parakstu vākšanas lapas nodod attiecīgajām pilsētu, novadu un pagastu vēlēšanu komisijām. Par parakstu vākšanas lapu pieņemšanu un nodošanu sastāda aktu divos eksemplāros, norādot tajā parakstu vākšanas lapu numurus.

4. Pilsētu, novadu un pagastu vēlēšanu komisiju priekšsēdētāji vai viņu norīkotas personas pirms parakstu vākšanas lapu izsniegšanas parakstu vācējiem tās reģistrē parakstu vākšanas lapu reģistrā (turpmāk – reģistrs), norādot:

1) parakstu vākšanas lapas numuru;

2) datumu, kad lapa izsniegta parakstu vācējam;

3) parakstu vācēja vārdu un uzvārdu.

5. Attiecīgā dome (padome) nodrošina, lai paziņojumi par parakstu vākšanas vietu un laiku tiktu izlikti pie attiecīgās domes (padomes) ēkas (vai informācijas sniegšanas vietā) un parakstu vākšanas vietās, kā arī tiktu publicēti pašvaldības izdotajā laikrakstā, bet, ja tāda nav, – citā vietējā laikrakstā.

6. Parakstu vākšanu saskaņā ar pilsētas, novada vai pagasta vēlēšanu komisijas lēmumu veic kāds no šīs komisijas locekļiem vai cita persona (turpmāk – parakstu vācējs). Ar parakstu vācējiem attiecīgu līgumu noslēdz rajona (republikas pilsētas) vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs. Rajona vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs var pilnvarot pilsētas, novada vai pagasta vēlēšanu komisijas priekšsēdētājus slēgt līgumus ar parakstu vācējiem. Ja parakstus vāks attiecīgās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs, līgumu ar viņu noslēdz rajona vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs.

7. Pirms parakstu vākšanas uzsākšanas parakstu vācējs:

1) pārbauda, vai redzamā vietā ir izlikts paziņojums par parakstu vākšanas vietu un darba laiku, bet nepieciešamības gadījumā izvieto norādes, kā šī vieta atrodama;

2) novieto vēlētājiem pieejamā vietā Centrālās vēlēšanu komisijas sagatavotos informatīvos materiālus – likumprojektu un, ja likumprojekts paredz grozīt kādu likumu, – attiecīgo spēkā esošā likuma tekstu (uz tiem nedrīkst būt nekādas atzīmes un piezīmes);

3) pārliecinās, vai viņa rīcībā ir visi parakstu vākšanai nepieciešamie materiāli (parakstu vākšanas lapas, pasu spiedogi, parakstu vākšanas gaitas protokols, vēlētāju iesniegumu reģistrācijas žurnāls, Centrālās vēlēšanu komisijas sagatavotie informatīvie materiāli u.c.).

8. Uzsākot parakstu vākšanu, parakstu vācējs sāk rakstīt arī parakstu vākšanas gaitas protokolu, izdarot tajā šādas atzīmes:

1) datums;

2) parakstu vācēja vārds un uzvārds;

3) parakstu vākšanas lapu numuri un to parakstu kārtas numuri, kurus attiecīgais parakstu vācējs savācis;

4) ziņas, kuras parakstu vācējs sniedzis vēlēšanu komisijai;

5) vēlētāju sūdzības un viņiem sniegtās atbildes;

6) starpgadījumi un traucējumi;

7) citas darbības, kas saistītas ar parakstu vākšanas gaitu.

Parakstu vākšanas gaitas protokolā norādītās ziņas parakstu vācējs apliecina ar savu parakstu. Parakstu vākšanas gaitas protokolam jābūt cauršūtam, tā lapām – numurētām.

9. Vēlētāja personu apliecinošs dokuments ir Latvijas pilsoņa pase (turpmāk – pase).

10. Pirms ieraksta izdarīšanas parakstu vākšanas lapā parakstu vācējs pārbauda attiecīgās personas pasi un pārliecinās, vai:

1) persona ir vēlētājs;

2) vēlētāja pasei nav beidzies derīguma termiņš;

3) pasē nav spiedoga par piedalīšanos attiecīgajā parakstu vākšanā.

