Izglītības un zinātnes ministrija: Par ES līdzekļu piesaisti profesionālajai izglītībai un apmācībai
6.martā AS “Grindeks” notika vadošo Latvijas darba devēju un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) kopīga diskusija par iespējām, sadarbību un atbilstošākajiem risinājumiem, lai sekmētu Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzekļu piesaisti profesionālās izglītības attīstībai un darba devēju iesaistei izglītībā un apmācībā.
Tikšanās dalībnieki bija vienisprātis par šādu aktivitāšu nepieciešamību, lai veicinātu valsts ekonomikai nozīmīgu nozaru attīstību, tajā skaitā atbilstoša darbaspēka sagatavošanu.
Diskusijas laikā uzņēmēji, kas ir arī lielākie Latvijas darba devēji, vienoti aicināja IZM attīstīt profesionālo izglītību un, piesaistot ES struktūrfondu līdzekļus, veicināt kvalifikācijas centru izveidi katrā ekonomikai nozīmīgajā nozarē. Kvalifikācijas centri nodrošinātu valstī vienotas zināšanu pārbaudes un ļautu iegūt profesijas diplomu tiem strādājošiem, kas savas zināšanas ieguvuši praktiskā darbā.
IZM norādīja, ka 2007.–2013.gada ES struktūrfondu plānošanas periodā no tās pārziņā esošajām jomām profesionālās izglītības atbalsta programmām paredzēts ieguldīt 105,6 miljonus latu. Turklāt būtisks priekšnosacījums atbalsta saņemšanai ir skolu sadarbība ar darba devējiem, tādējādi sekmējot darba tirgum un tautsaimniecības attīstībai atbilstošu speciālistu sagatavošanu. Tāpat plānotas aktivitātes, kurās darba devēji tieši iesaistās profesionālajā izglītībā un orientējas uz pieaugušo profesionālās tālākizglītības nodrošināšanu.
AS “Grindeks” padomes priekšsēdētājs, Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) viceprezidents Kirovs Lipmans sacīja: “Latvijas konkurētspēja pasaulē nav iespējama bez sakārtotas biznesa vides un tālredzīgas, tirgus prasībām atbilstošas profesionālās izglītības veicināšanas. Mēs, uzņēmēji, izglītību un zinātni esam atbalstījuši daudzus gadus, un šobrīd ir ļoti svarīgi, lai sadarbībā ar IZM ES struktūrfondu līdzekļi izglītības jomai tiktu piesaistīti efektīvi. Latvijā ir jāattīsta profesionālā izglītība, jo tas ir ieguldījums tautsaimniecības attīstībā, kas nākotnē būs stabils uzņēmējdarbības pamats.”
Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe norādīja: “Latvijas lielāko darba devēju līdzšinējā iesaistīšanās izglītībā, īpaši profesionālajā, kā arī atbildība par izglītību, apliecina šo partneru ieinteresētību valsts un tautsaimniecības ilgtermiņa attīstībā. Ņemot vērā mūsu līdzšinējo sekmīgo sadarbību, esmu pārliecināta, ka arī šodien aktualizētajos jautājumos mēs kopīgi sasniegsim atbilstošāko rezultātu.” Ministre piebilst, ka, pateicoties ES struktūrfondu atbalstam, jau 2004.–2006.gada periodā izdevies nodrošināt ieguldījumus profesionālajā izglītībā un tās ciešākā sasaistē ar darba tirgus vajadzībām.
LDDK izglītības un nodarbinātības eksperte Ilona Kiukucāne teica: “Ekonomikas lejupslīdes apstākļos, kas ietekmē uzņēmumu konkurētspēju, viens no būtiskākajiem resursiem ir kvalitatīvs cilvēkkapitāls, kas jāvērtē nevis kā īstermiņa investīcija, bet gan kā ilgtermiņa investīcija tautsaimniecības atveseļošanai. Mums ir ļoti svarīgi panākt, ka profesionālās izglītības jautājumi tiek skatīti nozaru kontekstā un saistībā ar kvalifikācijas paaugstināšanas iespējām, uzņēmējiem konsolidējot viedokļus un reāli piedaloties atbildīgo iestāžu konsultēšanas darbā. LDDK priekšlikums ir veidot nozaru padomes, kuras varētu nodarboties ar izglītības jautājumu risināšanu nozares līmenī.”
Tāpat tikšanās dalībnieki vienojās par sadarbību, lai nodrošinātu atbilstošu un savlaicīgu lēmumu pieņemšanu, lai kopumā stiprinātu izglītību un tās ieguldījumu tautsaimniecības attīstībā.
Agnese Korbe,
izglītības un zinātnes ministres padomniece;
Laila Kļaviņa, AS “Grindeks” Komunikācijas
departamenta vadītāja