• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ar skolasmaizi un labestību visam mūžam. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 25.02.2000., Nr. 64/65 https://www.vestnesis.lv/ta/id/1842

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Mantojumu ziņas

Vēl šajā numurā

25.02.2000., Nr. 64/65

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ar skolasmaizi un labestību visam mūžam

Rīgas Igauņu skolai, kas atrodas Āgenskalnā, 1999. gada 1. septembrī apritēja jau desmitais darbības gads

Tiesa, savu apaļo jubileju skola nosvinēja tikai pavisam nesen, neilgi pirms Igaunijas valsts svētkiem — 12. februārī — ar bijušo un tagadējo skolas audzēkņu uzstāšanos dziesmās un dejās, turklāt arī uzaicinātie viesi priecēja klātesošos ar saviem priekšnesumiem. Uz jubilejas svinībām tika ielūgti gan skolu beigušie skolēni, tostarp arī es un mana māsa, gan, protams, arī visi citi, kam ir jelkāda saistība ar Igauņu skolu — skolotāji, vecāki, daudzie tās atbalstītāji, Igaunijas vēstniecības darbinieki.

Pirms koncerta klātesošie tika iepazīstināti ar skolas vēsturi, kas aizsākās 1908. gadā un atjaunojās Atmodas laikā 1989. gadā ar Latvijas igauņu biedrības un tās toreizējās prezidentes Leili Utno īpašu gādību, kad skolu sāka apmeklēt pirmie 32 skolēni.

Tobrīd bija tikai divas skolotājas, no kurām viena — Urve Aivare — joprojām ir skolas mācību pārzine un igauņu valodas skolotāja. Bez tam man viņa visus deviņus skolā aizvadītos gadus bija prasīga, bet arī iejūtīga klases audzinātāja. Taču tagad skolēnu skaits sniedzas pāri simtam, bet skolotāju jau ir 17. Mācībspēkus kopš deviņdesmito gadu sākuma sekmīgi un ar aizrautību, neraugoties uz līdzekļu trūkumu, vada skolas direktors Enns Raja. Ir saglabājusies tāda tradīcija, ka vairāk par 20 skolēniem vienā klasē neuzņem, līdz ar to viņiem ir vieglāk apgūt gan igauņu valodu, gan citus mācību priekšmetus. 1989. gada 1. septembrī mūsu — Igauņu skolas pirmklasnieku — bija tikai 32. Tostarp manā klasē 18, taču gadu gaitā mūsu skaits saruka līdz 11, kad beidzām Rīgas Igauņu skolas pēdējo — 9. klasi.

Jā, skola ir maza, bet tieši tādēļ tajā aizvien valda savstarpējas draudzības un izpalīdzības gars, jo viens otru no devītās līdz pirmajai klasei ļoti labi pazīst. Rīgas Igauņu skola vēl jo vairāk ir tik īpaša tādēļ, ka ir vienīgā igauņu skola pasaulē ar pilnu mācību slodzi ārpus pašas Igaunijas valsts.

Visi Igauņu skolas skolēni vienmēr ir bijuši ļoti atsaucīgi un rosīgi, piedaloties ar igauņu dziesmām, dejām un teatralizētiem iestudējumiem dažādos konkursos un citos pasākumos. Arī tagad skolēni labprāt dzied un dejo, tāpat kā mēs pirms gadiem pieciem un vēl agrāk. Par skolas augsto līmeni liecina kaut vai tas, ka tās absolventi tagad mācās Rīgas prestižākajās skolās, kā arī tie daudzie apbalvojumi konkursos un mācību priekšmetu olimpiādēs.

Nu jau pāris gadus daži desmiti jauniešu Igauņu skolu vairs nesauc par savējo, taču katra sirdī tai ir saglabājusies īpaša vieta, un acīmredzot ikviens no mums visu mūžu ar prieku un lepnumu atcerēsies: mana pirmā skola bija Rīgas Igauņu skola. Laikam gan tieši tādēļ skolas absolventu skaits, kas apmeklēja savas pirmās skolas jubilejas koncertu, bija tik liels. Mēs visi labi apzināmies, ka kaimiņu igauņu valodas zināšana mums turpmākajā dzīvē lieti noderēs itin bieži un daudzos gadījumos.

Atliek tikai novēlēt Rīgas Igauņu skolai arī turpmāk saglabāt līdzšinējo augsto mācību līmeni un kļūt augstu vērtētai visā Latvijā un arī Igaunijā. Jo tā taču ir vienīgā skola ārpus Igaunijas, kur skolēni var labi apgūt gan igauņu valodu, gan arī Igaunijas kultūru un vēsturi.

Anna Ducmane, Igaunijas Republikas proklamēšanas dienā, — "Latvijas Vēstnesim"

1.JPG (55423 BYTES)2.JPG (23738 BYTES) Pirms desmit gadiem — Igauņu skolas pirmklasnieces Katrīna un Anna Ducmanes 1989.gada 1.septembrī

Nepilnus desmit gadus vēlāk Igauņu skolas 9.klases skolēni, kopā ar ilggadīgo skolotāju un mācību pārzini Urvi Aivari

Foto: Arnis Blumbergs, "LV"

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!