Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums
I nodaļa
Vispārīgie noteikumi
1.pants. Administratīvā teritorija
Administratīvā teritorija ir Latvijas teritoriālā iedalījuma vienība, kurā pašvaldība savas kompetences ietvaros realizē pārvaldi.
2.pants. Apdzīvotā vieta
Apdzīvotā vieta ir teritorija, kurā dzīvo cilvēki, ir izveidoti materiālie priekšnoteikumi tās apdzīvošanai un kurai normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā piešķirts attiecīgais apdzīvotās vietas statuss.
3.pants. Likuma darbības joma
(1) Likums nosaka administratīvo teritoriju un novadu teritoriālā iedalījuma vienību izveidošanas, uzskaites, robežu grozīšanas, administratīvā centra noteikšanas nosacījumus un kārtību, kā arī apdzīvoto vietu statusa noteikšanas, to uzskaites kārtību un institūciju kompetenci šajos jautājumos.
(2) Valsts pārvaldes institūciju darbību administratīvajās teritorijās regulē citi normatīvie akti.
II nodaļa
Administratīvās teritorijas
4.pants. Administratīvās teritorijas
Latvijas Republiku iedala šādās administratīvajās teritorijās:
1) apriņķos;
2) republikas pilsētās;
3) novados.
5.pants. Apriņķis
(1) Apriņķī iekļauj teritoriāli vienotas vietējo pašvaldību administratīvās teritorijas.
(2) Apriņķī ietilpstošos novadus un republikas pilsētas, kā arī apriņķa administratīvo centru nosaka Saeima.
(3) Izveidojot vai likvidējot apriņķi, nosakot apriņķa administratīvo centru, kā arī grozot apriņķa robežu, izvērtē valsts un pašvaldības iedzīvotāju intereses, Ministru kabineta atzinumu un ieinteresēto pašvaldību lēmumus.
6.pants. Republikas pilsēta
(1) Republikas pilsētas, izvērtējot valsts un pašvaldības iedzīvotāju intereses, Ministru kabineta atzinumu un ieinteresēto pašvaldību lēmumus, nosaka šā likuma 1.pielikumā.
(2) Izveidojot vai likvidējot republikas pilsētu, kā arī grozot tās robežu, tiek ievēroti šādi noteikumi:
1) pilsētai ir attīstīta komercdarbība, transporta un komunālā saimniecība, kā arī sociālā infrastruktūra;
2) pilsētai ir nozīmīgs kultūras iestāžu komplekss;
3) pilsētā ir ne mazāk par 25 tūkstošiem pastāvīgo iedzīvotāju.
(3) Par republikas pilsētu Saeima var noteikt pilsētu, kurā ir vairāk par 25 tūkstošiem pastāvīgo iedzīvotāju, bet kura neatbilst šā panta otrās daļas 1. vai 2.punkta noteikumiem.
(4) Republikas pilsētu robežas attēlotas šā likuma 3.pielikumā. Republikas pilsētas robežas aprakstu apstiprina Ministru kabinets.
7.pants. Novads
(1) Novadus, izvērtējot valsts un pašvaldības iedzīvotāju intereses, Ministru kabineta atzinumu un ieinteresēto pašvaldību lēmumus, nosaka šā likuma 2.pielikumā.
(2) Izveidojot vai likvidējot novadu, kā arī grozot tā robežu, tiek ievēroti šādi noteikumi:
1) novada teritorija ir ģeogrāfiski vienota, un tajā ir lauku teritorijas un apdzīvotās vietas;
2) novada pašvaldība nodrošina likumā noteikto funkciju izpildi;
3) novada teritorijā ir ne mazāk par 4000 pastāvīgo iedzīvotāju;
4) novada teritorijā ir ciems, kurā ir vairāk par 2000 pastāvīgo iedzīvotāju, vai pilsēta;
5) attālums no ikvienas apdzīvotās vietas novadā līdz novada administratīvajam centram nepārsniedz 50 kilometrus, un ceļa infrastruktūra ir piemērota nokļūšanai līdz novada administratīvajam centram;
6) ir nodrošināta optimāla novada teritorijas izveidošana, ņemot vērā blakusesošo pašvaldību intereses un vēsturiskos sakarus.
(3) Saeima par novadu var noteikt arī teritoriju, kas neatbilst šā panta otrās daļas 3. vai 4.punkta noteikumiem, tomēr atbilst pārējiem šā panta otrajā daļā minētajiem kritērijiem.
(4) Novadu robežas attēlotas šā likuma 3.pielikumā. Novada robežas aprakstu apstiprina Ministru kabinets.
(5) Novada administratīvo centru nosaka novada dome. Lēmumu par administratīvā centra noteikšanu novada pašvaldība piecu darbdienu laikā pēc tā parakstīšanas nosūta Valsts zemes dienestam un Centrālajai statistikas pārvaldei.
8.pants. Novada teritoriālais iedalījums
(1) Novada teritoriju iedala šādās vienībās:
1) novada pilsētās;
2) novada pagastos.
(2) Novadam var nebūt novada teritoriālā iedalījuma.
(3) Ja novada teritorijā pirms novada izveidošanas administratīvi teritoriālās reformas laikā ir bijusi vairāk nekā viena vietējā pašvaldība, novadā apvienotās pašvaldības uzskatāmas par novada teritoriālajām vienībām — novada pilsētām vai pagastiem.
(4) Novada dome var grozīt attiecīgā novada teritoriālā iedalījuma vienību robežas, ja līdz ar to netiek grozīta novada robeža. Lēmumu par robežu grozīšanu novada pašvaldība piecu darbdienu laikā pēc tā parakstīšanas nosūta Valsts zemes dienestam un Centrālajai statistikas pārvaldei.
III nodaļa
Apdzīvotās vietas
9.pants. Apdzīvoto vietu veidi
Latvijas Republikā ir šādas apdzīvotās vietas:
1) pilsētas;
2) ciemi;
3) viensētas.
10.pants. Pilsētas
(1) Rīga ir Latvijas Republikas galvaspilsēta.
(2) Pilsētas statusu var piešķirt apdzīvotajām vietām, kuras ir kultūras un komercdarbības centri ar attīstītu inženier-infrastruktūru un ielu tīklu un kurās ir ne mazāk par 2000 pastāvīgo iedzīvotāju.
(3) Pilsētas statusu var piešķirt apdzīvotajām vietām, kurās ir mazāk par 2000 pastāvīgo iedzīvotāju, ja tās atbilst pārējiem šā panta otrajā daļā minētajiem kritērijiem.
(4) Novada pilsētas statusu piešķir un atceļ ar likumu, izvērtējot Ministru kabineta atzinumu un attiecīgā novada domes lēmumu.
(5) Ja pilsētas teritorija ir republikas pilsētas administratīvā teritorija, pilsētas robežu nosaka un groza saskaņā ar šā likuma 6.pantu.
11.pants. Ciemi
(1) Ciema statusu piešķir un atceļ novada dome, pamatojoties uz vietējās pašvaldības teritorijas plānojumu, kurā ir noteikta ciema robeža un pamatota ciema izveides nepieciešamība. Lēmumu par ciema statusa piešķiršanu vai atcelšanu novada pašvaldība piecu darbdienu laikā pēc tā parakstīšanas nosūta Valsts zemes dienestam.
(2) Ciema statusu var piešķirt tādai novada teritorijas daļai, kurā ir vai tiek plānota koncentrēta apbūve, pastāvīgi dzīvo cilvēki un ir izveidota attiecīga infrastruktūra.
(3) Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslā ciemu robežu noteikšanas kārtību papildus šā panta pirmajā un otrajā daļā minētajai kārtībai nosaka Aizsargjoslu likums.
12.pants. Viensēta
Viensēta ir savrupa viena dzīvojamā ēka vai savrupas vairākas dzīvojamās ēkas, kā arī ar šo ēku vai ēkām funkcionāli saistītās saimniecības ēkas teritorijā, kur zemi primāri izmanto lauksaimniecības vai mežsaimniecības vajadzībām. Viensētas statusu piešķir pašvaldības dome, apstiprinot viensētai nosaukumu.
IV nodaļa
Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu nosaukumi
13.pants. Administratīvo teritoriju un novadu teritoriālā iedalījuma vienību nosaukumi
Nosaukumu apriņķim, republikas pilsētai, novadam, novada pilsētai un novada pagastam piešķir, kā arī šīs administratīvās teritorijas un novadu teritoriālā iedalījuma vienības pārdēvē ar likumu, izvērtējot Ministru kabineta atzinumu un ieinteresēto pašvaldību lēmumus.
14.pants. Ciemu un viensētu nosaukumi
(1) Nosaukumus ciemiem piešķir un ciemus pārdēvē attiecīgā novada dome.
(2) Nosaukumus viensētām un apbūvei paredzētajām zemes vienībām apstiprina, bet numurus ēkām un telpu grupām, nosaukumus ielām, laukumiem pilsētās un ciemos piešķir, kā arī ielas un laukumus pārdēvē attiecīgās pašvaldības dome. Numuru vai nosaukumu piešķiršanu ēkām, apbūvei paredzētajām zemes vienībām un telpu grupām pašvaldības dome var nodot kādai no šīs pašvaldības institūcijām.
(3) Lēmumu par nosaukumu vai numuru piešķiršanu, maiņu vai apstiprināšanu attiecīgā pašvaldība piecu darbdienu laikā pēc tā parakstīšanas nosūta Valsts zemes dienestam.
(4) Apstiprinātie nosaukumi viensētām un apbūvei paredzētajām zemes vienībām, kā arī ielām, laukumiem vienā republikas pilsētā vai novada teritoriālajā iedalījumā — novada pilsētā vai novada pagastā — nedrīkst atkārtoties.
15.pants. Nosaukumu piešķiršanas nosacījumi
(1) Nosaukumus administratīvajām teritorijām un to teritoriālā iedalījuma vienībām, kā arī ielām, laukumiem, viensētām un apbūvei paredzētajām zemes vienībām piešķir, maina vai apstiprina, ievērojot Valsts valodas likuma noteikumus par vietu nosaukumu veidošanu un lietošanu, ģeogrāfiskos, vēsturiskos, sadzīves un citus apstākļus.
(2) Pārdēvējot apdzīvotās vietas, kurās ir pasta iestāde, dzelzceļa stacija, lidlauks vai osta, pašvaldība, kura pieņēmusi lēmumu par pārdēvēšanu, piecu darbdienu laikā pēc domes lēmuma parakstīšanas par to informē ministrijas, kuru pārziņā ir attiecīgās nozares.
V nodaļa
Administratīvo teritoriju, to teritoriālā iedalījuma vienību un apdzīvoto vietu reģistrācija
16.pants. Adresācijas sistēmas pamats
Administratīvās teritorijas, to teritoriālā iedalījuma vienības un apdzīvotās vietas ir adresācijas sistēmas pamats.
17.pants. Administratīvo teritoriju, to teritoriālā iedalījuma vienību un apdzīvoto vietu uzskaite
(1) Apriņķus, republikas pilsētas, novadus, novadu pilsētas, novadu pagastus, ciemus un to robežas reģistrē Valsts zemes dienests Valsts adrešu reģistra (turpmāk — adrešu reģistrs) informācijas sistēmā, pamatojoties uz normatīvajiem aktiem vai attiecīgās pašvaldības domes lēmumu.
(2) Administratīvajā teritorijā, tās teritoriālā iedalījuma vienībā un apdzīvotajā vietā ietilpstošās ielas, laukumus, ēkas, viensētas, apbūvei paredzētās zemes vienības un telpu grupas adrešu reģistrā reģistrē Valsts zemes dienests, pamatojoties uz pašvaldības lēmumu.
(3) Administratīvo teritoriju un to teritoriālā iedalījuma vienību robežu noteikšanas, kā arī aprakstu sagatavošanas un aktualizēšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.