11. Pēc tam parakstu vācējs ieraksta parakstu vākšanas lapā datumu, vēlētāja personas kodu, vārdu un uzvārdu. Ja ierakstā konstatēta kļūda, tas svītrojams vai arī labojams, atrunājot labojumu. Parakstu vācējs atrunu izdara parakstu vākšanas lapas piezīmju sadaļā.

12. Pēc tam vēlētājs parakstās parakstu vākšanas lapā.

13. Kad vēlētājs parakstījies, parakstu vācējs viņa pasē izdara atzīmi par piedalīšanos attiecīgajā parakstu vākšanā. Atzīme izdarāma pases 9. lappusē (1992. gada parauga pasē – 14. lappusē, bet, ja tajā nav vietas spiedoga iespiešanai, pieļaujams, ka tas tiek iespiests 12. vai 13. lappusē).

14. Ja vēlētājs fizisku trūkumu dēļ pats nespēj parakstīties, viņa klātbūtnē parakstu vākšanas lapā parakstās viņa ģimenes loceklis vai cita persona, kurai viņš uzticas. Par to parakstu vākšanas lapas piezīmju sadaļā izdarāma atzīme, norādot tās personas vārdu, uzvārdu un personas kodu, kura ir parakstījusies parakstu vākšanas lapā.

15. Parakstu vākšanas vietās aģitācija nav pieļaujama.

16. Parakstu vākšanā var būt klāt arī plašsaziņas līdzekļu pārstāvji, ja tas netraucē parakstu vācēja darbu.

17. Ja vēlētājs ir ieradies parakstu vākšanas darba laikā, bet ir izveidojusies rinda, viņam dodama iespēja parakstīties arī pēc noteiktā darba laika beigām.

18. Beidzot darbu, parakstu vācējs ieraksta savu vārdu un uzvārdu, kā arī saņemto parakstu rindu kārtas numurus tam paredzētajā vietā parakstu vākšanas lapas ailē “Parakstus vāca”. Līdzīgi parakstu vācējs rīkojas, ja parakstu vākšanas lapa ir aizpildīta.

19. Pēc darba laika beigām visi parakstu vākšanai nepieciešamie materiāli (daļēji aizpildītās un tukšās parakstu vākšanas lapas, parakstu vākšanas gaitas protokols, pasu spiedogi, Centrālās vēlēšanu komisijas sagatavotie informatīvie materiāli u.c.) uzglabājami attiecīgās pilsētas, novada vai pagasta vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja noteiktajā kārtībā. Nākošajā dienā, uzsākot parakstu vākšanu, darbu turpina ar iesākto parakstu vākšanas lapu.

20. Aizpildītās parakstu vākšanas lapas ne vēlāk kā nākamajā dienā nododamas attiecīgās pilsētas, novada vai pagasta vēlēšanu komisijas priekšsēdētājam. Līdz nodošanai tās uzglabājamas attiecīgās pilsētas,
novada vai pagasta vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja noteiktajā kārtībā.

21. Pilsētas, novada vai pagasta vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs pārbauda, vai parakstu vākšanas lapa aizpildīta atbilstoši likuma un šīs instrukcijas prasībām, norāda, cik lapā ir parakstu, paraksta to un apzīmogo. Reģistrā par attiecīgo parakstu vākšanas lapu norāda:

1) datumu, kad lapa ar savāktajiem parakstiem saņemta;

2) parakstu skaitu lapā.

22. Katru otrdienu parakstu vākšanas laikā pilsētas, novada vai pagasta vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs pēc ierakstiem reģistrācijas lapā saskaita, cik parakstu kopā savākts parakstu vākšanas lapās, un paziņo augstākstāvošai vēlēšanu komisijai minētās ziņas par stāvokli, kāds fiksēts plkst. 12.00 attiecīgajā datumā. Republikas pilsētu un rajonu vēlēšanu komisijas apkopoto informāciju paziņo Centrālajai vēlēšanu komisijai līdz plkst. 14.00 attiecīgajā datumā.

