Nacionālo bruņoto spēku noteikumi Nr.3
Rīgā 2009.gada 24.februārī
Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona komandiera apbalvojuma – Goda zīme – nolikums
Izdoti saskaņā
ar Ministru kabineta 2004.gada 23.novembra noteikumu Nr.957
“Kārtībā, kādā dibināmi valsts institūciju un pašvaldību
apbalvojumi” 8.punktu
I. Vispārīgie noteikumi
1. Šie noteikumi nosaka Nacionālo bruņoto spēku (turpmāk – NBS) Štāba bataljona (turpmāk – ŠB) komandiera apbalvojuma – Goda zīme – izskatu un aprakstu, piešķiršanas kārtību, apbalvojuma apliecinošo dokumentu, apbalvojuma nēsāšanas kārtību, tā pasūtīšanas un izgatavošanas kārtību.
2. Goda zīme ir NBS ŠB komandiera apbalvojums. Goda zīmi piešķir kā pateicību NBS ŠB veterāniem, NBS karavīriem, militārajiem, civilajiem darbiniekiem un civilpersonām, citu valstu bruņoto spēku pārstāvjiem, organizāciju, iestāžu pārstāvjiem un civilpersonām.
II. Apbalvojuma izskats un apraksts
3. NBS ŠB komandiera apbalvojumam – Goda zīmei – ir trīs pakāpes:
3.1. 1.pakāpe – zelta krāsā;
3.2. 2.pakāpe – sudraba krāsā;
3.3. 3.pakāpe – bronzas krāsā.
4. NBS ŠB komandiera apbalvojums – Goda zīme – ir numurēts.
5. Goda zīme ir veidota kā stilizēts senlatviešu vairogs, kas iecentrēts krustā. Uz vairoga ir NBS ŠB simbolika – sakrustoti zobens, šautene un lielgabals. Goda zīmes reversā – Goda zīmes numurs un NBS ŠB devīze “Ar vairogu vai uz tā” (2.pielikums, 2.zīmējums).
6. Goda zīmei ir krusta forma, izmērs – 38x38 mm. Goda zīme ir veidota no tombaka. Stilizētais vairogs ir zelta (1.pakāpe), sudraba (2.pakāpe) un bronzas (3.pakāpe) krāsā, diametrs – 16 mm. Krusts pārklāts ar gaiši zilas krāsas glazūru, kas atbilst NBS ŠB simboliskajai vēsturiskajai krāsai, ar baltu apmali 1mm platumā (1.pielikums).
7. Goda zīme ir iekārta 32 mm platā un 50 mm garā lentē. Lentes pamatā ir divas 4 mm platas un divas 5 mm platas gaiši zilas joslas, kas atbilst NBS ŠB simboliskajai vēsturiskajai krāsai, divas 5 mm zelta krāsas joslas un lentes vidū 4 mm plata zelta (1.pakāpe), sudraba (2.pakāpe) un bronzas (3.pakāpe) josla (1.pielikums).
8. Lentes atgriezums ir 32 mm plats un 10 mm augsts (1.pielikums).
9. NBS Štāba bataljona Goda zīmes miniatūrzīmes medaļas diametrs ir 19 mm, lentes platums 16 mm, garums – 25 mm ar proporcionāli identiskām joslām un krāsojumu kā Goda zīmes visu pakāpju lentēm. Krusts un vairogs ir izgatavoti no tombaka ar identisku krāsojumu kā Goda zīmei (2.pielikums, 2.zīmējums).
III. Apbalvojuma piešķiršanas kārtība
10. Kandidatūras apbalvošanai iesaka karavīri, militārie vai civilie darbinieki. Tiesības ieteikt apbalvošanai ar NBS ŠB komandiera apbalvojumu – Goda zīme – ir arī citu valsts institūciju un sabiedrisko organizāciju, ārvalstu institūciju un sabiedrisko organizāciju vadītājiem un civilpersonām.
11. Ieteikumā NBS ŠB komandiera apbalvojuma – Goda zīmes – piešķiršanai sniedz personas īsu raksturojumu, darbības novērtējumu un citus šī nolikuma 12.punktā minētus iemeslus, kas ir svarīgi apbalvojuma piešķiršanai.
12. Goda zīmes:
12.1. 1.pakāpi piešķir par:
a) konkrētu rīcību, sasniegumiem, īpašiem nopelniem kāda uzdevuma veikšanā, parādītu varonību un pašaizliedzību miera vai kaujas apstākļos;
b) ievērības cienīgu ieguldījumu NBS ŠB attīstībā ilgstošā laika posmā;
c) priekšzīmīgu dienesta pienākumu izpildi, kas pārsniedz parastos apmērus noteiktā laika posmā, un teicamu disciplīnu;
e) vienības vēsturiskuma atjaunošanu, vienības slavas, goda un popularitātes vairošanu, sadarbības ilgumu, kas ir veicinājusi karavīru fizisko, sporta sasniegumu, veselības saglabāšanu un kaujasspēju attīstību;
12.2. 2.pakāpi piešķir par:
a) augstiem sasniegumiem kāda konkrēta uzdevuma veikšanā;
b) ilgu un nevainojamu dienestu NBS ŠB;
c) nozīmīgu ieguldījumu vienības kaujas gatavībai;
d) ilggadēju sadarbību NBS ŠB karavīru patriotiskajā audzināšanā un viņu labklājības veicināšanā;
12.3. 3.pakāpi piešķir par:
a) priekšzīmīgu dienestu ilgā laika posmā;
b) ieguldījumiem vienības attīstībā;
c) sasniegumiem kāda konkrēta uzdevuma veikšanā.
