Ministru kabineta noteikumi Nr.277
Rīgā 2008.gada 15.aprīlī (prot. Nr.24 30.§)
Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība
Izdoti saskaņā ar Veterinārmedicīnas likuma 25.panta 6.punktu
1. Noteikumi nosaka mājas (istabas) dzīvnieku – suņu, kaķu un mājas (istabas) sesku – reģistrācijas kārtību.
2. Pārtikas un veterinārais dienests (turpmāk – dienests) uzrauga un kontrolē praktizējošos veterinārārstus, kuri ir pilnvaroti veikt mājas (istabas) dzīvnieku reģistrāciju (turpmāk – pilnvarots veterinārārsts), un slēdz ar viņiem līgumus par reģistrēšanas un apzīmēšanas darbībām un to samaksas kārtību.
3. Dienests sagatavo un iesniedz valsts aģentūrā "Lauksaimniecības datu centrs" (turpmāk – datu centrs) dienesta pilnvaroto veterinārārstu sarakstu. Ja nepieciešams, dienests sarakstu aktualizē un nosūta aktualizēto sarakstu datu centram.
4. Dienesta teritoriālās struktūrvienības reizi mēnesī iesniedz datu centram to reģistrēto mājas (istabas) dzīvnieku sarakstu, kuri attiecīgajā laikposmā vakcinēti pret trakumsērgu.
5. Reģistrēto mājas (istabas) dzīvnieku datubāze (turpmāk – datubāze) ir valsts informācijas sistēma, kurā tiek iekļauta informācija par mājas (istabas) dzīvniekiem, kas apzīmēti ar mikroshēmu, un to īpašniekiem. Mikroshēma satur unikālu, dzīves laikā nemaināmu identitātes numuru un atbilst Eiropas Parlamenta un Padomes 2003.gada 26.maija Regulai (EK) Nr.998/2003 par dzīvnieku veselības prasībām, kas piemērojamas lolojumdzīvnieku nekomerciālai pārvadāšanai, un ar kuru groza Padomes Direktīvu (EEK) 92/65 (turpmāk – mikroshēma).
6. Šo noteikumu 5.punktā minētās datubāzes pārzinis ir datu centrs. Datubāzē iekļauj šādu informāciju:
6.1. par mājas (istabas) dzīvnieku:
6.1.1. dzīvnieka suga;
6.1.2. dzimšanas datums vai vecums;
6.1.3. vārds;
6.1.4. dzimums;
6.1.5. dzīvnieka apraksts (šķirne, krāsa, īpašas pazīmes);
6.1.6. datums, kad suns pēdējo reizi vakcinēts pret trakumsērgu;
6.1.7. dzīvnieka turēšanas vietas adrese;
6.1.8. dzīvnieka identitātes numurs, kas norādīts dzīvniekam implantētajā mikroshēmā;
6.1.9. mikroshēmas lokalizācijas vieta;
6.1.10. mikroshēmas ievades datums;
6.1.11. tetovējums;
6.1.12. Eiropas Savienības mājas (istabas) dzīvnieka pases (turpmāk – pase) numurs;
6.2. par dzīvnieka īpašnieku:
6.2.1. fiziskās personas vārds, uzvārds, personas kods vai juridiskās personas veids, nosaukums, reģistrācijas numurs;
6.2.2. tālruņa numurs;
6.2.3. e-pasta adrese;
6.3. dzīvnieka sterilizācijas datums;
6.4. dzīvnieka atrašanas vai pazušanas datums;
6.5. norāde par dzīvnieka nāvi vai eitanāziju;
6.6. veterinārārsta sertifikāta numurs.
