Par vardarbībā cietušo pieaugušo rehabilitāciju
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija 21.janvārī konceptuāli atbalstīja izmaiņas Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas paredz nodrošināt valsts finansētu sociālo rehabilitāciju no vardarbības cietušiem pieaugušajiem un vardarbības veicējiem.
Vardarbība ir nopietna sociālā problēma, un no tās Latvijā cieš vismaz katras ceturtās mājsaimniecības locekļi, liecina pētījumu rezultāti. Palīdzība vardarbības upuriem īpaši aktuāla šajos laikos, jo “vardarbība diemžēl iet roku rokā ar ekonomisko situāciju un atkarībām”, deputātiem 21.janvārī skaidroja Labklājības ministrijas pārstāvis Aldis Dūdiņš.
Deputāte Silva Bendrāte atbalstīja ideju, ka rehabilitācija nepieciešama arī pašiem varmākām, lai palīdzētu tiem mainīt savu uzvedību, iemācītu kontrolēt agresiju un tādējādi novērstu jaunus noziegumus.
Savukārt komisijas sekretārs Andris Bērziņš uzsvēra, ka ir būtiski, lai vienas ģimenes locekļi, piemēram, māte un bērns, rehabilitāciju varētu saņemt vienuviet. Šobrīd valsts apmaksā sociālo rehabilitāciju tikai bērniem, un gadījumos, kad no partnera agresijas cietusi arī sieviete, viņai nav iespējams nodrošināt atbilstošu palīdzību. Valsts gan piedāvā izmitināšanu bērna pavadonim, taču speciālistu atbalsts un konsultācijas netiek nodrošinātas.
Patlaban palīdzību vardarbībā cietušiem pieaugušajiem savu iespēju robežās sniedz nevalstiskās organizācijas un pašvaldības krīzes centri, taču palīdzība nav sistemātiska un iespēja saņemt rehabilitāciju atkarīga no pašvaldību rocības un izvirzītajām prioritātēm.
Plānots, ka jaunās valsts finansētās rehabilitācijas programmas tiks sāktas 2010.gadā un to īstenošanai pirmajā gadā nepieciešami 233 tūkstoši latu.
Par grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā trīs lasījumos vēl jālemj Saeimai.
Saeimas preses dienests