Par jauniešu brīvprātīgo darbu
Eiropas Komisija 3.jūlijā ierosināja sākt iniciatīvu, lai radītu vairāk brīvprātīgā darba iespējas jauniešiem Eiropā.
Jauniešiem, kas vēlas strādāt brīvprātīgu darbu citā dalībvalstī, patlaban nav pietiekami daudz iespēju to darīt. Ar šo priekšlikumu Komisija piedāvā risinājumu, kurā ņemta vērā brīvprātīgā darba sistēmu dažādība Eiropā un uzlabotas saskaņotas darbības iespējas, kā arī pieejamība brīvprātīgajiem no citām Eiropas Savienības valstīm.
Komisijas priekšlikuma pieņemšanas brīdī izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komisārs Jans Figels to aprakstīja šādi: “Šis ir pirmais ieteikums, ko Komisija iesniegusi ar jauniešiem saistītās politikas jomā. Ar šo priekšlikumu Komisija aicina dalībvalstis mainīt situāciju jauniešu brīvprātīgā darba jomā Eiropā, radot jauniešiem vairāk iespēju iesaistīties pārrobežu brīvprātīgajā darbā.”
Jauniešu brīvprātīgais darbs
Iniciatīva attiecas uz jauniešiem Eiropas Savienībā, kas jaunāki par 30 gadiem un vēlas iesaistīties brīvprātīgā darbā citā valstī. Šādas brīvprātīgas darbības atšķiras no formālas nodarbinātības, jo tās parasti veic bez atlīdzības (izņemot nelielu kabatas naudu un izdevumu segšanu) un ilgst noteiktu laika posmu, nereti vairākus mēnešus. Brīvprātīgie darbinieki ir iesaistīti daudzās jomās – no civilās aizsardzības un sociālās integrācijas līdz kultūras saglabāšanai un vides jomai.
Pārrobežu brīvprātīgais darbs jauniešiem dod īpašu pieredzi, kas var nozīmēt būtiskas priekšrocības viņu personīgajā izaugsmē. Šāda veida neformālā izglītība (“ārpus klases mācības”) var uzlabot jauniešu nodarbinātības iespējas un izredzes veidot karjeru, vienlaikus stiprinot viņu solidaritātes apziņu ar sabiedrību, pie kuras tie pieder, un aktīvu pilsoniskumu tajā.
Pašreizējā situācija
Jauniešu brīvprātīgais darbs Eiropā būtiski atšķiras, un ir daudzas sistēmas. Vienā valstī to pamatā var būt valsts iestāžu organizēts civildienests, citā to var vadīt nevalstiskas organizācijas.
Eiropas mērogā ir ES programma “Jaunatne darbībā”, kas piedāvā brīvprātīgā darba iespējas, tostarp Eiropas brīvprātīgo dienests (EBD). Šis dienests dod iespēju jauniešiem ne ilgāk kā gadu strādāt pilna laika brīvprātīgu darbu citā programmas dalībvalstī. Tomēr pieprasījums pēc pārrobežu brīvprātīgā darba iespējām jauniešiem Eiropā ievērojami pārsniedz EBD piedāvājumu.
Priekšlikums
Komisija rosina dalībvalstis uzlabot jauniešu brīvprātīgā darba valsts sistēmu savietojamību, lai brīvprātīgie darbinieki no vienas valsts vieglāk varētu piedalīties brīvprātīga darba programmās citā valstī.
Dalībvalstīm ierosinātās darbības ir šādas:
• apkopot zināšanas par sistēmām, kas tajās jau ir;
• izplatīt informāciju par pieejamām iespējām;
• palielināt pārrobežu brīvprātīgā darba iespējas dažādās valsts sistēmās;
• nodrošināt atbilstošas brīvprātīgo darbību kvalitātes garantijas;
• nodrošināt pienācīgu brīvprātīgā darbā iegūtās kvalifikācijas atzīšanu;
• nodrošināt konkrētu atbalstu darbaudzinātājiem, kas specializējas darbā ar jauniešiem (“jaunieši – darba ņēmēji”) un jauniešiem ar mazākām iespējām.
Šie centieni jāatbalsta ar “Europass” un ”Youthpass” pakalpojumiem un Eiropas jauniešu brīvprātīgā darba reklamēšanu darba devējiem, iestādēm un institūcijām. Komisija atbalstīs šo instrumentu izmantošanu un turpinās pilnveidot Eiropas brīvprātīgo jauniešu portālu jau esošajā Jaunatnes portālā.
Priekšlikuma mērķis nav izraisīt radikālas pārmaiņas, bet drīzāk uzlabot mehānismus, kas dalībvalstīm jau ir. Pamatojoties uz esošām rezolūcijām par jauniešu brīvprātīgo darbu un ieteikumiem par mobilitāti, mērķis ir sniegt iedarbīgus ieteikumus, lai uzlabotu brīvprātīgo jauniešu mobilitāti Eiropā.
Priekšlikums ir iekļauts ES atjauninātajā sociālajā programmā “Iespējas, pieejamība un solidaritāte 21.gadsimta Eiropā”. Tas palīdz sasniegt programmas mērķus, paverot jaunas mobilitātes, neformālas izglītības un pārrobežu solidaritātes iespējas.
Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā Preses un informācijas nodaļa