Eiropas Parlaments: Par gatavošanos G20 sanāksmei Londonā
Apvienotās Karalistes premjerministrs Gordons Brauns 24.martā Eiropas Parlamentā Strasbūrā piedalījās debatēs par gatavošanos 2.aprīlī Londonā paredzētajai G20 sanāksmei. Lielāko politisko grupu pārstāvji atbalstīja premjerministra pārliecību, ka ES atrodas “unikālās pozīcijās”, lai meklētu ilgtermiņa risinājumus globālajai krīzei, tomēr vairāki deputāti apšaubīja Apvienotās Karalistes spēju tās pašreizējā ekonomiskajā situācijā uzņemties līdera lomu.
Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Hanss Gerts Pēterings debašu ievadā atzīmēja, ka samits rada labu iespēju rūpnieciski attīstīto un strauji attīstošos valstu pārstāvjiem strādāt kopā: “Londonas samitā jāvienojas par makroekonomiskajiem politikas virzieniem un regulēšanas struktūrām, kas mums ļauj izkļūt no pašreizējās krīzes un radīt labāku, dzīvotspējīgāku sistēmu nākotnei. Kā G20 priekšsēdētājs Gordons Brauns ir bijis aktīvs starptautisks līderis laikā, kas nesenajā vēsturē ir viens no grūtākajiem.”
Premjerministrs G.Brauns uzsvēra Eiropas priekšrocības, lai pasaules līmeņa sanāksmē uzņemtos līdera lomu, risinot globalizācijas galvenos izaicinājumus: “ES atrodas unikālās pozīcijās, jo tā radījusi pasaulē lielāko vienoto tirgu, izveidojusi progresīvāko vides aizsardzības sistēmu un sociālo aizsardzību saviem iedzīvotājiem.”
Premjerministrs aicināja pielikt punktu “nodokļu paradīzēm”, atzīt, ka fiskāli stimuli ekonomikai var būt divkārt efektīvi, ja tos pieņems visas valstis kopā, nekā tad, ja tos valstis pieņems atsevišķi, un veidot zema CO2 patēriņa ekonomiku. Premjerministrs apliecināja Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm, kas saskaras ar īpašām grūtībām: “Mēs nenovērsīsies no jums laikā, kad esam jums nepieciešami.” G.Brauns arī atgādināja par attīstītāko valstu apņemšanos pildīt Tūkstošgades mērķus nabadzības izskaušanai: tos nedrīkst aizmirst.
Žozefs Dols (Eiropas Tautas partijas (Kristīgo Demokrātu) un Eiropas Demokrātu grupa) atzīmēja: lai Eiropa varētu aizstāvēt savas pozīcijas samitā, tai jārunā vienā balsī. Tomēr “pirms kreisā spārna politiķi mums sāk prasīt tērēt naudu, kuras mums nav, ņemiet vērā, ka tāda pieeja noveda pie 1980.gadu problēmām,” norādīja deputāts. Savukārt tieši tirgus ekonomika ļāva Eiropai sasniegt ekonomikas uzplaukumu.
“G.Brauna runa bija drosmīgs, spīdošs ceļa apraksts, lai dotos pareizajā virzienā,” premjerministra runu komentēja Sociāldemokrātu grupas pārstāvis Martins Šulcs. Atbildot uz Eiropas Tautas partijas grupas pārstāvja teikto par publisko līdzekļu atbalstu krīzes risinājumam, viņš norādīja: “Spēja atšķirt sociālo aizsardzību no protekcionisma ir minimums, ko mēs būtu gaidījuši no politiskās grupas līdera.”
“Vārdu kari nedrīkst sabojāt iespēju strādāt kopā ar B.Obamas administrāciju,” brīdināja Liberāļu un demokrātu grupas pārstāvis Graiems Vatsons. “Mums nepieciešama jauna un dzīvotspējīga ekonomika, kas balstās uz globālās sabiedrības līgumu. Lai nodrošinātu izaugsmi, vienu izdzīvošana nedrīkst nozīmēt citu nogalināšanu.”
Nāciju Eiropas grupas pārstāvis Braiens Krovlijs uzsvēra, ka jaunā finanšu sistēma “jābalsta uz pagātnes panākumiem” un “tai jāatzīst pagātnes kļūdas”, turklāt labums no tās jāgūst “cilvēkiem, nevis tirgum”.
Monika Frasoni (Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupa) iebilda, ka premjerministram vārdi būtu jāpierāda darbos: Apvienotās Karalistes nepiedalīšanās eiro un atkāpes no vairākām Eiropas politikām nostāda valsti nepiemērotā pozīcijā. Frensiss Vurts (Eiropas Apvienotā kreiso un Ziemeļvalstu Zaļo kreiso spēku konfederālā grupa) savukārt aicināja politiskos līderus uzņemties atbildību par krīzi un “nostādīt cilvēkus pirmajā plānā”, kas līdzšinējā finanšu sistēmā nozīmētu “Kopernika revolūciju”.
Naidžels Feridžs, uzstājoties Neatkarības un demokrātijas grupas vārdā, pauda viedokli, ka vairākums Apvienotās Karalistes pilsoņu vēlas ar Eiropas Savienību “draudzīgas attiecības un brīvu tirgu”, nevis veidot “politisku savienību”.
Eiropadomes sanāksmē Briselē 19.–20.martā Eiropas Savienības valstu un valdību vadītāji vienojās par ES nostāju G20 samitam Londonā. Debates Parlamentā par Eiropadomes rezultātiem notika 25.martā. Savukārt ES līmeņa pasākumus, proti, likumdošanas projektus finanšu regulējuma jomā, Parlaments plāno izskatīt nākamajās plenārsēdēs.
Eiropas Parlamenta preses dienests