23. Rajona pilsētas, novada un pagasta vēlēšanu komisija aizpildītās un pāri palikušās parakstu vākšanas lapas, parakstu vākšanas gaitas protokolu, reģistru, iesniegumus par parakstu vākšanu vēlētāju atrašanās vietā, reģistrācijas žurnālu un pasu spiedogus ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc parakstu vākšanas termiņa beigām nodod rajona vēlēšanu komisijai, sastādot par to aktu divos eksemplāros.

24. Rajona vēlēšanu komisija un republikas pilsētas vēlēšanu komisija parakstu vākšanas lapas un pārējos materiālus nodod Centrālās vēlēšanu komisijas rīkojumā noteiktajā kārtībā.

III. Parakstu vākšana vēlētāja atrašanās vietā

25. Parakstu vākšana vēlētāja atrašanās vietā tiek organizēta tiem vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties parakstu vākšanas vietā, kā arī aizdomās turētajām, apsūdzētajām vai tiesājamām personām, kurām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.

26. Parakstu vākšana vēlētāja atrašanās vietā tiek organizēta, pamatojoties uz šā vēlētāja vai viņa pilnvarotas personas rakstveida iesniegumu, kas reģistrēts iesniegumu reģistrācijas žurnālā parakstu vākšanai vēlētāja atrašanās vietā. Citu vēlētāju parakstu vākšana ārpus parakstu vākšanas vietas nav pieļaujama.

27. Reģistrācijas žurnālā norāda:

1) iesnieguma reģistrācijas numuru, datumu, laiku;

2) vēlētāja vārdu, uzvārdu, personas kodu;

3) personas, kura iesniegusi iesniegumu, vārdu, uzvārdu;

4) adresi, kur jāierodas, un, ja ir, tālruņa numuru, durvju kodu vai citu nepieciešamo informāciju.

28. Iesniegums par parakstu vākšanu vēlētāja atrašanās vietā ne vēlāk kā parakstu vākšanas 29. dienā pulksten 12.00 nogādājams attiecīgajai vēlēšanu komisijai vai parakstu vācējam (vēlēšanu komisijas noteiktajā darba laikā). Parakstu vācējs reģistrētos iesniegumus nodod attiecīgajai vēlēšanu komisijai tās noteiktajā kārtībā.

29. Ja attiecīgais vēlētājs jau ir pieteikts parakstu vākšanai vēlētāja atrašanās vietā un iesniegumos norādītās adreses:

1) sakrīt – atkārtotais iesniegums nav reģistrējams;

2) nesakrīt – iepriekšējais ieraksts reģistrācijas žurnālā anulējams.

30. Parakstu vākšanu vēlētāju atrašanās vietās organizē pēdējā (30.) parakstu vākšanas dienā. Pirms izbraukuma vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs parakstu vācējiem izsniedz parakstu vākšanas lapas, pasu spiedogus, likumprojektu un spēkā esošā likuma tekstu. Ziņas par parakstu vākšanai vēlētāju atrašanās vietās izsniegtajiem materiāliem ierakstāmas parakstu vākšanas gaitas protokolā.

31. Atgriezušies no izbraukuma, parakstu vācēji nodod parakstu vākšanas materiālus vēlēšanu komisijas priekšsēdētājam. Ziņas par parakstu skaitu, kuri savākti vēlētāju atrašanās vietās, ierakstāmas parakstu vākšanas gaitas protokolā.

32. Ja vēlētāja iesniegums reģistrēts žurnālā, bet vēlētājs nav parakstījies parakstu vākšanas lapā, tas atzīmējams parakstu vākšanas gaitas protokolā, norādot, kādu iemeslu dēļ parakstīšanās nav notikusi (vēlētājs neatrodas mājās, jau parakstījies parakstu vākšanas vietā u.tml.).

33. Parakstu vācējus, kas organizē parakstu vākšanu vēlētāju atrašanās vietās, vēlēšanu komisija nodrošina ar transportu.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs A.Cimdars

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs V.Veinbergs

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!