Par bērnu un jauniešu fiziskās veselības aprūpi
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti 10.martā tikās ar atbildīgajām iestādām, lai skaidrotu situāciju bērnu un jauniešu fiziskās veselības aprūpē.
Komisijas deputāti secināja, ka izglītojošie pasākumi ir tikai viens no aspektiem, kas uzlabo bērnu veselību. “Tā ir visas sabiedrības veselības problēma. Ja vecāki ļauj bērnam stundām ilgi sēdēt pie televizora, skolotājs dažās sporta stundās nekompensēs kustību trūkumu,” norādīja deputāts Dzintars Ābiķis.
Sporta medicīnas valsts aģentūras apkopotā informācija liecina, ka bērnus un jauniešus Latvijā raksturo gan nepietiekams, gan arī palielināts svars. 2004.–2006.gadā 12 procentiem zēnu un 13 procentiem meiteņu tika konstatēts nepietiekams svars, savukārt 11 procentiem zēnu un 12 procentiem meiteņu palielināts svars vai aptaukošanās. Situācija ar bērnu stāju ir vēl satraucošāka – tikai 4,9 procentiem skolēnu 2008.gadā tika diagnosticēta pareiza stāja. 95,1 procentam bērnu ir stājas traucējumi, deputātus informēja Sporta medicīnas valsts aģentūras direktore Ilga Sarmīte Priedīte.
Apakškomisijas deputāts Gundars Daudze izteica priekšlikumu: lai veicinātu bērnu fiziskās aktivitātes un sporta stundu apmeklējumu, būtu jāatsakās no skolēnu fizisko spēju novērtēšanas ar atzīmi. Nav tā, ka bērniem nepatīk fizkultūras stundas, taču viņiem ir bail zemā novērtējuma dēļ slikti izskatīties pārējo vidū, pauda G.Daudze.
Apakškomisijas priekšsēdētāja biedrs Jānis Strazdiņš atzina, ka situācija ir ļoti nopietna, tādēļ bērnu un jauniešu fiziskās veselības jautājumus būtu svarīgi pārrunāt arī Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā.
Saeimas preses dienests