(4) Adresācijas sistēmas pamatprincipus, adrešu piešķiršanas, adrešu reģistra uzturēšanas kārtību, kā arī informācijas reģistrācijas un aprites kārtību nosaka Ministru kabinets.
(5) Ministru kabinets nosaka:
1) personas, kuras maksā Valsts zemes dienestam par adrešu reģistra datu sagatavošanu un izsniegšanu normatīvajos aktos noteiktajā apmērā;
2) datu pieprasīšanas un izsniegšanas kārtību, kā arī bez maksas un par maksu izsniedzamo datu apjomu un veidu;
3) kārtību, kādā veicama samaksa par adrešu reģistra datu izsniegšanu.
18.pants. Dokumentu iesniegšanas kārtība
Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā sagatavojami un iesniedzami dokumenti administratīvi teritoriālā iedalījuma un apdzīvoto vietu statusa noteikšanas jautājumu izlemšanai.
Pārejas noteikumi
1. Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē likums “Par Latvijas Republikas administratīvo teritoriju izveidošanu un apdzīvoto vietu statusa noteikšanu” (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1991, 29./30.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1993, 30.nr.; 1994, 23.nr.; 2001, 16.nr.; 2006, 21.nr.).
2. Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Administratīvi teritoriālās reformas likums (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 23.nr.; 2005, 20.nr.; 2007, 14.nr.).
3. Ar šā likuma spēkā stāšanos rajona pilsētu, novadu un pagastu pašvaldības turpina pildīt savas funkcijas un uzdevumus normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā līdz 2009.gada vietējo pašvaldību vēlēšanās ievēlētās attiecīgās pašvaldības domes pirmajai sēdei. Šajā punktā noteiktais nav attiecināms uz tām vietējām pašvaldībām, kuras saskaņā ar šo pārejas noteikumu 10.punktu izveido novadu, kā arī uz tām pagastu vai pilsētu ar lauku teritoriju pašvaldībām, kuras pārveido par novadu atbilstoši šajā likumā noteiktajam administratīvi teritoriālajam iedalījumam. Šajā gadījumā attiecīgā novada pašvaldība triju darbdienu laikā pēc novada domes pirmās sēdes publicē laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” informāciju par novada pašvaldības darbības uzsākšanu.
4. Šā likuma 6.panta pirmās daļas un 7.panta pirmās daļas noteikumi par Ministru kabineta atzinumu un pašvaldību lēmumu izvērtēšanu piemērojami ar 2009.gada 1.jūliju. Līdz 2009.gada 1.jūlijam šajās normās minētās darbības veic, nodrošinot pēctecīgu administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu un konsultējoties ar vietējām pašvaldībām un Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju.
5. Līdz 2009.gada 1.jūlijam Saeima par novadu var noteikt arī teritoriju, kas neatbilst šā likuma 7.panta otrās daļas 3., 4. un 5.punkta noteikumiem kopumā, atsevišķi vai jebkurā to kombinācijā, tomēr atbilst pārējiem šajā minētā panta daļā ietvertajiem kritērijiem.
6. Par valsts budžeta līdzekļiem vietējās pašvaldības sagatavo apvienošanās projektu. Kārtību, kādā tiek piešķirti finanšu līdzekļi pašvaldību apvienošanās projektu sagatavošanai, un pašvaldību apvienošanās projektu sagatavošanas kārtību nosaka Ministru kabinets.
7. Ja apvienošanās projekta sagatavošana Ministru kabineta noteiktajā kārtībā nav uzsākta līdz 2008.gada 15.decembrim, tad apvienošanās projektu sagatavo novada administratīvajā teritorijā esošā pašvaldība, kuru pēc konsultācijām ar pārējām novada administratīvajā teritorijā esošajām pašvaldībām nosaka reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs. Šai pašvaldībai piešķirama mērķdotācija Ministru kabineta noteikumos par mērķdotācijas piešķiršanas kārtību noteiktajā apmērā, aprēķinot to pēc novadu veidojošo pašvaldību skaita.
8. Vietējo pašvaldību apvienošanās projekta sagatavošana saskaņā ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas apstiprināto metodiku ietver šādus uzdevumus:
1) sagatavot novada attīstības stratēģiju;
2) sagatavot veidojamās novada pašvaldības administratīvās struktūras projektu;
3) organizēt pašvaldību apvienošanās projekta publisku apspriešanu.
9. Vietējo pašvaldību apvienošanās projekti tiek sagatavoti, izvērtējot publiskās apspriešanas rezultātus.
10. Vietējā pašvaldība var pieņemt lēmumu par novada izveidošanu līdz 2009.gada 31.janvārim saskaņā ar šajā likumā noteikto administratīvi teritoriālo iedalījumu. Šādā gadījumā lēmumu par novada izveidošanu tā nosūta Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai un novada domes pirmo sēdi saskaņā ar likumu “Par pašvaldībām” sasauc reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs 10 dienu laikā pēc tam, kad Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija ir saņēmusi visu attiecīgo vietējo pašvaldību lēmumus.
11. Ja izveidotā novada domes pirmā sēde notiek līdz 2009.gada vietējo pašvaldību vēlēšanu dienai, tad ar domes pirmo sēdi izbeidzas visu pirms tam novada teritorijā bijušo vietējo pašvaldību domju (padomju) pilnvaras un šajā gadījumā:
1) līdz novada domes priekšsēdētāja ievēlēšanai pirmo domes sēdi vada un lēmumu par domes priekšsēdētāja ievēlēšanu saskaņā ar likumu “Par pašvaldībām” paraksta reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs vai viņa norīkota amatpersona;
2) novada domes priekšsēdētāju ievēlē no attiecīgajā administratīvajā teritorijā esošajiem deputātiem likumā “Par pašvaldībām” noteiktajā kārtībā.
12. Pēc divu vai vairāku administratīvo teritoriju apvienošanās līdz kārtējām pašvaldību vēlēšanām novada domes sastāvā ir visi attiecīgajā administratīvajā teritorijā ievēlētie deputāti.
