prezidents izsludina šādu likumu:
Likumā lietotie termini atbilst Sporta likumā lietotajiem terminiem, ja šajā likumā nav noteikts citādi.
Likuma mērķis ir veicināt nacionālo sporta bāzu attīstību, lai radītu apstākļus Latvijas sportistu sagatavošanai startiem olimpiskajās spēlēs, pasaules un Eiropas čempionātos un citās sporta sacensībās, kā arī starptautisku sporta sacensību norisei Latvijā.
Likums nosaka nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanas kārtību, reglamentē nacionālās sporta bāzes darbības noteikumus un uzraudzības kārtību.
Nacionālā sporta bāze ir speciāla sporta vajadzībām celta vai piemērota būve, kā arī vide (laukumi, celiņi sporta nodarbībām, veselības takas u.tml.), kurai neatkarīgi no tā, kā īpašumā šī būve vai vide atrodas, šajā likumā noteiktajā kārtībā piešķirts nacionālās sporta bāzes statuss.
(1) Nacionālās sporta bāzes statusu var piešķirt sporta bāzei, kura atbilst visiem šādiem nosacījumiem:
1) tā ir reģistrēta Nacionālo sporta bāzu reģistrā;
2) tās darbība un tehniskais stāvoklis atbilst normatīvo aktu prasībām;
3) tās darbība tiek organizēta, priekšroku dodot pasākumiem, kurus rīko atzītās sporta federācijas vai profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādes;
4) tā spēj nodrošināt regulāru valsts nacionālo izlašu dalībnieku treniņprocesu, kā arī bērnu, jauniešu un invalīdu sporta pasākumus;
5) tā ir piemērota pasaules un Eiropas čempionātu, to posmu, kausu izcīņas un kvalifikācijas sacensību rīkošanai, un par to saņemti arī attiecīgo starptautisko sporta federāciju apliecinājumi;
6) tajā rīkotie ar sportu saistītie pasākumi veido vismaz 50 procentus no faktiskā sporta bāzes noslogojuma;
7) tiek nodrošināta tās nepārtraukta darbība sporta jomā;
8) tās sastāvā esošie objekti netiek izmantoti tādiem mērķiem, kas nav savienojami ar sporta un veselīga dzīvesveida popularizēšanu.
(2) Sporta bāzes atbilstība šā panta pirmās daļas nosacījumiem izvērtējama pēdējā gada laikā pirms iesnieguma par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu iesniegšanas.
(1) Sporta bāzes īpašnieks vai valsts sporta bāzes valdītājs (turpmāk — sporta bāzes īpašnieks) iesniedz Izglītības un zinātnes ministrijai iesniegumu par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu (turpmāk arī — iesniegums) un dokumentus, kas apliecina sporta bāzes atbilstību šā likuma 5.panta nosacījumiem. Iesnieguma veidlapas paraugu, iesnieguma iesniegšanas kārtību un iesniegumam pievienojamos dokumentus, kas apliecina sporta bāzes atbilstību šā likuma 5.panta nosacījumiem, reglamentē Ministru kabinets.
(2) Izglītības un zinātnes ministrija sporta bāzes īpašnieka iesniegumu izskata divu mēnešu laikā pēc tā saņemšanas. Izglītības un zinātnes ministrija, izskatot iesniegumu, pieprasa Latvijas Nacionālās sporta padomes (turpmāk — padome) atzinumu par sporta bāzes atbilstību nacionālās sporta bāzes statusam (par atbilstību šā likuma 5.panta nosacījumiem) un 20 dienu laikā pēc padomes atzinuma saņemšanas iesniedz minētos dokumentus Ministru kabinetam.
(3) Ja sporta bāzes īpašnieks Izglītības un zinātnes ministrijai nav iesniedzis visus nepieciešamos dokumentus vai tajos ietvertā informācija ir nepilnīga, Izglītības un zinātnes ministrija nosūta sporta bāzes īpašniekam attiecīgu rakstveida paziņojumu, norādot tajā trūkumu novēršanas termiņu. Ja paziņojumā norādītajā termiņā trūkumi tiek novērsti, Izglītības un zinātnes ministrija veic šā panta otrajā daļā minētās darbības.
(4) Rīkojumu par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu izdod Ministru kabinets. Ja Ministru kabineta rīkojums par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu tiek pārsūdzēts, Ministru kabineta rīkojuma darbība netiek apturēta.
(1) Atteikt nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu var šādos gadījumos:
1) ja sporta bāze neatbilst šā likuma 5.panta nosacījumiem;
2) ja sporta bāzes īpašnieks šā likuma 6.panta trešajā daļā paredzētajā Izglītības un zinātnes ministrijas paziņojumā norādītajā termiņā nav novērsis konstatētos trūkumus.
(2) Rīkojumu par atteikumu piešķirt nacionālās sporta bāzes statusu izdod Ministru kabinets. Ja Ministru kabineta rīkojums par atteikumu piešķirt nacionālās sporta bāzes statusu tiek pārsūdzēts, Ministru kabineta rīkojuma darbība netiek apturēta.
(3) Atkārtoti iesniegumu par nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu var iesniegt ne agrāk kā gadu pēc tam, kad izdots Ministru kabineta rīkojums par atteikumu piešķirt nacionālās sporta bāzes statusu.