13. Kandidatūras NBS ŠB komandiera apbalvojuma – Goda zīmes – piešķiršanai izvērtē un lēmumu par apbalvojuma piešķiršanu pieņem NBS ŠB bataljona komandieris, izdodot par to pavēli.
14. Netiek apbalvots karavīrs, militārais un civilais darbinieks, kuram ir spēkā esošs disciplinārsods, persona, kura ir sodīta ar tiesas nolēmumu par noziedzīgu nodarījuma izdarīšanu un kuras sodāmība nav dzēsta.
15. Katru NBS ŠB Goda zīmes pakāpi personai piešķir tikai vienu reizi.
16. NBS ŠB Goda zīmes piešķiršana personai nerada nekādas priekšrocības.
IV. Apbalvojumu apliecinošs dokuments un apbalvojuma nēsāšanas kārtība
17. Tiesības nēsāt NBS ŠB Goda zīmi apstiprina NBS ŠB bataljona komandiera parakstīta, ar NBS ŠB zīmogu apzīmogota un identiski piemiņas medaļas numuram numurēta atbilstošas šķiras apliecība, izgatavota A4 formātā (3.pielikums). Apbalvojot sievieti, apliecības tekstā jāmaina vārda “apbalvots” galotne – apbalvota.
18. Apliecībā norāda militārpersonas pakāpi, vārdu un uzvārdu, kurai ir tiesības nēsāt atbilstošas pakāpes NBS ŠB Goda zīmi, kā arī Goda zīmes numuru un NBS ŠB komandiera pavēles numuru. Ja apbalvojamais nav militārpersona, tad apliecībā tiek norādīts tikai vārds un uzvārds.
19. Izsniegto apliecību reģistrē “NBS ŠB Goda zīmju nēsāšanas tiesību žurnālā”, ko glabā NBS ŠB Personālsastāva nodaļā.
20. NBS ŠB Goda zīmi nēsā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. NBS ŠB komandiera apbalvojums – Goda zīme – ir NBS ŠB komandiera augstākais apbalvojums un tiek nēsāts pirms citiem ŠB komandiera apbalvojumiem. Tiek nēsāta NBS ŠB komandiera apbalvojuma – Goda zīmes – augstākā pakāpe. Nav atļauts nēsāt vairākas šī apbalvojuma pakāpes vienlaikus.
21. Civilpersonas un militārpersonas NBS ŠB komandiera apbalvojuma – Goda zīmes – miniatūrzīmi (2.pielikums, 2.zīmējums) nēsā pie civilā apģērba – krūšu daļas kreisajā pusē. Militārpersonas pie ikdienas formas tērpa nēsā lentes atgriezumu.
22. NBS ŠB Goda zīmes nēsāšanas tiesības saglabājas pēc karavīra, militārā un civilā darbinieka izslēgšanas no bataljona personālsastāva sarakstiem.
23. Goda zīmes nēsāšanas tiesības zaudē persona, kura ar tiesas nolēmumu sodīta par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu (neatkarīgi no tā, vai sodāmība ir dzēsta vai ne), vai karavīrs, kuram kā disciplinārsods piemērota atvaļināšana no aktīvā dienesta.
V. Apbalvojumu pasūtīšanas un izgatavošanas tiesības
24. Goda zīmes pasūtīšanas tiesības pieder tikai NBS ŠB.
25. Izdevumus par NBS ŠB Goda zīmes izgatavošanu sedz no NBS ŠB budžeta līdzekļiem.
VI. Pārejas noteikums
26. Dokumentus personas apbalvošanai ar NBS ŠB Goda zīmi izskatīšanai NBS ŠB komandierim var iesniegt divu mēnešu laikā pēc lēmuma un nolikuma publicēšanas laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.
Pielikumā:
1. Goda zīmju attēli
2. Goda zīmes reversa attēls un miniatūrattēli
3. Apliecības paraugs
NBS komandieris ģenerālmajors J.Maklakovs
SASKAŅOTS |
SASKAŅOTS |
Aizsardzības ministrijas |
Aizsardzības ministrija |
Simbolikas, atribūtikas un heraldikas |
17.04.08. vēstule Nr.mv-n/1329 |
komisijas priekšsēdētājs |
|
pulkvežleitnants T.Blumfelds |
|
03.02.2009. |
1.pielikums
Nacionālo bruņoto spēku
2009.gada 24.februāra noteikumiem Nr.3
2.pielikums
Nacionālo bruņoto spēku
2009.gada 24.februāra noteikumiem Nr.3
3.pielikums
Nacionālo bruņoto spēku
2009.gada 24.februāra noteikumiem Nr.3