13. Ar jaunievēlētās novada domes pirmo sēdi izbeidzas visu pirms tam novada teritorijā bijušo vietējo pašvaldību domju (padomju) pilnvaras. Novada pašvaldība ir attiecīgajā novadā iekļauto vietējo pašvaldību institūciju, finanšu, mantas, tiesību un saistību pārņēmēja.
14. Novada teritorijā vietējo pašvaldību institūciju darba nepārtrauktību atbilstoši to apstiprinātajiem nolikumiem nodrošina tie izpilddirektori, kuri veic izpilddirektora pienākumus attiecīgajā teritorijā 2009.gada vietējo pašvaldību vēlēšanu dienā.
15. No valsts budžeta finanšu līdzekļus maksājuma veidā 200 000 latu apmērā novada infrastruktūras attīstībai piešķir:
1) par katru novadā ietilpstošo teritoriālo vienību (novada pilsētu un novada pagastu) novada pašvaldībai, kura vietējo pašvaldību apvienošanās rezultātā ir izveidota līdz 2009.gada 31.janvārim;
2) katrai no tām pilsētas, pagasta un novada pašvaldībām, kuras 2007.gadā pieņēmušas lēmumu par jauna novada izveidi un novada darbības uzsākšanu pēc 2009.gada vietējo pašvaldību vēlēšanām. Novadu pašvaldībām finanšu līdzekļus piešķir par katru novadā ietilpstošo teritoriālo vienību (novada pilsētu un novada pagastu).
16. Ja finansējums infrastruktūras attīstībai jau ir piešķirts administratīvi teritoriālās reformas ietvaros pilsētas vai pagasta pašvaldībai vai novada pašvaldībai par attiecīgajām teritoriālajām vienībām, tad piešķiramo un izmaksājamo finanšu līdzekļu apjomu samazina par jau izmaksāto summu. Finanšu līdzekļu piešķiršanas un izlietošanas kārtību nosaka Ministru kabinets.
17. Jaunizveidotās republikas pilsētas kā republikas pilsētu pašvaldības darbību uzsāk 2009.gada 1.jūlijā.
18. Līdz 2009.gada 1.jūlijam administratīvās teritorijas statusu saglabā rajoni, kā arī rajona pilsētas un pagasti, izņemot šo pārejas noteikumu 3.punkta otrajā teikumā minēto gadījumu.
19. Ministru kabinets,
izvērtējis vietējo pašvaldību lēmumus, līdz 2010.gada 1.janvārim
sagatavo un iesniedz Saeimai likumprojektu par pilsētas ar lauku
teritoriju sadalīšanu novada pilsētā un novada pagastā vai
pilsētas lauku teritorijas pievienošanu esošajam novada pagastam.
Līdz likuma grozījumu spēkā stāšanās dienai pilsētās ar lauku
teritoriju pilsētas teritorija pielīdzināma novada pilsētai, bet
pilsētas lauku
teritorija — novada pagastam.
20. Līdz republikas pilsētu robežu aprakstu apstiprināšanai līdzšinējo republikas pilsētu — Rīgas, Jelgavas, Liepājas, Daugavpils, Ventspils, Rēzeknes un Jūrmalas, kā arī Valmieras un Jēkabpils pilsētas faktiskās robežas uzskatāmas par šā likuma 1.pielikumā minēto attiecīgo republikas pilsētu robežām. Līdz novadu robežu aprakstu apstiprināšanai šā likuma 2.pielikumā minēto novadu faktiskās robežas veido novadā ietilpstošo pilsētu un pagastu tie robežu posmi, kuri ir kopīgi ar blakus esošo novadu vai republikas pilsētu vai ir posms no valsts robežas.
21. Centrālā vēlēšanu komisija izsludina 2009.gada vietējo pašvaldību vēlēšanas likumā noteiktajās republikas pilsētu un novadu administratīvajās teritorijās.
22. Lai nodrošinātu 2009.gada vietējo pašvaldību vēlēšanas tajos novados, kuros nav pabeigta novadu izveidošana, pašvaldībām apvienojoties saskaņā ar šajā likumā noteikto administratīvi teritoriālo iedalījumu, līdz 2009.gada 31.janvārim vietējo pašvaldību domes (padomes) sasauc visu attiecīgo vietējo pašvaldību deputātu kopsapulci, kas ievēlē novada vēlēšanu komisiju. Deputātu kopsapulci ierosina sasaukt un vada novadā pēc iedzīvotāju skaita lielākās (atbilstoši Iedzīvotāju reģistra datiem) vietējās pašvaldības domes (padomes) priekšsēdētājs. Šajā gadījumā:
1) novada vēlēšanu komisiju izveido un tā darbojas saskaņā ar likumu, kas reglamentē pašvaldību vēlēšanu komisiju un iecirkņu komisiju darbu, ciktāl tas nav pretrunā ar šo likumu;
2) komisijas pirmo sēdi sasauc Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs vai viņa norīkota persona;
3) novada vēlēšanu komisijas darbu no saviem budžeta līdzekļiem finansē visas vietējo pašvaldību domes (padomes) proporcionāli balsstiesīgo iedzīvotāju skaitam attiecīgās pašvaldības teritorijā.
23. Ja deputātu kopsapulce šo pārejas noteikumu 22.punktā noteiktajā kārtībā līdz 2009.gada 31.janvārim neizveido novada vēlēšanu komisiju, to saskaņā ar likumu “Par Centrālo vēlēšanu komisiju” ieceļ Centrālā vēlēšanu komisija.
24. Ministru kabinets:
1) līdz 2009.gada 1.jūnijam sagatavo un iesniedz Saeimai likumprojektu par apriņķu izveidošanu un darbību;
2) līdz 2012.gada 31.decembrim apstiprina republikas pilsētu un novadu administratīvo teritoriju robežu aprakstus, kurus sagatavo Valsts zemes dienests, konsultējoties ar vietējām pašvaldībām.