7. Datu centrs:
7.1. izveido un uztur datubāzi. Datubāzē ir publiski pieejama informācija par dzīvnieka identitātes numuru;
7.2. piecu darbdienu laikā pēc šo noteikumu 11.4.1., 13.1., 13.2., 13.3. un 14.2.apakšpunktā minēto dokumentu saņemšanas reģistrē datubāzē tajos norādīto informāciju;
7.3. nodrošina pašvaldībām, dienestam, dzīvnieku patversmēm, pašvaldības un valsts policijai un pilnvarotiem veterinārārstiem autorizētu pieeju datubāzei, ievērojot normatīvos aktus par datu aizsardzību;
7.4. reģistrē datubāzē un datu centra mājaslapā internetā ievieto šādu no personām saņemtu informāciju par atrastiem vai pazudušiem reģistrētiem mājas (istabas) dzīvniekiem:
7.4.1. dzīvnieka identitātes numurs;
7.4.2. norāde par to, kur var saņemt papildu informāciju;
7.5. nodrošina uzskaiti par reģistrēto mājas (istabas) dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu;
7.6. iepērk mikroshēmas saskaņā ar normatīvajiem aktiem par publisko iepirkumu un nodrošina ar tām pilnvarotus veterinārārstus;
7.7. nodrošina ar mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas lapu (kas sastāv no trim eksemplāriem) (1.pielikums) pilnvarotus veterinārārstus;
7.8. nodrošina ar ziņojumu lapu par notikumu ar mājas (istabas) dzīvnieku (turpmāk – ziņojumu lapa) (kas sastāv no trim eksemplāriem) (2.pielikums) pilnvarotus veterinārārstus, sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs" konsultantus un piena pārraugus, kuri normatīvajos aktos par kārtību, kādā sertificējamas fiziskās personas, kuras veic dzīvnieku pārraudzību, ir saņēmuši sertifikātu pārraudzības veikšanai. Minētās personas nodrošina ar ziņojumu lapām mājas (istabas) dzīvnieku īpašniekus;
7.9. ievieto šo noteikumu 7.7. un 7.8.apakšpunktā minētās veidlapas datu centra mājaslapā internetā;
7.10. piecu darbdienu laikā pēc suņa, kaķa vai mājas (istabas) seska pases izsniegšanas nosūta dzīvnieka īpašniekam pases pirmajā lappusē ielīmējamu informāciju (3.pielikums), kurā norādīts dzīvnieka īpašnieka vārds, uzvārds un adrese (norāda arī pasta indeksu, pilsētu un valsti), kā arī dzīvnieka mikroshēmas numurs un pases numurs;
7.11. pēc šo noteikumu 15.2.apakšpunktā minētās informācijas saņemšanas nosūta iepriekšējam mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam paziņojumu par datubāzē veiktajām izmaiņām un jaunajam īpašniekam – šo noteikumu 7.10.apakšpunktā minēto ielīmējamo informāciju;
7.12. izdara datubāzē attiecīgu ierakstu par mājas (istabas) dzīvnieka nāvi, ja 20 gadu laikā pēc mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas datu centrs no mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieka nav saņēmis par to informāciju. Informāciju par reģistrēto mājas (istabas) dzīvnieku un tā īpašnieku datu centrs glabā vismaz trīs gadus;
7.13. glabā datubāzē reģistrēto informāciju par mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieka maiņu, turēšanas vietas maiņu un sterilizāciju visu dzīvnieka dzīves laiku.
8. Suņa īpašniekam ir pienākums reģistrēt suni līdz sešu mēnešu vecumam un pakļaut to apzīmēšanai ar mikroshēmu pie pilnvarota veterinārārsta, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un suņa pasi vai vakcinācijas apliecību. Suņa īpašnieks aizpilda mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas veidlapā A sadaļu. Ja suni reģistrē un apzīmē līdz sešu mēnešu vecumam, reģistrācija un apzīmēšana ir bez maksas. Par sešiem mēnešiem vecāku suņu reģistrācijas un apzīmēšanas izdevumus sedz suņa īpašnieks.
9. Ja suņa īpašnieks ir valsts pārvaldes iestāde, tās pilnvarotai personai ir pienākums reģistrēt suni uz valsts pārvaldes iestādes vārda un pakļaut to apzīmēšanai ar mikroshēmu pie pilnvarota veterinārārsta, uzrādot pilnvarojumu, personu apliecinošu dokumentu un suņa pasi vai vakcinācijas apliecību. Valsts pārvaldes iestādes pilnvarota persona aizpilda mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas veidlapā A sadaļu. Ja suni reģistrē un apzīmē līdz sešu mēnešu vecumam, reģistrācija un apzīmēšana ir bez maksas. Par sešiem mēnešiem vecāku suņu reģistrācijas un apzīmēšanas izdevumus sedz suņa īpašnieks.
10. Citu mājas (istabas) dzīvnieku īpašnieki var par maksu reģistrēt dzīvnieku un pakļaut to apzīmēšanai ar mikroshēmu pie pilnvarota veterinārārsta, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un mājas (istabas) dzīvnieka pasi vai vakcinācijas apliecību. Dzīvnieka īpašnieks aizpilda mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas veidlapā A sadaļu.
11. Ja mājas (istabas) dzīvniekam ir divi vai vairāki īpašnieki (līdzīpašnieki), mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas lapā un datubāzē norāda tikai vienu īpašnieku saskaņā ar līdzīpašnieku savstarpējo vienošanos.
12. Pilnvarots veterinārārsts:
12.1. apzīmē mājas (istabas) dzīvnieku ar mikroshēmu, sunim, kaķim vai mājas (istabas) seskam ievadot mikroshēmu kreisajā pusē kakla apvidū;
12.2. ielīmē mikroshēmas numura uzlīmi suņa, kaķa vai mājas (istabas) seska pasē un reģistrācijas veidlapā;
12.3. aizpilda mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas veidlapā B sadaļu;
12.4. mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas veidlapas:
12.4.1. pirmo eksemplāru 21 dienas laikā nosūta datu centram;
12.4.2. otro eksemplāru izsniedz mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam;
12.4.3. trešo eksemplāru glabā 30 dienas pēc pirmā eksemplāra nosūtīšanas datu centram.
