Kultūras ministrijas rīkojums Nr.2.1.-1/22
Rīgā 2009.gada 16.februārī
Grozījums Kultūras ministrijas 1998.gada 29.oktobra rīkojumā Nr.128 “Par Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu”
Izdots saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.241 “Kultūras ministrijas nolikums” 9.11.punktu
Pamatojoties uz likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” 15.pantu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 “Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta” (turpmāk – Noteikumi Nr.473) 13.punktu, kā arī izvērtējot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (turpmāk – Inspekcija) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk – Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:
1. Inspekcija ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu par vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa “Dzīvojamā ēka – tirgotava” (valsts aizsardzības Nr.5603) Jūrmalā, Mellužu prospektā (būves kadastra apzīmējums 1300 014 2510 001) (turpmāk – Objekts), izslēgšanu no Pieminekļu saraksta. Rīkojuma projektam klāt pievienoti šādi dokumenti:
1.1. Izraksti no Inspekcijas komisijas “Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu” 2008.gada 20.novembra sēdes protokola Nr.12/2008 un 2009.gada 30.janvāra sēdes protokola Nr.2/2009;
1.2. Informācija par Objekta nosaukumu;
1.3. Informācija par Objekta atrašanās vietu;
1.4. Objekta atrašanās vietas shēma topogrāfiskajā plānā;
1.5. Objekta apraksts;
1.6. Objekta fotofiksācijas materiāli;
1.7. Ziņas par Objekta īpašnieku;
1.8. Pamatojums Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta.
2. Saskaņā ar likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” (turpmāk – Likums) 1.pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa – objekti un teritorijas, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. No šī panta izriet, ka pamats objektam atrasties Pieminekļu sarakstā ir tā kultūras pieminekļa vērtība, ko veido objekta kultūrvēsturiskā vērtība un objekta saglabāšanas atbilstība valsts, tautas, kā arī starptautiskajām interesēm.
Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta atbilstoši Likuma 15.pantam jākonstatē, ka tas pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību. Saskaņā ar Noteikumu Nr.473 11.punktu, ja kultūras piemineklis pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību, Inspekcija sagatavo Pieminekļu saraksta grozījumu projektu par kultūras pieminekļa izslēgšanu no Pieminekļu saraksta.
Saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 13.pantu labumam, ko sabiedrība iegūst ar ierobežojumiem, kas uzlikti adresātam, ir jābūt lielākam nekā viņa tiesību vai tiesisko interešu ierobežojumam. Būtiski privātpersonas tiesību vai tiesisko interešu ierobežojumi ir attaisnojami tikai ar nozīmīgu sabiedrības labumu.
3. Inspekcijā 2008.gada 20.novembrī un 2009.gada 30.janvārī izvērtēta Objekta atbilstība kultūras pieminekļa statusam un konstatēts, ka Objekts, kas savulaik būvēts kā īslaicīgas lietošanas būve, šobrīd ir sliktā tehniskā stāvoklī un ir praktiski neiespējama tā saglabāšana bez demontāžas un rekonstrukcijas, kas nenovēršami saistīta ar autentiskuma zudumu. Ielu seguma rekonstrukcijas rezultātā būtiski pieaudzis zemes līmenis ap Objektu, jo īpaši ielas pusē, kā rezultātā nopietni bojāta sienu apakšdaļa, līdz ar to ir apdraudēta tā tālāka pastāvēšana. Objekta sākotnējās funkcijas saglabāšana (tirgotava) padarītu praktiski neiespējamu tā izmantošanu dzīvošanai atbilstoši mūsdienu sadzīves apstākļiem. Tādējādi, ievērojot Administratīvā procesa likuma 13.pantā noteikto samērīguma principu un to, ka Objekta ilglaicīgai pastāvēšanai ieguldāmo līdzekļu apjoms oriģinālās substances un autentiskuma saglabāšanai pārsniegtu Objekta vērtību, nav pietiekami pamatota Objekta atrašanās Pieminekļu sarakstā.
4. Pamatojoties uz likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” 15.pantu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 “Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta” 13.punktu, kā arī uz iepriekš minēto konstatējumu, Kultūras ministrija nolemj:
izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998.gada 29.oktobra rīkojuma Nr.128 “Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu” 2.punktu apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumu un izslēgt no Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta šādu objektu:
5603 |
Vietējās nozīmes |
Arhitektūra |
Dzīvojamā ēka – tirgotava |
Jūrmala, Mellužu prospekts 80 |
20.gs.s. |
5. Lēmums pieņemts, pamatojoties uz likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” 15.pantu, Administratīvā procesa likuma 13.pantu, 66.panta pirmās daļas 2.punktu, 76.panta otro daļu, 188.panta pirmo daļu, Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.241 “Kultūras ministrijas nolikums” 9.11.punktu, Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 “Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta” 11., 12. un 13.punktu.
6. Šo rīkojumu saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76.panta otro daļu un 188.panta pirmo daļu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā (Rīgā, Antonijas iela 6, LV–1010) mēneša laikā no rīkojuma publicēšanas dienas laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.
Kultūras ministra vietā – reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs E.Zalāns