25. Līdz attiecīgo Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās dienai vai atzīšanai par spēku zaudējušiem, bet ne ilgāk par 2009.gada 1.oktobri piemērojami šādi Ministru kabineta noteikumi, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu:
1) 2002.gada 5.marta noteikumi Nr.95 “Kārtība, kādā sagatavojami un iesniedzami dokumenti administratīvi teritoriālā iedalījuma jautājumu izlemšanai un apdzīvoto vietu statusa noteikšanai”;
2) 2002.gada 27.augusta noteikumi Nr.384 “Adresācijas noteikumi”;
3) 2006.gada 25.aprīļa noteikumi Nr.326 “Kārtība, kādā pašvaldības sagatavo pašvaldību apvienošanās projektu”;
4) 2008.gada 18.marta noteikumi Nr.191 “Kārtība, kādā piešķir un izlieto vienreizēju dotāciju novadu pašvaldību infrastruktūras attīstībai”.
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
Likums Saeimā pieņemts 2008.gada 18.decembrī.
Valsts prezidents V.Zatlers
Rīgā 2008.gada 30.decembrī
Redakcijas piebilde: likums stājas spēkā ar 2008.gada 31.decembri.
Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma
1.pielikums
Republikas pilsētas
Nr.p.k. |
Pilsētas nosaukums |
1. |
Daugavpils |
2. |
Jēkabpils |
3. |
Jelgava |
4. |
Jūrmala |
5. |
Liepāja |
6. |
Rēzekne |
7. |
Rīga |
8. |
Valmiera |
9. |
Ventspils |
Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma
2.pielikums
Novadi un to teritoriālā iedalījuma vienības
Nr. p.k. |
Novads |
Novada teritoriālās vienības — novada pilsētas un novada pagasti |
1. |
Aglonas novads |
Aglonas pagasts |
Grāveru pagasts |
||
Kastuļinas pagasts |
||
Šķeltovas pagasts |
||
2. |
Aizkraukles novads |
Aizkraukles pagasts |
Aizkraukles pilsēta |
||
3. |
Aizputes novads |
Aizputes pagasts |
Aizputes pilsēta |
||
Cīravas pagasts |
||
Kalvenes pagasts |
||
Kazdangas pagasts |
||
Lažas pagasts |
||
4. |
Aknīstes novads |
Aknīstes pilsēta ar lauku teritoriju |
Asares pagasts |
||
Gārsenes pagasts |
||
5. |
Alojas novads |
Alojas pilsēta ar lauku teritoriju |
Braslavas pagasts |
||
Brīvzemnieku pagasts |
||
Staiceles pilsēta ar lauku teritoriju |
||
6. |
Alsungas novads |
|
7. |
Alūksnes novads |
Alsviķu pagasts |
Alūksnes pilsēta |
||
Annas pagasts |
||
Ilzenes pagasts |
||
Jaunalūksnes pagasts |
||
Jaunannas pagasts |
||
Jaunlaicenes pagasts |
||
Kalncempju pagasts |
||
Liepnas pagasts |
||
Malienas pagasts |
||
Mālupes pagasts |
||
Mārkalnes pagasts |
||
Pededzes pagasts |
||
Veclaicenes pagasts |
||
Zeltiņu pagasts |
||
Ziemera pagasts |
||
8. |
Amatas novads |
Amatas pagasts |
Drabešu pagasts |
||
Nītaures pagasts |
||
Skujenes pagasts |
||
Zaubes pagasts |
||
9. |
Apes novads |
Apes pilsēta ar lauku teritoriju |
Gaujienas pagasts |
||
Trapenes pagasts |
||
Virešu pagasts |
||
10. |
Auces novads |
Auces pilsēta ar lauku teritoriju |
Bēnes pagasts |
||
Īles pagasts |
||
Lielauces pagasts |
||
Ukru pagasts |
||
Vītiņu pagasts |
||
11. |
Ādažu novads |
|
12. |
Babītes novads |
Salas pagasts |
Babītes pagasts |
||
13. |
Baldones novads |
|
14. |
Baltinavas novads |
|
15. |
Balvu novads |
Balvu pagasts |
Balvu pilsēta |
||
Bērzkalnes pagasts |
||
Bērzpils pagasts |
||
Briežuciema pagasts |
||
Krišjāņu pagasts |
||
Kubuļu pagasts |
||
Lazdulejas pagasts |
||
Tilžas pagasts |
||
Vectilžas pagasts |
||
Vīksnas pagasts |
||
16. |
Bauskas novads |
Bauskas pilsēta |
Brunavas pagasts |
||
Ceraukstes pagasts |
||
Codes pagasts |
||
Dāviņu pagasts |
||
Gailīšu pagasts |
||
Īslīces pagasts |
||
Mežotnes pagasts |
||
Vecsaules pagasts |
||
17. |
Beverīnas novads |
Brenguļu pagasts |
Kauguru pagasts |
||
Trikātas pagasts |
||
18. |
Brocēnu novads |
Brocēnu pilsēta ar lauku teritoriju |
Blīdenes pagasts |
||
Gaiķu pagasts |
||
Remtes pagasts |
||
19. |
Burtnieku novads |
Burtnieku pagasts |
Ēveles pagasts |
||
Matīšu pagasts |
||
Rencēnu pagasts |
||
Valmieras pagasts |
||
Vecates pagasts |
||
20. |
Carnikavas novads |
|
21. |
Cēsu novads |
Cēsu pilsēta |
Vaives pagasts |
||
22. |
Cesvaines novads |
|
23. |
Ciblas novads |
Blontu pagasts |
Ciblas pagasts |
||
Līdumnieku pagasts |
||
