Par Latvijas un Lielbritānijas sadarbību aizsardzībā
Aizvadītajā nedēļā aizsardzības ministrs Ģirts Valdis Kristovskis, tiekoties ar Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas Viduseiropas un Austrumeiropas lietu departamenta direktora vietnieku Martinu Holmsu, pauda gandarījumu par veiksmīgu iepriekšējo sadarbību, īpaši plānošanas, programmēšanas un budžeta veidošanas sistēmas (PPBS) attīstībā, kur nozīmīgu ieguldījumu sniedz britu padomniece Patrīcija Šīringa. Tāpat Ģ.V. Kristovskis atzina, ka bez sadarbības PPBS attīstībā ļoti nozīmīga ir arī Latvijas karavīru līdzdalība Anglijas kontingenta sastāvā miera uzturēšanas misijā Kosovā, un uzsvēra britu ieguldījumu angļu valodas mācīšanā un izglītības reformās.
12.janvārī Aizsardzības ministrijā (AM) noslēdzās Latvijas un Lielbritānijas divpusējās sarunas. Latvijas delegācijas vadītājs bija AM valsts sekretāra vietnieks Jānis Sārts, un Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas delegāciju vadīja Viduseiropas un Austrumeiropas lietu departamenta direktora vietnieks Martins Holmss.
Sarunu laikā Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas amatpersonas pauda atbalstu kopējās Eiropas drošības un aizsardzības politikas iniciatīvas attīstībai un Eiropas Savienības (ES) ātrās reaģēšanas spēku izveidei. Lielbritānijas pārstāvji pauda gandarījumu par ES kandidātvalstu, tai skaitā Latvijas, dalību ES ātrās reaģēšanas spēku spēju veidošanā un uzsvēra regulāru dialogu nepieciešamību formātā "15+15". Tāpat britu delegāti uzsvēra savu atbalstu tā sauktajai NATO "atvēro durvju" politikai.
Runājot par Latvijas Rīcības plānu dalībai NATO (MAP), Lielbritānijas AM pārstāvji apliecināja, ka turpinās atbalstīt MAP īstenošanu. Viņi atzina, ka Latvija aizvadītajā gadā ir sasniegusi nopietnu progresu, īpaši PPBS attīstībā un izglītībā. Pēc britu domām, Latvijas 2001.gada MAP ir labs, kaut gan mazliet pretenciozs — vai Latvijai pietiks spēka plānu izpildīt. Lielbritānijas AM delegāti apsveica Latvijas militārā atašeja norīkošanu dienestam Lielbritānijā no šā gada aprīļa.
Sarunu gaitā abas puses izvērtēja 2000.gada divpusējās sadarbības iniciatīvas, un gan Latvijas, gan Lielbritānijas pārstāvji to novērtēja kā ļoti veiksmīgu. 2001.gadā galvenie sadarbības virzieni ir angļu valodas mācīšana, plānošanas, programmēšanas un budžeta veidošanas sistēmas attīstība, sadarbība NBS mācību plānošanas un stratēģijas attīstībā kopīgi ar NBS Virsnieku rekrutēšanas un atlases centru.
Latvijas pārstāvji atzina, ka arī turpmākajos gados Latvijai būs ļoti svarīgs rietumvalstu atbalsts, īstenojot Baltijas valstu kopējos projektus.
Aizsardzības ministrijas Sabiedrisko attiecību un preses nodaļa