Ekonomikas ministrija: Par garantiju ieviešanu Latvijas eksportētājiem
20.februārī Ekonomikas ministrijas pārstāvji tikās ar lielāko Latvijas komercbanku pārstāvjiem, kas sniedz eksporta finansēšanas pakalpojumus, lai vienotos par nepieciešamo valsts atbalsta mehānismu, kas ļautu palielināt finansēto darījumu skaitu un apjomus Latvijas eksportētājiem. Pasaules finanšu krīzes laikā strauji samazinājušās uzņēmumu iespējas iegūt finansējumu eksporta darījumiem (faktoringa pakalpojumus).
Finanšu pakalpojumu sniedzēji apliecināja, ka plānotās valsts eksporta garantijas ļautu palielināt finansējuma apjomu Latvijas eksportētājiem un nodrošinātu līdzvērtīgus nosacījumus ar citiem ES uzņēmumiem, kas saņem šādas garantijas no valsts.
Ekonomikas ministrija apliecināja, ka pēc konsultācijām ar uzņēmējiem, finanšu pakalpojumu sniedzējiem un apdrošinātājiem ir gatava iesniegt MK noteikumu projektu, kas noteiktu tiesisko regulējumu šim eksporta atbalsta mehānismam, lai to iedarbinātu tuvākajā laikā.
Plānots, ka eksporta garantijas uzņēmējiem un eksporta faktoringa pakalpojumu sniedzējiem valsts izsniegs sadarbībā ar tirgū strādājošām privātajām eksporta darījumu apdrošināšanas kompānijām. Vienlaikus tiks sākta sagatavošanās, lai garantijas uz atsevišķiem tirgiem varētu izsniegt arī bez privāto apdrošinātāju starpniecības, izveidojot valsts eksporta garantiju mehānismu.
Diskusijā ar SEB, Parex, Hipotēku, Swedbankas, Trasta komercbankas un Nordea bankas pārstāvjiem Ekonomikas ministriju pārstāvēja Ārējo ekonomisko attiecību un tirdzniecības politikas departamenta direktors Gatis Ābele un direktora vietnieks Aivars Gulbis. Komercbanku pārstāvji apliecināja vēlmi aktīvi piedalīties šā dokumenta izstrādē, kā arī, balstoties uz savu pieredzi faktoringa pakalpojumu sniegšanā, sekmēt veiksmīgu projekta realizāciju.
Plānots, ka pirmās garantijas ar valsts atbalstu varētu tikt izsniegtas jau martā.
Latvijas preču un pakalpojumu eksports 2008.gadā faktiskajās cenās bija 6,683 miljardi latu, kas spēlē būtisku lomu ekonomiskās situācijas stabilizēšanā, un esošo eksporta tirgu saglabāšana un jaunu attīstīšana ir Ekonomikas ministrijas prioritāte. Eksporta finanšu atbalsta instrumenti ir viens no trim eksporta veicināšanas virzieniem, ko īsteno Ekonomikas ministrija.