Pušmucovas pagasts |
||
Zvirgzdenes pagasts |
||
24. |
Dagdas novads |
Andrupenes pagasts |
Andzeļu pagasts |
||
Asūnes pagasts |
||
Bērziņu pagasts |
||
Dagdas pilsēta |
||
Dagdas pagasts |
||
Ezernieku pagasts |
||
Konstantinovas pagasts |
||
Ķepovas pagasts |
||
Svariņu pagasts |
||
Šķaunes pagasts |
||
25. |
Daugavpils novads |
Ambeļu pagasts |
Biķernieku pagasts |
||
Demenes pagasts |
||
Dubnas pagasts |
||
Kalkūnes pagasts |
||
Kalupes pagasts |
||
Laucesas pagasts |
||
Līksnas pagasts |
||
Maļinovas pagasts |
||
Medumu pagasts |
||
Naujenes pagasts |
||
Nīcgales pagasts |
||
Salienas pagasts |
||
Skrudalienas pagasts |
||
Sventes pagasts |
||
Tabores pagasts |
||
Vaboles pagasts |
||
Vecsalienas pagasts |
||
Višķu pagasts |
||
26. |
Dobeles novads |
Annenieku pagasts |
Auru pagasts |
||
Bērzes pagasts |
||
Bikstu pagasts |
||
Dobeles pagasts |
||
Dobeles pilsēta |
||
Jaunbērzes pagasts |
||
Krimūnu pagasts |
||
Naudītes pagasts |
||
Penkules pagasts |
||
Zebrenes pagasts |
||
27. |
Dundagas novads |
Kolkas pagasts |
Dundagas pagasts |
||
28. |
Durbes novads |
Dunalkas pagasts |
Durbes pilsēta ar lauku teritoriju |
||
Tadaiķu pagasts |
||
Vecpils pagasts |
||
29. |
Engures novads |
Engures pagasts |
Lapmežciema pagasts |
||
Smārdes pagasts |
||
30. |
Ērgļu novads |
Ērgļu pagasts |
Jumurdas pagasts |
||
Sausnējas pagasts |
||
31. |
Garkalnes novads |
|
32. |
Grobiņas novads |
Bārtas pagasts |
Gaviezes pagasts |
||
Grobiņas pagasts |
||
Grobiņas pilsēta |
||
Medzes pagasts |
||
33. |
Gulbenes novads |
Beļavas pagasts |
Daukstu pagasts |
||
Druvienas pagasts |
||
Galgauskas pagasts |
||
Gulbenes pilsēta |
||
Jaungulbenes pagasts |
||
Lejasciema pagasts |
||
Litenes pagasts |
||
Lizuma pagasts |
||
Līgo pagasts |
||
Rankas pagasts |
||
Stāmerienas pagasts |
||
Stradu pagasts |
||
Tirzas pagasts |
||
34. |
Iecavas novads |
|
35. |
Ikšķiles novads |
|
36. |
Inčukalna novads |
Inčukalna pagasts |
Vangažu pilsēta |
||
37. |
Ilūkstes novads |
Bebrenes pagasts |
Dvietes pagasts |
||
Eglaines pagasts |
||
Ilūkstes pilsēta |
||
Pilskalnes pagasts |
||
Subates pilsēta ar lauku teritoriju |
||
Šēderes pagasts |
||
38. |
Jaunjelgavas novads |
Daudzeses pagasts |
Jaunjelgavas pilsēta ar lauku teritoriju |
||
Seces pagasts |
||
Sērenes pagasts |
||
Staburaga pagasts |
||
Sunākstes pagasts |
||
39. |
Jaunpiebalgas novads |
Jaunpiebalgas pagasts |
Zosēnu pagasts |
||
40. |
Jaunpils novads |
Jaunpils pagasts |
Viesatu pagasts |
||
41. |
Jēkabpils novads |
Ābeļu pagasts |
Dignājas pagasts |
||
Dunavas pagasts |
||
Kalna pagasts |
||
Leimaņu pagasts |
||
Rubenes pagasts |
||
Zasas pagasts |
||
42. |
Jelgavas novads |
Elejas pagasts |
Glūdas pagasts |
||
Jaunsvirlaukas pagasts |
||
Kalnciema pilsēta ar lauku teritoriju |
||
Lielplatones pagasts |
||
Līvbērzes pagasts |
||
Platones pagasts |
||
Sesavas pagasts |
||
Svētes pagasts |
||
Valgundes pagasts |
||
Vilces pagasts |
||
Vircavas pagasts |
||
Zaļenieku pagasts |
||
43. |
Kandavas novads |
Cēres pagasts |
Kandavas pagasts |
||
Kandavas pilsēta |
||
Matkules pagasts |
||
Vānes pagasts |
||
Zantes pagasts |
||
Zemītes pagasts |
||
44. |
Kārsavas novads |
Goliševas pagasts |
Kārsavas pilsēta |
||
Malnavas pagasts |
||
Mērdzenes pagasts |
||
Mežvidu pagasts |
||
Salnavas pagasts |
||
45. |
Kokneses novads |
Bebru pagasts |
Iršu pagasts |
||
Kokneses pagasts |
||
46. |
Krāslavas novads |
Aulejas pagasts |
Indras pagasts |
||
Izvaltas pagasts |
||
Kalniešu pagasts |
||
Kaplavas pagasts |
||
Kombuļu pagasts |
||
Krāslavas pagasts |
||
Krāslavas pilsēta |
||
Piedrujas pagasts |
||
Robežnieku pagasts |
||
Skaistas pagasts |
||
Ūdrīšu pagasts |
||
47. |
Krimuldas novads |
Krimuldas pagasts |
Lēdurgas pagasts |
||
48. |
Krustpils novads |
Atašienes pagasts |
Krustpils pagasts |
||
Kūku pagasts |
||
Mežāres pagasts |
||
Variešu pagasts |
||
Vīpes pagasts |
||
49. |
Kuldīgas novads |
Ēdoles pagasts |
Gudenieku pagasts |
||
Īvandes pagasts |
||
Kabiles pagasts |
||
Kuldīgas pilsēta |
||
