Par prasībām mājas dzīvnieku audzētavām un audzētājiem
Zemkopības ministrija (ZM) izstrādās prasības mājas (istabas) dzīvnieku audzētavām un audzētājiem, kas nepieciešamas, lai sakārtotu dzīvnieku labturības prasību ievērošanu mājas (istabas) dzīvnieku audzētavās.
Saskaņā ar Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) apkopotajām sūdzībām, kā arī veicot ārpuskārtas pārbaudes mājas (istabas) dzīvnieku turēšanas vietās, secināts, ka tajās visvairāk un smagākie pārkāpumi saistīti ar slimu, ģenētiski nepilnvērtīgu mājas (istabas) dzīvnieku iedzimtām slimībām, kroplībām vai patoloģijām. Tāpat pārkāpumi konstatēti dzīvnieku pavairošanā un tirdzniecībā, kā arī dzīvnieku labturības prasību ievērošanā.
Ņemot vērā Pārtikas un veterinārā dienesta ierosinājumu, ZM izstrādās prasības mājas (istabas) audzētavām un audzētājiem, paredzot, ka mājas (istabas) dzīvnieku audzētavām un audzētājiem jābūt reģistrētiem Pārtikas un veterinārajā dienestā. Turklāt arī Veterinārmedicīnas likumā noteikts, ka dzīvnieku audzētavas ir pakļautas valsts veterinārajai uzraudzībai un kontrolei.
Pašreiz Zemkopības ministrija ir iesniegusi Valsts kancelejā likumprojektu “Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā”, kur noteikts, ka mājas (istabas) dzīvnieks ir dzīvnieks, kuru cilvēks tur savam priekam, bet mājas (istabas) dzīvnieku audzētava – vieta, kur mājas (istabas) dzīvnieku tur sugas pavairošanai komerciālos vai nekomerciālos nolūkos.
Lai aiztaupītu iedzīvotājiem nepatīkamus pārsteigumus, iegādājoties mājdzīvniekus, piemēram, dzīvnieku dokumentu viltošanu, slimu dzīvnieku iegādi, Zemkopības ministrija aicina nākamos dzīvnieku saimniekus slēgt rakstisku vienošanos ar pārdevēju par konkrētā dzīvnieka iegādi, lai jaunajam īpašniekam būtu iespējams aizstāvēt savas intereses.
Informācija liecina, ka arī Eiropas Savienības (ES) valstīs pastāv problēma ar nelegālu dzīvnieku tirdzniecību un tās izraisītām sekām. Tālab Latvijas iedzīvotājiem jābūt īpaši vērīgiem, iegādājoties dzīvnieku no kādas citas valsts, un jāpieprasa dzīvnieka pārdevējam dokumenti, kas apliecina šā dzīvnieka izcelsmi, iespējamās vakcinācijas un profilaktiskos pasākumus.
Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa