Par barikāžu laiku, un 133 atmiņu stāstiem
Vakar tika atvērta piemiņas grāmata "Barikādes. Latvijas mīlestības grāmata"
Dzimtene briesmās! Melnie mākoņi atkal savilkušies pār mūsu debesīm, un nav spēka, kurš spētu tos izgaiņāt.
Un tomēr, tomēr!
Simtgadīgs vecis un deviņgadīgs bērns, skolas direktors un ielu slaucītāja, olimpiskais čempions un cekulains panks, bijušais leģionārs un padomju virsnieks, Sabiles čigāns un krievu meitene ar pankūkām, kurlmēmo brigāde, Ķencis ar Pāvulu un Švauksts, dzērājvīriņš un kriminālais, kordiriģents, Janka Pipars, mednieki ar bisēm un aktieri no "Uguns un nakts", un vēl, un vēl — simttūkstoš vīru un sievu no visiem novadiem, — visi uz Barikādēm!
Jo par Dzimteni nekā svētāka nav.
Šī ir grāmata par to, kā, asiņainai gaismai austot, uzlēca Latvijas sidrabotā saule.
Vārdi uz grāmatas vāka
Barikāžu desmitgadi atzīmējot, vakar, 17. janvārī, Vecrīgā, Krāmu ielā 3, 1991. gada barikāžu piemiņas centrā, pasākumā bija sapulcējušies tik daudz cilvēku, ka grūti bija visiem saspiesties samērā nelielajās telpās. Šo atceres vakaru ievadot, 1991. gada barikāžu dalībnieku atbalsta fonda (BAF) prezidents Renārs Zaļais atgādināja, ka faktiski notiek trīs pasākumi, proti, tiek atklāta Vācijā iznākošā žurnāla "Stern" fotogrāfa Haralda Šmita fotoizstāde un BAF jaunā videozāle, bet, galvenais, simboliski tiek atvērta tikko iznākusī barikāžu piemiņas grāmata ar nosaukumu "Barikādes. Latvijas mīlestības grāmata".
Videozāli, kur pastāvīgās barikāžu dienu piemiņas izstādes apmeklētāji varēs noskatīties dažādu aculiecinieku fiksētās videoliecības par dramatiskajiem 1991. gada janvāra notikumiem, palīdzējusi iekārtot ar finansējumu Rīgas dome. Domes priekšsēdētājs Andris Ārgalis, piedaloties videozāles atklāšanā, izteica cerību, ka tā kļūs par savdabīgu emocionālu mācību grāmatu, kas īpaši būtu apgūstama jaunatnei, mācoties mūsu tautas un mūsu valsts neseno vēsturi.
Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents akadēmiķis Jānis Stradiņš izteica dziļu gandarījumu par Barikāžu dalībnieku atbalsta fonda un Rīgas domes kopīgajiem pūliņiem, izveidojot Vecrīgā šo ļoti nozīmīgo kultūrvēsturisko centru. Kā pateicības zīmi viņš Zinātņu akadēmijas vārdā pasniedza BAF prezidentam Renāram Zaļajam mākslinieka Jāņa Strupuļa darināto medaļu Rīgas aizstāvjiem.
Ļoti atzinīgi akadēmiķis izteicās par jauno barikāžu piemiņas grāmatu, uzsverot tās galveno vērtību — publicētajās atmiņās nepastarpinātā veidā izpaužas barikāžu tiešo, no tautas nākušo ierindas dalībnieku redzētais un pārdzīvotais.
Šajā grāmatā, kuras izdevējs ir 1991. gada barikāžu dalībnieku atklātais sabiedriskais fonds, publicēti 133 atmiņu stāsti. Atmiņu krājuma sastādītājs un redaktors ir pazīstamais publicists Viktors Daugmalis. Grāmatas tekstu lieliski papildina izcilo fotomākslinieku Gunāra Bindes un Jura Krieviņa fotoattēli, kas radušies 1991. gada janvāra dienās. Turklāt grāmatas beigās ir visu to personu saraksts, kas līdz 2000. gada 12. decembrim apbalvotas ar 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi, kam 1999. gada 29. aprīlī piešķirts valsts apbalvojuma statuss.
Mintauts Ducmanis,
"LV" nozares redaktors
Vakar, 17.janvārī, Barikāžu piemiņas centrā: publicists Viktors
Daugmalis, Zinātņu akadēmijas prezidents Jānis Stradiņš; Jānis
Stradiņš, Rīgas domes priekšsēdētājs Andris Ārgalis, Barikāžu
atbalsta fonda prezidents Renārs Zaļais…
…Roberts Milbergs, Ivars Redisons, Jānis Slapiņš, Ivars Godmanis;
Andris Ārgalis, Renārs Zaļais
Gluži kā toreiz — spēlē Valdis Skuja
Foto: Arnis Blumbergs, "LV"