Kurmāles pagasts |
||
Laidu pagasts |
||
Padures pagasts |
||
Pelču pagasts |
||
Rendas pagasts |
||
Rumbas pagasts |
||
Snēpeles pagasts |
||
Turlavas pagasts |
||
Vārmes pagasts |
||
50. |
Ķeguma novads |
Ķeguma pilsēta ar lauku teritoriju |
Rembates pagasts |
||
Birzgales pagasts |
||
51. |
Ķekavas novads |
Baložu pilsēta |
Daugmales pagasts |
||
Ķekavas pagasts |
||
52. |
Lielvārdes novads |
Jumpravas pagasts |
Lēdmanes pagasts |
||
Lielvārdes pilsēta ar lauku teritoriju |
||
53. |
Līgatnes novads |
Līgatnes pagasts |
Līgatnes pilsēta |
||
54. |
Limbažu novads |
Katvaru pagasts |
Limbažu pagasts |
||
Limbažu pilsēta |
||
Pāles pagasts |
||
Skultes pagasts |
||
Umurgas pagasts |
||
Vidrižu pagasts |
||
Viļķenes pagasts |
||
55. |
Līvānu novads |
Jersikas pagasts |
Līvānu pilsēta |
||
Rožupes pagasts |
||
Rudzātu pagasts |
||
Sutru pagasts |
||
Turku pagasts |
||
56. |
Lubānas novads |
Indrānu pagasts |
Lubānas pilsēta |
||
57. |
Ludzas novads |
Briģu pagasts |
Cirmas pagasts |
||
Isnaudas pagasts |
||
Istras pagasts |
||
Ludzas pilsēta |
||
Nirzas pagasts |
||
Ņukšu pagasts |
||
Pildas pagasts |
||
Pureņu pagasts |
||
Rundēnu pagasts |
||
58. |
Madonas novads |
Aronas pagasts |
Barkavas pagasts |
||
Bērzaunes pagasts |
||
Dzelzavas pagasts |
||
Kalsnavas pagasts |
||
Lazdonas pagasts |
||
Liezēres pagasts |
||
Ļaudonas pagasts |
||
Madonas pilsēta |
||
Mārcienas pagasts |
||
Mētrienas pagasts |
||
Ošupes pagasts |
||
Praulienas pagasts |
||
Sarkaņu pagasts |
||
Vestienas pagasts |
||
59. |
Mālpils novads |
|
60. |
Mārupes novads |
|
61. |
Mazsalacas novads |
Mazsalacas pilsēta ar lauku teritoriju |
Ramatas pagasts |
||
Sēļu pagasts |
||
Skaņkalnes pagasts |
||
62. |
Naukšēnu novads |
Ķoņu pagasts |
Naukšēnu pagasts |
||
63. |
Neretas novads |
Mazzalves pagasts |
Neretas pagasts |
||
Pilskalnes pagasts |
||
Zalves pagasts |
||
64. |
Nīcas novads |
Nīcas pagasts |
Otaņķu pagasts |
||
65. |
Ogres novads |
Krapes pagasts |
Ķeipenes pagasts |
||
Lauberes pagasts |
||
Madlienas pagasts |
||
Mazozolu pagasts |
||
Meņģeles pagasts |
||
Ogres pilsēta |
||
Ogresgala pagasts |
||
Suntažu pagasts |
||
Taurupes pagasts |
||
66. |
Olaines novads |
Olaines pagasts |
Olaines pilsēta |
||
67. |
Ozolnieku novads |
Ozolnieku pagasts |
Cenu pagasts |
||
Sidrabenes pagasts |
||
68. |
Pārgaujas novads |
Raiskuma pagasts |
Stalbes pagasts |
||
Straupes pagasts |
||
69. |
Pāvilostas novads |
Vērgales pagasts |
Pāvilostas pilsēta |
||
Sakas pagasts |
||
70. |
Pļaviņu novads |
Aiviekstes pagasts |
Klintaines pagasts |
||
Pļaviņu pilsēta |
||
Vietalvas pagasts |
||
71. |
Preiļu novads |
Aizkalnes pagasts |
Pelēču pagasts |
||
Preiļu pagasts |
||
Preiļu pilsēta |
||
Saunas pagasts |
||
72. |
Priekules novads |
Bunkas pagasts |
Virgas pagasts |
||
Gramzdas pagasts |
||
Kalētu pagasts |
||
Priekules pilsēta |
||
Priekules pagasts |
||
73. |
Priekuļu novads |
Liepas pagasts |
Mārsnēnu pagasts |
||
Priekuļu pagasts |
||
Veselavas pagasts |
||
74. |
Raunas novads |
Drustu pagasts |
Raunas pagasts |
||
75. |
Rēzeknes novads |
Audriņu pagasts |
Bērzgales pagasts |
||
Čornajas pagasts |
||
Dricānu pagasts |
||
Feimaņu pagasts |
||
Gaigalavas pagasts |
||
Griškānu pagasts |
||
Ilzeskalna pagasts |
||
Kantinieku pagasts |
||
Kaunatas pagasts |
||
Lendžu pagasts |
||
Lūznavas pagasts |
||
Mākoņkalna pagasts |
||
Maltas pagasts |
||
Nagļu pagasts |
||
Nautrēnu pagasts |
||
Ozolaines pagasts |
||
Ozolmuižas pagasts |
||
Pušas pagasts |
||
Rikavas pagasts |
||
Sakstagala pagasts |
||
Silmalas pagasts |
||
Stoļerovas pagasts |
||
Stružānu pagasts |
||
Vērēmu pagasts |
||
76. |
Riebiņu novads |
Galēnu pagasts |
Riebiņu pagasts |
||
Rušonas pagasts |
||
Silajāņu pagasts |
||
Sīļukalna pagasts |
||
Stabulnieku pagasts |
||
77. |
Rojas novads |
Mērsraga pagasts |
Rojas pagasts |
||
78. |
Ropažu novads |
|
79. |
Rucavas novads |
Dunikas pagasts |
Rucavas pagasts |
||
80. |
Rugāju novads |
Lazdukalna pagasts |
Rugāju pagasts |
||
81. |
Rundāles novads |