(1) Nacionālās sporta bāzes statusu atņem šādos gadījumos:
1) ja to lūdz sporta bāzes īpašnieks;
2) ja konstatēts, ka sporta bāzes darbība neatbilst šā likuma 5.panta nosacījumiem.
(2) Šā panta pirmās daļas 1.punktā paredzētajā gadījumā sporta bāzes īpašnieks iesniegumu par nacionālās sporta bāzes statusa atņemšanu iesniedz Izglītības un zinātnes ministrijai, kas attiecīgos dokumentus 20 dienu laikā pēc to saņemšanas iesniedz Ministru kabinetam.
(3) Šā panta pirmās daļas 2.punktā paredzētajā gadījumā Izglītības un zinātnes ministrija apkopo dokumentus, kas liecina par nacionālās sporta bāzes darbības neatbilstību šā likuma 5.panta nosacījumiem, un pieprasa padomei atzinumu par sporta bāzes atbilstību nacionālās sporta bāzes statusam (par atbilstību šā likuma 5.panta nosacījumiem). Padome minēto atzinumu 40 dienu laikā iesniedz Izglītības un zinātnes ministrijai, kas attiecīgos dokumentus 20 dienu laikā pēc atzinuma saņemšanas iesniedz Ministru kabinetam.
(4) Rīkojumu par nacionālās sporta bāzes statusa atņemšanu izdod Ministru kabinets. Ja Ministru kabineta rīkojums par nacionālās sporta bāzes statusa atņemšanu tiek pārsūdzēts, Ministru kabineta rīkojuma darbība netiek apturēta.
(5) Ja sporta bāzei tiek atņemts nacionālās sporta bāzes statuss, tā atkārtoti var pretendēt uz nacionālās sporta bāzes statusa piešķiršanu ne agrāk kā gadu pēc tam, kad Ministru kabinets izdevis rīkojumu par nacionālās sporta bāzes statusa atņemšanu.
Ja nacionālo sporta bāzi veidojošais nekustamais īpašums ir sadalīts (arī ja no tā tiek atdalīta kāda atsevišķa daļa), atsavināts vai apgrūtināts ar lietu tiesībām normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, sporta bāzes īpašniekam ir pienākums 30 dienu laikā pēc attiecīgā darījuma noslēgšanas (nekustamā īpašuma sadales gadījumā — pēc attiecīgu izmaiņu izdarīšanas Nekustamā īpašuma valsts kadastrā) par to rakstveidā paziņot Izglītības un zinātnes ministrijai.
(1) Izglītības un zinātnes ministrija pastāvīgi uzrauga nacionālās sporta bāzes darbības atbilstību šā likuma 5.panta nosacījumiem un citu normatīvo aktu prasībām un ne retāk kā reizi divos gados organizē nacionālās sporta bāzes darbības pārbaudi.
(2) Šā panta pirmajā daļā noteiktās kompetences ietvaros Izglītības un zinātnes ministrija ir tiesīga pieprasīt no sporta bāzes īpašnieka dokumentus un paskaidrojumus, kā arī veikt nacionālās sporta bāzes apskati tās īpašnieka klātbūtnē vai prombūtnē. Par šā panta pirmajā daļā paredzēto nacionālās sporta bāzes pārbaudi Izglītības un zinātnes ministrija vismaz piecas darbdienas iepriekš rakstveidā brīdina sporta bāzes īpašnieku.
(3) Piecu darbdienu laikā pēc nacionālās sporta bāzes darbības pārbaudes Izglītības un zinātnes ministrija informē sporta bāzes īpašnieku par pārbaudes rezultātiem un uzaicina viņu izteikt par tiem savu viedokli. Pēc iepazīšanās ar sporta bāzes īpašnieka viedokli Izglītības un zinātnes ministrija sniedz noslēguma ziņojumu.
(4) Ja nacionālās sporta bāzes darbībā konstatēti pārkāpumi, noslēguma ziņojumā norāda to novēršanas termiņu un, ja iespējams, arī veicamos pasākumus. Ja konstatētie pārkāpumi netiek novērsti noslēguma ziņojumā noteiktajā termiņā un kārtībā, Izglītības un zinātnes ministrija pieprasa padomes atzinumu par sporta bāzes atbilstību nacionālas sporta bāzes statusam (par atbilstību šā likuma 5.panta nosacījumiem) un 20 dienu laikā pēc padomes atzinuma saņemšanas iesniedz minētos dokumentus Ministru kabinetam jautājuma par nacionālās sporta bāzes statusa atņemšanu izlemšanai.
(5) Kārtību, kādā tiek veikta nacionālās sporta bāzes darbības pārbaude, un tajā iesaistāmās institūcijas nosaka Ministru kabinets.
Informācija par sporta bāzēm, kurām šajā likumā noteiktajā kārtībā piešķirts nacionālās sporta bāzes statuss, tiek apkopota Nacionālo sporta bāzu reģistrā. Nacionālo sporta bāzu reģistra turētājs un pārzinis ir Izglītības un zinātnes ministrija. Nacionālo sporta bāzu reģistrā iekļaujamās informācijas saturu un aktualizēšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.
Pašvaldība var piedalīties tās teritorijā esošās nacionālās sporta bāzes finansēšanā.
Likums Saeimā pieņemts 2009.gada 19.martā.