Eiropas Komisija: Par drošām, inovatīvām un pieejamām zālēm
ES zaudē pozīcijas attiecībā uz inovāciju farmācijas nozarē. Pacientiem Eiropā aizvien nav vienlīdzīgas piekļuves informācijai par zālēm, un viltojumu skaits aizvien pieaug. Lai risināju šos jautājumus, Komisija ir iesniegusi apspriešanai dokumentu kopumu, kas sastāv no četrām svarīgām daļām.
1. Paziņojums, uzsākot pārdomas par to, kā uzlabot tirgus pieejamību un izstrādāt iniciatīvas, lai sekmētu ES pētniecību farmācijas jomā.
2. Priekšlikums, lai risinātu pieaugošās problēmas saistībā ar viltojumiem un zāļu nelikumīgu izplatīšanu.
3. Priekšlikumi par to, kā nodrošināt iedzīvotājiem pieeju kvalitatīvai informācijai par zālēm, kas iegādājamas tikai ar ārsta recepti.
4. Priekšlikumi uzlabot pacientu aizsardzību, stiprinot ES sistēmu zāļu drošuma uzraudzībai (farmakovigilanci).
Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Ginters Ferhoigens, kas atbild par uzņēmumu un rūpniecības nozari, teica: “Visi mūsu pašreizējie priekšlikumi pamatojas uz pacientu vajadzībām un interesēm. Eiropas iedzīvotājiem jāsaņem drošas, inovatīvas un pieejamas zāles. Iedzīvotājiem jābūt labāk informētiem par pieejamajām zālēm un ārstēšanu, jo svarīgākā ir to veselība. Mēs vēlamies atjaunot ES tradicionālo nozīmi farmācijas jomā pasaulē.”
Eiropas farmācijas nozare dod vērtīgu ieguldījumu Eiropas un pasaules labklājībā, nodrošinot zāļu pieejamību, ekonomisko izaugsmi un ilgtspējīgu nodarbinātību. Tā bija un aizvien ir Eiropas stratēģiski svarīga nozare. Tajā ir nodarbināti 634 000 cilvēku, un tā veido vairāk nekā 17% no ES izdevumiem pētniecībai un attīstībai. Svarīgākais, ka līdz ar inovācijām cilvēkiem paredzēto zāļu jomā pacienti saņēmuši ārstēšanu, kas pirms dažām desmitgadēm nebūtu iespējama. Daudz ir sasniegts. Tomēr galvenie veselības, ekonomikas un zinātnes jautājumi vēl jārisina.
Pieaugošā globalizācija nozarē sniedz ne tikai jaunas iespējas, bet arī izvirza problēmas. Atveras jauni tirgi, un viltotu zāļu kļūst aizvien vairāk.
ES farmaceitisko līdzekļu tirgū ir trūkumi, kas ietekmē zāļu un attiecīgās informācijas pieejamību pacientiem un arī traucē ražošanas nozares konkurētspēju.
Šajā paziņojumā ir norādīti vairāki tiesību aktu priekšlikumi, politikas iniciatīvas un starptautiskās sadarbības projekti.
1. Tiesību aktu priekšlikumi:
• risināt pieaugošās problēmas saistībā ar viltojumiem un zāļu nelikumīgu izplatīšanu;
• nodrošināt iedzīvotājiem pieeju kvalitatīvai informācijai par zālēm, kas iegādājamas tikai ar ārsta recepti;
• uzlabot pacientu aizsardzību, stiprinot ES sistēmu zāļu drošuma uzraudzībai (farmakovigilanci).
Šos priekšlikumus nosūtīs Eiropas Parlamentam un Padomei.
2. Politisks paziņojums:
• apspriesties ar dalībvalstīm, kā uzlabot tirgus pieejamību, padarot cenu noteikšanas/atlīdzināšanas lēmumu pieņemšanu pārredzamāku;
• izstrādāt iniciatīvas, lai sekmētu ES pētniecību farmācijas jomā;
• stiprināt sadarbību ar galvenajiem partneriem (ASV, Japānu, Kanādu), lai uzlabotu zāļu drošumu visā pasaulē;
• stiprināt sadarbību ar jauniem partneriem (Krieviju, Indiju, Ķīnu).