Par svarīgāko informāciju, gatavojoties Eiropas Parlamenta un Latvijas pašvaldību vēlēšanām
Paziņojumi vēlētājiem
Saskaņā ar Vēlētāju reģistra likumu līdz 28.martam Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei vēlētājiem pa pastu uz deklarētās dzīvesvietas adresi Latvijā ir jāizsūta informācija par to, kurā vēlēšanu iecirknī vēlētājs reģistrēts šā gada 6.jūnija Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām.
Paziņojumu izsūtīšana vēlētājiem ir viena no galvenajām vēlēšanu sistēmas sastāvdaļām Latvijā Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās, kuras mērķis:
• tieši un nepastarpināti informēt vēlētājus par to, kurā vēlēšanu iecirknī jābalso vēlēšanu dienā. Tas ir būtiski, jo Latvijā vēlētājiem vēlēšanām nav jāreģistrējas pašiem, līdz ar to viņi nezina, kurā vēlēšanu iecirknī ir reģistrēti;
• motivēt vēlētājus laikus noskaidrot, kur jābalso, ja paziņojums nav saņemts;
• laikus atklāt un novērst neprecizitātes Vēlētāju reģistrā.
Kā jārīkojas vēlētājam, kurš paziņojumu nav saņēmis?
Ja vēlētājs paziņojumu nesaņem, viņam tas, kurā vēlēšanu iecirknī jābalso, jānoskaidro pašam. Uzzināt, kurā vēlēšanu iecirknī jābalso, var:
• zvanot uz Centrālās vēlēšanu komisijas uzziņu tālruni 67049999 (pakalpojums būs pieejams līdz 7.jūnijam);
• IeM Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes interneta mājaslapā www.pmlp.gov.lv.
Vai sākotnēji reģistrēto vēlēšanu iecirkni var mainīt?
Ja nepieciešams, vēlēšanu iecirkni var mainīt līdz 12.maijam.
Pašvaldību vēlēšanās vēlēšanu iecirkni drīkst mainīt tā vēlēšanu apgabala robežās, kurā vēlētājam ir deklarētā dzīvesvieta vai pieder nekustamais īpašums.
Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlēšanu iecirkni drīkst mainīt uz jebkuru vēlēšanu iecirkni Latvijas teritorijā.
Nomainīt vēlēšanu iecirkni var jebkurā pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādē. Lai mainītu vēlēšanu iecirkni, jāaizpilda iesniegums un jāuzrāda pase. Ja vēlētājs maina vēlēšanu iecirkni uz to pašvaldību, kur viņam pieder nekustamais īpašums, tad jāuzrāda pase un īpašumtiesības apliecinošs dokuments – zemesgrāmata vai izziņa no zemesgrāmatas.
Vai paziņojums jāsaglabā līdz vēlēšanām?
Paziņojumā esošo informāciju par vēlēšanu iecirkni, kurā jābalso, ieteicams iegaumēt, pierakstīt vai saglabāt līdz vēlēšanām. Tomēr paziņojums nav balsošanas dokuments, tam ir tikai informatīva nozīme, un vēlēšanu iecirknī to uzrādīt nevajadzēs.
Kā rīkoties vēlētājam, kurš vēlēšanu dienā nevarēs nobalsot savā vēlēšanu iecirknī?
Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās ir iespēja nobalsot iepriekš. Iespēju nobalsot iepriekš var izmantot jebkurš vēlētājs, kuram nebūs iespēju nobalsot vēlēšanu dienā.
Iepriekšējā balsošana notiks trīs dienas pirms vēlēšanu dienas – no šā gada 3.līdz 5.jūnijam.
Iepriekšējās balsošanas dienās vēlēšanu iecirkņu darba laiks būs:
• trešdien, 3.jūnijā: 17.00–20.00
• ceturtdien, 4.jūnijā: 9.00–12.00
• piektdien, 5.jūnijā: 10.00–16.00
Vai vēlēšanās var piedalīties vēlētāji ārvalstīs?
Latvijas pilsoņi, kuri uzturas ārvalstīs, var piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās un balsot pa pastu. Balsošanai pa pastu var pieteikties:
• līdz 25.aprīlim – Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās,
• līdz 7.maijam – vēlēšanu iecirknī balsošanai pa pastu Rīgā.
Reģistrēties balsošanai pa pastu var gan personiski, gan nosūtot pieteikumu pa pastu.
Interesanti fakti
Pavisam šā gada vēlēšanām ir sagatavoti un izsūtīti 1 465 506 paziņojumi, kuru kopējais svars ir 25 tonnas.
Paziņojumu iespiešanu nodrošināja SIA “Mailmaster” un AS “Itella Information”, paziņojumus vēlētājiem piegādā VAS “Latvijas Pasts”.
Saskaņā ar SIA “Mailmaster” informāciju, lai nodrukātu šādu daudzumu paziņojumu, bija nepieciešamas 4 diennaktis un 20 darbinieki, kas apkalpoja drukas un pakošanas iekārtas, šķiroja sūtījumus un nodrošināja projekta loģistiku, sākot no materiālu iegādes un beidzot ar sūtījumu piegādi VAS “Latvijas Pasts”. Šis sūtījums bija līdzvērtīgs pusmēneša industriāli sagatavotu vēstuļu apjomam Latvijā.
Sūtījumu drukāšanas ātrums bija vairāk nekā 15 000 paziņojumu stundā. Paziņojumu drukāšanas process ietvēra: datu apstrādi un drukas failu sagatavošanu, paziņojumu drukāšanu un iepakošanu aploksnēs, iepakoto sūtījumu šķirošanu pa pasta indeksiem, kas paātrināja pasūtījumu piegādi un ļāva samazināt piegādes izmaksas.
Paziņojumu drukāšanai piešķirti 112 773 lati, savukārt plānotās sūtījumu piegādes izmaksas ir 400 000 latu.
Vairāk par vēlēšanu kārtību
Vairāk par vēlēšanu kārtību var uzzināt pa tālruni 67049999 katru dienu, arī brīvdienās, līdz 7.jūlijam vai Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā www.cvk.lv.
Centrālās vēlēšanu komisijas Informācijas nodaļa