Vides ministrija: Par atjaunojamo energoresursu izmantošanu Latvijā
13.februārī Vides ministrijā notika RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta veiktā pētījuma “Atjaunojamo energoresursu izmantošanas iespēju izvērtējums Latvijā līdz 2020.gadam” prezentācija un rezultātu apspriešana.
Profesore Dagnija Blumberga uzsvēra, ka šis ir iespēju laiks energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu izmantošanā. Enerģijas ražotājiem ir laiks mainīties un apsvērt alternatīvas – atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Ir laiks arī katram no mums mainīt savus ikdienas paradumus, samazinot Latvijas enerģijas patēriņu.
Pētījums ir cieši saistīts ar Eiropas Savienības Klimata un enerģētikas paketes ietvaros izvirzīto mērķi – līdz 2020.gadam atjaunojamajiem energoresursiem jāsasniedz vismaz 40% no valstī patērētās enerģijas. Pētījuma uzdevums bija noskaidrot, vai šādu mērķi Latvijā ir iespējams sasniegt. Atbilde ir – var. Tādā gadījumā enerģijas deficītam jārod nevis simptomātisks risinājums, kas ietver enerģijas importu un arvien pieaugošu atkarību, bet gan fundamentāls risinājums, t.i., vietējos atjaunojamos energoresursus.
Viens no nozīmīgākajiem alternatīvās enerģijas resursiem, kas drīzumā Latvijā varētu daļēji stāties fosilo kurināmo vietā, ir biomasas izmantošana enerģētikā.
Latvijai ir nozīmīgi sasniegt ES Klimata un enerģētikas paketes uzstādīto mērķi, lai labāk izmantotu savus resursus, palielinātu enerģētisko neatkarību un ieviestu modernas tehnoloģijas. Enerģētikas pārkārtošana jāsāk no patēriņa samazināšanas, un tikai pēc tam var plānot enerģijas ražošanas jaudas.
Valsts sekretāra vietnieks Einārs Cilinskis informēja, ka Ekonomikas ministrija paredzējusi 16,6 miljonus latu atbalstu daudzdzīvokļu ēku siltināšanai, savukārt Vides ministrija šogad plāno sniegt atbalstu sabiedrisko ēku energoefektivitātes pasākumiem.
Par pētījumu tika saņemtas astoņas atsauksmes, debatēs piedalījās trīs recenzenti. Klātesošo diskusijās tika pierādīts, ka Latvijā joprojām pastāv konfliktsituācija starp fosilās enerģijas lobiju un alternatīvās enerģijas ražotājiem, lai gan sabiedrības interesēs būtu sadarbošanās. Izskanēja ierosinājums par alternatīvo energoresursu ražotāju asociācijas dibināšanu, lai varētu izstrādāt vienotu politiku turpmākajam darbam.
Nobeigumā Vides ministrijas Klimata un atjaunojamo energoresursu departamenta direktors Valdis Bisters izteica atzinību pētniekiem par sistēmisko skatījumu, kas apvieno energoefektivitātes, atjaunojamo resursu un fosilo resursu izmantošanu. Viņš ieteica turpināt darbu, izstrādājot priekšlikumus transporta sektoram un mikroģenerācijas ieviešanai.
Vides ministrijas Komunikācijas nodaļa