13. Reģistrētā suņa, kaķa vai mājas (istabas) seska īpašnieks pēc šo noteikumu 7.10.apakšpunktā minētās ielīmējamās informācijas saņemšanas to ielīmē suņa, kaķa vai mājas (istabas) seska pases pirmajā lappusē.
14. Mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieks septiņu darbdienu laikā aizpilda ziņojumu lapu un nosūta to datu centram, lai paziņotu par reģistrēta mājas (istabas) dzīvnieka:
14.1. turēšanas vietas maiņu;
14.2. sterilizāciju;
14.3. eitanāziju.
15. Ja mainās reģistrēta mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieks, iepriekšējais īpašnieks:
15.1. nodod jaunajam īpašniekam suņa, kaķa vai mājas (istabas) seska pasi;
15.2. aizpilda un septiņu darbdienu laikā iesniedz datu centrā ziņojumu lapu.
16. Ziņojumu lapu ar šo noteikumu 14.1., 14.2., 14.3. un 15.2.apakšpunktā minēto informāciju mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieks iesniedz datu centrā papīra formā vai elektroniski.
17. Šo noteikumu 4.punkts un 7.5.apakšpunkts stājas spēkā 2010.gada 1.janvārī.
18. Suņa īpašniekam, kura suns ir dzimis pirms šo noteikumu spēkā stāšanās un ir apzīmēts ar mikroshēmu, kas atbilst šo noteikumu 5.punktā minētajām prasībām, ir pienākums reģistrēt suni līdz 2010.gada 1.janvārim pie pilnvarota veterinārārsta, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un suņa pasi vai vakcinācijas apliecību. Suņa īpašnieks aizpilda mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas veidlapā A sadaļu. Līdz 2010.gada 1.janvārim suņa reģistrācija ir bez maksas. Pēc minētā termiņa suņa reģistrācijas izdevumus sedz dzīvnieka īpašnieks.
19. Ja valsts pārvaldes iestādes īpašumā ir suns, kas ir dzimis pirms šo noteikumu spēkā stāšanās un ir apzīmēts ar mikroshēmu, kas atbilst šo noteikumu 5.punktā minētajām prasībām, valsts pārvaldes iestādes pilnvarotai personai ir pienākums līdz 2010.gada 1.janvārim reģistrēt suni uz valsts pārvaldes iestādes vārda pie pilnvarota veterinārārsta, uzrādot pilnvarojumu, personu apliecinošu dokumentu un suņa pasi vai vakcinācijas apliecību. Valsts pārvaldes pilnvarota persona aizpilda mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas veidlapā A sadaļu. Līdz 2010.gada 1.janvārim suņa reģistrācija un apzīmēšana ir bez maksas. Pēc minētā termiņa suņa reģistrācijas un apzīmēšanas izdevumus sedz dzīvnieka īpašnieks.
20. Suņa īpašniekam, kura suns ir dzimis pirms šo noteikumu spēkā stāšanās, bet nav apzīmēts ar mikroshēmu, ir pienākums līdz 2010.gada 1.janvārim reģistrēt suni un pakļaut to apzīmēšanai ar mikroshēmu pie pilnvarota veterinārārsta, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un suņa pasi vai vakcinācijas apliecību. Suņa īpašnieks aizpilda mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas veidlapā A sadaļu. Līdz 2010.gada 1.janvārim suņa reģistrācija un apzīmēšana ir bez maksas. Pēc minētā termiņa suņa reģistrācijas un apzīmēšanas izdevumus sedz suņa īpašnieks.
21. Ja valsts pārvaldes iestādes īpašumā ir suns, kas ir dzimis pirms šo noteikumu spēkā stāšanās, bet nav apzīmēts ar mikroshēmu, valsts pārvaldes iestādes pilnvarotai personai ir pienākums līdz 2010.gada 1.janvārim reģistrēt suni uz valsts pārvaldes iestādes vārda un pakļaut to apzīmēšanai ar mikroshēmu pie pilnvarota veterinārārsta, uzrādot pilnvarojumu, personu apliecinošu dokumentu un suņa pasi vai vakcinācijas apliecību. Valsts pārvaldes pilnvarota persona aizpilda mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas veidlapā A sadaļu. Līdz 2010.gada 1.janvārim suņa reģistrācija un apzīmēšana ir bez maksas. Pēc minētā termiņa suņa reģistrācijas un apzīmēšanas izdevumus sedz dzīvnieka īpašnieks.
22. Noteikumi stājas spēkā 2009.gada 1.janvārī.
Ministru prezidents I.Godmanis
Zemkopības ministrs M.Roze
Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2009.gada 1.janvāri.
1.pielikums
Ministru kabineta
2008.gada 15.aprīļa noteikumiem Nr.277
Zemkopības ministrs M.Roze
2.pielikums
Ministru kabineta
2008.gada 15.aprīļa noteikumiem Nr.277
Zemkopības ministrs M.Roze
3.pielikums
Ministru kabineta
2008.gada 15.aprīļa noteikumiem Nr.277
Suņa, kaķa vai mājas (istabas) seska pasē ielīmējamā informācija
Zemkopības ministrs M.Roze