Rundāles pagasts |
Svitenes pagasts |
||
Viesturu pagasts |
||
82. |
Rūjienas novads |
Ipiķu pagasts |
Jeru pagasts |
||
Lodes pagasts |
||
Rūjienas pilsēta |
||
Vilpulkas pagasts |
||
83. |
Salacgrīvas novads |
Ainažu pilsēta ar lauku teritoriju |
Liepupes pagasts |
||
Salacgrīvas pilsēta ar lauku teritoriju |
||
84. |
Salas novads |
Sēlpils pagasts |
Salas pagasts |
||
85. |
Salaspils novads |
|
86. |
Saldus novads |
Ezeres pagasts |
Jaunauces pagasts |
||
Jaunlutriņu pagasts |
||
Kursīšu pagasts |
||
Lutriņu pagasts |
||
Nīgrandes pagasts |
||
Novadnieku pagasts |
||
Pampāļu pagasts |
||
Rubas pagasts |
||
Saldus pagasts |
||
Saldus pilsēta |
||
Šķēdes pagasts |
||
Vadakstes pagasts |
||
Zaņas pagasts |
||
Zirņu pagasts |
||
Zvārdes pagasts |
||
87. |
Saulkrastu novads |
|
88. |
Sējas novads |
|
89. |
Siguldas novads |
Allažu pagasts |
Mores pagasts |
||
Siguldas pagasts |
||
Siguldas pilsēta |
||
90. |
Skrīveru novads |
|
91. |
Skrundas novads |
Nīkrāces pagasts |
Raņķu pagasts |
||
Rudbāržu pagasts |
||
Skrundas pilsēta ar lauku teritoriju |
||
92. |
Smiltenes novads |
Bilskas pagasts |
Blomes pagasts |
||
Brantu pagasts |
||
Grundzāles pagasts |
||
Launkalnes pagasts |
||
Palsmanes pagasts |
||
Smiltenes pagasts |
||
Smiltenes pilsēta |
||
Variņu pagasts |
||
93. |
Stopiņu novads |
|
94. |
Strenču novads |
Jērcēnu pagasts |
Plāņu pagasts |
||
Sedas pilsēta ar lauku teritoriju |
||
Strenču pilsēta |
||
95. |
Talsu novads |
Abavas pagasts |
Balgales pagasts |
||
Ģibuļu pagasts |
||
Īves pagasts |
||
Ķūļciema pagasts |
||
Laidzes pagasts |
||
Laucienes pagasts |
||
Lībagu pagasts |
||
Lubes pagasts |
||
Sabiles pilsēta |
||
Stendes pilsēta |
||
Strazdes pagasts |
||
Talsu pilsēta |
||
Valdemārpils pilsēta ar lauku teritoriju |
||
Valdgales pagasts |
||
Vandzenes pagasts |
||
Virbu pagasts |
||
96. |
Tērvetes novads |
Augstkalnes pagasts |
Bukaišu pagasts |
||
Tērvetes pagasts |
||
97. |
Tukuma novads |
Degoles pagasts |
Džūkstes pagasts |
||
Irlavas pagasts |
||
Jaunsātu pagasts |
||
Lestenes pagasts |
||
Pūres pagasts |
||
Sēmes pagasts |
||
Slampes pagasts |
||
Tukuma pilsēta |
||
Tumes pagasts |
||
Zentenes pagasts |
||
98. |
Vaiņodes novads |
Embūtes pagasts |
Vaiņodes pagasts |
||
99. |
Valkas novads |
Ērģemes pagasts |
Kārķu pagasts |
||
Valkas pagasts |
||
Valkas pilsēta |
||
Vijciema pagasts |
||
Zvārtavas pagasts |
||
100. |
Valmieras novads |
Bērzaines pagasts |
Dikļu pagasts |
||
Kocēnu pagasts |
||
Vaidavas pagasts |
||
Zilākalna pagasts |
||
101. |
Varakļānu novads |
Murmastienes pagasts |
Varakļānu pagasts |
||
Varakļānu pilsēta |
||
102. |
Vārkavas novads |
Rožkalnu pagasts |
Upmalas pagasts |
||
Vārkavas pagasts |
||
103. |
Vecpiebalgas novads |
Dzērbenes pagasts |
Inešu pagasts |
||
Kaives pagasts |
||
Taurenes pagasts |
||
Vecpiebalgas pagasts |
||
104. |
Vecumnieku novads |
Bārbeles pagasts |
Kurmenes pagasts |
||
Skaistkalnes pagasts |
||
Stelpes pagasts |
||
Valles pagasts |
||
Vecumnieku pagasts |
||
105. |
Ventspils novads |
Ances pagasts |
Jūrkalnes pagasts |
||
Piltenes pilsēta ar lauku teritoriju |
||
Popes pagasts |
||
Puzes pagasts |
||
Tārgales pagasts |
||
Ugāles pagasts |
||
Usmas pagasts |
||
Užavas pagasts |
||
Vārves pagasts |
||
Ziru pagasts |
||
Zlēku pagasts |
||
106. |
Viesītes novads |
Elkšņu pagasts |
Rites pagasts |
||
Saukas pagasts |
||
Viesītes pilsēta ar lauku teritoriju |
||
107. |
Viļakas novads |
Kupravas pagasts |
Medņevas pagasts |
||
Susāju pagasts |
||
Šķilbēnu pagasts |
||
Vecumu pagasts |
||
Viļakas pilsēta |
||
Žīguru pagasts |
||
108. |
Viļānu novads |
Dekšāres pagasts |
Sokolku pagasts |
||
Viļānu pagasts |
||
Viļānu pilsēta |
||
109. |
Zilupes novads |
Lauderu pagasts |
Pasienes pagasts |
||
Zaļesjes pagasts |
||
Zilupes pilsēta |
Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma
3.pielikums
Latvijas administratīvais iedalījums
Skat. arī Latvijas jaunā administratīvā iedalījuma karti — šī “Latvijas Vēstneša” laidiena ielikumā — “Latvijas Vēstneša” redakcija