Zemkopības ministrija: Par konkrētiem priekšlikumiem lauksaimniecības stabilizēšanai
31.janvārī Zemkopības ministrija (ZM), ņemot vērā lauksaimnieku noteiktās prasības, sadarbībā ar Lauksaimnieku organizācijas sadarbības padomi un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra speciālistiem sagatavoja konkrētus priekšlikumus veicamajiem pasākumiem, lai stabilizētu situāciju nozarē. Šie priekšlikumi 31.janvārī nosūtīti Ministru prezidentam I.Godmanim, finanšu ministram A.Slakterim, ekonomikas ministram K.Gerhardam, kā arī lauksaimnieku organizāciju pārstāvjiem. Pirmdien šis ZM sagatavotais dokuments tiks skatīts valdībā.
Zemkopības ministrija informē, ka, sagatavojot dokumentus izskatīšanai pirmdienas valdības sēdē, ir rasti risinājumi visām lauksaimnieku uzstādītajām prasībām.
Izstrādātajā projektā paredzēts, ka pēc paātrināta grafika lauksaimniekiem jāizmaksā ES tiešie maksājumi un nacionālās subsīdijas 37 miljonu latu apjomā. Tas veicams, pārdalot gan nacionālo subsīdiju, gan ES maksājumu termiņus no vēlāk veicamajiem maksājumiem, veicot tos jau tuvākajos mēnešos.
Savukārt, paredzot grozījumus 2009.gada valsts budžetā, papildus piešķirt finansējumu 24 miljonu latu apmērā, lai veiktu paredzētos piensaimniecības ciltsdarba maksājumus, kā arī atbalsta maksājumus kredītprocentu daļējai dzēšanai. Finansējums paredzēts arī no valsts budžeta programmas “Finansējuma nodrošinājuma rezerve”.
Lai nodrošinātu kredītsloga atvieglošanu un sniegtu valsts garantētu kredītlīniju apgrozāmiem līdzekļiem, Lauku attīstības fonds (LAF) jau ir sācis jauna veida kredītgarantiju izsniegšanu apgrozāmajiem līdzekļiem kooperatīviem un pārstrādes uzņēmumiem, kā arī sniedz papildu garantijas aizdevumiem finanšu krīzes dēļ īslaicīgās grūtībās nonākušiem uzņēmumiem. LAF var garantēt aizdevumus 12 miljonu apjomā, tomēr šāds apjoms ir nepietiekams, tālab valsts budžeta grozījumos jāparedz papildu 30 miljonu finansējums LAF pamatkapitāla palielināšanai. Finansējums jāparedz no starptautiskā aizdevuma līdzekļiem finanšu sektora stabilizācijai.
ZM priekšlikumi nosaka arī to, ka Finanšu ministrijai, izstrādājot prasības starptautisko aizdevumu izmantošanai banku sektora stabilizēšanai, jāparedz esošo kredītu restrukturizācija lauksaimniecības, zivsaimniecības, meža un pārtikas nozarē, nekādi nepasliktinot noslēgto kredītlīniju nosacījumus. Turklāt Finanšu un Ekonomikas ministrijai, izstrādājot normatīvo aktu projektus par atbalstu kredītu garantijām, jāparedz iespēja arī lauksaimniecības nozares pārstāvjiem saņemt šo atbalstu.
Reaģējot uz lauksaimnieku prasību par piena pārstrādes uzņēmuma izveidi, kurš piederētu piena ražotājiem, ZM valdībai ierosinās konceptuāli atbalstīt valsts galvojuma piešķiršanu šāda uzņēmuma izveidei.