Eiropas Parlaments: Par prasībām jaunu pārtikas produktu pārbaudē
25.martā pieņemtajā nostājā par regulu, kas izvirzīs Eiropas līmeņa prasības jauniem pārtikas produktiem, Eiropas Parlaments aicina ES tirgū aizliegt produktus, kas iegūti no klonētiem dzīvniekiem un to pēcnācējiem. Deputāti grozījumos arī prasa, lai nanotehnoloģiju ceļā iegūtiem pārtikas produktiem pirms licencēšanas tiktu veikts riska novērtējums un lai visas ar šīm tehnoloģijām iegūtās sastāvdaļas tiktu nepārprotami norādītas marķējumā.
Par jauniem pārtikas produktiem uzskata tādus, kas Eiropā netika lietoti pirms 1997.gada maija, kad ES pieņēma pirmos noteikumus. Šī kategorija ietver produktus, kas iegūti ar jaunām tehnoloģijām, piemēram, ar nanotehnologiju palīdzību, un tādus, ko agrāk Eiropā neimportēja.
Eiropas Komisijas priekšlikums jauno produktu atļaušanas kārtību vienkāršos un pielāgos tehnoloģiju attīstībai. Tirgot varēs tikai tādus jaunos produktus, ko apstiprinājusi Eiropas Pārtikas drošības aģentūra.
Parlaments 25.martā pirmajā lasījumā priekšlikumu atbalstīja, tomēr grozījumos izvirzīja papildu prasības.
Deputāti prasa izslēgt no regulas jautājumu par klonētiem dzīvniekiem un to pēcnācējiem, lai Eiropas Komisija par to iesniegtu atsevišķu likumdošanas priekšlikumu.
Parlaments arī uzskata, ka produktu sastāvdaļu sarakstā jāiekļauj visi elementi, kas ražoti ar nanotehnologiju palīdzību. Tas skaidri jānorāda, nosaukumiem iekavās pievienojot vārdu “nano”.
Parlamenta grozījumi paredz, ka pārtikas produkti, kuru ražošanas procesam vajadzīgs īpašs riska novērtējums (piemēram, tādi, kas ražoti, izmantojot nanotehnoloģijas), nevar tikt iekļauti atļauto produktu sarakstā, kamēr nav apstiprināta šo specifisko ražošanas metožu izmantošana. Deputāti uzsver, ka pagaidām nav izstrādātas piemērotas metodes, lai novērtētu nanomateriālu drošību.
Katru gadu atļauju saņemšanai ES tiek pieteikti septiņi līdz desmit jauni produkti. Kopš 1997.gada iesniegti aptuveni 100 pieteikumi, un līdz šim ir apstiprināti vairāk par 20. Piemēram, noni sula, ko ražo vairākās Klusā okeāna salās, salatrimi (alternatīvie tauki) un ar DHA bagāta mikroaļģu eļļa.
Grozījumi tiks iesniegti izskatīšanai Eiropas Savienības dalībvalstu valdībās.
Gaidāms, ka likumprojekts atgriezīsies Eiropas Parlamentā uz izskatīšanu otrajā lasījumā.
Eiropas Parlamenta preses dienests