Latvijas Pašvaldību savienība: Par pašvaldību budžetu un veicamajām funkcijām
27.martā Finanšu ministrijā notika Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) un Finanšu ministrijas (FM) sarunas, kurās jaunais finanšu ministrs Einars Repše vairākkārt uzsvēra, ka Starptautiskais valūtas fonds ir kritizējis Latvijas valdību par to, ka tā ir samazinājusi pašvaldību budžetus, bet nav attiecīgi samazinājusi arī pašvaldību veicamās funkcijas. Šīs šogad bija pirmās LPS un FM sarunas, kam sekos nākamās.
Puses apsprieda paredzētos grozījumus likumā “Par valsts budžetu 2009.gadam”. Pašvaldībām būtiskākais jautājums valsts budžeta grozījumos ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) prognoze un tās samazinājuma kompensācijas iespējas, jo IIN ir pašvaldību ieņēmumu galvenais avots.
FM pārstāve Daiga Gulbe informēja, ka IIN kopējo prognozi ir paredzēts samazināt par 27,7% attiecībā pret 2008.gada kopējiem IIN ieņēmumiem. Šāds IIN prognozes samazinājums balstīts uz nodarbinātības un iekšējā kopprodukta (IKP) samazinājumu.
Šogad iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumus pašvaldību budžetā FM prognozē 595,6 miljonus latu, kas, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir par 228,7 miljoniem latu jeb 27,7% mazāk. Šogad kopējie IIN ieņēmumi tiek prognozēti 717,6 miljoni latu, kas ir par 311,5 miljoniem latu jeb 30,3% mazāk nekā pagājušajā gadā, bet pašvaldības saņems 83% jeb 595,6 miljonus latu.
IIN prognoze aprēķināta, ņemot vērā koriģēto makroekonomiskās attīstības scenāriju, kur tiek prognozēts IKP samazinājums 12% apmērā, tautsaimniecībā nodarbināto skaita samazinājums 7,3% apmērā un tautsaimniecībā nodarbināto mēneša vidējās darba samaksas samazinājums faktiskajās cenās par 7,5%.
LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis aicināja FM atbildēt arī uz jautājumu: kādas pašvaldību funkcijas samazināt, samazinot IIN prognozi, – izglītības vai varbūt sociālās palīdzības funkcijas? LPS priekšsēdis arī atgādināja, ka valdība ar starptautisko aizņēmumu sedz tikai valsts budžeta deficītu, nevis pašvaldību budžetu deficītu un ka pašvaldībām tad atliek tikai pārtraukt pildīt savas funkcijas.
E.Repše pauda viedokli, ka tiešām ir jāpārdomā, no kurām pašvaldību funkcijām jāatsakās un kuras jāreorganizē, lai tās varētu veikt par mazāku naudu.
A.Jaunsleinis atgādināja, ka LPS 19.kongress 2009.gada 19.martā Skrundā pieņēma rezolūciju “Par valsts minimālajām garantijām pašvaldību pakalpojumu nodrošināšanai ekonomiskās krīzes apstākļos”. Šajā rezolūcijā LPS 19.kongress aicina valdību un Saeimu nodrošināt pašvaldībām ienākumus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa 2008.gada decembrī pieņemtās budžeta prognozes līmenī, palielinot atskaitījuma likmi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa pašvaldību budžetā ne mazāk kā 93%, bet nodokļa neizpildes gadījumā kompensēt iztrūkumu no valsts budžeta.
Sarunās tika izskatīti arī jautājumi par pedagogu algu samazinājumu; problēmām ar bērnudārzu pedagogu algām (mērķdotācijas/dotācijas pedagogu darba samaksai un VSAO iemaksām); par mērķdotācijām pašvaldību pasākumiem un pašvaldību investīcijām; par finansējumu pašvaldību autoceļiem (ielām). Puses apsprieda arī 2008.gada 9.decembrī noslēgtā dokumenta “Papildu vienošanās pie 2008.gada 3.oktobrī noslēgtā Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības 2009.gada domstarpību un vienošanās protokola” izpildi. LPS un FM diskutēja arī par problēmām, kas saistītas ar pašvaldību darba samaksas fonda samazinājumu.
Dace Zvirbule, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece